6. 6.7. rovinata etapa ciel rovina Vesoul > Troyes 216 km Kittel
 
tdf 2017 profil 01
profil etapy (© letour.fr)
 

Cyklisté se museli připravit na další 200kilometrovou štreku, která navíc proběhla ve velkém teple. Po celý den si museli udržet koncentraci zejména nejrychlejší závodníci, kteří si měli změřit síly ve třetím hromadném spurtu na akci. Po diskvalifikaci Petra Sagana byl pro ně důležitý každý hromadný dojezd, protože právě tudy vedla cesta za zeleným dresem. A to mohlo zvýšit nervozitu na závěrečných úsecích šesté etapy.

Ani tato přímočará prověrka nebyla velkým lákadlem pro uprchlíky. Do úniku se dostali tři jezdci, kteří si vytvořili svou pozici hned po oficiálním startu, a nikdo jiný se k nim už nepřidal. Perrig Quemeneur (Direct Energie), Frederik Backaert (Wanty-Groupe) a Vegard Stake Laengen (UAE Emirates) se nezalekli dnešního profilu a byli nastaveni, že před balíkem stráví velmi dlouhou dobu.
 
V aktivní cyklistice pokračoval tým Wanty - Groupe, který se představil ve čtvrtém úniku v dosavadním průběhu závodu. Belgická sestava se neobjevila v brejku jen ve včerejší etapě. Frederik Backaert se dostal do vedoucí skupiny i během třetího dne. Čtyřikrát v úniku jsme mohli vidět i zástupce Direct Energie, kteří skákali do čela závodu i v rovinatých etapách, protože na akci chyběl jejich nejrychlejší jezdec Bryan Coquard. Dnes dostal volnou ruku Perrig Quemeneur, který v tomto francouzském týmu jezdí od začátku své kariéry v roce 2007. Vegard Stake Laengen je univerzálním závodníkem, který je dobrým tempařem, dokáže jezdit jednorázovky, ale v tomto roce zaujal i konečným šestým místem na Kolem Kalifornie.
 
V pelotonu okamžitě přebrala zodpovědnost sprinterská seskupení, nejdříve to byly Lotto - Soudal a Quick-Step Floors. Oba dva belgické celky měly dostatečnou kapacitu, aby zejména v první části závodu jezdily v čele balíku po tak dlouhou dobu. Uprchlíci tak získali k dobru jen něco přes čtyři minuty. Za první hodinu etapy se překonalo 39 kilometrů.
 
Poté začal kontrolovat uprchlíky i tým FDJ. Francouzská sestava podobnou činnost vykonává jen zřídka takto daleko před cílem, ale v tomto roce moc spoléhala na Arnauda Démara, který dostal na TdF komplexní týmovou podporu. Na první horské prémii byl rozdíl mezi skupinami 3:15, bylo vidět, že brejk měl za sebou velmi motivované sprintery. Jeden a zároveň svůj první vrchařský bod získal Perrig Quemeneur.
 
Již pátý den obhajoval žlutý dres tým Sky, ale britská sestava se při tomto úkole příliš nezapotila. Vždy se našel někdo, kdo velmi rychle projevil zájem dostat pod kontrolu průběh etapy, takže partie kolem Chrise Frooma mohla i dnes šetřit energii na víkendové prověrky, kde přijdou zajímavá stoupání.
 
V polovině úvodního týdne se nacházely za sebou dvě sprinterské etapy, během kterých chtěli jezdci ušetřit co nejvíc energie, aby byli připraveni na příchozí horská představení v pohoří Jura. Podle toho vypadalo i tempo dnešní etapy, průměrná rychlost dosahovala čtyřicet kilometrů za hodinu, a to představovalo na trati rozdíl mezi skupinami dva kilometry.
 
Náskok vedoucí skupiny překračoval jen dvě minuty. Peloton stále vedly Lotto - SoudalQuick-Step Floors a FDJ, které obětovaly na tuto činnost po jednom závodníku. Byla to tedy konfrontace dvou tříčlenných formací, jelikož i v úniku se pohybovali tři cyklisté. Po bufetu narostl náskok uprchlíků o jednu minutu, ale netrvalo dlouho a všechno se vrátilo do zajetých kolejí. Navíc, pracovat začal i tým Kaťuša, Kristoff musel být povzbuzen po dobrém výkonu ze čtvrté etapy.
 
Rychlostní prémie byla umístěna na mírném stoupání, v čele závodu se prosadil  Frederik Backaert. V hlavním balíku se opět vyrojilo na zbývající bodovou nabídku několik sprinterů. Velmi motivovaný útok předvedl Sonny Colbrelli, ale bylo to příliš brzy, před páskou ho předjeli DémareMatthews Greipel. Ve velmi dobrém světle se tu ukázal zejména aktuální lídr bodovací soutěže. Bylo vidět, že aktuálně jezdí ve velké pohodě.
 
I na druhé prémii získal jeden bod Perrig Quemeneur, v tom momentu ztrácel balík přes dvě minuty. Na tomto kopci zaútočil z pelotonu Laurent Pichon (Fortuneo), který se chtěl přepracovat do vedoucí skupiny.
 
Laurentovi Pichonovi se nedařilo prorazit v čele závodu, zůstával uvízlý mezi dvěma skupinami a nakonec se vrátil zpět do balíku. Padesát kilometrů před páskou již naplno zařezávala všechna sprinterská seskupení.    
 
Vedoucí trojice strávila v čele závodu více než dvě stě kilometrů, ale bojovala až do samého konce. V balíku jsme viděli tradiční poziční bitvu, protože poslední kilometry se odehrávaly na ne moc široké silnici. V tomto momentu pracoval v čele pelotonu i Juraj Sagan, Bora dnes jela na Seligu. Uprchlíci byli chyceni tři kilometry před páskou a to znamenalo přípravu na třetí hromadný spurt letošní edice.

Finále šesté etapy nejlépe zvládl Marcel Kittel, který vyhrál svou druhou etapu v tomto ročníku na Tour. Už se zdálo, že etapový triumf skončí v rukou Démara anebo Greipela, ale jezdec týmu Quick-Step Floors předvedl suverénní spurt a bez problémů předjel zmiňované sprintery. Druhé místo získal Arnaud Démare, třetí skončil André Greipel.

Dnešní etapa nezaskočila nejrychlejší závodníky, kteří všechnu svou energii soustředili na poslední stovky metrů. V samotném finále měli nejlepší pozici Greipel s Démarem. Zatímco německý jezdec vystartoval dopředu přímočaře, Démare zvolil poměrně nebezpečný manévr popři ochranné bariéře. Ale z levé strany popři nich vyletěl Marcel Kittel, který opět neměl ideální pozici před cílovou čárou, ale jeho rychlost neměla konkurenci.
 
Pro Marcela Kittela je to jedenáctý triumf na TdF, přičemž stejný počet vybojoval i André Greipel. Oba dva němečtí borci tak budou mít velkou motivaci, aby překonali svého krajana Erika Zabela, který se radoval z triumfu na Staré dámě dvanáctkrát.  Vyrovnat jeho konto mohou již v zítřejší etapě.
 
André Greipel se pohyboval v závěru v potřebné pozici, ale dnes musel sklonit hlavu před rychlejším Kittelem. To samé platí pro Arnauda Démara, který ukázal před páskou velké odhodlání, když neváhal odpálit svůj spurt popři bariéře, což byla celkem riskantní záležitost. 
 
Všichni favorité na titul přijeli do cíle v pelotonu, pořadí v klasifikaci zůstalo nezměněné. Žlutý dres udržel Chris Froome. V bodovací soutěži stále vede Arnaud Démare, ale Kittel snížil svou ztrátu na 27 bodů. Ve vrchařské klasifikaci dnes nemohlo nic ohrozit Fabia Arua a bílý dres bez problémů udržel Simon Yates. Roman Kreuziger a Zdeněk Štybar finišovali v hlavním balíku a udrželi své pozice v GC. Ondřej Cink ztratil ve finále 52 sekund.
 
 
Výsledky
1. KITTEL Marcel Quick-Step Floors link ikonka 5:05:34 120
2. DéMARE Arnaud FDJ link ikonka 00:00 50
3. GREIPEL André Lotto Soudal link ikonka 00:00 25
4. KRISTOFF Alexander Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00 15
5. BOUHANNI Nacer Cofidis, Solutions Crédits 00:00 5
6. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00  
7. MATTHEWS Michael Team Sunweb 00:00  
8. McLAY Daniel Fortuneo - Oscaro 00:00  
9. SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe 00:00  
10. DEGENKOLB John Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 23:44:33  
2. THOMAS Geraint Team Sky link ikonka 00:12  
3. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 00:14  
4. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 00:25  
5. PORTE Richie BMC Racing Team link ikonka 00:39  
6. YATES Simon ORICA - Scott link ikonka 00:43  
7. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 00:47  
8. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 00:52  
9. QUINTANA Nairo Movistar Team link ikonka 00:54  
10. MAJKA Rafał BORA - hansgrohe 01:01  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 
Prémie na trase:
4-20 147 km - Côte de Langres: délka 1,3 km; sklon 6,3 % (1 bod)
sprint-20 81 km - COLOMBEY-LES-DEUX-ÉGLISES (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 62 km - Côte de la colline Sainte-Germaine: délka 3,1 km; sklon 4,4 % (1 bod)
ciel Cíl (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové vteřiny 10-6-4
 
 
Krátký popis trasy:
Po jednodenní přestávce se obrátí pozornost opět na sprintery. Přímočará etapa odstartuje ve městě Vesoul a peloton se vydá západním směrem, aby se přepravil do cílové destinace. Trasa obsahuje pouze dvě menší horské prémie, proto cyklisty nejvíce zasáhne délka etapy, která znovu překračuje dvě stě kilometrů. Troyes je město šampaňského a dosud sem přišla Tour de France ochutnat perlivý mok osmkrát. Tentokrát se mohou fanoušci těšit na učebnicový hromadný spurt, protože se bude finišovat v centru města na širokých cestách.