2. 2.7. rovinata etapa ciel rovina Düsseldorf > Liége 203 km Kittel
 
tdf 2017 profil 01
profil etapy (© letour.fr)
 
Druhý den v Düsseldorfu přivítal peloton lepším počasím, i když bylo zataženo, nepršelo. Etapa byla navržena pro nejrychlejší jezdce, protože organizátoři v okolí Liége zcela vynechali krátká ardenská stoupání. Finále bylo přímočaré a odehrálo se na široké silnici, takže kandidát na etapový triumf potřeboval dobrý lead-out, který ho v rychlé koncovce udrží na čele balíku a vypustí dopředu v tom nejlepším okamžiku. Tento úkol si měl vyzkoušet i tým Bora - Hansgrohe, který se poprvé staral o Petra Sagana v rovinaté etapě na Tour de France. A v generálce ve Švýcarsku to šlo oběma velmi dobře.
 
Na akci už chyběli Alejandro Valverde a Ion Izagirre, ostatní borci, kteří se včera ocitli na zemi, se objevili na startu. Největší zdravotní problémy měl Luke Durbridge z Oricy, který si poranil kotník, ale australský jezdec to chtěl dnes vyzkoušet. Alejandro Valverde podstoupil v noci 3-hodinovou operaci levého kolena a tržní rány na stehenní kosti. Nejbližší dva dny určitě zůstane v düsseldorfské nemocnici, a pak se lékaři rozhodnou, kdy ho pustí do Španělska.
 
Peloton absolvoval dlouhou jízdu neutrální zónou v hostitelském městě, kde jej přivítali davy diváků. Před ostrým startem se na nahrnuli dopředu závodníci, kteří měli zájem o vytvoření úniku, a hned po startu se jim to podařilo. Vedoucí skupinu vytvořili Romain Hardy (Fortuneo-Oscaro), Thomas Boudat (Direct Energie), Taylor Phinney (Cannondale-Drapac) a Yoann Offredo (Wanty Groupe). Bylo zajímavé, že vedoucí skupina se vytvořila bez boje, díky televiznímu přenosu se očekávaly dramatičtější momenty.
 
Na čele závodu se ukázaly tři týmy, které dostaly od organizátorů divokou kartu, Fortuneo, Direct Energie a Wanty byly přizvány na Starou dámu právě kvůli aktivní cyklistice. Společnost jim dělal Taylor Phinney, který se ukázal v dobrém světle ve včerejší časovce, a to může být signál, že americký závodník se dostává do jezdecké pohody. A to mu předtím chybělo. Na první horské prémii si Phinney poradil se svými francouzskými spolubojovníky a ukořistil premiérový vrchařský bodík v letošní edici.
 
Akce si vyžádala i svou třetí oběť, podle předpokladů sesedl z kola Luke Durbridge, který nezvládl už úvodní kilometry etapy. Byla to ztráta pro australskou sestavu, neboť Durbridge měl být prospěšný pro lídry na všech profilech.
 
Od úvodních kilometrů se poskládaly na čele balíku týmy Quick-Step Floors a Lotto - Soudal, které kontrolovaly uprchlíky. Marcel Kittel a André Greipel se chtěli prosadit hned v úvodní sprinterské etapě. Brzy se k nim přidal i zástupce z Dimension Data, takže ani Mark Cavendish nechtěl zůstat mimo hry. Britský jezdec však dorazil na TdF po větší soutěžní přestávce, proto jsme byli zvědaví na jeho konkurenceschopnost v hromadném spurtu. Během první hodiny náskok vedoucí skupiny nepřekročil tři a půl minuty a průměrná rychlost se vyšplhala na 44 km v h.
 
Jelikož sprinterské celky převzaly odpovědnost za etapu, do výhodné pozice se dostal tým Sky. Britská sestava získala žlutý dres, ale nemusela utrácet energii na čele pelotonu. Její včerejší výkon deklaroval ohromnou týmovou sílu a na Tour de France jsme viděli podobnou dominanci v zahajovací časovce v roce 2009, kdy do nejlepší desítky dostala čtyři jezdce i Astana. Na tento moment si pamatuje Alberto Contador, který před osmi lety finišoval na druhé příčce, a v Top 10 se objevili i jeho kolegové Klöden (4.), Leipheimer (6.) a Armstrong (10).
 
Před rychlostní prémií se objevila na trati slabší dešťová přeháňka. Na čele balíku se začaly ukazovat i barvy týmu Kaťuša - Alpecin. Alexander Kristoff se musel cítit velmi dobře a norský borec patřil mezi ty sprintery, kteří včera podali nejlepší výkony. Před soubojem o body do soutěže o zelený dres se zhoršila situace na trati. Déšť zesílil a začal foukat vítr. V těchto momentech se pohyboval vpředu i Peter Sagan.
 
Dvacet rychlostních bodů získal v úniku Thomas Boudat, v pelotonu se soupeřilo o zbývajících jedenáct bodů. V silném dešti projevilo zájem o body více jezdců, maximum vydoloval Kristoff, za kterým se objevili Colbrelli, Matthews, Démare a potom přešel páskou Peter Sagan. Světový šampion se prodral na čelo balíku, ale v nepříjemné bitvě nechtěl příliš riskovat, raději pošetril síly na závěrečný spurt a získal sedm bodů. Také Kristoff musel minut mnohem více energie.
 
Počasí zůstávalo stále nepříjemné, v balíku panovala velká ostražitost. Cyklisté se nadále pohybovalo na německém území a v každém městě je povzbuzovali velké zástupy fanoušků. Osmdesát kilometrů před cílem přestalo pršet, rozdíl mezi skupinami se ustálil na dvou minutách. Na čele závodu jezdili odhodlaní jezdci, kteří chtěli vydržet před balíkem co nejdéle, ale uprchlíci si byli vědomi, že za nimi pracovalo v pelotonu několik seskupení.
 
Pak pokračovaly dešťové přeháňky, čehož chtěly využít týmy Kaťuša -Alpecin a FDJ, které měly ve svých řadách odolné sprintery. Kristoffovi s Démarem vyhovoval náročnější průběh etapy, takže obě seskupení nastavila na čele balíku značné tempo.. Ale všechny sprinterské celky měly vpředu svého zástupce.
 
Závěrečných padesát kilometrů proběhlo na belgickém území a také zde vítali peloton velké skupiny fanoušků. Před chvílí se zdálo, že hlavní balík se výrazně přiblíží k uprchlíkům, ale následně se tempo zpomalilo a rozdíl mezi skupinami stoupl na dvě a půl minuty. Quick-Step Floors, Kaťuša - Alpecin, FDJ, Lotto - Soudal a Dimension Data nadále vedly peloton, kteří se již začal skutečně přibližovat k vedoucí skupině. Povětrnostní podmínky byly identické jako ve včerejší etapě.
 
Přibližně třicet kilometrů před páskou, kdy se peloton blížil k uprchlíkům, se odehrál pád na samém čele pelotonu, po kterém se ocitlo na zemi několik jezdců. Mezi nimi se objevili i Chris Froome či Romain Bardet a oba se vraceli společně zpět do balíku a nevypadali být výrazně zranění. Obhájce prvenství musel měnit kolo.
 
Uprchlíci vydrželi před balíkem i na druhé horské prémii, kde se opět prosadil Taylor Phinney, ačkoli mu dělal problémy Laurent Pichon. Americký cyklista si vybojoval vrchařský dres a následně se pokusil zaútočit, protože balík byl již velmi blízko. Spolu s ním zůstal vpředu jen Yoann Offredo. 
 
Vedoucí dvojice vstoupila do posledních deseti kilometrů s náskokem padesát vteřin. V tom momentě přebral iniciativu tým Sky, ale ten měl zájem ochránit Frooma v dnešním finále.
 
Až pět kilometrů před cílem jsme uviděli tvrdou práci sprinterských týmů, ale uprchlíci měli stále k dobru třicet vteřin. Oba útočníci byli nakonec chyceni tisíc metrů před páskou. V prvním hromadném spurtu na akci se nejlépe zorientoval Marcel Kittel, který vyhrál svou jubilejní desátou etapu na TdF. Druhý skončil Arnaud Démare, třetí finišoval André Greipel. Peter Sagan přijel do cíle mimo nejlepší desítky. 
 
Finále druhé etapy bylo velmi hektické, poslední uprchlíci byli chyceni jen těsně před cílem. A to ovlivnilo samotný dojezd, kde jsme neviděli tradiční práci sprinterských vláčků. V tomto spurtu se prosadil Marcel Kittel, který si našel nejlepší pozici a následně předvedl velmi silnou koncovku. Německý jezdec byl dnes velmi motivován, protože se opět závodilo v jeho rodné zemi, a tímto triumfem potěšil německé příznivce. A kromě toho udělal radost i svému belgickému zaměstnavateli, který se mohl vytáhnout na domácím území.
 
Na pódium se vešli i Arnaud Démare, který se ujistil, že může vybojovat vítězství v této edici, a také André Greipel, kterému chyběla před páskou lepší týmová podpora. Ale tu neměl v podstatě žádný sprinter.
 
Peter Sagan se držel ve finále na vedoucích příčkách, ale velmi brzy se před ním otevřel prostor, a pak nechtěl tak brzy začít spurtu. Následně se zpoza něj vyrojili rozjetí konkurenti, jejichž nastartoval Sonny Colbrelli, a světový šampion se dostal do nevýhodné pozice, protože se přes něj dostali všichni konkurenti. A pak už neměl prostor, aby se rozběhl nebo posunul dopředu. Úvodní sprinterskou etapu tak zakončil na desáté pozici.
 
Žlutý dres udržel Geraint Thomas a všichni favorité přišli do cíle v pelotonu. Díky bonusovým vteřinám se posunul na třetí příčku Marcel Kittel, naopak mimo nejlepší desítky se dostal Tony Martin. Dnešní vítěz vede i bodovací soutěž se ziskem 63 bodů, Peter Sagan zatím vybojoval čtrnáct bodů. Vrchařský dres ukořistil Taylor Phinney, který se prezentuje pěkným způsobem při své premiéře na této akci. Nejlepším mladým jezdcem zůstal Stefan Küng. Čeští borci finišovali v hlavní skupině a Zdeněk Štybar si mohl vychutnat etapový triumf svého týmového kolegy.
 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaMarcel Kittel (vítěz)
"Jsem velmi šťastný. Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem necítil žádný tlak nebo očekávání. Byl to úžasný pobyt v Německu s tolika fanoušky při silnici. Velmi jsem chtěl vyhrát tuto etapu. Na konci nešlo všechno podle našeho plánu. Fabio Sabatini mě nechal samotného pět set metrů před páskou, ale v konečném důsledku jsem rád, že to tak vyšlo. Pak jsem musel skákat z jednoho kola na druhé, ale nakonec to byla moje výhoda, že jsem přišel zezadu. Bylo to skvělé."
 
 
Výsledky
1. KITTEL Marcel Quick-Step Floors link ikonka 4:37:06 120
2. DéMARE Arnaud FDJ link ikonka 00:00 50
3. GREIPEL André Lotto Soudal link ikonka 00:00 25
4. CAVENDISH Mark Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00 15
5. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00 5
6. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
7. SWIFT Ben UAE Team Emirates 00:00  
8. BOUHANNI Nacer Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
9. MATTHEWS Michael Team Sunweb 00:00  
10. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 00:00  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. THOMAS Geraint Team Sky link ikonka 4:53:10 25
2. KÜNG Stefan BMC Racing Team link ikonka 00:05  
3. KITTEL Marcel Quick-Step Floors link ikonka 00:06  
4. KIRIENKA Vasil Team Sky link ikonka 00:07  
5. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 00:10  
6. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 00:12  
7. VAN EMDEN Jos Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:15  
8. KWIATKOWSKI Michal Team Sky link ikonka 00:15  
9. BOASSON HAGEN Edvald Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:16  
10. ARNDT Nikias Team Sunweb 00:16  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 
Prémie na trase:
4-20 197 km - Côte de Grafenberg: délka 1,4 km; sklon 4,5 % (1 bod)
sprint-20 121 km - MÖNCHENGLADBACH (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 20,5 km - Côte d'Olne: délka 1,3 km; sklon 4,7 % (1 bod)
ciel Cíl (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové vteřiny 10-6-4
 
 
Krátký popis trasy:
Závodníci stráví v Düsseldorfu ještě jednu noc a německé město uvidí i start druhé etapy. Cyklisté absolvují kolem města větší okruh, kde stojí i první letošní horská prémie, a pak se vydají směrem na jihozápad do známé destinace Liége. Většina etapy proběhne na německém území, belgická část si vychutná posledních padesát kilometrů. I když se budeme nacházet v populárním cyklistickém regionu, organizátoři nezařadili do programu žádná významná, krátká stoupání, kterých je v okolí dostatek. Třicet kilometrů před cílem stojí jen horská prémie čtvrté kategorie, kde se rozhodne o nositeli puntíkového dresu. Samotný dojezd se odehraje na bulváru Boulevard de la Sauvenière a sprinteři budou mít velmi dobře zmapované poslední úseky druhé etapy. Po úvodní časovce nebudou mít šanci bojovat o žlutý dres, ale etapový triumf na Tour de France je motivací samou o sobě.