9. 9.7. rovinata etapa ciel rovina Nantua > Chambéry 181 km Uran
 
tdf 2017 profil 01
profil etapy (© letour.fr)
 
Jedna z nejdůležitějších a nejtěžších etap v tomto ročníku nabídla tři mimořádně náročná stoupání, na kterých jsme měli zjistit, komu z favoritů zůstane šance na pódium v Paříži. Ale obrovská výzva čekala na všechny cyklisty, jejichž určitě nepotěšila skutečnost, že odpoledne mělo pršet a mohli se objevit bouřky. V případě deště jsme očekávali komplikace zejména v nepříjemném sjezdu po Mont du Chat.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaStart - Nantua
Odstartujeme v překrásné krajině obklopené horami a 160 hektarovým jezerem Nantua. Stejně se nazývá i město, které se začalo rozvíjet na konci 9. století po založení velkého benediktinského kláštera. Ve středověku se zde zabývali koželužstvím a výrobou kožešin, rovněž zpracováním dřeva a nábytkářstvím. Dnes toto údolí přezdívají "údolím plastů", protože zde sídlí velké chemické, elektrotechnické podniky a stáčírny. Krásně obnovené centrum města s radnicí z 18. století a historickou budovou Muzea departementu Ain jsou lákadlem pro turisty směřujících do Alp. Významným objektem je areál kláštera Abbeye de Saint-Michel založeného v 7. století sv. Amandem, biskupem z Maastrichtu.
 
 
Okamžitě po startu se začalo stoupat na kopec druhé kategorie, kde vyrazil do útoku Wellens, který si vypracoval malý náskok před balíkem. Problémy Arnauda Démara pokračovaly i v dnešní etapě, od začátku jezdil za pelotonem ve společnosti dvou kolegů, kteří měli za úkol přivést ho do cíle v časovém limitu. Francouzský jezdec včera řekl, že není nemocný, ale po hektických úvodních etapách se nezotavil dobře a chybí mu síla.
 
Ještě na prvním stoupání se odehrál v balíku pád, po kterém zůstal v bolestech Manuele Mori (UAE Emirates), a na zemi se ocitl i včerejší hrdina Robert Gesink (Lotto-Jumbo). Po šesti kilometrech se nakonec vytvořila vpředu velká skupina, kde se pohybovalo čtyřicet jezdců. Potom tým Sky zavřel hlavní skupinu. Manuele Mori musel odstoupit ze závodu, vypadalo to na zlomenou klíční kost. A na akci skončil i Robert Gesink, který v předchozí etapě předvedl velmi dobrou formu a v dalších příležitostech mohl bojovat o etapový triumf.
 
Na čele závodu se pohybovali Bakelants, Domont, Vuillermoz, Betancur, Herrada, Mollema, Pantano, De Marchi, Moinard, Kozhatayev, Lutšenko, Durasek, Stake Laengen, Pinot, Albasini, Štybar, Poljanski, Kišerlovski, Machado, Benoot, De Gendt, Gallopin, Wellens, Matthews, Arndt, Geschke, Barguil, Ten Dam, Edet, Navarro, Roglič, Voeckler, Chavanel, Rolland, Van Baarle, Grmay, Moreno, Sepulveda, Perichon a Feillu.
 
První dvě horské prémie ukořistil Thibaut Pinot, pro kterého právě dnes začala Tour de France. Jeho misí bylo získat co nejvíce vrchařských bodů a pokusit se vyhrát etapu. Ve vedoucí skupině měli své zástupce Trek, BMC, Astana a Ag2r. Contador měl vpředu Mollemu s Pantanem, obou svých hlavních pomocníků do kopců, Porte mohl v pozdější fázi spoléhat na De Marchiho a Moinarda. Až třemi kolegy disponoval na čele závodu Bardet a v brejku se objevili také zástupci z Astany pro Arua a Fuglsanga. Zahanbit se nenechal ani Movistar, na Quintanu čekali vpředu Herrada s Betancurem.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna146 km před cílem - Barrage-de-Génissiat
Mohutná Génissiatská přehrada rozprostírající se území departementů Ain a Heute-Savoie byla otevřena v srpnu 1948 a vlastní několik prvenství: byla první přehradou na řece Rhone postavenou provizorně v roce 1937. Se svými 500 000 m3 betonu, výškou 104m a šesti ultramoderními turbínami se přehrada stala v roce 1949 největší vodní elektrárnou v zemi. Od aktuální turistické sezóny 2017 ji otevřeli i pro turisty a nabízejí tu speciální vyhlídkovou trasu.
 
 
Tým Sky nechal při Froomovi všechny spolujezdce, takže britská sestava měla před sebou jednu z hlavních výzev letošní edice. V brejku se nacházelo několik cyklistů, kteří chtěli zabojovat o etapový triumf. Kromě Pinota to platilo o Barguilovi, který měl v plánu sbírat i body do vrchařské soutěže. V podobných únicích bývá nezlomný Wellens a nesměli jsme zapomínat ani na Rollanda. Vpředu se pohyboval i Matthews, ale australský jezdec měl jen malou šanci, že na rychlostní prémii získá maximální počet bodů.
 
Voeckler a Laengen se po sjezdu ocitli za vedoucí skupinou, podobně jako Sepulveda. A kontakt tu ztratili i Feillu s Domontem. Na třetí horské prémii získal dva body Thomas de Gendt, ale pro kandidáty na puntíkovaný dres byla lukrativnější následující HC-stoupání. Voeckler, Laengen, Sepulveda, Feillu a Domont se vrátili do vedoucí skupiny.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna115 km před cílem - Sur-Lyand
Jde o obec celoročně žijící turismem a sportem. V okolí je upravovaných téměř 20 km lyžařských běžeckých tras. Kromě toho zde ve velkém sportují skialpinisti, cyklisté a vyznavači adrenalinových sportů jako sáňkování, airboarding či akrobatické lyžování a snowboarding. Obec se nachází jen 2 km pod vrcholem Col de la Biche v nadmořské výšce 1316 m a perfektním výhledem na Mont Blanc. Tento kopec před známějším Colombierem ještě nikdy nebyl součástí Tour de France.
 
 
Na začátku stoupání Col de la Biche rozdíl mezi skupinami přesahoval tři minuty. Na prvním těžkém kopci měla rozdělit vedoucí skupina a újmu jsme měli spatřit i v pelotonu, který byl seřazený za formací týmu Sky. Ve vedoucí skupině diktovali tempo zástupci Sunwebu, kteří zvýšili náskok o jednu minutu před pelotonem. A hned na tomto kopci se objevily na trati první dešťové kapky. V pelotonu měl defekt Jakob Fuglsang, který se vracel zpět za pomoci Valgrena, ale podařilo se mu to bez problémů, protože ve skupině favoritů tým Sky nešel velmi rychle. I z toho důvodu uprchlíci zvýšili náskok na téměř šest minut, přičemž na vrcholu už nefigurovali vpředu Wellens, Arndt, De Gendt, Štybar nebo Edet. Na konci stoupání jsme viděli souboj o dvacet vrchařských bodů, které ukořistil Primož Roglič a zájem zde projevili i Mollema, Pinot, Barguil či Vuillermoz.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna90 km před cílem - Grand Colombier
S nadmořskou výškou 1534 m n. m. je z něj pěkný výhled na údolí, město Culoz a Alpy. Je součástí pohoří Jura Massif, jehož svahy jsou typické úzkými údolími, soutěskami a hustými smíšenými lesy. Nacházejí se zde i rozsáhlé bažiny a rašeliniště Lavours, která jsou jedněmi z posledních zdrojů přírodní rašeliny v Evropě. V roce 1987 tu vytvořili přírodní rezervaci a těžba byla zastavena. Vybudovali zde téměř 2,5 km dlouhý nadzemní chodník, ze kterého se dá pozorovat místní příroda, například několik druhů volně žijících koní.
 
 
V rychlém sledu následovalo druhé náročné stoupání, ale ještě předtím museli závodníci absolvovat mokrý sjezd. Na tomto místě spadl Jesus Herrada. Tuto situaci se snažil využít tým Ag2r, který táhl vedoucí a také hlavní skupinu. Na zemi se ocitl i Thomas, který ztratil kontakt s pelotonem a tato kolize zastavila i Majku. Už v tomto klesání se začaly dělit obě skupiny, zásluhu měl na tom Ag2r.
 
Na Grand Colombier jeli na čele závodu Domont, Vuillermoz, Bakelants, Benoot, Poljanski, Pantano a Barguil. Ve skupině favoritů zůstalo po Bardetovej snaze jen kolem 25 jezdců, chyběli tam Majka, Uran, Fuglsang nebo Contador, ale španělský a dánský jezdec se sem dokázali vrátit. Už takto brzy se okresní hlavní balík a jezdci na GC měli při sobě jen omezený počet pomocníků. To neplatilo o celku Ag2r, který měl vpředu tři borce a při Bardetovi zůstávali další čtyři kolegové.
 
Postupně se rozšířila skupina favoritů, ale Chris Froome musel přijmout těžkou zprávu, že Geraint Thomas si zlomil klíční kost. Na čele závodu byli nejsilnější Bennot s Barguilem, vrchařskou prémii Grand Colombier dobyl jako první francouzský cyklista. Za nimi se pohybovali Roglič, Mollema a Vuillermoz, ve vrchařské soutěži si polepšil i slovinský borec. V hlavní skupině diktoval tempo Ag2r a zůstalo zde jen kolem dvaceti závodníků. Nacházelo se zde všichni lídři týmů, ale po pádu se sem nevrátil Rafal Majka.
 
Pak trvalo čtyřicet kilometrů, dokud se závodníci dostali na další stoupání. Benoot a Barguil se spojili s Rogličem, Mollemou a Vuillermozem, kteří tak vytvořili kvalitní skupinu na čele závodu. V hlavním balíku už jezdil aktivně tým Sky, protože Chris Froome měl u sebe ještě tři kolegy. 
 
 
vyjadrenie ikonky cierna70 km před cílem - Chatel
V malé obci je situován hrad Chateau de Montvéran postaven na konci 14. století hrabětem Pierre de Luyrieu. Kromě věží, které byly upravovány v 19. století je tento hrad téměř ve stejné podobě jako při jeho dokončení v roce 1316. V zámku žila i Henriette d'Angeville, která v roce 1838 pokořila Mont Blanc jako vůbec první žena. Na tomto hradě údajně koncem 19. století pracovali bratři Henri a Leon Serpollet, kteří zde v roce 1888 vynalezli první parní lokomotivu, nazývanou také "parní tříkolka Serpolletovcov." V průběhu následujících let se tito bratři stali průkopníky automobilového průmyslu. Jistý Armand Peugeot, do té doby výrobce kol, použil jejich motor jako základ do svého prvního automobilu Peugeot Type 1.
 
 
Do vedoucí skupiny se dostaly i Gallopin, Betancur, Pantano, Matthews, Navarro, Bakelants a Geschke, což byla výborná zpráva pro Matthewse, který měl na dosah dvacet bodů z rychlostní prémii. Australský jezdec byl skutečně úspěšný na této prémii a vzhledem k tomu, jaké kopce měli závodníci za sebou, si tyto body zasloužil. Následně si vytvořili menší náskok na čele závodu Bakelants s Gallopinem. Ten narostl na jednu minutu a Bakelants ovládl předposlední horskou prémii.
 
 
vyjadrenie ikonky cierna26 km před cílem - Mont du Chat (1504 m n. M.)
Na kopec je navázaných několik mýtů. Téměř všechny se týkají názvu kopce, který v překladu znamená "kopec kočky" nebo "kočičí kopec". V minulosti zde údajně žila divoká kočka, kterou podle legendy zabili rytíři krále Artuše a od vévody za to získali pozemky v Chambery. Druhá legenda vzpomíná místního francouzského rytíře, který dostal požehnání od kněze aby usmrtil nebezpečného predátora. To se mu podle legendy podařilo, ale při sestupu z vrcholu prý spadl a utopil se v jezeře Bourget. Dosud se tu Tour jela jen jednou, a to roku 1974. Vyhrál Raymond Poulidor, který získal jednu minutu na Eddyho Merckxe. Slavný Belgičan mu to však oplatil v následující etapě v Aix-les-Bains.
 
 
Před očekávaným finále na Mont du Chat jezdilo před balíkem jedenáct uprchlíků, kteří měli k dobru tři minuty na skupinu favoritů. V ní se pohybovalo ten kolem třiceti jezdců, takže náročný a zajímavý průběh etapy se mohl podepsat pod klíčový výkon favoritů na titul. Naštěstí nepršelo, protože poslední sjezd byl ještě techničtější a nebezpečnější než ty předchozí, kde se už padalo.
 
Na prudkých úsecích začal okamžitě pracovat tým Sky a někteří jezdci vypadli z balíku už na začátku tohoto kopce. A mezi ně patřil i Roman Kreuziger. Na čele závodu se osamostatnil Tony Gallopin, v pelotonu nasadila tradičně vysoké tempo britská sestava. Gallopin však neměl dost sil a překonali ho Barguil, Mollema a Bakelants.
 
Pak se odehrála kontroverzní situace, protože Chris Froome signalizoval defekt, a to chtěl využít Fabio Aru, který okamžitě vyrazil dopředu. Lídr závodu musel měnit kolo a za italským závodníkem se vydali Quintana či Porte a i ostatní lídři. Ale pak se všichni rozhodli počkat na Frooma, nikdo nepokračoval v útoku na žlutý dres, když měl problémy, a začínali jsme znovu. Ale ve skupině museli zůstat velké emoce. A to využil Jakob Fuglsang, který předvedl sólový útok.
 
Na čele jezdil Barguil, který měl před sebou vrchařské body, a francouzského jezdce následovali Mollema a Bakelants. Skupina favoritů po předchozí příhodě působila strnule, tým Sky to měl opět pod kontrolou. I když se neútočili, tempo bylo vysoké, na což doplatili Meintjes a především Contador, který nestačil na ostatní favority. A pak to měl ještě náročnější, protože se začalo atakovat. Akci rozjel Aru, jehož následoval Porte. Po této akci zůstali u sebe pouze Aru, Uran, Porte, Froome, Quintana, Martin a Bardet.
 
Po několika změnách tempa to vzal za své samotný Froome, který znovu otesal skupinu favoritů, ale nedokázal se osamostatnit. Britský jezdec byl velmi houževnatý a jeho nasazení dokázali udžet pouze Porte, Uran, Fuglsang, Aru a Bardet. A tato skupina se již přibližovala k Barguilovi. Mezitím se vrátil zpět i Daniel Martin.
 
Warren Barguile udržel vedení až na vrchol Mont du Chat a vybojoval dalších dvacet bodů do vrchařské soutěže, čímž se potvrdil na jejím čele. V těsném závěsu zůstávali Aru, Uran, Porte, Froome, Fuglsang, Martin a Bardet. Quintana měl menší ztrátu, Contador už výraznou.
 
Na řadě byl nebezpečný sjezd a hned na to doplatil Richie Porte, který vyšel z cesty na trávu a odhodilo ho to zpátky na silnici, když do něj narazil Daniel Martin. Irský jezdec se vrátil na kolo, ale byl dotlučený, no s Portem to vypadalo velmi vážně.
 
Nepříjemný sjezd zvládl výborně Bardet, který se chtěl dostat k Barguilovi, proto musel jít velmi rychle i Froome, který chtěl doběhnout jezdce týmu Ag2r. Po klesání se skutečně spojili Barguil a Bardet, kteří měli k dobru 25 vteřin na Frooma, Arua, Fuglsanga a Urana. Posledních jedenáct kilometrů musel jít Bardet sám, protože Barguil už byl vyčerpán.
 
Romain Bardet musel odolat útoku ze strany Frooma, Arua, Fuglsanga a Urana a jezdec týmu Ag2r to neměl jednoduché, protože poslední kilometry proběhly na úplné rovině. Domácí útočník vzdoroval velmi srdnatě, ale pět pronásledovatelů ho chytilo dva kilometry před páskou.
 
Etapa se nakonec rozhodla v spurtu této malé skupinky, kde byl nejrychlejší Rigoberto Uran, který porazil Warrena Barguila, ale rozhodnout o tom musela až cílová fotografie. Pak přišli do cíle Martin, Quintana, Landa, Yates a Bennett se ztrátou 1:13. Alberto Contador zaostal čtyři minuty.
 
Devátá etapa snesla nejvyšší kritéria. Útočilo se v sjezdech, na posledním stoupání a viděli jsme několik zajímavých momentů. Dnešní závod rozproudil tým Ag2r, který celý den připravoval pozici pro Bardeta, a ten téměř získal etapový triumf, ale doplatil na dlouhou rovinatou pasáž na konci etapy. Ataky hlavních favoritů přišli až na Mont du Chat, kde nejdříve vyrazil dopředu Fuglsang, který z toho pěkně vytěžil, a pak se snažili zejména Froome s Portem. Ani tito borci se však nedokázali osamostatnit, ale aspoň dostali do potíží takové jezdce jako Quintana nebo Contador.
 
Proto se důležité momenty odehrály i v tolik zmíněném sjezdu. Technické úseky nezvládl Richie Porte, který po pádu opustil závod, což je velká škoda pro všechny, kteří sledují Tour de France. Na jeho pád doplatil i Daniel Martin, jinak by se mohl irský borec soustředit na etapový triumf, protože v skupince vrchařů měl být na pásce nejrychlejší. V tomto klesání se rozhodl zaútočit Romain Bardet, který to měl dobře naplánované, ale útlý domácí borec doplatil na to, že za ním spolupracovalo několik jezdců. Bez dlouhé závěrečné pasáži by měl větší šanci na triumf.
 
Z vítězství se proto těšil Rigoberto Uran, který už získal dvě vítězství na Giru, ale na Tour to bylo poprvé. Kolumbijský jezdec přišel na TdF ve velmi dobré formě, ukázal se už v páté etapě, a dnes tyto náznaky stoprocentně potvrdil. Na závěrečném kopci se udržel ve skupině nejlepších jezdců a na konci ho nevykolejil fakt, že měl problémy s přehazovačkou. I tak byl na pásce nejrychlejší.
 
Premiérový triumf měl na dosah i Warren Barguil, francouzský jezdec byl zkrácen jen o milimetry. Ale i tak musí být velmi spokojen, neboť podnikl důležitý atak na puntíkovaný dres, který mu nyní patří, a momentálně se nemůže stěžovat ani na svou výkonnost. Čtyři bonusové vteřiny vytěžil z dnešní etapy Chris Froome, který zvládl všechny vyzývavé situace bez újmy. Nejdříve se nezapletl do pádu, po kterém odstoupil jeho kolega Geraint Thomas, nezasáhl ho ani útok Fabia Arua, kdy měl mechanické problémy na posledním kopci, a pozor si dal i v závěrečném sjezdu, kde neudělal žádnou chybu. I proto je stále na čele závodu, ale na záda mu dýchají dva houževnatí soupeři.
 
V agresivním výkonu pokračoval Fabio Aru, ale italský jezdec si na to vybral špatný moment, protože když vyrazil do útoku na Mont du Chat, žlutý dres měl mechanické problémy. Nakonec se z toho nestala velká kontroverze, ale jeho konečný výsledek potvrdil, že je skvěle fyzicky připraven. A když se k tomu připočte parádní forma Jakoba Fuglsang, při této konstelaci musí mít Astana jen ty nejvyšší cíle. Hezké představení nám připravil tým Ag2r a Romain Bardet, kteří se rozhodli zaútočit už při sjezdu po Col de la Biche. Od té doby měla etapa pořádně grády, několik soupeřů dostali pod tlak, proto se těšíme, jak se bude francouzská sestava chovat v dalších horských etapách, aby udržela Bardetovo pódium.
 
V cíli musel být velmi zklamán Daniel Martin, který mohl bojovat o etapu, ale v GC mu stále patří pěkná pozice, takže motivace mu zůstává. Mikel Landa se dostal do pozice nejlepšího Froomova pomocníka, v soutěži do 25 let si výrazně polepšil Simon Yates. Překvapením dnešní etapy je výkon Tiesja Benoota, který se v tomto roce neuvěřitelně zlepšil v kopcích. Před dvěma lety obsadil na Kolem Flander pátou příčku a tento 23-letý jezdec dnes lezl s nejlepšími vrchaři na světě v takové etapě.
 
Naopak, bitva o klasifikaci skončila pro Rafala Majku, celkovému titulu se vzdálil Quintana, který jednoduše nemá potřebnou formu, ale vyrovnaně soupeřil se svěžejšími soupeři, a problémy dnes musel řešit i Contador. Jezdec týmu Trek se ocitl na zemi ve stejném pádu jako Thomas a poranil si koleno, a pak ho potkali ještě dvě kolize. Uvidíme tedy, s jakým odhodláním nastoupí do druhého týdne Pistolero a Quintana.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Rigoberta Urána (vítěz)
"Je to neuvěřitelné. Netušil jsem, že jsem vyhrál. Považoval jsem to za žert, když mi to řekli. Když Porte spadl, Martin mě trefil a poškodil mi přehazovačku. Ve finále jsem měl jen nejtěžší převod, proto jsem se soustředil jen na to , abych přišel do cíle bez komplikací. Vítězství mě velmi těší, jsem z něho překvapen, ale je to velký den pro mě a pro celý tým. "
 
Směs pocitů po 181 kilometrovém dni má také průběžný lídr Chris Froome. Velmi drastickým způsobem mu v boji o pařížské podium vypadl snad nejhlavnější soupeř, no tak jistě mu po velmi nepříjemném pádu odešel týmový kolega. "Určitě mám dnes smíšené pocity. Samozřejmě jsem šťastný, že jsem stále v žlutém, ale zároveň musím říct, že to byl bláznivý den. Viděl jsem záběry pádu Richieho Porta, a to ve vás musí zanechat špatné pocity. Věřím, že se dá rychle dohromady. Navíc havaroval i můj kolega Geraint Thomas, který má zlomenou klíční kost, takže skutečně smíšené pocity, "načal očividně rozladěný závodník Sky. "Zbytek mého týmu dělal úžasnou práci. Kontrola takových typů závodu je vždy náročná, ale oni to zvládli, takže super hoši!" pochválil kolegy trojnásobný vítěz Tour. Na úpatí posledního stoupání měl Froome technické problémy. Využil to Fabio Aru, který tak porušil nepsané pravidlo o neútočení v případě technických problémů. "Na úpatí Mont du Chat jsem měl technické problémy, přestaly mi fungovat řídítka, takže jsem musel měnit kolo. Myslím, že Richie byl ten, kdo řekl klukům, teď není na útok ten správný čas. Richiemu tím patří velký dík a přeji mu brzké uzdravení, "pochválil svého soupeře rodák z Nairobi. "Zítřejší volný den je velmi, velmi vítán. Myslím, že dnes je každý úplně zničen. Zítra si pospat a odpočineme si," dodal na závěr.
 
Na závěr etapy přišel na řadu sjezd a Mont du Chat byl pro jezdce BMC osudným. Po pádu, při kterém doslova zapomnělo tlouct srdce, byl naštěstí při vědomí. Po karambolu ještě inkasoval tvrdý "hit" od Daniela Martina, který také pocítil kvalitu práce francouzských silničářů. Ir se naštěstí zvedl, ale Australan zůstal ležet na zemi. Každému bylo jasné, že Tour de France se pro něj právě skončila. Na vyjádření samotného jezdce si budeme muset ještě počkat, ale před novináře předstoupil sportovní ředitel projektu Fabio Baldato. "Mohu říci jen tolik, že byl při vědomí. Byli jsme jen pár minut za nimi a když jsme dorazili na místo, viděl jsem Richieho ležet na zemi v bolestech. Musíme počkat na to, co řeknou lékaři, ale bylo důležité, že je při vědomi, "popsal situaci těsně po pádu italský funkcionář. "Všichni jsme z toho smutní. Richie od začátku roku vyvíjel absolutní snahu, chtěl na Tour uspět. Dělali jsme vše proto, aby byl v Paříži na pódiu. Je to smutné, ale věříme, že se vrátí ještě výraznější v případě a přijde úspěch, který si tak zaslouží, "dodal.
 
Očitým svědkem pádu rodáka z ostrova Tasmánie byl tedy Daniel Martin. V obrovské rychlosti neměl šanci zabrzdit. "Když havaroval Geraint, měl jsem štěstí. To mě ale opustilo, když spadl Richie. Zadním kolem vyšel na trávu a pak padl. Neměl jsem se kam vyhnout, bylo to velmi nepříjemné," popsal pád jezdec Quick-Stepu. "Od" neutričáku "jsem dostal přední kolo, které jsem před tím zlomil. Připojil jsem se ke skupině, kde jsme jezdili jakoby týmovou časovku. Každý tam chtěl ztratit co nejméně," dodal vzápětí.
  
Smutným hrdinou dnešního dne byl bez pochyb Richie Porte. Hrdinou z opačného konce se však stal francouzský závodník Warren Barguil. Dnešní den byl pro něj dokonalým a velmi zajímavým způsobem získat puntíkovaný dres. Před druhým Slovincem Primožem Rogličem má neuvěřitelný 30-bodový náskok. Dokonce se na chvíli těšil i ze zisku etapového vavřínu. Nic to, Francie má na dnešek svého hrdinu. "Před čtyřmi lety na Vuelta jsem v 16. etapě porazil já Rigoberta. Dnes to bylo opačně. Po celém dni a námaze, kterou jsem absolvoval, jsem měl v závěru trochu těžké nohy. Jsem trochu zklamaný, ale hrdý na celodenní práci našeho týmu. dnes to byla maratonová etapa, což mi ale vyhovovalo. Oproti včerejšku se mi zdálo, že jezdím dokonale. Splnil jsem si cíl, puntíkovaný dres je úžasný. Máme před sebou ještě dva týdny závodění, a to se mi líbí, "prozradil jezdec Sunwebu.
 
Cíl si určitě nesplnili v týmu FDJ. Jejich lídr a druhý muž v bodovací karty Arnaud Démare dostal v dnešní etapě stopku. Nesplnil limit, a tak se boj o zelený dres zcela jasně vyvíjí ve prospěch Marcela Kittela.
 
 
Výsledky
1. URAN Rigoberto Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 5:07:22 120
2. BARGUIL Warren Team Sunweb 00:00 50
3. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 00:00 25
4. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00 15
5. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 00:00 5
6. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:00  
7. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:15  
8. LANDA Mikel Team Sky link ikonka 01:15  
9. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 01:15  
10. QUINTANA Nairo Movistar Team link ikonka 01:15  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 38:26:28 25
2. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 00:18  
3. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 00:51  
4. URAN Rigoberto Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:55  
5. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 01:37  
6. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 01:44  
7. YATES Simon ORICA - Scott link ikonka 02:02  
8. QUINTANA Nairo Movistar Team link ikonka 02:13  
9. LANDA Mikel Team Sky link ikonka 03:06  
10. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 03:53  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
Prémie na trase:
2 20 178 km - Côte des Neyrolles: délka 3,2 km; sklon 7,2 % (5-3-2-1)
3-20 170 km - Col de Bérentin: délka 4,1 km; sklon 6,1 % (2-1)
3-20 143 km - Côte de Franclens: délka 2,4 km; sklon 6,0 % (2-1)
hc 20 114 km - Col de la Biche: délka 10,5 km; sklon 9,0 % (25-20-16-14-12-10-8-6-4-2)
hc 20 90 km - Grand Colombier: délka 8,5 km; sklon 9,9 % (25-20-16-14-12-10-8-6-4-2)
sprint-20 55 km - MASSIGNIEU-DE-RIVES (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 47 km - Côte de Jongieux: délka 3,9 km; sklon 4,2 % (1 bod)
hc 20 26 km - Mont du Chat: délka 8,7 km; sklon 10,3 % (25-20-16-14-12-10-8-6-4-2)
ciel Cíl (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonusové vteřiny 10-6-4
 
 
Krátký popis trasy:
Druhá jurská etapa provede jezdce po tom nejlepším, co tyto hory nabízejí pro cyklistiku. Hned po startu se peloton zapotí na dvou svižných kopcích, kde se bude tvořit únik a sprinteři okamžitě zjistí, jak rychle dokáží někteří závodníci jezdit v kopcích. Nejdůležitější momenty etapy jsou rozděleny na dvě části. Nejdříve to bude těžká kombinace Col de la Biche a Grand Colombier, mezi nimiž se nachází jen šestnáct kilometrů. První zmíněný kopec dosahuje převýšení devět - deset procent na celé délce a na Grand Colombier si všichni velmi dobře vzpomínají z loňské edice. Toto stoupání nepovolí ani na chvíli, nacházejí se zde dvouciferné gradienty a maximální sklon 22 procent, takže na jeho vrcholu uvidíme pořádně otesanou hlavní skupinu. Zajímavě rozjeté představení však zastaví následujících 55 kilometrů, které zůstávají na klíčové stoupání deváté etapy. Ale Mont du Chat bude pokračovat v náročné vrchařské zkoušce, kde jsou mnohé úseky se sklony deset až dvanáct procent. Je to přesně to stoupání, které může vytvořit směrodatné rozdíly i mezi nejlepšími vrchaři, ale o benefitech v cíli nerozhodnou jen vrchařské nohy. Po absolvování Mont du Chat bude pokračovat bitva o vteřiny v 12-kilometrovém sjezdu (podle mnohých v šíleném), a potom přivede jezdce do Chambéry ještě dalších třináct kilometrů na rovině. Dodatečné finále po těžkém závěrečném kopci tak může ovlivnit taktiku jezdců na GC, jak se budou chovat na Mont du Chat.
 
 
tdf 2017 profil 09 kopec 2
profil posledního kopce (© letour.fr)