1
Petr Vakoč se narodil 11. července 1992 v Praze a jeho největším snem je vyhrát etapu na Tour de France, možná právě v narozeninový den. Odmalička měl blízko ke sportu, ale nejblíž k cyklistice, ve které začal se soutěžením už v šesti letech. Trénoval pod dohledem bývalého vicemistra v cyklokrosu Miloslava Kvasničky. Od dvanácti let si oblékal dres Dukly Praha, dokonce zdědil galusku se jménem Zdeněk Štybar. Vakoč postupně čerpal zkušenosti a rozvíjel všestrannost cyklokrosem, na silnici, na dráze i horském kole.
 
 
ZAHRANIČNÍ CESTA TÝNEJDŽRA
 
V juniorském věku se mu dřina vrátila, když skončil třetí v juniorském Závodu míru nebo vyhrál etapu a skončil druhý na Tour de Pays de Vaud. I to mu pomohlo k tříměsíční stáži pro talenty ve Světovém cyklistickém centru pod hlavičkou UCI ve Švýcarsku. Podobně jako Roman Kreuziger si tedy zvolil zahraniční cestičku do profi pelotonu už od teenagerského věku. Talent dokázal patnáctým místem na MS v Kodani v kategorii do 23 let, kdy vyhrál sprintér Arnaud Démare.
 
Pak se Vakoč přesunul ze Švýcarska do francouzského amatérského týmu s rodinnou atmosférou CC Etupes, díky kterému si vyzkoušel juniorské verze Liége-Bastogne-Liége nebo Paříž - Roubaix. Cyklistiku tam poznával s jinými mladými talenty kalibru vrchaře Warrena Barguile. V roce 2013 se dostal do "development týmu" Etixx - iHNed, v jehož dresu vyhrál i Kolem Slovenska, byl čtvrtý na Czech Cycling Tour a druhý na ME do 23 let v Olomouci. Závěr sezóny mu pokazila mononukleóza, ale od sezóny 2014 žije svůj sen profesionálního cyklisty a působí v "A týmu" Quick-Step.
 
 
vakoc 2016 akcia eqsf
Petr Vakoč v dresu českého mistra vloni (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)
 
 
CYKLISTICKÝ STUDENT
 
Vakoč se cítí jako ryba ve vodě zejména na náročných okruzích s krátkými kopci, respektive na klasikách ardenského typu. V pelotonu jezdí inteligentnězodpovědně a již v úvodních sezónách dostával důvěru jako lídr. V roce 2014 zazářil vítězstvím v etapě do Varšavy na Kolem Polska, po které nosil žlutý dres čtyři dny a v památné etapě na Štrbské Pleso ho udržel o sekundu před Rafalem Majkou, nakonec skončil desátý.
 
Přitom studoval na Vysoké škole ekonomické v Praze, často se učil po dojezdu v hotelu. Studentské povinnosti však nebyly termínově slučitelné s kariérou cyklisty, a tak zvolil přestup na soukromou Vysokou školu ekonomie a managementu, tolerantnější ke sportovcům. Vakoče baví kromě cyklistiky právě byznys nebo čtení, a tak spojil příjemné s užitečným a spolu s bratrem založili e-shop s cyklistickými knihami Velobooks.cz. Český talent Quick-Stepu již přečetl biografie HincapiehoFrooma či Cavendishe nebo zahraniční odborné cykločasopisy, zajímá se o ekonomický a vědecký kontext cyklistiky.
 
 
vakoc 2016 brabant podium eqsf
Petr na bedně Brabantského šípu (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)
 
 
ZE STUDENTA HVĚZDA?
 
V sezóně 2015 tvrdě otestoval memoáry hvězd na vlastní kůži, když si odkroutil Grand Tour premiéru na Giro d´Italia. Od vyčerpaní chtěl usnout už při večeři, než si tělo zvyklo na novou hranici zátěže. Komentoval to slovy "masakr" nebo "boj o přežití". Ale určitě mu to pomohlo v cyklistickém růstu, respektive k vítězství na českém šampionátu a na Czech Cycling Tour nebo k bronzu na Evropských hrách v Baku.    
 
Minulý rok 2016 byl pro Vakoče zatím nejúspěšnější. Vyhrál dvě menší francouzské klasiky, Brabantský šíp, byl pátý na ME, devátý na klasice GP Quebec a zažil premiéru na Tour de France jako domestik. Sportovní ředitel Rik Van Slyke ho charakterizoval slovy: "Postupně objevuje své schopnosti zvládnout koncovky závodů. Není sprintér, není vrchař, ani časovkář. V žádné disciplíně neexceluje, ale umí všechno. Dokáže vyhrát na nejrůznějších místech, i když to nikdo nečeká. Je diamantem, který postupně obrušujeme."