10. 11.7. rovinata etapa ciel rovina Périgueux > Bergerac 178 km Kittel
 
tdf 2017 profil 01
profil etapy (© letour.fr)
 
 
Po nedělní horské prověrce, leteckém přesunu na západ země a dnu volna přišla na řadu etapa, která toho nemohla moc změnit. Byla ideální příležitostí pro sprintery pobít se o další triumf, ale bez Cavendishe, Sagana a Démara byl Marcel Kittel jasným favoritem. Navíc, Greipelovi, Kristoffovi, Matthewsovi či Groenewegenovi se minulý týden v rychlých koncovkách nedařilo.
 
Hned po startu se dopředu vydal Yoann Offredo z Wanty - Groupe Gobert. Po několika vteřinách se ohlédl za sebe, a když viděl pasivní peloton bez dalších ataků, kroutil hlavou, určitě nechtěl být čtyři hodiny v čele sám. Asi po dvou minutách se přece jen odhodlal k úniku i Elie Gesbert z Fortuneo - Oscaro. V čele se tedy spojili a po několika minutách jejich náskok činil pět a půl minuty.
 
Dnešní etapa se již jela bez Rafala Majky, který se zařadil k číslu nedělních obětí a pravděpodobně rozšíří řady velkých jmen na Vueltě. Dnes tedy pořadatelé na listu viděli 180 podpisů. Kromě Bory přišli o jasného lídra do kopců i v BMC, takže oba týmy mají teď dva rovinaté dny na to, aby vymyslely novou taktiku na čtvrtek.
 
Vzhledem k odstoupení Arnauda Démara přestal v rovinatých etapách pracovat jeho tým FDJ, takže to bylo hlavně v rukou Quick-Stepu, Lotta Soudal a pomáhala i Kaťuša či Cofidis. Proti dvojici vepředu měli jednoduchou pozici. Ani dnes jim nedovolili větší náskok.
 
Offreda určitě motivovala druhá etapa, kde byl také v úniku a spolu s Taylorem Phinneym byli dostiženi až těsně před cílem. Získal i ocenění nejbojovnějšího závodníka. 22letý Gesbert je na své první Tour, zatím se ještě ve světovém pelotonu příliš neukázal, ale dokončil několik prestižních jarních klasik a bojoval i o celkový triumf na Tour de Bretagne 2.2, takže přesvědčil šéfa týmu Emmanuela Huberta, aby ho vzal na Tour.
 
Ve druhé třetině etapy byly tři prémie, dvě vrchařské nejnižší kategorie a zejména rychlostní, kde měl peloton k dispozici patnáct bodů, které chtěl získat hlavně Michael Matthews (Sunweb). Na Kittela v zelené soutěži ztrácel 52 bodů, ale vzhledem na přísné limity na této Tour zoufat zatím nemusel.
 
Trochu překvapivě Kittel do dnešní prémie investoval dost sil. Zdolal Kristoffa, Matthewse i Colbrelliho, nestačil jen na Greipela, ačkoli ani jeden z nich pochopitelně nejel naplno. Náskok zvýšil na 56 bodů.
 
Elie Gesbert získal obě vrchařské čtyřky, Offredovi nechal sprinterskou prémii. V pelotonu se nic zásadního nedělo. Lotto, Quick-Step, Kaťuša a Cofidis držely otěže. Již 25 km před páskou snížily náskok úniku na 40 vteřin, a tak ještě trošku zvolnily. Dohnaly je nakonec 6800 metrů před páskou.
 
Závěrečné dvě zákruty v posledním kilometru zvládli nejlépe jezdci Lotta Soudal, Marcel Kittel (Quick-Step) vyčkával sám vzadu, aby si pomohl Danielem McLayem, nasadil na drtivý spurt a soupeřům nedal šanci. S velkým náskokem vyhrál před Johnem Degenkolbem (Trek) a Dylanem Groenewegenem (LottoNL).
 
Dnešek vůbec nevyšel GreipeloviHagenovi ani Matthewsovi a souboj o zelený dres dostává stále jasnější kontury. Německý rychlík má již 102bodový náskok před Matthewsem v bodovací soutěži. V té nejdůležitější se nic nezměnilo.
 
Sledovali jsme pokojnou etapu bez pádů. Honor nejbojovnějšího jezdce získal Elie Gesbert a o pozici nejlepšího sprintera nemůže být ani řeči. Zatímco Kittel formu vyladil ideálně, jeho soupeřům se to nepodařilo. Kde je starý Greipel či Kristoff? Bouhanni je také jen svým slabým odvarem. Zdá se, že na této Tour by měl Sagan obrovskou šanci minimálně na druhá místa v těchto koncovkách.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Marcela Kittela v televizním přenosu (vítěz)
"Opět jsem supršťastný. Tým celý den tvrdě makal. V závěru jsem vyčkával vzadu, ale viděl jsem, že je to ideální a poté jsem se rozhodl vystartovat za McLayem, který byl dnes takovým mým rozjížděčem. Dvě stě metrů před páskou jsem se ocitl v čele a díky mé současné formě se mi to podařilo udržet. Jsem nesmírně šťastný a mám pocit, jako bych žil v nějaké bublině - mém malém šťastném světě."
 
 
Výsledky
1. KITTEL Marcel Quick-Step Floors link ikonka 4:01:00 120
2. DEGENKOLB John Trek - Segafredo link ikonka 00:00 50
3. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00 25
4. SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe 00:00 15
5. KRISTOFF Alexander Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00 5
6. BOUHANNI Nacer Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
7. McLAY Daniel Fortuneo - Oscaro 00:00  
8. VANSPEYBROUCK Pieter Wanty - Groupe Gobert 00:00  
9. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
10. BOASSON HAGEN Edvald Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 42:27:28 25
2. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 00:18  
3. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 00:51  
4. URAN Rigoberto Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:55  
5. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 01:37  
6. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 01:44  
7. YATES Simon ORICA - Scott link ikonka 02:02  
8. QUINTANA Nairo Movistar Team link ikonka 02:13  
9. LANDA Mikel Team Sky link ikonka 03:06  
10. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 03:53  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 

 
 
Prémie na trase:
4-20 77 km - Côte de Domme: délka 3,5 km; sklon 3,3 % (1 bod)
sprint-20 57 km - SAINT-CYPRIEN (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 39 km - Côte du Buisson-de-Cadouin: délka 2,1 km; sklon 5,6 % (1 bod)
ciel Cíl (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové vteřiny 10-6-4
 
 
Krátký popis trasy:
Po volném dni čeká na závodníky jednoduché představení, sprinterská seskupení budou mít dostatek času, aby se připravili na finále ve městě Bergerac. V první části etapy se vydá peloton směrem na jihovýchod, ale těsně před první horskou prémií se balík zvrtne na západ, a tuto linii si udrží až do cíle. Oba hodnocené kopce jsou jen motivací pro uprchlíky, sprinterem starosti nenadělají. Bergerac byl naposledy využit na Staré dámě v roce 2014, kdy zde získal etapu po sólové jízdě Ramunas Navardauskas, a druhý den zde startovala i časovka jednotlivců.