ne 10.9. rovinata etapa ciel rovina Montréal > Montréal 206 km Ulissi
 
montreal 2017 profil
profil závodu, 17 kol, 3893 nastoupaných metrů (© gpcqm.ca)
 
 
Montrealská klasika se vyznačuje dvěma stoupáními, které dostávají do hry více robustní jezdce než v Quebecu a vytvářejí více selektivní cyklistiku s mnoha útoky. Nejtěžší prověrka stála hned na začátku okruhu, Cote Camilien-Houde (1,8 km; 8%) měl na konci závodu nabízet hezkou příležitost k útočení, za kterým pak následoval Cote de la Polytechnique (780 m; 6%). Vítěz by se mohl také rozhodnout na konci, protože posledních šest metrů byl čtyřprocentní sklon.
 
Do skupiny favoritů patřili Matthews a Van Avermaet, kteří se dobře naladili a oba si věří v závěrečném sprintu. Kromě závodníků s dobrým finišem však mysleli na dnešní úspěch i závodníci, kteří dokáží jezdit ardenské klasiky, a mezi nimi se plánovali vytáhnout Uran, Dumoulin, Ulissi nebo Wellens, kteří si přáli těžký závod s možností závěrečného útoku. Jezdci očekávali příjemné podmínky, mělo by být sluníčko a asi dvacet stupňů.
 
S vytvořením úniku nebyly ani tentokrát problémy, ale před balíkem se usadili pouze Matteo Dal-Cin (Kanada) a Ben Perry (Cycling Academy). Dva domácí útočníci nebyli pro peloton velkou výzvou, jejich vedení bylo jen čtyři minuty. Tempo bylo diktováno především Cannondale - Drapacem, který měl nejvyšší důvěru v Rigoberto Urán. Kolumbijský jezdec chtěl na této události dosáhnout svého prvního vítězství. BMC a Bora - Hansgrohe se také ukázaly v popředí.
 
O čtyřicet kilometrů později byl peloton rozdělen na dvě části a Peter Sagan byl v té druhé partě. Díky UAE Emirates rozdíl mezi skupinami favoritů narostl na jednu minutu. Toto manko vydrželo několik kilometrů, ale nikdo neměl vážný zájem na tom, aby se závod rozjel již v tomto okamžiku. Bora - Hansgrohe tak uzavřela tuto mezeru bez problémů, ale minula nějaké síly při tom.
 
Po této činnosti klesl náskok vedoucí skupiny na dvě minuty, ale jakmile se balík spojil, uprchlíci začali znovu pěstovat svou výhodu. No borci z Cannondale jim nedovolili překročit čtyři minuty. Domácí skupina byla dnes velmi motivována. Za nimi byli především cyklisté ze UAE Emirates, kteří dnes pečovali o Diega Ulissiho.
 
Uprostřed závodu se Bora-Hansgrohe objevila se dvěma Saganovými na předních pozicích pelotonu. Mistr světa se musel cítit velmi dobře, protože po rýchlém přejezdu přes Cote Camilien-Houde se ukázal před balíkem a v klesání zrychlil ve společnosti jednoho kolegu.
 
Sto kilometrů před cílem klesl náskok vedoucí dvojice pod dvě minuty, vyzývavý profil je musel vyčerpávat. Pokud by se Matteo Dal-Cin a Ben Perry velmi brzy vrátili do balíku, závod by se razem stal svižnějším. Cannondale - Drapac konečně zachytil uprchlíky 86 kilometrů před cílem, a několik týmů, které začaly zkoumat situaci v čele pelotonu, reagovalo na tento vývoj.
 
Na peloton čekalo ještě sedm dalších kol. Následně převzaly iniciativu Lotto - Soudal a Sunweb, které zvýšily tempo v hlavní skupině. Obě sestavy měly závodníky, kteří mají klasický výkon, a tak chtěly vytvořit nejlepší možné podmínky. Za balíkem se objevilo několik jezdců, ale netrvalo dlouho a všichni se vrátili.
 
Nejvyšší intenzita probíhala na Cote Camilien-Houde a ve sjezdu, ale ani v tomto úseku se před peloton nedostali žádní cyklisté. Taková nabídka však nezůstala dlouho nevyužitá, protože atakoval Ian Boswell (Sky), ke kterému přidal Natnael Berhane (Dimension Data). Dvojice získala půlminutový náskok, který kontroloval zejména Bora - Hansgrohe. Pak Edward Ravasi (UAE Emirates) a Michael Albasini (Orica) vyskočili z balíku a rozšířili vedoucí skupinu.
 
Čtyřicet kilometrů před páskou byla Boswellova skupina zachycena, což vyvolalo další pokusy. Po dalším přechodu přes Cote Camilien-Houde vznikla silná vedoucí skupina, ve které se představili Teuns, Wyss, Pöstlberger, Devenyns, Brambilla, Kreuziger, Frank, Bettiol, Conti a Gasparotto. Své zástupce měly tady BMC a Bora, takže Sunweb tahal balíček. A německá sestava se vypořádala i s touto hrozbou. Na začátku předposledního kola nebyli před balíkem žádní útočníci.
 
Nové útoky začaly na nejtěžších kopcích a Tom Dumoulin to také vyzkoušel, na což zareagoval Peter Sagan. Mistr světa si uhlídal důležitého protivníka, ale rozhodující akce hlavních favoritů jsme neviděli. Pak se odčlenilo kolem dvaceti jezdců a táto parta si vybudovala 25 vteřin náskok to posledního kola.
 
Finální přechod přes Cote Camilien-Houde rozdělil tuto část a Mollema, Bakelants, Herrada, Ulissi, Colbrelli, Slagter a Gallopin zůstali vpředu. Za nimi se favoriti hlídali. Sergio Henao a Tim Wellens se vydali dopředu, ale hlavní balík je v klesání dojel.
 
Mistr světa zaútočil na až na druhém stoupání a na jeho úsilí reagoval pouze Avermaet a Wellens. Tito favoriti museli pokračovat ve svém úsilí, čtyři kilometry před cílovou čárou, stále ztrácely patnáct vteřin na vedoucí jezdce.
 
V čele závodu Tony Gallopin předvedl dlouhý útok, ale francouzský jezdec nepřekvapil své soupeře. Spurt do kopce si nemohl nechat ujet Diego Ulissi, za kterým skončili Herrada a Slagter. Van Avermaet a Matthews skončili v hlavní skupině sedmý a osmý, Peter Sagan devátý. 
 
Druhá kanadská jednorázovka přinesla mnohem živší cyklistiku než ta předchozí. Zejména v posledních kolech to zkoušelo více jezdců na nejtěžším kopci na trati, ale vždy se našel někdo, kdo tyto pokusy eliminoval. Rozhodující selekce se nakonec vytvořila na konci předposledního kola, když se vpředu objevila nenápadná, ale početná skupina. Hlavní favorité v ní měli své zástupce, proto si vybudovala pěkný náskok, a když se s tím pokusili něco udělat v samotném závěru, bylo už pozdě.
 
V nejdůležitější fázi se objevil na čele závodu Diego Ulissi a italský závodník vyhrál svou nejcennější klasiku v kariéře. Velmi mu pomohl týmový kolega, který se spolu s ním propašoval do rozhodujícího úniku a který pro něj odvedl velký kus práce. A pak mohl Ulissi čekat na ten správný okamžik a udeřit svou velkou zbraní - spurtem do kopce.
 
 
ulissi 2017 montreal vitazstvo cdtf
Diego Ulissi a jeho triumf (© Slipstream Sports)
 
 
Hezký výsledek vybojoval Jesús Herrada, který si bude přát, aby v příštím roce dostával podobných příležitostí co nejvíce, kvůli čemuž přestoupil do Cofidisu. Tom Jelte-Slagter potvrdil, že mu vyhovují tento závod, a tým Cannondale je tak odměnil za jejich vytrvalou práci, kterou odváděli zejména během první části závodu. Na aktivní jízdu vsadili Mollema a Bakelants, na konci se snažil zaskočit své konkurenty Gallopin, ale všichni tři našli na pásce rychlejší cyklisty.
 
Hlavní kandidáti na vítězství čekali až do konce hry, aby vyndali karty na stůl. Na nejtěžších kopcích nebyli schopni eliminovat silnou vedoucí skupinu. Pouze Henao a Wellens vyrazili k útoku, ale toto úsilí bylo odsouzeno k selhání. Mnohem lepší pokus předvedl Peter Sagan a už se zdálo, že společně s Avermaetem a Wellensem se vydají stíhat vedoucí skupinu, ale světový šampion od nich nedostal potřebnou pomoc. Hlavní balík tak spurtoval jenom o sedmou příčku.
 
 
Výsledky
1. ULISSI Diego UAE Team Emirates 5:22:29 500
2. HERRADA Jesús Movistar Team link ikonka 00:00 400
3. SLAGTER Tom-Jelte Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:00 325
4. BAKELANTS Jan Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00 275
5. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 00:06 225
6. GALLOPIN Tony Lotto Soudal link ikonka 00:11 175
7. VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team link ikonka 00:16 150
8. MATTHEWS Michael Team Sunweb 00:16 125
9. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 00:16 100
10. VANMARCKE Sep Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:16 85
13. VAKOČ Petr Quick-Step Floors link ikonka 00:16 50
27. KREUZIGER Roman link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:55 20
 
Zobrazit kompletní výsledky