orica logo orica dres ORICA - SCOTT
země: albansko Austrálie
vznik: 2011, v ProTour od: 2011
šéf týmu: Shayne Bannan
výrobce kol: Scott
vítězství: 2016: 29 / 2015: 28
žebříček 2016: 5. místo
 
vlajka CHÁVES Esteban albansko GERRANS Simon vlajka KREUZIGER Roman
vlajka YATES Adam vlajka YATES Simon vlajka ALBASINI Michael
albansko EWAN Caleb albansko HAYMAN Mathew albansko BEWLEY Sam
hongkong CHEUNG King Lok albansko DOCKER Mitchell albansko DUBRIDGE Luke
albansko EDMONDSON Alexander albansko HAIG Jack albansko HEPBURN Michael
albansko HOWSON Damien vlajka IMPEY Daryl vlajka JUUL-JENSEN Christopher
vlajka VERONA Carlos albansko KEUKELEIRE Jens vlajka KLUGE Roger
vlajka MEŽGEC Luka vlajka NIELSEN Magnus Cort vlajka PLAZA Rubén
albansko POWER Robert vlajka TUFT Svein    
 
 
Již v roce 2011 to vypadalo s prvním elitním australským týmem slibně, ale projekt Pegasus se rozpadl z finančních důvodů. Cyklisté rychle hledali náhradního zaměstnavatele, údajně to způsobili bývalí neoblíbení majitelé fotbalového klubu FC Liverpool, investoři Hicks a Gilett.
 
V Austrálii zůstaly vhodné podmínky pro elitní cyklistiku a od sezóny 2012 funguje první australský World Tour tým OricaScott, předtím s názvem Orica – GreenEDGE. Orica je původem australská nadnárodní společnost zabývající se výrobou chemikálií a výbušnin pro těžební průmysl, Scott je původem americká firma vyrábějící kola či výbavu pro zimní motoristické sporty.
 
Vlastníkem projektu je jeden z nejbohatších Australanů Gerry Ryan, který plní rozpočet prostřednictvím jeho firem Jayco (karavany) a Mitchelton (vína). Prostřednictvím týmu chce rozvíjet i ekologii a turismus u protinožců.
 
Od založení šéfuje týmu Shayne Bannan, který do té chvíle působil na domácím svazu. Snaží se o plnění týmového motta: „The Edge of Success, Greatness, Evolution, Science, Medicine, Innovation, Sustainability.“ Projekt podporuje i Australský institut pro sport. Domácí sice tvoří téměř polovinu sestavy, ale tým je dostatečně mezinárodní, dokonce v něm mají zastoupení jezdci ze šesti kontinentů.
 
 
orica 2016 cyklisti na podiu SweetSpot
Cyklisté Orica - Scott na závodě Tour of Britain (© SweetSpot)
 
 
Tým OricaScott můžeme označit jako moderního a inovativního člena pelotonu, který srší pozitivní náladou a prezentuje se nápaditým marketingem. Například přezpívali písničky Call Me Maybe, též Highway to Hell od AC/DC, přičemž zábavné vsuvky do videí natočili i v průběhu závodů. Od Mezinárodní asociace cyklistických novinářů dostali ocenění „Mediálně nejpřátelštější jezdec“ za celkovou mediální komunikaci, osobně vyzdvihli Estebana Chávese.
 
Australský WT tým bojoval v prvních sezonách s přetlakem sprinterů a nedostatkem vrchařů, ale současnou sestavu charakterizuje všestrannost. Lídři jako Cháves, Gerrans, Albasini, Yatesovi a Ewan si dokážou rozdělit všechny významné závody, plus je doplní zástup mladých talentů, případně překvapení jako byl triumf veterána Haymana na Paříž – Roubaix 2016. V sezóně 2016 získali celkově druhý nejvyšší počet WT vítězství (17) za Etixxem (18) a v týmovém hodnocení skončili pátí.
 
Sestavu před aktuálním ročníkem posílili Roman Kreuziger a Roger Kluge, ale nashledanou řekl Michael Matthews. Nepochybujeme o tom, že tým se výsledkově v pohodě udrží v první polovině žebříčku. Po sezóně 2017 ale odchází z cyklistiky hlavní sponzor Orica pro „výzvy v jejich sektoru podnikání“, a tak budou soutěžením lákat nové finanční donory.