7. 7.7. rovinata etapa ciel rovina Troyes > Nuits-St-Georges 213 km Kittel
 
tdf 2017 profil 01
profil etapy (© letour.fr)
 
Poslední příležitost pro sprintery v tomto soutěžním bloku neobsahovala žádné skryté překážky, které by mohly překazit hromadný spurt balíku. Dnešní rovinatou prověrku zná zejména Marcel Kittel, který chtěl využít svou skvělou formu na třetí triumf a díky tomu se obléci do zeleného dresu. Na Tour je však konkurence velmi vysoká a v hektických spurtech bývá potrestána každá jedna chybička. Kromě německého závodníka se zde zatím prosadil jen Démare, takže na startu se nacházelo mnoho motivovaných sprinterů.
 
Ani v sedmé etapě jsme neviděli na začátku netradiční záběry. Okamžitě po překročení neutrální zóny vyrazili vpřed čtyři borci, kteří se mohli pyšnit označením hlavní únik dne. Iniciátorem brejku byl Maxime Bouet (Fortuneo), ke kterému se ihned přidali Manuele Mori (UAE Emirates), Yohann Géne (Direct Energie) a Dylan van Baarle (Can-Drapac).
 
Na čele závodu měly tradiční zastoupení týmy Fortuneo a Direct Energie, dnes jim nedělali společnost zástupci celku Wanty - Groupe. Dva francouzské pro-konti týmy zastupovali Maxime Bouet, který býval dobrým pomocníkem pro lídry v etapových závodech, kdy ještě jezdil za WT seskupení, a Yohann Géne. 36-letý jezdec je věrný svému zaměstnavateli již třináctou sezónu a v minulosti byl poměrně rychlý. Je zajímavé, že na začátku této sezóny se stal celkovým vítězem na exotické akci La Tropicale Amissa Bongo.
 
Tuto dvojici doplňovali ve vedoucí skupině Manuele Mori, který má rovněž 36 let. Italský jezdec se uměl ukázat na jednorázovke, ale stále zůstal dobrým tempařem. Z uprchlíků měl nejvyšší výkonnost Dylan van Baarle, který na Kolem Flander obsadil čtvrtou příčku, a na kostkových klasikách by se měl prosazovat stále častěji. Nizozemský závodník byl v úniku i v páté etapě.
 
V pelotonu si vysoukaly rukávy Quick-Step Floors, Lotto - Soudal a FDJ, sprinterské celky si plnily své úkoly svědomitě. Dobře věděly, že v takových dlouhých etapách musí spolupracovat, aby využily každou příležitost na hromadný spurt, a nespoléhaly se jeden na druhého. V tomto směru jim to zatím klapalo a v průběhu rovinatých etap se ukazovalo na čele balíku několik uskupení. Podobně jako v předchozích sprinterských prověrkách ani dnes nedostali uprchlíci velký náskok, rozdíl se pohyboval v okolí tří minut.
 
vyjadrenie ikonky cierna141,5 km před cílem - Chamesson
Nachází se zde jeden ze tří velkých klášterů, které byly v 11. a 12. století prvními cisterciánskymi kláštery ve Francii. Abbeye de Fontenay založil mnich Bernard z Clairvaux, který byl nejznámějším cisterciánem, později se proslavil i svými filozofickými díly a básnickými sbírkami. Zajímavostí je, že mniši se v tomto klášteře, na rozdíl od ostatních podobných, nevěnovali pouze zemědělství a přepisování liturgických textů, ale i slévárenství a kovářství. S blížící se francouzskou revolucí se mniši stali nežádoucími a klášter postupně upadl. Následně areál získal do vlastnictví hrabě de Buffon, na počátku 20. století ho koupil lyonský bankéř Eduarde Aynard. Dnes patří státu a je otevřen pro veřejnost jako historická památka také zapsaná v seznamu UNESCO.
 
Jedním z cyklistů, který pracoval na kontrole vedoucí skupiny, byl Lars Bak (Lotto-Soudal), který se před etapou vyjádřil: "Je to můj džob, právě proto jsem zde. Pokud chcete vidět na konci sprint, musíte to uhlídat každý den. momentálně je na trati velmi teplo, jsou to dlouhé a horké dny. Abyste udrželi ten správný rozdíl, musíte vědět, jak rychle máte jít, musíte si to vypočítat. Ale pomáháte si i s ostatními závodníky z jiných týmů a informace máte i z týmového vozidla. No ne vždy to funguje. Může se vytvořit silný únik, který jde velmi tvrdě, a vy ho nevíte eliminovat. "
 
Etapa znovu probíhala v slibném duchu pro tým Sky, který při obraně žlutého dresu nemusel utrácet žádnou energii. Na předních příčkách v balíku byli seřazeni i závodníci z Astany, kterým dodalo velké sebevědomí vítězství Fabia Arua v páté etapě. Kazašský celek nechtěl nic nechat náhodě a i v takové etapě se pohyboval v popředí hlavního balíku.
 
Na trati sice foukal vítr, ale ten neměl potřebnou razanci, aby se závodníci v pelotonu cítili ohrožení. Po dvou hodinách se pohybovali jezdci průměrnou rychlostí 41,4 kilometrů v hodině, ale v té druhé se šlo pomaleji. Přesto vítr přinutil několik celků, aby se posunuly do čela balíku.
 
Sprinterskou prémii chtěl získat Maxime Bouet, ale razantnější výkon zde předvedl Manuele Mori. Mezi kandidáty na zelený dres dostali nejlepší podporu Sonny Colbrelli a italský jezdec se konečně prosadil v spurtu balíku na prémii. Na jeho konto přibylo jedenáct bodů. Za ním bodovali Kristoff, Greipel, Matthews, Štybar a Démare, na prémii se velmi nesnažil Marcel Kittel, který z tohoto volnějšího přístupu mohl vytěžit v závěrečném spurtu.
 
vyjadrenie ikonky cierna94 km před cílem - Abbaye Saint-Seine
Areál bývalého benediktinského kláštera byl vybudován již v roce 1225, ovšem 11 let poté byl zcela zničen požárem a museli ho postavit nanovo. Současné stavby pocházejí z 15. století a jsou převážně gotické. V klášterní kapli se nachází řada 21 malých obrazů ze 16. století, které znázorňují život a zvyky ve městě Saint-Seine.
 
Stále foukal vítr, což přimělo celky jako BMC či Trek, aby se i oni poskládaly na čele pelotonu. V hlavní skupině bylo vidět jistou nervozitu. Mezitím měl dva pády za sebou Primož Roglič (Lotto-Jumbo), který velmi nemá v oblibě poziční bitvu v pelotonu. Závodníci se pak osvěžili na jediné horské prémii, kde Maxime Bouet odvrátil porážku Morimu ze sprinterské prémie. Peloton v té době zaostával necelé tři minuty.
 
Vítr neutichal a v balíku se zvýšilo tempo, posledních padesát kilometrů se mělo odehrát ve vysoké intenzitě. Na přední pozice se posunuly Movistar a Sky a pozorně jezdil i Greipel, kterému ještě chybělo etapové vítězství. Proto měl kolem sebe více kolegů.
 
vyjadrenie ikonky cierna30 km před cílem – Abbeye de Citeaux
Jeden z největších klášterů ve Francii byl v dobách své slávy jakoby samostatným městečkem. Nejstarší gotické budovy pocházejí z původního vůbec prvního cisterciáckého opatství z 11. století. Klášter byl založen burgundským vévodou a několik století působil pod jeho ochranou. Šlo o jeden z nejpřísnějších klášterů, kde mniši dodržovali přísnou askezi a mlčenlivost. Dorozumívali se zde speciální posunkovou řečí. Kromě toho se věnovali zemědělství a šlechtění nových druhů rostlin. Můžeme jim být vděční například za vyšlechtění několika významných odrůd révy, zda za vynález inovativního zavlažovacího systému. Součástí kláštera byly lesy a pole o rozloze 13 tisíc hektarů, které byly po francouzské revoluci zestátněny.
 
V závěru etapy nechtěl nikdo nic podcenit a všechny týmy se snažili natlačit dopředu. Dvacet kilometrů před páskou měl brejk k dobru dvacet vteřin, bylo jen otázkou času, kdy se čtyři uprchlíci vrátí zpět do balíku. Brejk však dokázal zvýšit svou aktivitu a jejich náskok se zvýšil na čtyřicet vteřin. I Bouet, Mori, Géne a Van Baarle strávili v úniku přes dvě stě kilometrů, jejich pouť skončila šest kilometrů před páskou.
 
vyjadrenie ikonky ciernaCíl - Nuits-Saint-Georges
Cílové město patří k nejdůležitějším centrům výroby vína Champagne. V 41 vinicích zde vyrábějí ta nejkvalitnější a nejdražší vína. Strmé svahy s řídkým výskytem borovic a s vápencovým podložím, které nabízí i dostatek podzemní vody a množství malých pramenů na zavlažování, jsou ideálním prostředím pro pěstování vinné révy. Ročně zde pořádají několik oslav, vinobraní a festivalů, ale nejzajímavější akcí je burza vína, která se letos v březnu konala již 56-krát. Celý výtěžek z ní se používá na charitu a pomoc postiženým. Z historických staveb se zde zachovaly pozůstatky opevnění ze 14. století, samostatně stojící zvonice ze začátku 17. století, která je symbolem města, jakož i novorománský Kostel Saint-Denis z 19. století obklopený starým hřbitovem, na kterém jsou zachovalé hroby významných občanů ještě ze začátku 17. století.
 
Ve finále se nenacházela žádné významné zatáčky, proto se rychlostně tlačilo několik sprinterských vláčků, a o etapovém triumfu musel rozhodnout fotofiniš. Velmi těsný finiš předvedli Marcel Kittel a Boasson Hagen, nakonec se těšil německý borec. Pak finišovali Matthews a Kristoff.
 
V závěru předvedl výbornou práci tým Dimension Data, který vytvořil velmi dobrou pozici pro Boassona Hagena, ačkoli norský jezdec musel vsadit na dlouhý spurt. Ale předvedl výbornou kvalitu a téměř se mu podařilo pokořit i Marcela Kittela, neboť německý jezdec vybojoval svou třetí etapu v letošní edici jen o milimetry. Nic to však nemění na tom, že jeho aktuální forma je skvělá. V dojezdu se zařadil za Hagena a měl co dělat, aby se dostal před norského cyklistu.
 
Vedle této dvojice odpálil svůj spurt Alexander Kristoff, ale jezdec týmu Kaťuša - Alpecin neměl sílu v nohách, aby se vyrovnal svému krajanovi z Dimenson Data. A kromě toho ho pro překonal i Michael Matthews, pro kterého je to nejlepší výkon v hromadném spurtu na Tour v tomto roce. Na konci se vytratili z předních pozici Bouhanni s Greipelem, ale hlavním poraženým dnešního dne je Arnaud Démare, který se nevešel do nejlepší desítky.
 
Všichni favorité přišli do cíle pohromadě v hlavním balíku, pořadí v GC zůstalo beze změn. Vrchařský a bílý dres neměnily své majitele, ale v zítřejší etapě bude opět jezdit v zeleném tričku Marcel Kittel, který si vybudoval náskok 15 bodů před Démarem. Roman Kreuziger opět finišoval v hlavním balíku, Zdeněk Štybar si připsal menší ztrátu. Ondřej Cink znovu ztratil dvě minuty, ale jeho momenty mohou přijít ve vyzývavejších etapách.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Marcela Kittela (vítěz)
"V cíli jsem vůbec nevěděl, jestli jsem vyhrál. Věděl jsem, že na konci to bude velmi těsné, protože jsem začal sprintovat trošku později. Při poslední mírné zatáčce jsem si myslel, že zbývá do cíle ještě dvě stě metrů, ale bylo to méně. proto jsem doufal, že se mi otevře cesta a budu moci bojovat o etapu. jsem velmi spokojený, mám ohromnou formu. Důležité je i to, že mi celý tým věří. Užívám si každý moment na tomto závodu."
 
Obrovská dávka sebedůvěry
 
Ono to tak bývá. Pokud uděláte cosi, co se vám neskutečně zamlouvá, dodá vám to dávku energie pokračovat dál. Cosi podobné po dnešním dni zažívá Edvald Boasson Hagen. Norský závodník sice skončil druhý, což by bylo pro mnohé spíše zklamáním, ale závodník z afrického projektu Dimension Data to bere jako velkou motivaci pracovat ještě více a tvrději. Podobně jako "postava" koně Boxera v knize Farma zvířat. "Tým byl dnes perfektní. Provedli mě celou etapou perfektním vedením. S druhým místo jsem spokojený, protože nejsem čistokrevný sprinter. Takže mi tento výsledek dodává velkou sebedůvěru," zněl velmi odhodlaně jezdec, který v květnu doslova demoloval konkurenci na domácích závodech Tour des Fjords a Tour of Norway.
 
Vyrovnaná a horká Tour
 
Přesně takto ji popisuje držitel žlutého dresu Chris Froome. Ale nestěžuje se, právě naopak! Díky těmto dvěma instancím je Tour de France pravou Tour de France. "Žlutý dres od dnešního dne byl pro nás scénářem snů. Byl to úžasný první týden závodění. Dnes to odtáhli sprinterské týmy a celek BMC, což bylo pro nás požehnáním. Po etapě jsme byli relativně čerství. Ze začátku v Německu nebylo až tak teplo, no poslední tři dny je přímo horko. Ale právě léto a teplo dělá Tour de France takovou výjimečnou akcí. V TOP 10 je stále mnoho chlapců, kteří mohou být problémem, po víkendu budeme chytřejší, "radoval se z teplého počasí rodák z Nairobi. Nejen na závodníka Sky čekají nejbližší dva dny zajímavé etapy. Hlavně ta v neděli bude stát za to.
 
Velmi nepovedený závěr etapy předvedl Arnaud Démare, který finišoval až jedenáctý. Bere to ale s rezervou a jako další poznatky do budoucnosti. "Cítil jsem se jako na houpačce. Jednou dobře, pak ne a pak zase ano. Závěr byl docela fajn, ale vyrazili jsme příliš brzy, díky čemuž jsme se v posledních metrech trochu ztratili. Sice jsem se ještě vrátil, ale věděl jsem, že to bude těžké. První týden byl velmi náročný. Cítil jsem obrovský tlak médií, navíc jsem díky nim přišel o velké množství času na regeneraci. Učím se z toho. Dnes to byl sprint pro Kittela, v tak dlouhém spurtu jako byl tento, je těžké ho porazit, "uznal kvality svého soupeře jezdec FDJ.
 
Výsledky
1. KITTEL Marcel Quick-Step Floors link ikonka 5:03:18 120
2. BOASSON HAGEN Edvald Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00 50
3. MATTHEWS Michael Team Sunweb 00:00 25
4. KRISTOFF Alexander Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00 15
5. DEGENKOLB John Trek - Segafredo link ikonka 00:00 5
6. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00  
7. SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe 00:00  
8. BOUHANNI Nacer Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
9. GREIPEL André Lotto Soudal link ikonka 00:00  
10. McLAY Daniel Fortuneo - Oscaro 00:00  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 28:47:51 25
2. THOMAS Geraint Team Sky link ikonka 00:12  
3. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 00:14  
4. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 00:25  
5. PORTE Richie BMC Racing Team link ikonka 00:39  
6. YATES Simon ORICA - Scott link ikonka 00:43  
7. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 00:47  
8. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 00:52  
9. QUINTANA Nairo Movistar Team link ikonka 00:54  
10. MAJKA Rafał BORA - hansgrohe 01:01  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 

 
 
Prémie na trase:
sprint-20 105 km - CHANCEAUX (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 66 km - Côte d'Urcy: délka 2,5 km; sklon 4,2 % (1 bod)
ciel Cíl (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové vteřiny 10-6-4
 
 
Krátký popis trasy:
Závodníci zůstanou v Troyes až do druhého dne. Na startu sedmé etapy může ještě rezonovat předchozí sprinterská koncovka, ale cyklistická karavana jde dál a nejrychlejší jezdci se musí soustředit na svou další příležitost. Bude se procházet přes vinařský region a mezi městy Troyes a Nuits-Saint-Georges se neobjevují profilové komplikace, jedině uprostřed etapy se nachází zvlněný úsek s malou horskou prémií. Ale v poslední části sedmé prověrky se několikrát změní směr jízdy, takže pokud bude foukat, na peloton může udeřit boční vítr. Do Nuits-Saint-Georges zavítá TdF poprvé v historii, ale dvakrát zde finišovala sprinterská etapa na Paříž - Nice.