4
První česko - slovenskou stopu na Tour de France udělal Milan Jurčo v roce 1987, ale až vrchař Roman Kreuziger pronikl do top desítky jako první z našich končin a jeho snem zůstává pódium na Champs - Élysées.
 
 
VZOR OTEC A PRVNÍ PRASÁTKO
 
Narodil se 6. května 1986 v Moravské Třebové na západní Moravě, kde mají zřejmě zázračnou porodnici. Na stejném místě se totiž narodil i Leopold König, ale Roman vyrůstal o kousek dál v Lanškrouně a později v Plzni. Odmalička se věnoval sportu a podobně jako většina českých chlapců si vyzkoušel populární dvojici fotbal a hokej. Jeho cestu však výrazně ovlivnil otec Roman Kreuziger starší, bývalý mistr světa v cyklokrosu či vítěz Kolem Rakouska 1991. Otec získal za svoji kariéru dostatek zkušeností, kontaktů a prostředků, které pomohly Romanovi ml. k nastartování kariéry.
 
Roman dostal k jedenáctým narozeninám první kolo, modré a s nálepkou prasátka. Otec se snažil, aby syn neopakoval jeho chyby, a tak Roman ml. sice začínal mezi žáky ve Škodě Plzeň, ale už jako patnáctiletý se vydal na jinou cestu, a to do západní Evropy. Působil v týmech ve Švýcarsku i v Itálii, k těmto zemím má dodnes velmi blízko. Po dosažení dospělosti se prosadil na mezinárodní úrovni, získal juniorské tituly na MS a ve Světovém poháru. Přitom stihl úspěšně odmaturovat na střední sportovní a podnikatelské škole v Plzni.
 
 
kreuziger tdf 2013 2 tinak
Roman Kreuziger na Tour de France 2013 (© Igor Tinak)
 
 
PRŮNIK MEZI ŠPIČKU
 
 
V roce 2006 vstoupil do velké profesionální cyklistiky, když si ho vybral italský tým Liguigas. Svoje první ProTour body získal za druhé místo v prologu Paříž - Nice. Nikdy nezapomene ani na první profesionální vítězství v první etapě na Settimana Ciclista Lombardia, což je menší italský "etapák". Taktéž dokázal oblíbenost švýcarského prostředí na Kolem Romandie, kde skončil druhý v prologu a celkově šestý. Na podzim si vyzkoušel premiérově i Grand Tour a cíl Vuelty 2007 v Madridu "viděl" jako 21. v pořadí.
 
V úvodních profi letech nejvíce zářil ve Švýcarsku, Tour de Suisse 2008 vyhrál jako nejmladší jezdec v historii, předtím na Tour de Romandie obsadil celkově druhé místo. V roce 2008 zároveň absolvoval premiéru na Tour de France, a to konečným dvanáctým místem, přičemž bílý dres mu ukořistil Andy Schleck pouze o 87 sekund. V roce 2009 vyhrál oblíbené Tour de Romandie a skončil druhý na Tour de Suisse. Na Staré dámě pronikl do top desítky jako první Čech v historii, když skončil devátý. Naznačil také potenciál v klasikách, když skončil druhý v San Sebastianu.
 
V sezóně 2010 už Roman patřil k nejznámějším osobám v pelotonu. Vyhrál dvě etapy a celkovou klasifikaci na Kolem Sardinie, skončil čtvrtý na Paříž-Nice, na Tour de France zopakoval deváté místo a na Vueltě dopomohl Vincenzovi Nibalimu k vítězství, čili se osvědčil jako jeden z top domestiků na Grand Tours.
 
 
kreuziger rogers tdf 2013 tinak
Roman Kreuziger na Tour de France 2013 (© Igor Tinak)
 
 
ŠANCE STÁT SE LÍDREM
 
Od roku 2010 působil v kazašské Astaně, kde dostal větší šance být lídrem, ale zbrzdily ho nemoci i zranění. Po čtvrtém místě na klasice Liége - Bastogne - Liége ukončil Giro d 'Italia na šestém místě a v bílém dresu pro nejlepšího mladíka. Zároveň během akce ukázal své silné i slabé stránky. Díky upravenému posedu se zařadil mezi špičku ve sjezdu, ale na extrémní trase mu chyběla vyrovnanost výkonů a problémy mu dělala zejména stoupání nad deset procent (odkaz na rozhovor po Giru 2011).
 
Obdivuhodné je, že po Giru zvládl jako mladík i Tour de France 2011, i když trpěl a do cíle přijel jako bojovník se zlomenou kostičkou v zápěstí, o níž dokonce v průběhu nevěděl. V roce 2012 pokračoval v lídrovském příběhu třetím místem na Tirreno-Adriatico, šestým místem na Tour de Romandie, patnáctým místem na Giro d'Italia a šestým místem na Kolem Švýcarska.
 
 
kreuziger 2016 tdf unik tnkf
Roman Kreuziger v minulé sezóně (© Courtesy Tinkoff Team / BettiniPhoto)
 
 
ŽIVOTNÍ VRCHOLY A RÁNA OD UCI
 
V sezónách 2013 - 2016 změnil zaměstnavatele na tým Tinkoff, v jehož dresu se výrazněji prosadil v klasikách a stal se klíčovým domestikem Alberta Contadora. Kreuziger vyhrál po sólovém úniku monumentální klasiku Amstel Gold Race, pokračoval v předních umístěních na oblíbených eventech Kolem Švýcarska, Tirreno - Adriatico a jarních kopcovitých monumentech, na Tour de France skončil historicky pátý.
 
Po životních výsledcích však následovala rána od Mezinárodní cyklistické unie (UCI), která ho najednou suspendovala těsně před Tour de France pro nesrovnalosti v biologickém pasu z předešlých let. UCI neměla přímé důkazy a celou kauzu natahovala. Roman přišel o desítky závodů v ideálním cyklistickém věku. Přibližně dva roky vedl právně-medicínskou válku, v níž dokazoval, že za problémovými údaji se skrývá snížená funkčnost jeho štítné žlázy, proti níž bojuje i hormonální terapií. Uspěl i na detektoru lži. Nakonec obvinění proti Kreuzigerovi stáhli bez vysvětlení nebo omluvy.
 
Roman sice patří k navenek uzavřeným sportovcům, ale nejasná budoucnost a zákazy závodění mu výrazně ztrpčovaly život. Dokázal na to nemyslet díky jiným životním úspěchům, manželce Michaele a dcerce Viktorce. Společně žijí u největšího italského jezera Lago di Garda. K nejvěrnějším fanouškům Romana nadále patří i otec, podnikatel a vlastník několika sportovních areálů, který zajistil pro rodinu fanouškovský karavan.
 
 
kreuziger 2016 mcr sr vitazstvo
Roman Kreuziger na MČR v Kyjově (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.cz)
 
 
NOVÁ KAPITOLA
 
V sezóně 2016 se Roman vrátil na výsluní, když se počtvrté v kariéře probojoval do top desítky na Tour de France, premiérově ovládl český silniční šampionát a mnohokrát během sezóny si navzájem pomohli s Petrem Saganem. Po rozpuštění Tinkoffu pokračuje Kreuziger v australském celku Orica - Scott. Měl by patřit ke klíčovým osobám v jarních klasikách a na Tour de France, jednoznačnou lídrovskou šanci dostane zřejmě na Tirreno - Adriatico.
 
Sen, kterým je pódium na Tour de France, zůstává pro Romana Kreuzigera reálný, i když extrémně náročně splnitelný. Na Grand Tours sice Roman jezdí poměrně defenzivním stylem, ale když znovu uvidíme jeho tradiční výraz na tváři připomínající kapra, tak budeme vědět, že do toho dává všechno.
 
 
Největší úspěchy:
5. místo Tour de France 2013
1. místo Amstel Gold Race 2013
Kolem Švýcarska 2008
Kolem Romandie
2009
Giro d'Italia
2011 - bílý dres, 1 etapa 2012