sky logo sky dres TEAM SKY
země: vlajka Velká Británie
vznik: 2010, v ProTour od: 2010
šéf týmu: David Brailsford
výrobce kol: Pinarello
vítězství: 2016: 39 / 2015: 44
žebříček 2016: 3. místo
 
vlajka FROOME Christopher vlajka KWIATKOWSKI Michal vlajka LANDA Mikel
vlajka THOMAS Geraint vlajka HENAO Sergio vlajka ROSA Diego
vlajka POELS Wout vlajka VIVIANI Ellia vlajka BOSWELL Ian
vlajka DEIGNAN Philip vlajka DIBBEN Jonathan vlajka DOULL Owain
vlajka ELISSONDE Kenny vlajka GEOGHEGAN HART Tao vlajka GOLAS Michal
vlajka HENAO Sebastián vlajka INTXAUSTI Beňat vlajka KENNAUGH Peter
vlajka KIRYIENKA Vasil vlajka KNEES Christian vlajka LOPEZ David
vlajka MOSCON Gianni vlajka NIEVE Mikel vlajka PETER Alex
vlajka PUCCIO Salvatore vlajka ROWE Luke vlajka STANNARD Ian
vlajka VAN POPPEL Danny vlajka WISNIOWSKI Lukasz    
 
 
Myšlenku o vítězství na Tour de France odvál vítr až do Velké Británie, kde v únoru 2009 vznikl tým Sky, který soutěží od sezony 2010. Dlouhodobá vize projektu byla jasná: první britské vítězství na Tour de France do pěti let, profesionální prostor pro britské talenty a inspirace lidí k ježdění na kole. Z vize se stala realita ve všech třech záměrech. Froome a Wiggins ovládli Starou dámu, Briti tvoří téměř třetinu sestavy a důkazem popularizace cyklistiky na „Ostrovech“ byly milionové davy v průběhu hoštění Tour de France 2014.
 
brailsford-david-s-logom-2Finanční krytí jediného britského a nejbohatšího World Tour týmu zabezpečuje zejména telekomunikační a satelitní společnost BSkyB mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Hlavní sídlo stáje je v Manchestru, logistickou základnu mají v Belgii a operační základna se nachází v Itálii. Zajímavosti je partnerství s World Wildlife Fund, prostřednictvím kterého se snaží zachránit miliardu stromů v Brazílii.
 
Generálním ředitelem týmu je David Brailsford, který působil čtyři roky jako profesionální cyklista. Vystudoval sportovní vědy a psychologii v Sheffieldu a předtím vedl britskou reprezentaci cyklistů na olympiádách v Aténách, Pekingu a Londýně. Kuriozitou je, že tenhle šéf britského týmu vyrůstal ve Walesu jako syn horského průvodce. Za svoji činnost v cyklistice dostal Řád britského impéria, takže může užívat titul Sir, též čestný doktorát univerzity v Chesteru. Všechno v týmu je propracované do nejmenších detailů, až cyklisté někdy připomínají stroje bez vlastních rozhodnutí.
 
 
sky 2015 vedu peloton yorkshiref
Sky vede peloton na Tour de Yorkshire (© Welcome to Yorkshire/SWPix.com)
 
 
sezóně 2016 naplnili „Briti“ další dlouhodobý cíl, kromě čtvrté Tour de France získali poprvé monument zásluhou Poelse na Liége – Bastogne – Liége. Dle počtu vítězství skončili druzí, v týmovém řebříčku třetí. Před sezónou 2017 se sestava tradičně výrazně obměnila, když odešli König, Roche, Zandio, Swift, Fenn i Nordhaug. Přišli Rosa, Elissonde, Wisniowski, Doull a Hart. I přes oslabení vrchařské podpory dle nás „nebeští cyklisté“ zůstávají všestranným celkem a top favoritem na celkový triumf na Tour de France i v týmovém žebříčku.