quick step logo quick step dres QUICK-STEP FLOORS
země: albansko Belgie
vznik: 2003, v ProTour od: 2005
šéf týmu: Patrick Lefévere
výrobce kol: Specialized
vítězství: 2016: 56 / 2015: 54
žebříček 2016: 7. místo
 
vlajka ALAPHILIPPE Julian albansko BOONEN Tom albansko GILBERT Philippe
vlajka KITTEL Marcel vlajka MARTIN Daniel vlajka VELITS Martin
vlajka ŠTYBAR Zdeněk vlajka VAKOČ Petr vlajka TERPSTRA Niki
vlajka GAVIRIA Fernando vlajka TRENTIN Matteo albansko BAUER Jack
vlajka BRAMBILLA Gianluca vlajka CAPECCHI Eros vlajka CAVAGNA Rémi
albansko DE PLUS Laurens vlajka DE LA CRUZ David albansko DECLERQ Tim
albansko DEVENYNS Dries vlajka JUNGELS Bob albansko KEISSE Iljo
albansko LAMPAERT Yves vlajka MARTINELLI Davide vlajka MAS Enric
albansko RICHEZE Maximiliano vlajka SABATINI Fabio vlajka SCHACHMANN M.
albansko SERRY Pieter albansko VERMOTE Julien    
 
 
Značka Quick Step se pohybuje v pelotonu od roku 1999, současný tým vznikl v roce 2003. Okamžitě se zařadil mezi nejlepší celky, zlaté časy zažil s Bettinim, Paolinim, Virenquem, Museeuwem, Boonenem či Pozzatem. Krizi překonal v sezóně 2011, kdy získal jediné WT vítězství. Záchranou se stalo spojení se sponzorem Omega Pharma a nalákání posil ze zaniklých týmů na čele s HTC.
 
Vznikl tak mezinárodní supertým, i když stále belgický, a to s hlavními prioritami a přednostmi v klasikách. V posledních sezónách soupeří se Sky a Movistarem o trůn, přičemž vládnou pelotonu z pohledu počtu vítězství. V sezóně 2016 jich získali suverénně nejvíc popáté v řadě, přičemž většina WT celků nedosáhla ani poloviny z jejich 54 zápisů. Zároveň se na listinu vítězů zapsalo jednoznačně nejvíc členů kádru, až 18, což dokazuje všestrannost soupisky. Cyklisti několikrát vtipkovali, že jejich tiskový mluvčí potřebuje kolegu, protože nestíhá svolávat tiskovky.
 
Šéfem týmu je Patrick Lefévere, který označil za velkou chybu, že kdysi po zkušebním období nepodepsal smlouvu s Petrem Saganem. Po příchodu bratrů Velitsovců do sestavy komentoval slovenskou cyklistiku: „Martin a Peter přicházejí ze země plné potenciálu, která se dostává na cyklistickou scénu.“ V zákulisí se šuškalo i o příchodu mladíků Michaela Koláře a později i Erika Bašky, ale oba navzdory tomu skončili v Tinkoffu, nyní působí v Boře.
 
 
boonen 2016 vitazstvo brusel eqsf
jedno z vítězství Toma Boonena (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)
 
 
Slovenskou stopu v týmu nadále vytváří Martin Velits a už v šesté sezóně jediný „podtatranský sponzor“ v elitní cyklistice – společnost janom, jejíž logo svítí na rukávech dresů. Díky aktivitě janomu navštívil téměř celý tým Slovensko v průběhu týmového soustředění na vojenské základně Lešť před sezónou 2013.
 
Česko zastupuje dvojice Štybar a Vakoč, majitelem týmu je český miliardář Zdeněk Bakala. Do sezóny 2017 vstoupili „Quick-Stepáci“ s posilami Bauerem, Capecchim, Devenynsem i Gilbertem, ale už bez Tonyho Martina, Meersmana či Vandenbergha. Oslabila se tak časovkářská kvalita a nemají top lídra pro celkové pořadí na Grand Tours, ale ve sprintech a klasikách nadále disponují největším počtem hvězd. Včetně Toma Boonena, který na Paříž – Roubaix ukončí kariéru. O to víc chce favorizovaný Quick-Step ovládnout monument, což se mu v posledních dvou sezónách nepodařilo.