5. 5.7. rovinata etapa ciel rovina Vittel > Planche Belles Filles 160 km Aru
 
tdf 2017 profil 01
profil etapy (© letour.fr)
 
I když pátá etapa obsahovala první horský dojezd na akci, který byl velmi očekávanou událostí a měl ukázat v maximálním vypětí favority na titul, na startu mimořádně rezonovala diskvalifikace Petra Sagana.
 
Bora - Hansgrohe ještě včera podala oficiální protest proti tomuto rozhodnutí, ale ten nebyl akceptován, a světový šampion na Tour de France skončil. Toto rozhodnutí, jakož i včerejší incident, vyvolaly obrovské emoce, které ve velké míře považovaly trest pro Petra Sagana za příliš tvrdý. Rozhodčí však nastavili tvrdý metr a nyní budou pod velkým tlakem, jak budou posuzovat případné další kolize. V každém případě Stará dáma ztratila jednoho z nejdůležitějších protagonistů, který za turbulentních okolností uvolnil trůn v bodovací soutěži.
 
vyjadrenie ikonky ciernaDnešní vyjádření Petra Sagana
"Musím jen přijmout rozhodnutí od rozhodčích. Ale určitě s ním nesouhlasím, protože jsem neudělal nic špatného. Je mi líto, že Mark spadl, a přeji mu brzké uzdravení. Ale všichni viděli, že to byl šílený sprint, které se stávají a ještě se určitě i stanou."
 
První etapa zakončená cílovým stoupáním je na TdF vždy velkým lákadlem pro tým Sky, který zde velmi rád demonstruje svou vrchařskou kvalitu. Britská sestava již vlastnila žlutý dres, ale na čele pořadí nestál jejich lídr Chris Froome, proto jsme byli zvědaví, jakou taktiku měli připravenou na finále. Jejich hlavním vyzyvatelem měl být Richie Porte. I dnes se jezdilo v příjemném, slunečném počasí, což mělo jen umocnit očekávaný závěrečný vrchařský souboj.
 
Za jistých okolností měli šanci na etapový triumf i uprchlíci, ale přesto se vytvořila vedoucí skupina poměrně brzy. Dopředu se dostalo osm jezdců, a to byl dostatečný počet, aby byli uspokojeni všichni zájemci o místo v úniku. Tedy kromě Tsgabu Grmaya (Bahrajn-Merida), který se vydal osamocený pronásledovat vedoucí jezdce.
 
Na čele závodu se usadili Jan Bakelants (Ag2r), Mickaël Delage (FDJ), Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), Philippe Gilbert (Quick-Step Floors), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Thomas Voeckler (Direct Energie), Dylan Van Baarle (Cannondale-Drapac) a Pierre-Luc Périchon (Fortuneo).
 
vyjadrenie ikonky cierna148 km před cílem - Darney
Zdejší Kostel Saint-Madeleine dokončili v roce 1789 v neoklasicistním stylu. Patří ke hrstce kostelů, na kterých průčelí je vyryto motto Francouzské revoluce "Liberté, Egal, Fraternité". Další zajímavostí je výstaviště soch a různých plastik Domain de Guillevic, které se nachází na území bývalého kamenolomu. Mezi nejvzácnější patří sochy umělce Yvese Humbolta. Každý druhý rok zde pořádají nový workshop, na kterém umělci vytvoří další díla do této otevřené vnější expozice.
 
I když se dostala dopředu poměrně početná skupina, což zvyšovalo její šance na etapový triumf, uprchlíky nečekalo nic jednoduché, protože od začátku etapy je začal v balíku stíhat tým BMC. Americká sestava věřila Richie Portemu, že na cílovém kopci bude nejsilnější z favoritů na titul. Tsgabu Grmay vzdal svou snahu a vrátil se do pelotonu.
 
V úniku se prezentovali zajímaví jezdci, ale nenacházeli se tam příliš nebezpeční závodníci, kteří by na závěrečné kopcovité části měli výrazně ohrozit hlavní skupinu, Za jistých okolností s potřebnou časovou výhodou by se to mohlo podařit De Gendtovi, Voecklerovi či Bakelantsovi, ale ostatní uprchlíci se hodili spíše na zvlněný profil. Philippe Gilbert dnes slavil 35. narozeniny a tohle byl nejlepší způsob, jak si to vychutnat na Tour.
 
Tým BMC ukazoval na trati svou sílu. V kompletním složení se poskládal na čele balíku a rozdíl mezi skupinami držel v okolí tří minut, což byla velmi slabá vyhlídka pro uprchlíky. Americká sestava by přivítala menší vedoucí skupinu, ale jak se ukázalo, neměli problém ani s osmi lidmi v brejku. Díky aktivitě BMC se šlo svižně a peloton jezdil natažený. Během úvodní hodiny etapy překonali jezdci téměř 48 kilometrů.
 
vyjadrenie ikonky cierna87 km před cílem - Luxeuil-les-Bains
Místní termální prameny využívali již Keltové. Současné lázně, vyhledávané zejména pacienty s revmatickými obtížemi, byly otevřeny na konci 18. století. Staré lázně s malebnými růžovými fasádami jsou již od 19. století historickou památkou. Bohatou historii města dokumentují klášter Abbey de Saint-Colomban a Bazilika Saint-Pierre, které byly založeny v 6. století misionářem Colombanem, který byl později prohlášen za svatého. Následně zde dlouhá staletí až do roku 1792 sídlilo velké benediktinské opatství. Dodnes jsou zde zachovány neorenesanční interiérové ​​prostory ve stylu zámků Ludvíka XV. Zároveň se zde nachází jedny z největších a nejkrásnějších varhan východní Francie. Dominantou centra města je i čtyřpodlažní bohatě zdobená věž Échevins z 15. století.
 
Americká sestava byla neochvějná, první polovinu dnešní prověrky zvládla velmi dobře. Uprchlíci se nedokázali odpoutat od hlavní skupiny, rozdíl mezi nimi klesl pod dvě minuty. Za BMC se pohybovaly v pelotonu týmy Sky, Trek a Movistar, tedy všechna ta seskupení, která měla nejvyšší ambice v GC. Dnešní etapa byla atraktivní i pro Thibauta Pinota, který pochází z tohoto regionu a na La Planche velmi často trénoval. Ale francouzský jezdec nebyl ještě stoprocentně zotaven po Giru, takže byl i sám zvědavý na svůj výkon na cílovém kopci.
 
Na sprinterské prémii uprchlíci předvedli pěkný souboj, ve kterém byl nejlepší Boasson Hagen, který porazil Gilberta a De Gendta. Pro peloton zůstalo sedm bodů, na které si dělalo zálusk několik sprinterů. Dobrý lead-out využil Michael Matthews, potom protli pásku Kittel, Kristoff, Zabel a Démare.
 
Téměř okamžitě se začalo stoupat na kopec třetí kategorie, který měl svižný sklon a kde získal maximum bodů Jan Bakelants. V té době už nefigurovali v úniku De Gendt a Delage. Bakelants, Boasson Hagen, Gilbert, Voeckler, Van Baarle a Périchon si nelámali hlavu nad tím, že peloton jim byl celý čas v patách, protože svůj dvouminutový náskok chtěli udržet co najdhlšie. Ani třicet kilometrů před cílem tým BMC nedostával žádnou pomoc od ostatních týmů.
 
vyjadrenie ikonky cierna52 km před cílem - Esmouliéres
Esmouliéres je administrativní název obce, která spojuje několik vzdálených vesniček a malých sídel na planině tisíců jezer. Ta vznikla před 12 000 toky rozpuštěním ledovce, který na ploše 200 kilometrů čtverečních zanechal stovky malých jezer a rašelinišť. Kolorit země dotvářejí rozsáhlé louky a dubové lesy. Kaple Notre-Dame du Haut byla postavena v roce 1955 francouzsko-švýcarským architektem Charlesem Edoardo Jeanert-gris na místní bývalé středověké kaple, kterou zničili Němci během 2. sv. války. Jde o významné poutní místo, 2. nejnavštěvovanější památku v departementu Haute-Saone a je symbolem francouzské moderní sakrální architektury.
 
Před cílovým kopcem bylo připraveno ještě jedno nehodnocené stoupání, kde se začaly formovat jednotlivé týmové formace, které si budovaly pozici na čele pelotonu. Na druhé straně balíku si vystoupili z tempa sprinteři a domestici. Stojaté vody se rozhýbali i ve vedoucí skupině, kde nastoupil Philippe Gilbert, který si chtěl dát narozeninový dárek v podobě nejvíce bojovného jezdce etapy. Ale jeho pokus zachytil Jan Bakelants.
 
Na začátku La Planche měla vedoucí dvojice náskok 55 vteřin na hlavní skupinu. Právě v té době Zdeněk Štybar rozjížděl tempo pro Daniela Martina. Prudké úseky okamžitě zastavili jezdce z úniku, Gilbert s Bakelantsem byli chyceni čtyři kilometry před páskou. Na cílovém kopci si kontroval tempo tým Sky, který připravoval pozici pro své lídry.
 
Britská sestava demonstrovala svou sílu, z jejího vysokého tempa se dalo nastoupit jen velmi těžko. Všichni favorité se soustředili na čele hlavní skupiny, ale za nimi probíhala víka selekce. Jako první vyrazil dopředu Fabio Aru, na vrchol zůstávalo 2300 metrů. Italského závodníka nikdo nenásledoval, všichni se vezli za týmem Sky. Pak to vyzkoušel Simon Yates, ale to už byl úkol pro lídra závodu Thomase, aby jeho atak eliminoval. Až následně, 1500 metrů před cílem, vyrazil dopředu Chris Froome.
 
Po Froomově útoku zůstali s britským jezdcem jen Porte, Daniel Martin a Bardet, ostatní vrchaři zaostávali.
 
Fabio Aru přetavil svůj odvážný útok na získání etapového triumfu, protože za ním se taktizovalo. Na druhé příčce finišoval Daniel Martin, pak přišel do cíle Chris Froome a hned za ním Richie Porte. Na nejlepší jezdce nestačil Alberto Contador a zaostal i Nairo Quintana. Se ztrátou zakončil etapu i Geraint Thomas, který tak přišel o žlutý dres.
 
Na cílovém stoupání jsme nejdříve viděli vyčkávací jízdu, kterou způsobil i silný výkon týmu Sky. Jako jediný se odhodlal narušit tento vrchařský vláček Fabio Aru, který byl za statečnost odměněn svým prvním triumfem na Tour de France. Italský závodník se ukázal ve velmi dobrém světle už na Dauphiné a po dnešku je jasné, že na Starou dámu přišel ve své nejlepší formě. Po svém útoku udržel za sebou všechny favority a tato jeho síla z něj dělá velmi zajímavého borce pro celkovou klasifikaci.
 
Druhý v pořadí Daniel Martin ztratil šestnáct vteřin a potvrdil, že podobné dojezdy mu velmi sedí. Před vrcholem ukázal svůj silný finiš a spurt do kopce, ale na jeho škodu byl před ním ještě jeden soupeř. V každém případě má na čem stavět v následujících horských etapách.
 
Ve sledovaném souboji Froome - Porte se prosadil první jmenovaný, ale to jen díky své lepší koncovce. Ani jeden z nich nedokázal vytvořit na trati větší selekci a zároveň eliminovat útočícího Arua. Britský závodník si tak udržel před svým hlavním soupeřem 39-vteřinový náskok v GC a oblékl se do žlutého dresu. Dnes mu byli k dispozici všichni spolujezdci včetně Thomase, který se znovu ocitne v pozici super-pomocníka.
 
Richie Porte během etapy vyčerpal všechny své kolegy, ale požadovaný benefit v podobě etapového triumfu z toho nevytěžil. Ukázal však velmi dobrou výkonnost, protože finišoval před několika soupeři, ale na Frooma nestáhl žádný čas. A to bude povzbuzení pro nového majitele maillot jaune.
 
Na prudkém kopci předvedl pěkný výkon Romain Bardet, po prvním Froomově útoku se dokázali vrátit zpět Yates, Uran a Contador, kteří nakonec neztratili mnoho času na nového lídra s Portem, ale za vítězným Aruom zaostali téměř půl minutu. V samém závěru se dostal do problémů Nairo Quintana, kterému nesedl tento intenzivní vstup, a z hlavních kandidátů na titul dopadl nejhůř.
 
Po páté etapě se změnil majitel žlutého trička, ale nejcennější dres zůstává v týmu Sky. Chris Froome se ocitl na důvěrně známé pozici a v následujících etapách tak může britský celek najet na svůj tradiční režim. Vysoko v pořadí zůstal i Geraint Thomas, po dnešním výkonu si pěkně polepšili Fabio Aru s Danielem Martinem. Richie Porte se posunul na pátou příčku, ale ztráta 39 vteřin na Frooma po pěti dnech nebyla asi v plánu. I další pozice v Top 10 okupují kvalitní závodníci, ale desátý v pořadí Rafal Majka už ztrácí jednu minutu.
 
Na čele bodovací soutěže zůstal Arnaud Démare, ale měnilo se pořadí ve vrchařské klasifikaci, kde je aktuálním lídrem Fabio Aru. A bílý dres si zítra oblékne Simon Yates. Ondřej Cink ztratil dvě minuty a podal téměř stejný výkon jako nejlepší zástupce týmu Bahrajn Janez Brajkovič. Roman Kreuziger na cílovém kopci pomáhal svým dvěma mladším kolegům a Zdeněk Štybar absolvoval La Planche vlastním tempem, ale i on pracoval pro svého lídra.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Fabia Arua (vítěz)
"Jsem velmi zaskočen. Zaútočil jsem poměrně daleko před cílem a dal jsem do toho všechno. Chtěl jsem vědět, kdo bude moci vyrazit dopředu, protože tým Sky nastavil velmi vysoké tempo. Chtěl jsem vědět, co předvedou soupeři. Posledních tři sta metrů bylo hrozných, ale když jsem se ohlédl dozadu, už jsem věděl, že mám etapu. Jsem velmi šťastný, protože jsem měl komplikované jaro. Ale tvrdě jsem pracoval a začíná se to projevovat. Podíval jsem si video, abych zjistil, jak zde zvítězil Vincenzo Nibali. Je to můj přítel a těším se, že jsem ho napodobil. "
 
Velmi pěkný a bojovný výkon podal také Daniel Martin. Lídr "podlahářů" byl po etapě zcela vypnutý. "Jsem vyčerpaný a opět jsem nevyhrál. Věřím však, že jsem velmi blízko. Dnes to byl dobrý výkon. Trochu nešťastný v závěru, kdy zaútočil Aru. Byl neskutečně silný a vybral si k tomu ten správný čas na útok. Myslel jsem si, že ho v závěru dojedu, ale už se to nedalo, "popisuje poslední chvíle etapy irský závodník. Projekt Quick-Step Floors byl dnes viditelný i v úniku, a to díky Philippu Gilbertovi. A přesto, že Belgičan a ani Ir dnes nevyhráli, v týmu mají důvod k oslavě. Belgický veterán totiž slaví své 35. narozeniny. "Chtěl jsem se dostat do úniku, protože jsem věřil, že právě dnešní den mohl úniku přát. Nedařilo se nám vytvořit si větší náskok, ale bojovali jsme. V závěru jsme to zkoušeli s Janem Bakelantsem, no nevydalo to. Etapa se mi i tak velmi líbila, v televizi to stoupání až tak náročné nevypadalo. Ale bylo, "popisoval den aktuální mistr Belgie. Nuž v týmu mají důvod připít si se šampaňským. Philippu Gilbertovi blahopřejeme a přejeme mu ještě hodně šťastných kilometrů! 
 
Očekává se nejsilnější boj ze všech
 
Řeč je o Chrisovi Froome, který se po dnešním dojezdu dostal konečně tam, kde ho mnozí chtěli vidět. Nebo spíše do toho, v čem ho mnozí chtěli vidět. Na kopec vyšel jako třetí v pořadí, ale stačilo mu to na to, aby se oblékl do žlutého trička. "Není to poprvé, co jsem získal žlutý dres. Mnohem ohromující to bylo v roce 2013. Už jsem si na to zvykl. Očekávám ale nejtěžší boj ze všech, tedy pokud ho chci získat definitivně," zamyslel se africký rodák. Lídr Sky se také spoléhá na celý tým. "Hlavním cílem dnešního dne bylo neztratit nějaký čas v GC. Jsme na prvním a druhém místě, což je skvělé a myslím si, že by to tak ještě pár dní mohlo zůstat. Sice jsme si s Geraintem vyměnili pozice, ale stále je to první a druhé místo. Dodává nám to hodně sebedůvěry, "doufal závodník, který letos ještě nevyhrál. Podíval se také na etapu a rozumně poukázal i na chybu, které se Britové dopustili. "Jako tým máme v rukou několik karet, se kterými můžeme hrát. Do konce závodu je ještě velmi, velmi daleko, ale jako tým máme výbornou pozici. Možná jsme dnes udělali chybu když jsme dali Aruovi prostor. Fabio je výborný závodník po Dauphiné s dobrou formou, takže si na něj budeme muset dát v následujících dnech větší pozor, "varoval před nebezpečím Froome. Jeho kolega Geraint Thomas finišoval dnes na desáté příčce.
 
Zůstaneme pěkně v pořadí. Bramborovou medaili si z dnešní etapy odnáší Richie Porte. Kromě bezvýznamného čtvrtého místa bude však Australan usínat i s důležitým zjištěním. "Chris Froome je očividně silnější než na posledních závodech. Ale myslím si, že jeho tým nebyl až tak silný jako loni. Stále však mají sílu na to, aby nás dostali pod tlak," filozofoval jezdec BMC, který cizí tým tupil a svůj pochválí . "Už nevím, co mám říct. Dnes byli chlapci neuvěřitelní a peloton nám nestačil. V závěru se trochu posunul Aru, no já jsem s první vrchařskou překážkou spokojený. Možná jsem očekával trochu víc, ale cesta před námi je ještě pořádně dlouhá," uklidňoval se rodák z ostrova Tasmánie. Další v pořadí, který je s výkonem v dnešní etapě spokojený byl Romain Bardet. "Dnes to bylo docela dobré. Bylo jasné, že Aru je nejsilnější a že je jediný, kdo dokáže vytvořit nějaké mezery. Trochu nás útokem překvapil, ale i tak jsem spokojený. První horskou překážku jsem zvládl. Podařilo se mi také reagovat na útok Frooma, co byl dobré. Po začátku závodu, který mi přinesl tři smůly, jsem rád, že to už jde bez problémů. OK, jsme zahřátí a všichni jsme na přibližně stejné úrovni, uvidíme, jak to dopadne, "těšil se na další dny jezdec Ag2r.
 
Výsledky
1. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 3:44:06 120
2. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 00:16 50
3. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 00:20 25
4. PORTE Richie BMC Racing Team link ikonka 00:20 15
5. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 00:24 5
6. YATES Simon ORICA - Scott link ikonka 00:26  
7. URAN Rigoberto Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:26  
8. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 00:26  
9. QUINTANA Nairo Movistar Team link ikonka 00:34  
10. THOMAS Geraint Team Sky link ikonka 00:40  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 18:38:59 25
2. THOMAS Geraint Team Sky link ikonka 00:12  
3. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 00:14  
4. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 00:25  
5. PORTE Richie BMC Racing Team link ikonka 00:39  
6. YATES Simon ORICA - Scott link ikonka 00:43  
7. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 00:47  
8. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 00:52  
9. QUINTANA Nairo Movistar Team link ikonka 00:54  
10. MAJKA Rafał BORA - hansgrohe 01:01  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 

 
Prémie na trase:
sprint-20 58 km - FAUCOGNEY (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
3-20 53 km - Côte d'Esmoulières: délka 2,8 km; sklon 8,0 % (2-1)
1 20 Cíl - La Planche des Belles Filles: délka 5,9 km; sklon 8,5 % (20-16-12-8-4-2)
ciel Cíl (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonusové vteřiny 10-6-4
 
 
Krátký popis trasy:
Peloton se dostal do blízkosti pohoří Vogézy, čehož tvůrci trasy využili k tomu, aby potřetí v historii závodu postavili finiš na vrcholu kopce La Planche des Belles Filles. V roce 2012 zde získal své první vítězství na TdF Chris Froome a o dva roky později byl na tomto hbitém stoupání nejrychlejší Vincenzo Nibali. Během pátého dne bude veškerá pozornost a energie směřovat jen na cílový kopec. Předtím si závodníci vyzkouší vrchařské nohy pouze na krátkém výstupu Côte d'Esmoulières a menší stoupání se nachází také bezprostředně před hlavním vrchařským číslem. La Planche des Belles Filles měří jen necelých šest kilometrů, ale na celé délce se objevují sklony, které překračují osm - devět procent, ale jsou zde i dvouciferné gradienty. Nejprudší úsek se vynoří těsně před páskou, kde cesta zvedne na dvacet procent. Čeká nás mimořádně intenzivní finále, hektický bude už příchod na cílové stoupání. Ačkoli to nebude klasická vrchařská bitva, v nabídce je jen jeden kopec, a tato koncovka sedne vrchařům s dobrým zrychlením, na La Planche des Belles Filles uvidíme první srovnání formy favoritů na titul.
 
 
tdf 2017 profil 03 ciel
profil dojezdu etapy (© letour.fr)