lotto soudal logo lotto soudal dres LOTTO SOUDAL
země: albansko Belgie
vznik: 1985, v ProTour od: 2005
šéf týmu: Marc Sergeant
výrobce kol: Ridley
vítězství: 2016: 21 / 2015: 40
žebříček 2016: 14. místo
 
vlajka GREIPEL André albansko WELLENS Tim albansko ROELANDTS Jurgen
vlajka GALLOPIN Tony albansko HANSEN Adam albansko BENOOT Tiesj
albansko BOECKMANS Kris albansko ARMÉE Sander vlajka BAK Lars
albansko DE BIE Sean albansko DE GENDT Thomas albansko DE CLERQ Bart
albansko DE BUYST Jasper albansko DEBUSSCHERE Jens albansko FRISON Frederik
vlajka HOFLAND Moreno albansko MAES Nikolas vlajka MARCZYNSKI Tomasz
albansko MERTZ Remy albansko MONFORT Maxime vlajka SHAW James
vlajka SIEBERG Marcel vlajka VALLS Rafael albansko VAN DER SANDE Tosh
albansko VANENDERT Jelle albansko VERVAEKE Louis albansko WALLAYS Jelle
albansko WOUTERS Enzo        
 
 
Tým Lotto se ve světě cyklistiky pohybuje již od roku 1985, velké zemětřesení přišlo až před sezónou 2012. Skončila dlouholetá spolupráce s druhým hlavním sponzorem Omega Pharma a složení týmu se stalo méně mezinárodním, respektive více belgickým. Lotto je totiž belgická národní loterijní společnost, která cyklistiku podporuje již 30 let. Momentálně je to zřejmě nejdéle působící týmová značka v cyklistice. Jejich motto říká: „Lotto a cyklistika, to je výherní kombinace." Belgické je i vedení týmu a dodavatel kol Ridley.
 
Po zemětřesení před sezonou 2012 přišly finanční i výsledkové problémy a před vypadnutím z elitní společnosti je zachránil zřejmě pouze zánik týmů Euskaltel a Vacansoleil. Aktuální situace je stabilnější, jelikož druhý hlavní sponzor Soudal, což je belgický výrobce silikonů, tmelů a lepidel s mezinárodním působením, uzavřel sponzorství až do roku 2020.
 
Největšími tahouny v převážně belgickém týmu jsou německý sprinter André Greipel, francouzský univerzál Tony Gallopin, z domácích zejména Tim Wellens a specialisté na dlažební klasiky Tiesj Benoot a Jurgen Roelandts. V přestupovém období odešel jeden z důležitých vagonů sprinterského vláčku Gregory Henderson, ale nahradit by ho měly posily Moreno Hofland nebo Nikolas Maes. Odhadujeme, že Lotto - Soudal se bude pohybovat v klidném středu žebříčků, no a nejvíc bodů a slávy získá opět v klasikách. 
 
 
greipel 2016 triumf luxemf
André Greipel vítězí (© Yann Hellers / Luxemburger Wort)
 
 
Zajímavostí je, že v týmu najdeme i českou stopu, protože australský cyklista Adam Hansen se přestěhoval do Česka za bývalou láskou, cyklistkou Alenou Konečnou. Zamiloval se do beskydské přírody, oblíbil si také kachnu s knedlíkem, a tak si v "bermudském trojúhelníku" při hranicích s Polskem a Slovenskem postavil dům.
 
Hansen je rekordmanem v sérii dokončených Grand Tour za sebou, kterých má aktuálně na kontě 16. Kromě toho vystudoval strojnictví, jako podnikatel vyvinul ultralehké tretry. Pro tým Lotto - Soudal vytvořil počítačový program zjednodušující logistiku, pro peloton zase software pro rychlejší vzájemnou komunikaci při krizových situacích. Bývalý kolega František Raboň ho označil za hyperaktivního, během závodu mu prý stačí méně než pět hodin spánku. 
 
Další specialitou celku Lotto - Soudal je, že spustili program Captains of cycling, v jehož rámci se fanoušci mohou stát "akcionáři týmu". Za členství v hodnotě 50, 250 nebo 1000 eur (více ZDE) dostávají různé výhody jako pozvánku na týmovou prezentaci či kupóny do týmového eshopu.