ag2r logo ag2r dres AG2R LA MONDIALE
země: vlajka Francie
vznik: 1992, v ProTour od: 2005
šéf týmu: Vincent Lavenu
výrobce kol: Factor
vítězství: 2016: 8 / 2015: 23
žebříček 2016: 13. místo
 
vlajka BARDET Romain vlajka POZZOVIVO Domenico vlajka DUMOULIN Samuel
vlajka BAGDONAS Gediminas albansko BAKELANTS Jan vlajka BARBIER Rudy
vlajka BÉRARD Julien vlajka BIDARD Francois vlajka CHÉREL Mickael
vlajka CHEVRIER Clément vlajka COSNEFROY Benoit vlajka DENZ Nico
vlajka DOMONT Axel vlajka DUPONT Hubert vlajka DUVAL Julien
vlajka ENGER Sondre Holst vlajka FRANK Mathias vlajka GASTAUER Ben
vlajka GAUTIER Cyril vlajka GENIEZ Alexandre vlajka GOUGEARD Alexis
vlajka HOULE Hugo vlajka JAUREGUI Quentin vlajka LATOUR Pierre
vlajka MONTAGUTI Matteo albansko NAESEN Oliver vlajka PETER Nans
vlajka RIBLON Christophe albansko VANDENBERGH Stijn vlajka VUILLERMOZ Alexis
 
 
Francouzský tým Ag2R La Mondiale existuje od roku 1992. Rozpočet týmu patří k podprůměrným, je menší než 15 milionů eur. Nejvíc jej naplňují pojišťovací společnosti Ag2R (od 2000) a La Mondiale (od 2008). Původně nesl jména Chazal nebo Petit Casino. Na přelomu tisíciletí jej proslavili jezdci jako Jaan Kirsipuu (124 vítězství), Alberto Elli, Alexander Vinokurov, Mikel Astarloza nebo Christophe Moreau.
 
Pak přišel útlum a v roce 2005 dokonce i roční přeřazení do nižší kategorie Europe Tour. Kritickými byly také sezony 2009 až 2012, kdy se pohybovali na dně elitní společnosti.  Například v roce 2012 získali pouze čtyři vítězství, z čehož ani jedno ve World Tour. Situaci zachránili zvábením cyklistů z nižších kontinentálních kategorií, kteří zajistili dostatek bodů k přežití.   
 
Tradiční francouzský tým musel otevřít brány i zahraničním posilám jako Pozzovivo nebo Bakelants.  Stále patří k celkům s citelným národním patriotismem a na domácí Tour de France startuje nepřetržitě od roku 1997. V posledních sezonách zarezonovali na třítýdenních akcích právě druhými místy Pérauda a Bardeta na Staré dámě.  Z hlediska výsledků však patří k nejméně viditelným celkům, v sezoně 2016 získali mezi WT týmy nejméně triumfů, pouze osm. Na vítěznou listinu se zapsalo pouze pět cyklistů. Nedostatek individualit v sestavě kompenzují pravidelnou účastí v únicích. 
 
 
bardet 2015 boucles drome ardeche fr
Roman Bardet, aktuální největší hvězda Ag2r (© ardeche.fr)
 
 
Před sezonou 2017 patřil Ag2R La Mondiale k nejaktivnějším na přestupovém trhu. Odešlo až deset jezdců, do důchodu Péraud, Vansummeren i Sergent. Papírově se však tým posilnil, i když s otazníky. Otázkou je, jak se v kopcích a na GT ukážou výkonnostně nestabilní Frank a Geniez. Do týmu přišli i talentovaní sprinteři Barbier a Enger, také objev Naesen či zkušený Vandenbergh do klasik. 
 
Platí to, co v posledních letech, že top cílem největší hvězdy Romaina Bardeta zůstává Tour de France, i když by chtěl vyzkoušet Giro.  Kromě něj se tým snaží najít nebo vychovat další individuality, které by se prosadily v kopcích i klasikách. Nadále mu však chybí elitní sprinter, klasikář a časovkář, a tak očekáváme pokračování vítězné hladovky a umístění ve druhé polovině žebříčku.   
 
V čele týmu od jeho vzniku stojí bývalý profesionální cyklista Vincent Lavenu. V roce 2015 dostal za svou práci Řád čestné legie, tedy nejvyšší francouzské státní vyznamenání. Zajímavostí je, že jeho dcera Magalie působí v týmu jako šéfka marketingu, a zároveň se vdala za kolegu, zkušeného sprintera a jednoho z nejnižších cyklistů v pelotonu Samuela Dumoulina (159 cm).