3. 3.7. zvlnena etapa ciel rovina Verviers > Longwy 212 km Peter Sagan
 
tdf 2017 profil 01
profil etapy (© letour.fr)
 
 
Třetí etapu měli v kalendáři zakroužkovanou klasikáři, zvlněný profil a výbušný finiš byly pro ně ideální příležitostí, jak zazářit na Tour de France. Celý peloton byl potěšen, že po deštivých dnech se ukázalo slunko a dnes se mělo jezdit v příjemných podmínkách.
 
Na rozdíl od včerejší etapy jsme viděli na úvodních kilometrech pěknou bitvu o vytvoření vedoucí skupiny. Kandidáti na únik věřili, že na připravené trase dokážou potrápit balík a ukořistit etapový triumf. Proto to zkoušeli takoví jezdci jako De Gendt, Chavanel anebo Keukeliere, ale jeden z nich nakonec neskončil v čele závodu. V pelotonu kontroloval tvoření vedoucí skupiny i Juraj Sagan, protože Peter Sagan chtěl vyhrát etapu a Bora nemohla připustit, aby se dopředu dostali nebezpeční jezdci.
 
Menší náskok si vytvořili Nils Politt (Kaťuša-Alpecin), Adam Hansen (Lotto-Soudal) a Romain Hardy (Fortuneo), ale to bylo ještě před první horskou prémií, kde se mohla situace na trati změnit. Poté nastoupili z pelotonu Nathan Brown (Cannondale-Drapac), Frederik Backaert (Wanty-Groupe), Romain Sicard (Direct Energie), kteří se spojili s vedoucími závodníky, a před výstupem na Côte de Sart se usadilo v čele závodu šest závodníků. V tom momentu peloton zpomalil a uprchlíci dostali volnost.
 
Bylo jasné, že v úniku se bude bojovat o vrchařský dres a první horskou prémii získal Nathan Brown. Tým Can-Drapac chtěl vlastnit puntíkovaný dres i po dnešní etapě. V balíku byla seřazena v čele sestava týmu Sky, ale tempo udávaly i celky Bora Quick-Step, které hned od začátku ukazovaly zájem o etapový triumf. Poté se závodníci na chvíli objevili i na motoristickém okruhu Spa. Palebnou sílu pelotonu zvýšil i jeden zástupce týmu Sunweb, který také pomáhal kontrolovat uprchlíky, takže etapu si vzaly pod patronát očekávaná seskupení, která měly typologicky vhodné jezdce na finále ve městě Longwy.
 
V úniku byl největší osobností Adam Hansen, který zde jezdí osmnáctou Grand Tour v řadě, v tomto období se mu podařilo vyhrát po jedné etapě na Giru a Vueltě. Nils Pollit se řadí mezi mladé jezdce, kteří se hodí na kostkové klasiky, Nathan Brown dokáže dobře jezdit týdenní etapové závody a sedí mu i ardenské klasiky. Francouzští borci v úniku patří mezi typické útočníky na velkých akcích, ale Romain Sicard v roce 2009 vyhrál prestižní akci Tour de L'avenir, ale tohoto úspěchu nedokázal patřičně využít.
 
Bora, Quick-Step, Sunweb a Sky věděli, že mají před sebou poměrně zajímavou skupinu, proto náskok uprchlíků nepřesáhl dvě minuty. Průměrná rychlost závodu se zatím pohybovala na úrovni 41 km/h. Když se závodníci dostali do Lucemburska, britská sestava již nediktovala tempo v pelotonu, ale i bez jejich pomoci jezdili uprchlíci pod přísným dohledem.
 
Podobně jako včera se prosadili na sprinterské prémii uprchlíci, pro dvacet bodů si vyskočil Nils Politt. V pelotonu se bojovalo o devět bodů a v tomto souboji se objevili téměř všichni nejrychlejší závodníci z balíku. Zmiňovaných devět bodů získal Mark Cavendish, kterého sebevědomí stoupá, a za ním se umístili ColbrelliSwift Peter Sagan. Světový šampión si polepšil o šest bodů a těsně před páskou se trošku protlačoval s Greipelem. Lídr bodovací soutěže Marcel Kittel projel přes tuto prémii pokojným stylem.
 
Druhá horská prémie rozhýbala vedoucí skupinu. Pěkný spurt do kopce předvedl Backaert, ale těsně před vrcholem ho překonal Nils Politt, který získal jeden vrchařský bod. A německý jezdec se poté rozhodl zaútočit a jeho pohyb zachytil jen Nathan Brown. Oba dva se dokázali zbavit ostatních uprchlíků a společně mířili na stoupání Côte d'Eschdorf. Na těžkém kopci potvrdil své kvality jezdec týmu Can-Drapac, který ukořistil dva body do vrchařské soutěže.
 
Následně Nathan Brown počkal na ostatní uprchlíky a v čele závodu jsme opět viděli šestičlennou skupinu. Předchozí aktivita mírně zvýšila náskok vedoucí skupiny. Peloton však velmi rychle snížil náskok úniku pod dvě minuty.
 
Šedesát kilometrů před páskou klesl rozdíl mezi skupinami pod jednu minutu, na uprchlících se začala projevovat únava. Této skutečnosti tak využili Thomas de Gendt (Lotto-Soudal), Lilian Calmejane (Direct Eenrgie) a Pierre-Luc Perichon (Fortuneo), kteří se dokázali odpojit z hlavní skupiny a velmi rychle se dostali do čela závodu, kde posilnili původní útočníky.
 
Přítomnost třech čerstvých cyklistů v brejku rozhýbala vedoucí skupinu, vždyť De Gendt, Calmejane a i Perichon patří mezi borce, kteří dokážou nadělat vítr před pelotonem. Náskok vedoucí skupiny mírně narostl, na co zareagoval tým Bora, který se už seřadil ve větším počtu v čele balíku.
 
De GendtCalmejane Perichon na nic nečekali a nasadili vysoké tempo, které udržel z původního úniku jen Hardy. Peloton nemohl tuto čtyřku podcenit, protože terén nebyl úplně jednoduchý a do vedoucí skupiny se dostali zkušení a oddechnutí jezdci. V tomto bodu se závod naplno rozjel a za balíkem se ocitl Romain Bardet, který měl defekt a musel se vracet zpět ve velké rychlosti.
 
Favorité na etapový triumf, kteří se nacházeli v hlavní skupině, nebyli velmi spokojení s takovým vývojem, protože dopředu se dostali silní závodníci, kteří dokázali jezdit téměř stejně rychle jako peloton. Proto náskok uprchlíků klesal jen velmi pomalu.
 
Na předposlední horské prémii měl nejvíce sil v úniku Lilian Calmejane, který se osamostatnil v čele závodu. Na jejím vrcholu měl stále k dobru jednu minutu, ale za sebou rozjetý peloton. Ten nechtěl nic podcenit a svůj úkol si plnil velmi dobře.
 
Lilian Calmejane byl chycen deset kilometrů před páskou. V balíku probíhala nervózní poziční bitva, protože těsně před cílovým kopcem se silnice výrazně zužovala. Pokud chtěl někdo uspět v dnešním finále, musel se pohybovat úplně vepředu. Na začátek závěrečného kopce přijel peloton ve velké rychlosti, favorité se drželi na předních místech.
 
Nejprudší úseky nerozdělily favority na etapový triumf, v čele hlavní skupiny zůstal velký počet jezdců. Rozhodovalo se jen na cílové pásce a Peter Sagan si již nenechal vzít etapový triumf, ačkoli musel opět spurtovat z první pozice. Druhý skončil Michael Matthews, třetí finišoval Daniel MartinGreg van Avermaet přijel do cíle hned za stupni vítězů.
 
Etapa vyvrcholila podle předpokladů na závěrečném krátkém kopci, kde jsme však neviděli očekávanou akci. Ani jeden ze závodníků se nepokusil zaútočit, proto se rozhodlo jen v samotném spurtu do kopce. I když se vepředu udrželo několik rychlých cyklistů, ale jen některým zůstaly síly, aby se prosadili po intenzivním soupeření na krátkém kopci. A nejsilnějším z nich byl Peter Sagan.
 
Světový šampión dokonale potvrdil, že toto je finiš šitý na jeho míru. Za pomoci kolegů si uhlídal nejlepší pozici na spurt, ačkoli se znovu objevil v samém čele balíku poměrně brzy. Ale dnes se finišovalo do kopce a to je jeho specialita. Sagana nezastavilo ani to, že právě v tom momentu, kdy začal spurtovat, vykopl nohu z pedálu, a soupeři se k němu přiblížili. Ale když předvedl své zrychlení, nikdo neměl hárok. Avermaet a Martin se dostali k němu, ale nebyli dostatečně rychlí, a druhý v pořadí Matthews začal spurtovat pozdě.   
 
 Na druhém místě skončil Michael Matthews, který na pásce téměř zaskočil Sagana, ale australský jezdec doplatil na to, že svůj spurt začal příliš zezadu. Bol sice rychlý, ale neměl dobrou východiskovou pozici, aby porazil světového šampióna. V celku Quick-Step Floors se nakonec jelo na Daniela Martina a irský jezdec ukázal své klasikařské kvality, ale na Sagana to jednoducho nestačilo. Do koncovky se dostal i Greg van Avermaet, ale belgický borec neukázal takovou formu jako na jarních klasikách.
 
V koncovce se natlačili dopředu i favorité na celkový triumf, mezi nimi se nevytvořily žádné rozdíly, jedině Simon Yates zaostal osm vteřin a přes dvacet vteřin ztratil Andrew Talansky. V nejlepší desítce se událo několik změn. Na druhé místo se posunul Froome a výrazně si polepšili i Matthews se Saganem, kteří se zařadili hned za dvojici z týmu Sky. Před následující sprinterskou etapou ztrácejí na vedoucí pozici dvanáct, respektive třináct vteřin, co není moc, ale žlutý dres se může zítra převlékat jen shodou okolností.
 
V bodovací soutěži udržel zelenou Marcel Kittel, ale jeho náskok klesl. Hned za ním se nachází Arnaud Démare a na třetí místo poskočil Peter Sagan, který má aktuálně padesát bodů a na německého jezdce ztrácí šestnáct bodů. Složení úniku změnilo lídra vrchařské soutěže, ale ten zůstává v celku Can-Drapac. Zítra bude nosit puntíkovaný dres Nathan Brown. V soutěži do 25 let se dostal na vedoucí pozici Pierre Latour, který využil náročnější dojezd a vystřídal v bílém Stefana Künga.
 
Dobrý výkon předvedl Roman Kreuziger, který finišoval v hlavní skupině. Zdeněk Štybar na konci pomáhal Danielu Martinovi, proto ztratil nějaký čas. Ondřej Cink přišel do cíle se ztrátou necelých dvou minut.
 
 
Výsledky
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 5:07:19 120
2. MATTHEWS Michael Team Sunweb 00:00 50
3. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 00:00 25
4. VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team link ikonka 00:00 15
5. BETTIOL Alberto Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:02 5
6. DéMARE Arnaud FDJ link ikonka 00:02  
7. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:02  
8. THOMAS Geraint Team Sky link ikonka 00:02  
9. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 00:02  
10. MAJKA Rafał BORA - hansgrohe 00:02  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Výsledky
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 5:07:19 120
2. MATTHEWS Michael Team Sunweb 00:00 50
3. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 00:00 25
4. VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team link ikonka 00:00 15
5. BETTIOL Alberto Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:02 5
6. DéMARE Arnaud FDJ link ikonka 00:02  
7. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:02  
8. THOMAS Geraint Team Sky link ikonka 00:02  
9. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 00:02  
10. MAJKA Rafał BORA - hansgrohe 00:02  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Prémie na trase:
4-20 194 km - Côte de Sart: délka 2,8 km; sklon 5,1 % (1 bod)
sprint-20 123 km - WINCRANGE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 107 km - Côte de Wiltz: délka 3,1 km; sklon 4,8 % (1 bod)
3-20 92 km - Côte d'Eschdorf: délka 2,3 km; sklon 9,3 % (2-1)
4-20 15,5 km - Côte de Villers-la-Montagne: délka 1,1 km; sklon 5,2 % (1 bod)
3-20 Cíl - Côte des Religieuses: délka 1,6 km; sklon 5,8 % (2-1)
ciel Cíl (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonusové vteřiny 10-6-4
 
 
Krátký popis trasy:
Další 200-kilometrová štreka provede peloton přes tři země. Úvodní část se odehraje na belgickém území, přičemž se bude startovat v rodném městě Philippa Gilberta. Většinu dne stráví závodníci v Lucembursku, kde se nacházejí dvě horské prémie, včetně nejtěžšího kopce třetí etapy Côte d'Eschdorf, a vyzývavý zvlněný terén. A na konci etapy se Tour de France konečně vrátí domů a hned připraví atraktivní koncovku. Dojezd na krátkém kopci Longwy bude vyhovovat výbušným jezdcům, ale na čele závodu budou muset finišovat i jezdci na GC. Cílové stoupání je nejtěžší na začátku, kde se objeví i maximální převýšení jedenácti procent. Potom klesnou gradienty na šest procent a poslední třetina výstupu se odehraje na sklonu čtyři procenta. Na Longwy to bude taktická bitva mezi útočícími závodníky a těmi jezdci, kteří si budou věřit v malé skupině ve spurtu do kopce. Na vítězný útok se hodí nejprudší úseky, ale ty se nacházejí tisíc metrů před páskou, proto budeme zvědaví, zda někteří borci zde dokáží zlomit odpor soupeřů, nebo na vrcholu uvidíme spurt nejodolnějších cyklistů.
 
 
tdf 2017 profil 03 ciel
profil dojezdu etapy (© letour.fr)