5Výjimečný cyklista Zdeněk Štybar se narodil 11. prosince 1985 v městečku Planá, nacházejícím se nedaleko Plzně v České republice. Začínal s kariérou jako bikrosař a již v osmi letech stál na mistrovství světa ve své kategorii na nejvyšším stupni. Podle všeho mu to velmi zachutnalo, protože se začal věnovat cyklokrosu a v této disciplíně potom získal dalších pět světových titulů, dva v kategorii U23 a další tři v nejvyšší kategorii Elite. Momentálně je velmi úspěšný i v silniční cyklistice, jelikož má kromě jiného na svém kontě pódium ze závodu Paříž - Roubaix a rovněž etapové vítězství z Tour de France. Skoro celý svět ho zná pod přezdívkou Štyby. Kdysi o něm jeho kolegové z týmu prozradili, že je manekýn, chce, aby vše ladilo, a dbá o svůj zevnějšek. Se svojí manželkou Ine se setkal poprvé v Belgii v kadeřnictví, kde pracovala. Později přiznal, že se potom chodil stříhat častěji. Štyby se rád připravuje na Mallorce, kde tráví opravdu hodně času a kde má i dům. Mezi jeho hobby patří auta, golf, cestovaní a také péče o chod jejich penzionu doma ve Stříbře.

Pětinásobný krosový šampión

V Česku je cyklokros velmi populární a Zdeněk Štybar zas jedním z nejpopulárnějších světových cyklokrosařů uplynulých let. Již v juniorské kategorii získal dvě bronzové medaile z mistrovství světa. V roce 2005 k nim přidal již titul mistra světa U23, díky čemuž následující sezónu oblékal dres silného belgického krosového týmu Fidea. V téže sezoně se mu podařilo titul v kategorii U23 i obhájit. Po přestupu mezi elitu se téměř vždy pohyboval v popředí výsledkových listin na všech světových pohárech. V sezoně 2009/2010 již oblékl duhový dres v nejvyšší kategorii elite a následující rok ho dokázal i obhájit. V cyklokrosové sezoně 2013/2014, kdy již třetí rok úspěšně konkuroval i nejlepším světovým jezdcům na silnici, se opět prosadil i na krosových mistrovstvích světa a potřetí v této disciplíně a nejvyšší kategorii oblékl duhový dres. V cyklokrosu vyrovnal i rekord Radomíra Šimůnka staršího, když získal sedm elitních titulů mistra České republiky.

stybar-zdenek-msr-velky
Zdeněk Štybar na MČR v roce 2012 (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.cz)

Z krosu na silnici

Silniční cyklistika byla vždy dobrou přípravou i pro cyklokrosaře, takže i během své krosové kariéry se Štyby přes léto objevoval i na silničních závodech. Již v té době dosáhl několika menších úspěchů, mezi které patří i vítezství v prologu na Okolo Slovenska v roce 2010. Po zisku druhého titulu cyklokrosového mistra světa v kategorii elite využil jedinečnou příležitost a před sezonou 2011 přestoupil do formace Quick Step (dnes Etixx - Quick-Step), kde se začal soustředit zejména na silniční cyklistiku. Tímto tahem v sobě opět objevil motivaci a jeho motor začal fungovat snad na 120 %. Mnozí mu předpověděli úspěšnou kariéru i v tomhle královském odvětví, a to zejména během náročných klasik v úvodu sezony.

Samozřejmě, že netrvalo dlouho a předpoklady se začaly naplňovat. Patrick Lefevere dlouholetý šéf stáje Quick Step mu však hned v  první i další přechodové sezoně po náročné cyklokrosové zimě nedovolil startovat již na jarních klasikách, bál se totiž, že by to mohlo Štybyho úplně zabrzdit v dalším rozvoji. Společně zvolili cestu dlouhodobější systematické přípravy. Přece jen silniční klasika je úplně něco jiného než cyklokros a podle odborníků tato adaptace trvá i tři roky. V sezoně 2011 tedy absolvoval několik kratších etapáků a hned v prvním podniku  4 Jours de Dunkerque obsadil v celkové klasifikaci třetí místo. Následující zimu ještě absolvoval i kompletní nabitý cyklokrosový kalendář.

V silniční sezoně 2012 to po těžké krosové zimě bylo podobné jak předchozí rok. Zde si však Štyby připsal i vítězství. Vyhrál etapu na svých oblíbených rozběhových závodech 4 Jours de Dunkerque, celkově zde skončil druhý, a dokonce vyhrál etapu i na WT akci na závodech Kolem Polska. V závěru této sezony absolvoval celou Vueltu, která ho jistě posunula výkonnostně výš. Dostal se i do nominace na mistrovství světa, kde však po sérii hromadných pádů a následném stahování manka nebojoval o popřední pozice, ale 267 km dlouhé závody dokončil na 115. příčce. Posledními závody sezony byla klasika Paris - Tours, kde si dospurtoval pro desáté místo jen 19 vteřin za vítězem Marcatem.

stybar-podium-cct-2015-brychta
Zdeněk Štybar na Czech Cycling Tour (© Jan Brychta)

Konečně přišly i klasiky

Během cyklokrosové sezony 2012/2013 absolvoval jen sedm závodů v rozpětí 22 dnů. Přípravu již zaměřil na brzké jarní podniky, jakými jsou „Roubaix a Flandry“, kde však měl zejména sbírat zkušenosti. Zatímco se dostal až sem, musel absolvovat několik přípravných závodů na silnici a v zimě najezdit množství kilometrů. Jeho silniční sezona v roce 2013 začínala již o tři měsíce dříve než ty předešlé. Úvodními akcemi byly závody Kolem Kataru a Ománu, kde vůbec nejel špatně a zapsal dvakrát 12. místo v celkovém poradí. Po semiklasice Omloop Het Nieuwsblad a tradiční týdenní akci Tirreno - Adriatico již přišel křest ohněm v podobě zmrzlé a zasněžené klasiky Milán - San Remo, kde Štyby skončil na 66. příčce.

Následně se peloton přestěhoval do Beneluxu a tu absolvoval náročnou trojici E3 Prijs Vlaanderen - HarelbekeGent - Wevelgem a  Ronde van Vlaanderen. Zdeněk zde pracoval zejména pro své zkušenější kolegy a nasával atmosféru. Vždy však dokončil někde v první polovině či třetině výsledkové listiny. Náročné jaro vyvrcholilo závody Paříž - Roubaix, kde již dostal více prostoru ukázat své schopnosti. Této šance a zejména Cancellary se chopil jako klíště a dokázal reagovat na jeho útoky v závěru závodů. Přišla však nečekaná kolize s divákem při trati, kterou Štyby ustál, ale vypadl z vedoucího tria. Tuto ztrátu již nedokázal smazat a nakonec skončil na hezké šesté příčce. Právě tu ukázal světu, že na klasikách se už musí počítat i s jeho osobou.

Během léta, když se po jarním „šoku“ trochu zotavil, ještě stihl absolvovat několik zajímavých akcií a rozšířit svou sbírku vítězství. V srpnu vyhrál dvě etapy na WT akci Eneco Tour a ovládl zde i celkové pořadí. Následně přidal i vítěznou etapu na Vueltě, kterou však nedokončil. Představil se i na mistrovství světa, kde se již ukazoval i v závěru a obsadil velmi solidní 26. místo.

stybar-strade-bianche-2015-eqsf
Vítezství na Strade Bianche 2015 (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)

Upevnění pozice mezi „klasikáři“ a titul mistra ČR

Na sezonu 2014 se připravoval podobně jak na tu předchozí, akorát se ještě v lednu dokázal stát mistrem světa v krosu. Sezonu tentokrát odstartoval  začátkem února méně známými akcemi  Trofeo Serra de Tramuntana ve Španělsku. Následně absolvoval Kolem Ománu a Tirreno vyměnil za Paříž – Nice konající se téměř v totožném termínu. Během jarních klasík se ukazoval ve výborné kondici a trojici E3 Harelbeke, Gent - Wevelgem a Ronde van Vlaanderen dokončil vždy do 20. místa. Na Pekle severu, klasice Paříž – Roubaix, si také vylepšil své maximum a skončil na páté příčce, jen 20 vteřin za týmovým kolegou Terpstrou, když mu nevyšel spurt o třetí místo v menší skupince. Letní část sezony odstartoval premiérou na  Critérium du Dauphiné, kde byl nejlépe třetí v etapě. Na konci června však získal titul silničního šampiona ČR, když si na společném šampionátu pro vítězství přišel ve dvojici s Petrem Saganem.

Výborně rozehrané měl opět i Eneco Tour v srpnu a po vítězství v druhé etapě přišel o dva dny později stop v podobě ošklivého pádu, který Zdeňka vyřadil i z blížící se Vuelty. Rány na tváři se zahojily poměrně rychle, naštěstí neměl ani nic zlomené, ale s vyraženými zuby podstoupil postupně několik operací. Problémy se zuby ho až tak výrazně nelimitovaly, protože úplný závěr sezony ještě stihl a v říjnu vyhrál závody Binche - Chimay – Binche dvě vteřiny před rychlíkem Degenkolbem. Zranění přišla i během zimy, kdy opět zkoušel krosovou sezonu, a nakonec musel podstoupit operaci ramene, která se vydařila. Podobně pokračovalo i léčení zubů a výměna provizorního můstku za implantáty.

stybar roubaix preteky eqsfv
Zdeněk Štybar na Paříž - Roubaix (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)

Vítězství v etapě na Tour de France

Uplynulá sezona 2015 byla pro Štybyho jistě nejlepší. Výborně už vlastně začala, a to třetím místem na Vuelta Ciclista a Murcia konající se na den sv. Valentýna. Poslední únorový den zapsal sedmou příčku na první klasikářské vlaštovce Omloop Het Nieuwsblad kategorie HC. Za týden již prochází vítězně cílem na italské semiklasice Strade Bianche rovněž patřící do kategorie HC. Velmi silný byl Štybar i na primaveře Milán - San Remo, ale po kolizi dokončil až na 56. pozici.  Do Belgie na hlavní část své sezony však přišel s vynikající formou a na E3 Harelbeke skončil druhý. Ronde van Vlaanderen dokončil na skvělé deváté příčce. Na klasice všech klasik Paříž - Roubaix prohrál závěrečný spurt s Johnem Degenkolbem a připsal si tedy skvělé druhé místo.

V létě absolvoval ještě přípravu na Tour de France a kontrolní závody v podobě Kolem Švýcarska. Během své premiéry na „Staré dámě“ hned zaknihoval vítězství v šesté etapě. Celkově tuhle největší akci dokončil na 103. příčce, ale zanechal skvělý dojem.

Ve skvělém světle se předvedl i na konci sezóny, kdy útočil v závěrečném okruhu na Mistrovství světa v americkém Richmondu. Jeho útok mu na Sagana nevyšel, ukázal však, že se nepřišel jen zúčastnit, ale bojovat o vítězství jako většina silných klasikářů. K titulu neměl daleko a Češi v něm mají velikou naději. Jistě s ním je nutno počítat i do dalších sezon, můžeme se jen kochat jeho cyklistickým uměním a věřit, že uvidíme mnoho zajímavých soubojů s dalším super talentem Petrem Saganem.