didata logo didata dres DIMENSION DATA
země: vlajka Jižní Afrika
vznik: 2007, v ProTour od: 2016
šéf týmu: Douglas Ryder
výrobce kol: Cervélo
vítězství: 2016: 33 / 2015: 19
 žebříček 2016: 18. místo
 
vlajka BOASSON HAGEN Edvald vlajka CAVENDISH Mark vlajka FARRAR Tyler
vlajka TEKLEHAIMANOT D. vlajka THWAITES Scott vlajka ANTÓN Igor
vlajka BERHANE Nathanel vlajka CUMMINGS Stephen vlajka DEBESAY Mekseb
vlajka DOUGALL Nick vlajka EISEL Bernhard vlajka FRAILE Omar
vlajka  GIBBONS Ryan albansko HAAS Nathan vlajka JANSE VAN RENSBURG R.
vlajka JANSE VAN RENSBURG J. vlajka KING Benjamin vlajka KUDUS Merhawi
albansko MORTON Lachlan rwanda NIYONSHUTI Adrien albansko O´CONNOR Ben
albansko PAUWELS Serge albansko REGUIGUI Youcef albansko RENSHAW Mark
vlajka SBARAGLI Kristian vlajka THOMSON Jay Robert vlajka VAN ZYL Johann
vlajka VENTER Jaco        
 
 
Africký tým píše svůj příběh od roku 2007, i když majitel a bývalý jihoafrický cyklista Douglas Ryder vytvořil první tým ještě v minulém století. Nejvíce peněz do současného projektu vlila jihoafrická telekomunikační společnost MTN, která působí i v Evropě i  Asii. Postupně se propracoval z regionu až do světa.
 
V sezóně 2013 se stal historicky prvním africkým pro-kontinentálním celkem a nejvíce zazářil triumfem Ciolka na monumentu Milán - San Remo. V roce 2014 si odkroutili Grand Tour premiéru na Vueltě a v přelomovém roce 2015 zažili premiéru na Tour de France, na níž dosáhli na etapový vavřín zásluhou Cummingse, a to symbolicky na Mezinárodní den Nelsona Mandely. Kromě toho, Daniel Teklehaimanot se jako první Afričan černé pleti postavil na pódium Staré Dámy díky nošení puntíkovaného dresu.  
 
Od sezóny 2016 má elitní licenci jako historicky první africký tým, i když už pod záštitou jiného hlavního sponzora. Oficiální název zní Team Dimension Data for Qhubeka. Dimension Data je mezinárodní IT společnost s jihoafrickým původem, která technologicky spolupracuje i s organizátory Tour de France a zaměstnává více než 25-tisíc lidí. Qhubeka znamená v překladu „pokrok“ nebo „pohyb vpřed“ a je to charitativní program zabezpečující desetitisíce kol pro chudé obyvatele Afriky, aby sa snadněji dostali za obživou či vzděláním.
 
Dalšími velkými sponzory jsou největší síť poradenských firem na světě Deloitte s britským původem, hlavním sídlem v USA a s více než 220-tisíci zaměstnanci, investiční společnost Sapinda zaregistrována v Nizozemsku a s hlavním sídlem v Londýně nebo jihoafrická značka vín Nederburg rozšířená do 70 zemí
 
 
hagen 2016 roubaix dddf
Edvald Boasson Hagen (© Dimensions Data / StiehlPhotography)
 
 
Tým patří k nejvíce mezinárodním v pelotonu s cyklisty z 12 zemí a určitě poskytuje dosud největší prostor africkým cyklistům, kterých je v sestavě 13, teda téměř polovina. Jinými slovy, je složen zejména ze zkušených evropských veteránů a talentovaných Afričanů s dojemnými lidskými příběhy. Mnozí pocházejí z extrémní chudoby nebo ztratili nejbližší, ale chtějí pomáhat. Cyklistika je pro ně nadějí a oni jí dávají hlubší rozměr, tak jako evropští hrdinové na kolech během světových válek či krizí.
 
Symbolem lidského a charitativního rozměru týmu jsou i charakteristické ruce na zadní straně dresu, jedna velká a 28 malých, což je počet cyklistů. Douglas Ryder se po nalezení sponzorů a stabilizaci projektu posadil i na židli šéfa týmu. Manažerem je i ostřílený Rolf Aldag se zkušenostmi z celků Omega Pharma - Quick-Step a T - Mobile.
 
Vedení týmu si jistě uvědomuje, že v sestavě jim chybí lídři v ideálním středním věku pro celkové pořadí a dlážděné i kopcovité klasiky. Přesto razí politiku méně přestupů a bodového taktizování, více vítězství a týmového ducha. V sezóně 2016 se zařadili mezi špičku s 33 vítězstvími, ale získali nejméně bodů ve World Tour. Mezi elitou se zachránili jen díky zániku týmů Tinkoff a IAM Cycling.
 
Na přestupovém trhu byli překvapivě pasivní, odešel jim nejlepší jezdec pro celkové pořadí Siutsou. Z příchodů nejvíce zaujaly talent pro dlážděné klasiky Scott Thwaites, který nechtěl být domestikem ve stínu Petra Sagana, a talent do kopců Lachlan Morton. Top lídry zůstávají Mark Cavendish a Edvald Boasson Hagen, což je ale příliš úzké zaměření. Klíčové budou sprinterské a dlážděné klasiky, v nichž se bude rozhodovat o žebříčkovém osudu týmu. Nebo mladí Afričané překvapí i na jiných profilech? Uvidíme.