8. 8.7. rovinata etapa ciel rovina Dole > Station des Rousses 187 km Calmejane
 
tdf 2017 profil 01
profil etapy (© letour.fr)
 
 
Podle mnoha cyklistů nás čekala nevyzpytatelná etapa, která se mohla skončit úspěchem brejku, ale do útoku mohl vyrazit i některý z favoritů. Na startu viselo ve vzduchu několik scénářů, průběh etapy se mohl rozvinout několika směry.
 
Podle předpokladů se odehrál na začátku velký souboj o vytvoření vedoucí skupiny a přispěly k tomu i televizní záběry, které směrovaly právě k tomuto cíli. Aby se intenzivně závodilo už od úvodních kilometrů. Důležitým referenčním bodem etapy byla i rychlostní prémie, která byla připravena po čtyřiceti kilometrech, takže v úvodu měly své zájmy i sprinterská seskupení. V jednom pokusu se objevil i Boasson Hagen, ale v tom momentu zasáhl tým FDJ, aby norskému jezdci nedaroval body na rychlostní prémii.
 
Úspěšný atak předvedli Greg Van Avermaet (BMC), Alexej Lutšenko (Astana) a Sylvain Chavanel (Direct Energie), kteří si sice vybudovali menší náskok před balíkem, ale pokusy pokračovaly. Situaci se snažil upokojit tým Sky, britská sestava chtěla zablokovat další útoky. Nakonec už nikdo neskočil do vedoucí skupiny, ale s touto situací nebyl spokojen Sunweb, který tvrdě jezdil v čele balíku. Německá sestava vyslala do čela balíku čtyři jezdce a chtěla využít nehodnocené stoupání před rychlostní prémií, aby dostala do problémů sprintery a Michael Matthews mohl získat co nejvíce bodů.
 
Na tomto kopci se vydali do útoku další jezdci a mezi nimi se objevil i zmiňovaný australský borec. Na rychlé tempo doplatil Arnaud Démare, který neudržel tempo pelotonu. Matthewsova skupina eliminovala vedoucí trojici, peloton se spojil a opět jsme byli na začátku. Aktivně jezdil Chavanel, velký zájem o únik projevil UAE Emirates, ale brejk se netvořil a závodníci se blížili k rychlostní prémii.
 
Tvrdé úseky nakonec výrazně neoslabily peloton, takže před prémií jsme viděli jezdit v čele balíku tým Quick-Step Floors a Marcela Kittela. Chyběl tu však Démare, kterého trápily menší zdravotní problémy. Peloton poprvé spurtoval o dvacet bodů a na mírném stoupání se prosadil André Greipel, poté finišovali Kittel Matthewsem. Dobrý lead-out měl připraven Kittel, ale německý závodník vyrazil dopředu příliš brzy a předjeli ho Greipel Matthewsem.
 
Arnaud Démare v tomto okamžiku ztrácel téměř čtyři minuty na peloton a po výborných úvodních etapách měl před sebou velmi náročný den. Následně jsme viděli nové pokusy o vytvoření úniku a díky této snaze proběhla úvodní hodina s průměrnou rychlostí 47 km/h.
 
Do nadějné pozice se dostali Frank, Sütterlin, Burghardt a Lemoine, ale ani oni nedokázali definitivně zlomit odpor pelotonu. Poměrně náročný terén motivoval závodníky k mnoha útokům, ale únik se nevytvořil ani po šedesáti kilometrech. Toto drama nakonec vyvrcholilo netradičním způsobem, když se balík rozdělil na dvě skupiny a vepředu zůstalo kolem čtyřicet jezdců.
 
Tato partie však nepůsobila komplexně a dopředu se dostali Van AvermaetPauwelsSchärValgrenFrankBuchmannDe GendtDe KortBettiolKeukeleireBakelantsTen Dam a Calmejane, které doplnili i BarguilTrentin Burghardt.
 
Vedoucích šestnáct jezdců mělo pěknou šanci, že bude bojovat o etapový triumf, protože balík vedený týmem Sky jim nechával na trati volnost, ale rozdíl přesahoval jen tři minuty. Kromě toho se mezi těmito skupinami pohybovalo velké množství jezdců, kteří stále živili naději, že se propracují do čela závodu. Takže před první horskou prémii jsme měli na trati zajímavou dynamiku.
 
V čele závodu se pohybovala silná dvojice Barguil a Ten Damm z týmu Sunweb, ale pozornost si zasloužil i Emanuel Buchmann z Bory, kterému patřilo 14. místo v GC s mankem 1:29 a měl i zajímavou pozici v soutěži do 25 let. A právě Warren Barguil zaútočil na první horské prémii společně se Sergem Pauwelsem.
 
Za vedoucí dvojicí se spojili dvě partie pronásledovatelů, opět jsme měli pohromadě početní skupinu, která se oddělila z pelotonu v rozhodujícím okamžiku. Col de la Joux dobyl jako první Warren Barguil. Velmi těžké chvíle prožíval Arnaud Démare, kterého dnes eliminovaly zdravotní problémy - trpěl žaludečními potížemi. Za pomoci kolegů v polovině etapy ztrácel už patnáct minut.  
 
Jelikož se před balíkem nacházel velký počet cyklistů, situace v čele závodu se často měnila. Barguila Pauwelsem doplnili BakelantsVan AvermaetMatthewsBurghardtTrentin Ulissi. Peloton vedený týmem Sky neměl velkou ztrátu na čelo závodu, takže se nedalo předem říci, že únik to dotáhne do úspěšného konce. A to mohlo znervózňovat některé jezdce na GC, kteří si dnes přáli pokojnější finále.
 
Na kopci Côte de Viry se všichni uprchlíci opět spojili a čekali jsme, kdo si tentokrát vytvoří náskok v čele závodu. Na vedoucích pozicích zůstali Van AvermaetPauwelsBakelants Barguil, který vyhrál i druhou horskou prémii, a před vrcholem se k nim dostali GesinkClarkeRoche Calmejane.
 
Před rozhodujícím stoupáním měla vedoucí osmička náskok minutu a půl na hlavní balík, souboj o etapový triumf byl nadále otevřen. A stále se nevzdávala ani prostřední skupina, kde se pohybovali další kvalitní závodníci. Do čela závodu se dokázal dostat Michael Valgren, který sám doklepl vedoucí jezdce, a peloton chytil druhou skupinu, takže na závěrečném kopci jezdily proti sobě dvě skupiny.
 
Ve vedoucí skupině nasadil stabilní tempo Warren Barguil, který chtěl vyhrát i tuto horskou prémii a získat vrchařský dres, v balíku se ukazovaly bílé dresy týmu Sky. V čele závodu však byli silnější RocheCalmejane, Pauwels a Gesink. Sólovým způsobem se chtěl prosadit Lilian Calmejane, který jezdil s malým náskokem před Gesinkem. Mezitím tým Sky zavřel hlavní skupinu, kde panoval pokoj zbraním.
 
Jezdec týmu Direct Energie ovládl stoupání první kategorie, a jelikož před etapou měl na kontě jeden vrchařský bod, překonal 10-bodového Arua a zítra se objeví na startu v puntíkovaném drese. Na vrcholu měl náskok před Robertem Gesinkem 25 vteřin, balík tu měl ztrátu 1:25, na Côte de la Combe se mezi favority nic neodehrálo.
 
Lilian Calmejane měl již na dosah etapový triumf, ale těsně před cílovou páskou se nacházelo krátké stoupání, kde ho téměř zastavily křeče. Francouzský jezdec se neplánoval vzdát za žádných okolností, jeho slabost chtěl využít Robert Gesink. Na posledních kilometrech se tak odehrál dramatický souboj o etapový triumf, kterého vítězem se nakonec stal Lilian Calmejane. Druhé místo vybojoval Robert Gesink a třetí skončil Guillaume Martin.
 
Podle předpokladů osmá etapa skončila v rukou uprchlíků, ale ti si to vydřeli víc, než očekávali. Trvalo asi osmdesát kilometrů, než se vytvořil rozhodující únik, ale ten byl až příliš velký, takže bitva o vedoucí pozice pokračovala dále. Rozhodující skupina se vytvořila až na předposledním kopci, ale ani tehdy si nemohli být útočníci jistí svým úspěchem, protože tým Sky v balíku držel malý rozdíl mezi skupinami. Ale nakonec bylo úniku dopřáno a prosadil se domácí jezdec.   
 
Lilian Calmejane rozumně šetřil síly v brejku a ukazovat se začal jen v samotném závěru. Když přijel na poslední kopec ve vedoucí skupině, na nic nečekal a po útoku se osamostatnil v čele závodu daleko před cílem. Jako 24-letý ukázal na konci velkou kvalitu a nejenže svůj výkon přetavil do zisku puntíkovaného dresu, ale měl ještě dostatek energie a zejména vůle, když překonal i křeče, aby získal své premiérové vítězství na Staré dámě. Calmejane tak může navázat na tradici francouzských útočníků, vždyť v loňském roce vyhrál podobným způsobem etapu na Vueltě.

V dobré formě jsme viděli jezdit i Roberta Gesinka, který to určitě vyzkouší i v následujících etapách, aby se prosadil v brejku. Warren Barguil měl rozehranou partii na zisk vrchařského trikotu, ale na posledním kopci už neměl potřební sílu, aby získal rozhodující body. Ale i francouzský jezdec ukázal sympatický výkon, čehož bude chtít využít v příchozích horských prověrkách. Na třetím místě finišoval Guillaume Martin, který velmi dobře zná tento dojezd. Před několika týdny na akci Tour de Jura obsadil v této koncovce druhé místo.
 
Mezi favority na titul jsme neviděli žádnou akci. Znovu podal výborný výkon tým Sky, který kontroloval v pelotonu celou druhou část etapy a kromě toho měl dva jezdce v úniku. Vrchaři britského celku si nenechali ujít ani poslední stoupání, které překonali bez nejmenších problémů v čele balíku, takže svého lídra dostali do cíle bez těžkostí.
 
Marcel Kittel zvýšil svůj náskok v čele bodovací soutěže. Před Démarem zvýšil náskok na čtyřicet bodů, francouzský jezdec prožil na trati peklo, ale do cíle přijel v časovém limitu. Ale zítra bude trpět ještě víc. Bílý dres udržel Simon Yates a novým držitelem puntíkovaného dresu se stal dnešní vítěz etapy, ale zítřejší prověrka nabízí několik těžkých stoupání, takže je velký předpoklad, že se bude ve vrchařské soutěži opět převlíkat.
 
Roman Kreuziger obsadil pátou příčku, v hlavním balíku se pohyboval na samém čele. Ondřej Cink ztratil necelých deset minut, ale na začátku etapy byl velmi aktivní. I když se mu nepodařilo dostat se do úniku, v následujících etapách to určitě vyzkouší znovu. Zdeněk Štybar zůstával při Danielu Martinovi až do posledního kopce, pak přišel do cíle vlastním tempem.
 
 
Výsledky
1. CALMEJANE Lilian Direct Energie 4:30:29 120
2. GESINK Robert Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:37 50
3. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 00:50 25
4. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 00:50 15
5. KREUZIGER Roman link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:50 5
6. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 00:50  
7. VALGREN Michael Astana Pro Team link ikonka 00:50  
8. MAJKA Rafał BORA - hansgrohe 00:50  
9. BROWN Nathan Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:50  
10. HARDY Romain Fortuneo - Oscaro 00:50  
54. CINK Ondřej Bahrain Merida Pro Team link ikonka 09:34  
91. ŠTYBAR Zdeněk link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 20:56  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 33:19:10 25
2. THOMAS Geraint Team Sky link ikonka 00:12  
3. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 00:14  
4. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 00:25  
5. PORTE Richie BMC Racing Team link ikonka 00:39  
6. YATES Simon ORICA - Scott link ikonka 00:43  
7. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 00:47  
8. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 00:52  
9. QUINTANA Nairo Movistar Team link ikonka 00:54  
10. MAJKA Rafał BORA - hansgrohe 01:01  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 
Prémie na trase:
sprint-20 142 km - MONTROND (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
3-20 86 km - Col de la Joux: délka 6,1 km; sklon 4,7 % (2-1)
2 20 49 km - Côte de Viry: délka 7,6 km; sklon 5,2 % (5-3-2-1)
1 20 12 km - Côte de la Combe de Laisia: délka 11,7 km; sklon 6,4 % (10-8-6-4-2-1)
ciel Cíl (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonusové vteřiny 10-6-4
 
 
Krátký popis trasy:
Závěr prvního týdne přežijí závodníci v pohoří Jura a v osmé etapě si vyzkouší kopcovitý terén s třemi horskými prémiemi, ale nebude se finišovat na vrcholu stoupání. Zcela plochých bude jen úvodních třicet kilometrů, pak se cesta zvlní a následně přijdou na řadu dvě horské prémie Col de la Joux a Côte de Viry. Rozhodující momenty uvidíme na stoupání první kategorie Combe de Laisia Les Molunes. Tento kopec neobsahuje strmé úseky, sklony jen výjimečně překročí sedm procent, proto budeme zvědaví, zda se zde podaří vytvořit rozdíly i mezi kandidáty na titul. O všem se rozhodne na posledních jedenácti kilometrech, které zbývají do cíle po překonání vrcholu. Ale nebude to přímý sjezd na pásku, jak to bývá zvykem, ale v závěru se nacházejí zvlněné úseky, což může vyprodukovat dramatickou bitvu mezi favority. A v této partii může být úspěšný ten, který má dostatečně agresivní styl jízdy. Trasa je vhodná pro útočníky do kopců, kteří mají pěknou šanci na získání etapového triumfu. Pokud by se jim to podařilo, navázali by na Sylvaina Chavanela, který v Station des Rousses zvítězil po sólovém útoku v roce 2010.
 
 
tdf 2017 profil 03 ciel
profil dojezdu etapy (© letour.fr)