1. 1.7. rovinata etapa ciel rovina Düsseldorf > Düsseldorf 14 km Thomas
 
tdf 2017 profil 01 mapa
mapa etapy (© letour.fr)
 
tdf 2017 profil 01
profil etapy (© letour.fr)
 

První den Tour de France se podle předpovědí odehrál v deštivém počasí, a to dodalo očekávané časovce v Düsseldorfu další dramatický rozměr. Hlavní favorité na etapový či celkový triumf se postavili na rampu na konci startovního pole, kdy se trošku mohla vylepšit situace na trati, ale déšť byl velmi silný. Ani nepříjemné podmínky neodradily množství německých diváků, aby se na vlastní oči přišli podívat na čtvrtou návštěvu Staré dámy ve své zemi.
 
Akci zahájil nejmladší borec na TdF a bylo symbolické, že Elie Gisbert z Fortuneo -  Vital Concept právě dnes oslavil 22 let. Francouzský cyklista překonal trasu za 17:10, ale již brzy se objevili na trati rychlejší závodníci. Nejdříve ho překonal Sonny Colbrelli (Bahrajn-Merida), který za jistých okolností mohl myslet i na žlutý dres, pokud by mu vyšel finiš ve třetí etapě. Proto jel italský borec naplno a v cíli zastavil časomíru na hodnotě 16:36. Identického výsledku dosáhl i Tim Wellens (Lotto-Soudal), ale oba dva jezdce zanedlouho překonal Andrij Grivko (Astana), který byl nejlepší i na mezičase, a v cíli byl rychlejší o patnáct vteřin.
 
Na mokré silnici se ocitl jako první na zemi Dylan Groenewegen z Lotto - Jumbo. Holandský jezdec neutrpěl vážné zranění, ale tento pád ho mohl omezit v následujících hromadných spurtech. Novým průběžným lídrem se stal Nikias Arndt (Sunweb), který porazil Grivku o jednu vteřinu. Domácí borec předvedl velmi dobré výkony v časovce už na Kolem Švýcarska a v tomto trendu pokračoval i dnes. Jeho výkon měl hodnotu 16:20.
 
V úvodu se objevil na trati Rafal Majka (Bora-Hansgrohe), který dosáhl času 16:53, a polský závodník měl smůlu, že na konci jeho jízdy začal silnější déšť. Jeho mladší týmový kolega a talentovaný cyklista na celkové pořadí Emanuel Buchmann byl od něj rychlejší o devět vteřin.

Následně však předvedl výborný výkon Matteo Trentin (Quick-Step Floors), který byl nejlepší na prvním mezičase, a v cíli zastavil časomíru na hodnotě 16:14. Italský borec předjel i Ricka Zabela, který startoval před ním, ale domácí zástupce měl na trati pád. Ani Trentin na vedoucí pozici dlouho nevydržel, protože odhodlaný výkon předvedl Vasil Kiryienka (Sky), který hned od začátku Tour přesvědčil o svých kvalitách. Běloruský borec překonal Trentina o tři vteřiny. V cíli se objevil i Roman Kreuziger a borec absolvoval trasu za rovných sedmnáct minut.
 
S velkou chutí vyjel na trať Michal Kwiatkowski. Polský závodník vyrovnal nejlepší čas svého kolegu Kiryienku na měřeném úseku, ale ve druhé části neudržel tuto vysokou výkonnost a v cíli ztratil osm vteřin a zařadil se na průběžné třetí místo. Druhým českým zástupcem na trati byl Zdeněk Štybar a čerstvý český šampión projel po Düsseldorfu za 16:43. Mezitím Peter Sagan okupoval šesté místo v průběžném pořadí, ale poté ho předběhl Daryl Impey (Orica).  Na vysoké pozici finišoval i Jonathan Castroviejo (Movistar), který se taky dostal před Sagana, ale španělský cyklista nemohl být spokojený, protože měl nejvyšší ambice. Do cíle dorazil i Ondřej Cink, třetí český reprezentant překonal trasu za 17:17.
 
Poté předvedl svou sílu Geraint Thomas z týmu Sky, který na měřeném úseku ztrácel na svých tři vteřiny, ale ve druhé polovině časovky dokázal ještě přidat a v cíli překonal běloruského jezdce o sedm vteřin. Thomas tak potvrdil vynikající formu, což byla potěšitelná zpráva pro Frooma. Mezitím skončili svou časovku YatesBardetFuglsang a z této trojice byl nejsilnější britský zástupce, ale i on ztrácel na Thomase 37 vteřin.
 
Obrovskou smůlu na trati prožil Alejandro Valverde, který najel do jedné zákruty velmi rychle, spadl a tvrdě narazil do železných zábran. Španělský jezdec byl na zemi velmi otřesen a byla to velká rána pro celý tým Movistar. Valverde na akci skončil, byl převezen do nemocnice.
 
Na etapový triumf nemohl myslet Jos van Emden (Lotto-Jumbo), který v cíli ztratil patnáct vteřin. Následně již vyjel na trať Richie Porte a velký favorit na celkový titul začal ITT v těchto podmínkách velmi opatrně. Na měřeném úseku ztrácel na nejlepší 22 vteřin a v cíli se jeho manko ještě prohloubilo na 46 vteřin. A to nebyl požadovaný výsledek ze strany jezdce týmu BMC. Vždyť byl jen o tři vteřiny lepší než Daniel Martin a těsně za ním se umístili i Bardet a Fuglsang. Dobrý den neprožil ani Esteban Cháves, který zaostal 73 vteřin.
 
Úlohu velkého favorita na etapový triumf potvrzoval Tony Martin, který dosáhl na mezičase nejlepšího času, ale jen velmi těsně předběhl dvojici týmu Sky. Druhá polovina však vyzněla lépe pro jezdce z britské sestavy a Martin se zařadil na průběžné třetí místo. V ITT se nepředvedli Primož Roglič a Michel Matthews, k dobrému výkonu se vyburcoval Marcel Kittel, který v cíli poskočil na průběžné čtvrté místo. Na etapový vavřín se soustředil Stefan Küng z BMC, švýcarský jezdec se vyrovnal v první části nejlepším jezdcům, ale ani on nesesadil Thomase. Chybělo mu pět vteřin.
 
Závodníci na celkové pořadí zvolili opatrný způsob jízdy a pohybovali se přibližně na stejné úrovni. Na měřeném úseku jim trošku odskočil Chris Froome. Obhájce prvenství nakonec neohrozil vedoucí pozici Gerainta Thomase, ale i tak se mohl těšit, protože z favoritů zvládl tuto prověrku nejlépe.
 
V deštivé časovce dominoval tým Sky a jeho nejsilnějším zástupcem byl Geraint Thomas. Britský cyklista se rychle zotavil ze zklamání, které prožil na Giru, a hned v první etapě TdF potvrdil výbornou formu, která se náramně bude hodit Chrisovi Froomovi. Pro Thomase to byl premiérový triumf na Grand Tour. Sky měl svého zástupce i na třetí pozici, ve formě se ukázal i Vasil Kiryienka. Mezi tyto borce se dokázal vtěsnat Stefan Küng, který má značné zkušenosti s touto pozicí, kdy na ní dvakrát finišoval na Kolem Švýcarska, a i tentokrát ukázal velký potenciál.
 
Velmi zklamaný musel být Tony Martin, který nezískal etapový triumf před domácími fanoušky a dokonce se mu neušlo ani místo na stupních vítězů. Náročnou časovku začal výborně, ale ve druhé polovině se našli na trati lepší soupeři. V dobrém světle se ukázala dvojice z týmu Quick-Step Floors Matteo Trentin a Marcel Kittel, oba dva předvedli potřebnou výkonnost, aby to protavili do úspěchu v následujících rovinatých etapách. Na nejlepší nestačil Jos van Emden a v závěru Top 10 se objevil Edvald Boasson Hagen. Kvalitním výkonem se prezentoval Michal Kwiatkowski, který jen umocnil perfektní den týmu Sky, a v nejlepší desítce se objevil i Chris Froome.
 
A právě Froome musel být v cíli maximálně spokojen, protože hned po krátké časovce si vybudoval pěkný náskok v klasifikaci před svými hlavními soupeři. Obhájce prvenství se nelekl mokré vozovky a předvedl svůj nejlepší výkon, na co se ostatní jezdci na GC neodvážili. Nejvýš z nich finišoval Simon Yates, ale i ten ztrácí na lídra týmu Sky 25 vteřin. Ale po tomto představení muselo Yatesovi stoupnout sebevědomí.  
     
Richie Porte vůbec neriskoval, jel opatrně a z toho důvodu ztratil na Frooma až 35 vteřin, co by před etapou nikdo nečekal. Závod se jen začíná, nikdo nechtěl udělat na začátku chybu, ale tato opatrnost dostala Frooma do vynikající pozice. Podobný výkon jako australský jezdec předvedl i Nairo Quintana a ani další favorité jako MajkaTalansky, Daniel MartinBardetAruContador Fuglsang nepřijeli do cíle s velkou mezerou. Takže jediný, kdo odskočil, byl Chris Froome. Dnešní den nevyšel podle představ Estebanovi Chávesovi, který má vyšší ztrátu na ostatní kandidáty na titul.
 
Nejen pro Movistar, ale pro celou akci je velkou ztrátou odstoupení Alejandra Valverdeho, který nešťastně spadl v jedné zákrutě. A podobný osud zastihl i Iona Izagirreho, který taky na akci skončil.
 
Z českých jezdců podal nejlepší výkon Zdeněk Štybar, který ztratil na vítěze necelých 40 sekund. Roman Kreuziger na trati neriskoval a do cíle přijel bezpečně. Ondřej Cink při premiéře na TdF dosáhl v ITT ztrátu přes jednu minutu.   

 
Výsledky etapy
1. THOMAS Geraint Team Sky link ikonka 16:04 120
2. KÜNG Stefan BMC Racing Team link ikonka 00:05 50
3. KIRIENKA Vasil Team Sky link ikonka 00:07 25
4. MARTIN Tony Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:08 15
5. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 00:10 5
6. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 00:12  
7. VAN EMDEN Jos Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:15  
8. KWIATKOWSKI Michal Team Sky link ikonka 00:15  
9. KITTEL Marcel Quick-Step Floors link ikonka 00:16  
10. BOASSON HAGEN Edvald Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:16  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 
Prémie na trase:
ciel Cíl (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
 
 
Krátký popis trasy:
Po dvou letech otevře akci krátká časovka, stejně tomu bylo i v Utrechtu. Stále populárnější Grand Départ tentokrát zavítá do sedmého největšího německého města, které je mezinárodním finančním a obchodním centrem. Hlavní město spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko je pověstné i díky prestižním veletrhům. A právě před branami Messe Düsseldorf bude startovat 14-kilometrová jízda proti chronometru. Téměř celá prověrka se odehraje na pravém břehu Rýna a profil bude výlučně rovinatý. Po úvodních čtyřech rychlých kilometrech cyklisté na chvíli proběhnou na druhou stranu řeky, ale brzy se vrátí zpět po známém mostě Rheinkniebrücke. Ten je zavede na slavný bulvár Königsallee, který patří mezi nejznámější nákupní ulice v Evropě. Po několika uličkách se cyklisté dostanou znovu na rychlou pasáž na břehu Rýna, která je dovede zpět před düsseldorfské výstaviště. Trasa je rovinatá, svižná a s výjimkou prostřední části bez technických úseků. Na mnoha místech se dá nasadit vysoké tempo, což bude rozhodující pro etapový triumf, a to bude šance pro specialisty na tuto disciplínu, aby se porvali o žlutý dres. Výborní časovkáři se nacházejí také mezi jezdci na GC, takže mezi nimi uvidíme první rozdíly.