3Podle mnohých odborníků má Leopold König, rodák z Moravské Třebové, ve svých 29 letech před sebou ještě velké úspěchy.  Je to skvělý vrchař a narodil se zejména pro velké třítýdenní etapové závody. Nejde tu jen o jeho fyzickou kondici, ale také o schopnost optimálně regenerovat a správně se rozhodovat v obtížných situacích.  Leo je známý pro svou psychickou odolnost a sebedůvěru, kterou již nejednou prokázal.  Během dosavadní kariéry měl několikrát zdravotní problémy, ale nezlomilo ho to, vždy se vrátil dokonce silnější.

Během své kariéry zažil už několik restartů, návratů po zraněních, která vyžadovala dlouhodobější zotavování.  Zdá se však, že to vždy zvládl.  Jeho cyklistická kariéra začala, když mu bylo 14 let, a do té doby se naplno věnoval zejména hokeji.  Uvědomil si totiž, že svou útlou postavou se v hokeji prosadí jen velmi těžce.  Přesedlal tedy na cyklistiku, sport, který ho během kondiční hokejové přípravy bavil asi nejvíc.  V roce 2001 tedy začal jezdit v nedalekém mládežnickém klubu SKP DUHA Lanškroun a rychle se probojoval i do reprezentace.

konieg leo 2012 velky
Leopold König ještě v dresu NetAppu v roce 2012 (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.cz)

Odchovanec české cyklistiky

V roce 2004, kdy byl prvním rokem v kategorii juniorů, startoval i na mistrovství světa, kde obsadil 36. místo.  Zůstal však ve stínu úspěšnějšího, o rok staršího reprezentačního kolegy, Romana Kreuzigera, který zde zvítězil.  O rok později také na juniorském světovém šampionátu v Rakousku skončil až na 62. místě.  Po přestupu do kategorie mužů zakotvil ve v té době nejsilnějším českém týmu PSK Whirlpool Hradec Králové.  V tomto týmu absolvoval bohatý program závodů UCI Europe Tour a ukazoval se i na domácích pohárech, ale bez výraznějšího úspěchu.  Pod vedením Vladimíra Vávry a Otakara Fialy se však dostal do nominace na mistrovství světa v kategorii do 23 let, kde nakonec obsadil solidní 39. místo.

V roce 2007 jsme ho mohli vidět také na závodě Kolem Slovenska, kde měl asi nejlepší výsledky z celé sezony.   Ve třetí etapě směřující z Liptovského Mikuláše do Čadce obsadil čtvrté místo a na druhý den páté místo v časovce.  V celkovém pořadí na 51. ročníku Kolem Slovenska skončil na devátém místě.  Dá se říct, že jeho forma na podzim vrcholila, protože o týden později se dostal i do první pětky ve třetí etapě na Kolem Chorvatska.  Během sezon 2008 a 2009 byl PSK Whirlpool povýšen mezi profesionální kontinentální týmy, což znamenalo, že se dostal na náročnější a kvalitnější závody.  Toto pomáhalo dobrým mladým jezdcům, aby se ještě zlepšovali. König se během těchto sezon opět výrazněji neprosadil, ale získal zkušenosti z akcí kategorie HC jako Bayern-Rundfahrt, Tour of Qinghai Lake nebo Paris-Bruxelles.  V roce 2009 byl šestý na slovenské akci v Dubnici nad Váhem, GP Kooperativa, kterou vyhrál Peter Sagan v té době jezdící za Duklu Trenčín.

konig barta jurco mcr 2014
Jan Bárta a Leopold König na MČR v roce 2014 (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.cz)

Průlomové roky a úspěchy

První velká vítězství přišla v roce 2010, kdy ještě jezdil v barvách PSK. Vyhrál etapu na domácí akci Czech Cycling Tour a následně ji ovládl i v celkovém hodnocení.  Stejný scénář se mu podařil také na rakouském Oberösterreichrundfahrt. Ve stejném roce vyhrál také etapu na Kolem Bulharska a třetí skončil na 260 kilometrů dlouhé (již zaniklé) české klasice Praha – Karlovy Vary – Praha.  Následně přišla smlouva s německým celkem NetApp a obrovský výkonnostní pokrok z roku 2010 byl v následující sezoně ještě výraznější.  Velkým úspěchem, na základě kterého se König dostal již do povědomí světové cyklistiky, bylo celkově druhé místo na Kolem Rakouska za vítězem Fredrikem Kesiakoffem z Astany a dokonce před Carlosem Sastrem, někdejším vítězem Tour de France.  Cenným skalpem bylo také celkově třetí místo na zajímavém a dobře obsazeném závodě ve Francii s názvem Tour De L'ain - La Route Du Progrès, kde zdolal i současnou francouzskou špičku v čele s Pierrem Rollandem či Romainem Bardetem.

Neustálé problémy a návraty

V sezoně 2012 byl opět cítit nárůst jeho výkonnosti a dostavila se první velká profesionální vítězství a to v podobě ukořistěné šesté etapy z akce Tour of Britain a týmové výhry v časovce družstev na závodě Coppi e Bartali.  Zajímavým bylo bezpochyby i druhé místo v etapě závodu Kolem Rakouska s dojezdem na St.  Johan, kdy jej porazil pouze Jakob Fuglsang. Ještě před tím se však trápil s bolestí zad, která vyrážela také do nohou, a vlastně celá první polovina sezony byla nanic.   Dokonce vypadl i z avizované nominace na Giro d'Italia a jeho debut na akci GT se oddálil. Hrozila mu operace, která však i tak nemusela nic nevyřešit.  V té době se seznámil s kondičním trenérem Radkem Kaftanem a právě on mu pomocí speciálních cvičení pomohl z jeho problémů.

konig 2016 mcr brychta
Leopold König na MČR 2016 v časovce (© Jan Brychta, svetcyklistiky.cz)

O rok později Leo závodil s velkou chutí a nasazením.  Podařilo se mu opět ovládnout nejprestižnější domácí závod Czech Cycling Tour, ale co je důležitější, dočkal se také prvního startu na akci Grand Tour.  V závěru sezony startoval totiž na španělské Vueltě.  Nebyl to však obyčejný start, König zde nebyl jen do počtu, ale všem dokázal, že je třeba s ním počítat na těch  nejvyšších místech.  Podařilo se mu zvítězit v osmé etapě a celkově obsadil deváté místo.  Kromě toho zvítězil také v královské etapě na Kolem Kalifornie.

V roce 2014 po závodě Kolem Ománu přišly problémy s kolenem, které ho vyřadily z přípravy a závodního kolotoče na celé dva měsíce.  Přišel tak znovu o Giro, ale nemusel být smutný, protože se dostal do nominace NetAppu na Tour de France a opět všem předvedl své kvality.  Ačkoliv etapu nevyhrál, měl k tomu blízko.  V celkovém pořadí však vylepšil své maximum z akce Grand Tour, když obsadil velmi zajímavé sedmé místo. Důležitým zlomem jeho kariéry byl také následný přestup do týmu Sky.

Zde začal poměrně hezky a to znamenalo celkově šesté místo na další velké akci Giro d'Italia, ale bez výraznějšího dílčího úspěchu.  Druhou část sezony se však docela trápil a hledal sám sebe.  On sám, ale také trenéři za to dávali vinu přetrénování v zimní části sezony.  Startoval sice na Tour de France, ale jen jako jeden z domestiků skvělého kolegy Chrise Frooma a v celkovém hodnocení obsadil až 70. místo.  Dalo by se říct, že toužil po tom, aby tato sezona již skončila, a mohl se opět pustit do přípravy na tu nadcházející.

konig sagan 2017 bora veloimages
Peter Sagan a Leopold König před sezónou (© BORA - hansgrohe / VeloImages)

Ani sezona 2016 však určitě nezačala podle jeho představ.  Dne 3. února, na startu prvního „etapáku" Kolem Valencie spadl při rozjíždění před časovkou.  Nedával svému zranění velkou váhu a dokončil celý závod na pěkném 10. místě.  Po tomto závodě však nastaly komplikace se zraněným kolenem, které znamenaly téměř čtyřměsíční závodní výpadek.  Vrátil se až v červnu a to přímo na závod Kolem Švýcarska, nejel nijak úchvatně, ale sám tvrdil, že se jen potřebuje dostat do tempa a na své původní wattové hodnoty.  Podařilo se mu však vyjet si titul českého šampiona v časovce, a tím pádem také místenku na OH do Ria. Tam chtěl bojovat o medailová místa.  Blíže k tomu byl svým 11. místem v časovce.  Silniční závod, který by byl z jeho pohledu velmi zajímavý, však nedokončil kvůli vyčerpání a úpalu. V dobré formě však přišel i na Vueltu a až po kritickou 15. etapu, v níž na malou chvíli zaváhal, se držel v první pětce. Toto zaváhání jej však nakonec v cíli stálo hodinovou ztrátu a přesunulo ho až do třetí desítky celkového pořadí. Šestým místem v časovce konečný výsledek trochu zkorigoval a nakonec obsadil 29. místo.

Od sezony 2017 jej už uvidíme jezdit po boku Petra Sagana, tedy v dresu německého celku Bora-Hansgrohe, kde podepsal tříletou smlouvu, a spolu s Rafalem Majkou by měli být favority na celkové pořadí velkých etapových závodů.  Nechme se tedy překvapit, kde a v jaké formě Lea uvidíme.