astana logo astana dres ASTANA PRO TEAM
země: vlajka Kazachstán
vznik: 2007, v ProTour od: 2007
šéf týmu: Alexandre Vinokourov
výrobce kol: Argon 18
vítězství: 2016: 34 / 2015: 34
žebříček 2016: 10. místo
 
vlajka ARU Fabio vlajka BILBAO Pello vlajka BIZHIGITOV Zhandos
vlajka BRESCHEL Matti vlajka CATALDO Dario vlajka CHERNETCKII Sergei
albansko DE VREESE Laurens vlajka FOMINYKH Daniil vlajka FUGLSANG Jakob
vlajka  GATTO Oscar vlajka GRIVKO Andrei vlajka GRUZDEV Dmitriy
vlajka HANSEN Jesper vlajka KAMYSHEV Arman vlajka KANGERT Tanel
vlajka KORSAETH Truls Engen vlajka KOZHATAYEV Bakhtiyar vlajka LÓPEZ Miguel Ángel
vlajka LUTSENKO Alexey vlajka MINALI Riccardo vlajka MOSER Moreno
vlajka SÁNCHEZ Luis León vlajka SCARPONI Michele vlajka STALNOV Nikita
vlajka TIRALONGO Paolo vlajka TLEUBAYEV Ruslan vlajka VALGREN Michael
vlajka ZAKHAROV Artyom vlajka ZEITS Andrey    
 
 
Cyklistický tým Astana vznikl v roce 2007 a od té doby dělá v pelotonu pořádný vítr.  Prošel si personálními, dopingovými i finančními krizemi.  Jezdci například protestovali proti problémům tím, že nosili vybledlé dresy na Giru, aby ukryli nápisy sponzorů. Mezitím dosahovali velkých úspěchů zásluhou Contadora, Vinokurova, Leipheimera, Klodena, Brajkoviče či Nibaliho, rok nosil dres týmu i Armstrong. Doposud vyhráli šestkrát Grand Tour a čtyřikrát monumentální klasiku.
 
Od roku 2009 tým funguje pod kazašskou licencí a postupně se stabilizoval, i když se vyskytly různé další dopingové a mezilidské problémy.  Šéfem seskupení je bývalý jezdec Alexander Vinokurov, který v Kazachstánu zkoušel i politickou dráhu, byl také spojován s dopingovými a korupčními kauzami.  Vlastní iniciativou přispěl ke vzniku projektu, jehož nadprůměrný rozpočet dotuje zejména seskupení kazašských státních firem Samruk-Kazyna. Kromě názvu kazašského hlavního města momentálně tým propaguje i výstavu EXPO 2017 v Astaně.  
 
 
aru 2014 ms pred startom
Fabio Aru na MS v Ponferradě (© Jaroslav Maliňák, Cycling-Info.cz)
 
 
Během sezony 2016 se Astana s 34 vítězstvími tradičně zařadila mezi špičku, ale v bodových žebříčcích pouze mezi průměr.  Navíc, v přestupovém období se oslabila, když odešli Nibali, Rosa, Boom, Capecchi, Guardini, Smukulis, Westra a další. Ze známých jmen přišli Breschel, Gatto, Moser či Valgren.
 
Hlavní hvězdou týmu je Fabio Aru, který se zaměří na Giro a zřejmě Vueltu. Na Tour de France by mohli dostat šanci Jakob Fuglsang a Miguel López, no a soupisky pro Grand Tours určitě vyplní i domácí jezdci.  Astaně chybí sprinter a do klasik nemá jasného lídra, i když řada jezdců může překvapit.  Předpokládáme, že v sezoně 2017 se Astana nedostane na popřední místa v žebříčcích, na která si zvykla v nejlepších letech skončené éry Contadora či Nibaliho.