movistar logo movistar dres MOVISTAR TEAM
země: vlajka Španělsko
vznik: 1980, v ProTour od: 2005
šéf týmu: Eusebio Unzué
výrobce kol: Canyon
vítězství: 2016: 36 / 2015: 32
žebříček 2016: 1. místo
 
vlajka QUINTANA Nairo vlajka VALVERDE Alejandro vlajka AMADOR Andrey
vlajka ANACONA Winner vlajka ARCAS Jorge vlajka BARBERO Carlos
vlajka BENNATI Daniele vlajka BETANCUR Carlos vlajka BICO Nuno
vlajka CARAPAZ Richard vlajka CARRETERO Héctor vlajka CASTROVIEJO Jonathan
vlajka DE LA PARTE Víctor vlajka DOWSETT Alex vlajka ERVITI Imanol
vlajka FERNÁNDEZ Rubén vlajka HERRADA José vlajka HERRADA Jesús
vlajka IZAGIRRE Gorka vlajka MALORI Adriano vlajka MORENO Daniel
vlajka OLIVEIRA Nelson vlajka PEDREDO Antonio vlajka QUINTANA Dayer
vlajka ROJAS José Joaquín vlajka SOLER Marc albansko SUTHERLAND Rory
vlajka SUTHERLIN Jasha        
 
 
Španělský tým Movistar působí v profesionální cyklistice už od roku 1980, protože vyměnil názvy jako ReynoldsBanesto a Caisse d'Epargne. Včetně předchůdců je považován za nejstarší týmovou strukturu v profesionální cyklistice. Dohromady vyhrál sedmkrát TdF, čtyřikrát Vueltu a třikrát Giro. Získali už víc než 850 triumfů a zaměstnávali 217 jezdců, včetně legend Induraina či Delgada. Tým patřil většinou k nejlepším, v novém tisíciletí skončil v žebříčku pouze dvakrát hůř než na desátém místě.
 
Nejhorší byla smutná sezona 2011 na třináctém místě. Tým tehdy nenašel spolehlivého lídra, všechny zasáhla tragická smrt Xaviera Tonda a vážné zdravotní problémy Juana Mauricia Solera. Jádro týmu se však spojilo, mezi lídry panuje zdravá konkurence a Movistar ovládl bodové hodnocení týmů už čtyřikrát po sobě (2013 - 2016).
 
 
quintana valverde poza 2016 movf
Nairo Quintana a Alejandro Valverde na Vueltě (© Movistar Team)
 
 
Generálním ředitelem je Eusebio Unzué, jeden z nejuznávanějších španělských odborníků. Hlavním sponzorem je světově působící mobilní operátor Movistar, na Slovensku zastoupený prostřednictvím značky O2. Předností týmu je vyhledávaní talentů, zejména ze Španělska a Kolumbie. Za farmu Movistaru jezdil například Eric Pedrosa, bratr známého motocyklisty Daniho Pedrosy. 
 
Sestava Movistaru je přeplněná špičkovými vrchaři a časovkáři, takže absence elitního sprintera či specialisty na dlážděné klasiky není citelná. Dva top lídři Quintana Valverde zajistili v sezoně 2016 více než dvě třetiny bodů. Odešel však třetí lídr do kopců Ion Izagirre, působiště změnili také Lobato, Ventoso a Visconti. Ze známějších jmen přišel Bennati, a tak jsme zvědaví, zda mírně oslabený Movistar získá týmovou korunu i popáté v řadě.