pi 8.9. zvlnena etapa ciel rovina Québec > Québec 202 km Sagan
 
quebec 2017 profil
profil závodu, 16 kol, 2976 nastoupaných metrů (© gpcqm.ca)
 
 
Jednodušší z kanadských klasik by mohla nakonec skončit spurtem nejsilnějších jezdců do 4procentního kopce, ale v žádném případě to neznamenalo, že na cyklisty čeká jednoduchý den. Čtyři krátká stoupání vždy nabízejí agresivní cyklistiku a týmy, které mají zájem o závěrečný spurt, se nadřou, aby závod neovládl pozdní únik.
 
Cyklisté s potřební koncovkou byli v týmech Sunweb (Matthews), Bahrajn - Merida (Colbrelli) a Greg van Avermaet si také libuje v takových dojezdech, dnes mu pomáhala silná sestava BMC. Peter Sagan jako obhájce prvenství, nesl číslo jedna a i dnes byl jedním z hlavních favoritů. Mistr světa měl u sebe svého bratra Juraje a celá sestava Bora-Hansgrohe byla motivovaná, aby se generálka před Bergenem povedla. V obou závodech v Kanadě se zúčastnili jak Petr Vakoč, tak i Roman Kreuziger.
 
Odstartovalo to za zatažené oblohy a během závodu hrozil déšť. A to by dalo technickému obvodu ve finále šťávu. Na vytvoření úvodního úniku jsme nečekali dlouho. Hned po několika kilometrech se ocitli vpředu Baptiste Planckaert (Kaťuša-Alpecin), Tosh van der Sande (Lotto-Soudal), Tyler Williams (Cycling Academy) a Pier-Andre Cote (Canada) a v tomto směru bylo vymalováno.
 
Ihned po oddělení vedoucí skupiny, se poskládaly v čele pelotonu Sunweb, BMC a Bora, které měli ve svých řadách horké favority, na získání titulu. Čtyři uprchlíci si vybudovali náskok, který přesahoval devět minut, více jim zmíněná seskupení nedovolila a během prvních hodin se šlo poměrně kvapně.
 
V úniku se objevili pilní jezdci. Nejzkušenějším z nich byl Tosh van der Sande, který patří mezi útočníky na zvlněných nebo kopcovitých profilech, ale zatím vybojoval pouze jediné vítězství. V minulosti získal etapu na Tour de l'Ain. Baptiste Planckaert si užívá svou první sezónu ve World Tour a v uplynulém roce také vyhrál Czech Cycling Tour. 22letý Tyler Williams je dobrý čásovkář a v sezóně 2014 vyhrál druhé místo na Paříž - Roubaix v kategorii do 23 let. A Pier-Andre Cote, v čele závodu, reprezentoval domácí cyklistiku.
 
Průměrná rychlost atakovala 41 km / h a dalo se očekávat, že zejména BMC bude mít zájem, aby závod dostal co nejtvrdší podobu, což by bylo vhodné pro Grega van Avermaeta. Bora - Hansgrohe poslala tři jezdce do čela balíku a jeden z nich byl Juraj Sagan. Slovenský cyklista ještě nediktoval krok, ale byl připraven vstoupit později. Po sto kilometrech se za ním usadil mistr světa.
  
Vedoucí čtyřka ukázala nezbytnou vytrvalost. I když peloton pokračoval v solidním tempu, náskok vedoucí skupiny zůstával na levelu osm minut. Planckaert, Van der Sande, Williams a Cote jezdili již patnáct kilometrů před balíkem, ale pořád měli k dobru ještě sedm a půl minuty. S rostoucím počtem kilometrů by měli být stále více vyčerpaní, ale i jejich zásluhou měl závod hbitý charakter. Ve druhé části závodu začalo svítit slunce, takže se cyklisté nemuseli vypořádat s podmínkami na trati.
 
První obětí hezké honičky mezi únikem a balíkem se stal domácí Pier-Andre Cote, který se odpojil z vedoucí skupiny šedesát kilometrů před páskou. Sunweb, BMC a Bora tvrdošíjně vedly hlavní skupinu a následně se k nim přidal i Bahrajn - Merida, který chtěl zvýraznit, že Sonny Colbrelli si věří na připravené koncovce. Zajímavé bylo, že svého zástupce také poslal tým Sky do čela balíku, který zde neměl rychlého závodníka. Britský tým chtěl tvrdý závod pro Sergia Henaa, který by mohl v závěru zaútočit. Této aktivity u dalších celků využila Bora - Hansgrohe, aby se ztáhla zpět a šetřila energii.
 
V poslední hodině podniku se začalo tlačit do čela balíku několik celků, které měly nejvyšší ambice. Tři uprchlíci kládli odpor a i ve čtrnáctém kole jejich odvážný výkon oddáloval útoky ostatních jezdců. Ale bylo vidět, že Van der Sande, Planckaert a Williams už mají dost. Pak odešel z útěku Tyler Williams.
 
Zbylá dvojice z původního úniku ještě jezdila před pelotonem i v předposledním kole, kde si přivážela jen minutu, ale už byla velmi unavená. Nakonec se uskutečnila akce i v pelotonu, kde se po činnosti týmu Sky objevila skupina patnácti jezdců před hlavní skupinou. Toto rozdělení však netrvalo dlouho a borci jako Henao, Kreuziger nebo McCarthy se vrátili do hlavního balíku. V předposledním kole také došly síly Van der SandemuBaptiste Planckaert byl chycen šestnáct km před cílem a závodníci v pelotonu museli být překvapení, že původní únik trval tak dlouho. Další útoky se tak oddálily až do posledního kola.
 
Malý náskok si vybudoval Sean de Bie (Lotto-Soudal), ale jeho solitérní úsilí peloton velmi nestrašila. Několik jezdců se nechtělo zmířit s hromadním sprintem, ale všechny pokusy hlavní balík eliminoval. Při závěrečných krátkých stoupáních to zkusil Roman Kreuziger, který byl stíhán Borou, a německý tým byl silnější. Na posledním kilometru tak balík dojel pohromadě a měl rozhodnout spurt do kopce. Ale stejně jako loni tu atakoval Rigoberto Uran (Cannondale), historie se opakovala.
 
Na předchozí ročník navázal i Peter Sagan, který předvedl bezkonkurenční koncovku a uhájil prvenství na akci. Druhý přišel Greg van Avermaet, třetí skončil Michael Matthews.
 
Závod byl monotónní, ale svižný, a byl výrazně ovlivněn čtyřmi uprchlíky, kteří vydrželi před balíkem po velmi dlouhou dobu. Z tohoto důvodu akce neměla ofenzivní povahu a všechno bylo rozhodnuto až ve závěrečném spurtu, jiná koncovka by asi dnes nebyla možná. Peter Sagan potvrdil, že tenhle dojazd dokonale zná a vítězný sprint odpálil přesně v tom momentu, kdy to bylo nejvíce vhodné.
 
Tým Bora - Hansgrohe vytrvale pracoval celý den v čele pelotonu a v samém závěru uhlídal všechny útočné pokusy. Mistr světa se mohl soustředit jen na poslední kilometr, který se nacházel ve stoupání, a když nasadil své zrychlení, nikdo mu nestačil. Hned za ním se pohyboval Greg van Avermaet, ale belgický jezdec neměl takovou razanci jako Peter Sagan a Michael Matthews také nestačil na obhájce prvenství.
 
 
Výsledky
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 5:00:31 500
2. VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team link ikonka 00:00 400
3. MATTHEWS Michael Team Sunweb 00:00 325
4. VUILLERMOZ Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00 275
5. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:00 225
6. SLAGTER Tom-Jelte Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:00 175
7. VAKOČ Petr Quick-Step Floors link ikonka 00:00 150
8. VANMARCKE Sep Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:00 125
9. GALLOPIN Tony Lotto Soudal link ikonka 00:00 100
10. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00 85
 
Zobrazit kompletní výsledky