cannondale logo cannondale dres CANNONDALE - DRAPAC TEAM
země: vlajka Spojené státy
vznik: 2007, v ProTour od: 2009
šéf týmu: Jonathan Vaughters
výrobce kol: Cannondale
vítězství: 2016: 10 / 2015: 11
žebříček 2016: 8. místo
 
vlajka TALANSKY Andrew vlajka URÁN Rigoberto vlajka PHINNEY Taylor
vlajka ROLLAND Pierre albansko VANMARCKE Sep vlajka BETTIOL Alberto
albansko BEVIN Patrick vlajka BROWN Nathan albansko CANTY Brendan
vlajka CARTHY Hugh albansko CLARKE William albansko CLARKE Simon
vlajka CRADDOCK Lawson vlajka DOMBROWSKI Joe vlajka FORMOLO Davide
vlajka HOWES Alex vlajka KOREN Kristijan vlajka LANGEVELD Sebastian
vlajka MULLEN Ryan albansko SCULLY Thomas vlajka SKUJINŠ Toms
vlajka SLAGTER Tom-Jelte vlajka VAN BAARLE Dylan albansko VAN ASBROECK Tom
vlajka VILLELLA Davide vlajka WIPPERT Wouter vlajka WOODS Michael
 
 
Bývalý cyklista Jonathan Vaughters začal s budováním vlastního juniorského týmu v roce 2003 v Coloradu pod názvem 5280/Subaru a už tehdy vychovával například Petera Stetinu. Za rok se přidala společnost TIAA-CREF a vznikl kontinentální tým. Postupnými kroky si pro sezonu 2007 vybojovali pro-kontinentální licenci a jezdili s názvem Team Slipstream powered by Chipotle.
 
Nejdůležitější sponzor v historii týmu a světově proslulý výrobce GPS - Garmin - začal s podporou celku v roce 2008. Název firmy je odvozen od zakladatelů firmy Garyho a Mina, a tak se podle něj nazýval i elitní cyklistický tým. Za Garmin jezdily osobnosti jako Vande Velde, Wiggins, Hesjedal, Talansky, Daniel Martin či Vansummeren.  Nejvíce zaujali etapovými vítězství na Grand Tours, ale Hesjedal vyhrál i Giro 2012 a Vansummeren Paříž-Roubaix 2011.
 
 
talansky 2016 finis vuelta cptfw
Andrew Talansky na Vueltě (© Courtesy Slipstream Sports / Graham Watson 2016)
 
 
Tým se v posledních letech řadí mezi největší bojovníky proti dopingu a také mezi nejvíce mezinárodní celky, aktuálně s jezdci z 12 zemí. Zároveň jej však můžeme zařadit mezi nejméně stabilní a nejméně vítězná seskupení.  Proč?
 
Kromě Garmin se už vystřídalo více co-sponzorů, víckrát hrozil zánik projektu.  V roce 2015 se odehrála fúze s bývalým týmem Saganovců Cannondale a od roku 2017 s pro-kontinentálním týmem Drapac. Cannondale je americkým výrobcem kol a Drapac americko-australskou investiční skupinou. Hlavní sídlo týmu je z logistických důvodů ve Španělsku. 
 
Kromě existenčních problémů i výsledkově pouze těsně unikali před ztrátou elitní licence.  V sezoně 2016 sice skončili v klidných vodách žebříčku, ale získali druhý nejnižší počet vítězství - deset.  Ve World Tour jej nedosáhli od 12. května 2015. V sezoně 2016 však očekáváme výraznější projev.  Tým posílili Sep Vanmarcke, Taylor Phinney a Tom Van Asbroeck. Odešli Breschel, Moser, J. Bauer či Navardauskas.
 
Bylo by dobré, kdyby Cannondale - Drapac konečně našel stabilitu, protože má jednu z nejmladších sestav ve WT plnou talentů.  Díky posilám si rozšířil seznam cílů o dláždené klasiky.  Předpokládáme, že v součtu s početnou skupinou vrchářských lídrů to týmu zajistí umístění v první polovině žebříčku a v počtu vítězství odlepení se ode dna.