11. 12.7. rovinata etapa ciel rovina Eymet > Pau 203 km Kittel
 
tdf 2017 profil 01
profil etapy (© letour.fr)
 
Tour de France je událost proslulá rovinatými nudnými etapami a další taková se odehrála ve středu. Peloton si to namířil z Eymetu do Pau, brány Pyrenejí, která na Tour nesmí chybět. Jedině vítr mohl zamíchat kartami, ale to se stává jen zřídka. Vypadalo to na klidných 203 kilometrů.
 
vyjadrenie ikonky ciernaStart - Eymet
Město bylo založeno v roce 1270 Alphonseom de Poitiers, bratrem krále Ludvíka IX., jako opevněný bod na tehdejších hranicích s Anglií. Angličané ho ovládali během téměř celé Stoleté války, až ho v roce 1377 osvobodil a připojil ke Francii velitel Bertrand du Guesclin. Srdcem pevnosti z 13. století byl dodnes stojící hrad Chateau de Eymet, který byl o něco zvětšen v 19. století. Od roku 1963 je zde otevřeno Muzeum historie Eymet. Celé město má zachovalou obrannou architekturu včetně vstupní brány, mostu a obranných valů převážně z 18. a 19. století. V tomto období zde postavili nový Kostel NotreDame-de-D'Assomption v neogotickém stylu, protože původní kostel byl v 16. století srovnán se zemí během nepokojů souvisejících s reformací. Od roku 1998 zde každoročně pořádají festival bílého vína (Bergerac) a ústřic - obě tyto lokální produkty získaly ochrannou známku AOC. V Eymet dodnes žije početná komunita Angličanů a ti loni během referenda o brexitu zorganizovali velký protest proti opuštění Evropské unie, kde se zúčastnilo téměř 500 francouzských Angličanů.
 
O únik ani dnes nebyl příliš velký zájem. Dopředu se vydala pouze trojka Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe), Marco Marcato (UAE Team Emirates) a Frederik Backaert (Wanty - Groupe Gober). V Bore se zjevně shodli na tom, že bez lídrů musí poutat pozornost jinak.
 
Ve Wanty zase potvrdili, že mají zájem o úniky a je to pro ně nejjednodušší cesta ukázat se, protože v spurtech ani kopcích nejsou schopni konkurovat nejlepším jezdcům. V úniku byly pošesté, potřetí Backaert. Naopak, velmi zvláštně se k Tour staví v Cofidise i Fortuneo. Čekali bychom, že budou každý den vpředu. Mají své sprintery, ale přece k nim nepotřebují osm lidí. Včera se Elie Gesbert z bílého celku dostal dopředu až po výzvě od sportovního ředitele, když už byl Offredo tři minuty v úniku.
 
Bodnar byl pro peloton strašákem, skupině jezdci Quick-Stepu nedovolili více než čtyři a půl minuty, dokonce po dvou hodinách se jejich výhoda pohybovala pouze na hranici 2:30. Navzdory Kittelově dominanci pomáhaly jeho celku i Kaťuša-Alpecin s Lotto Soudal.
 
Dnešní etapa byla zvláštní tím, že její cíl nebyl naplánovaný na 17:00, ale až na 17:45, což vzbuzovalo dojem jakoby balík šel pomaleji než obvykle, ačkoli stále se držel rychlosti 43 km / h.
 
vyjadrenie ikonky cierna102 km před cílem - Labastide-d'Armagnac
V katastru obce Labastide-d'Armagnac najdeme světovou raritu, kapli NotreDame-des-Cyclistes, stojící na místě někdejší kaple SaintGéou z 11. století zničenou vojsky Edwarda Plantageneta, vévody z Walesu, anglického "Černého prince". Myšlenka vytvořit kapli zasvěcenou cyklistům vznikla v hlavě opata Josepha Massie, který adresoval do Vatikánu několik žádostí. V květnu 1959 mu přišla kladná odpověď od papeže Jana XXIII. a začalo se tak s budováním Národní svatyně cyklisty a cykloturisty pod ochranou Panny Marie. Už na příjezdové cestě se vyjímá uvítací konstrukce vytvořená z kol a rámů kol. Vedle kaple bylo vytvořeno cyklistické muzeum, kterému darovali suvenýry velikáni - André Darrigade, Jacques Anquetil, Louison Bobe, Roger Lapébie, Tom Simpson, Jean Stablinski, Bernard Hinault, Raymond Poulidor či Eddy Merckx a mnozí další. Na stěnách dnes visí stovky dresů známých cyklistů. Žlutý dres Lance Armstronga byl odebrán v roce 2012 po oznámení UCI o odnětí prvenství z TdF. Byly zde vytvořeny speciálně malované vitráže oken s obrazci největších jmen historie Tour navrženy Henrim Angladeem. Každé pondělí se zde celebruje mše za cyklisty. V departementu Landes se nacházejí další dvě podobné kaple zasvěcené rugby a býčím zápasům.
 
Na bufetu v polovině etapy došlo k pádu, po kterém vypadal nejhůř Dario Cataldo z Astany. Nejevil známky pokračování, vypadalo to na zlomeninu zápěstí, což byl pro Astanu velký problém pro další dny. Krve tam bylo poměrně dost, dotlučených bylo ze pět závodníků různých celků včetně Oliviera Naesena (Ag2r). Kolo musel měnit i John Degenkolb (Trek).
 
Mnohé překvapovala skutečnost, že netáhne hlavní skupinu pouze Quick-Step, ale i další celky, přestože Kittel má jasnou převahu v rychlých dojezd. Je třeba si ale říci, že pro Lotto či Kaťušu byla zajímavá pozice na čele pelotonu i kvůli prezentaci jejich barev. V záběrech kamer byli téměř tak často jako unikající závodníci.
 
Dvacet bodů ze sprinterské prémie si připsal Marco Marcato, v pelotonu byl nejrychlejší Kristoff před Matthewsem, Kittelem a Greipelem. Nic zásadního se tedy v zelené soutěži neměnilo. Je menším překvapením, že se stále tolik závodníků zapojuje do boje o body, protože už má Kittel tak velký náskok.
 
V dalším průběhu došlo k druhému většímu pádu dnešního dne po kterém se na zemi ocitl i Romain Bardet (Ag2r), už před tím si vyzkoušel asfalt i Jakob Fuglsang (Astana). Nebyl to pro ně dobrý den.
 
Už hodinu před dojezdem klesl rozestup pod minutu a na čele pelotonu jsme viděli Movistar, Ag2r nebo Astanu, tedy celky, které neměly sprinterské ambice. Ty, které ano, měli ještě příležitost chvíli se šetřit. Všechno vypadalo ideálně.
 
 
28 km před páskou se pokusil o překvapení Maciej Bodnar, který odešel regiznované dvojce a razantně zvýšil tempo etapy. To v pelotonu způsobilo nervozitu a další pád, ve kterém se ocitl i Alberto Contador (Trek). El Pistolero pokračoval bez problémů, ale Michael Gogl z jeho celku byl pořádně sedřený.
 
Bodnarova snaha pokračovala a nevypadalo to s ním vůbec marně. 40 vteřin náskoku si udržoval dlouhé kilometry. Nakonec padl až 400 metrů před páskou a rozehrála se sprinterská bitva. Opět to bylo bez klasických vlaků a znovu se to příliš brzy otevřelo Edvaldu Boassonovi Hagenovi (Dimensions Data). Marcel Kittel (Quick-Step) znovu neměl problém zvedat ruce nad hlavu. Dylan Groenewegen (LottoNL) zvolil pouze taktiku následovat Němce aniž by mu vykoukl z háku. I díky tomu bral druhou příčku. Slábnoucí Hagen trošku zavřel Michaela Matthewse (Sunweb) při bariéře. Ten to narozdíl od Cavendishe minulé úterý vzdal a smířil se se čtvrtou pozicí. Nedařilo se Greipelovi ani Kristoffovi. I dnes jezdci jejich týmů pracovali na čele balíku zbytečně.
 
V celkovém pořadí ke změnám nedošlo. V bodovací soutěži zvýšil Kittel náskok na Matthewse, činí již 133 bodů.
 
Doslova černý den si vybrali bleděmodří z Astany. Dario Cataldo skončil po pádu v nemocnici. Naštěstí bez zlomenin, ale Tour opouští. Kvalitu francouzského asfaltu okusil i Jakob Fuglsang. Tedy muž, kterého bude Fabio Aru ještě potřebovat. Dánský cyklista by měl být naštěstí v pořádku. Slušně potlučený byl i Oliver Naesen, tedy pomocník Romaina Bardeta. A aby toho nebylo málo, na zem se poroučel i samotný Bardet. A ne jednou. "Zapletl jsem se do dvou pádů. Jsem neuvěřitelně šťastný, že jsem i přesto tyto dvě etapy přežil bez zranění. Je nepříjemné havarovat jednou. Nevím jak pojmenovat den, kdy padnete hned dvakrát. Nezbývá vám nic jiného jen být trpělivý a počkat si na lepší dny. Zítra bude královský pyrenejský den. Samozřejmě nás pak budou čekat i mnohé další, takže pevně věřím, že zažijeme útočnou cyklistiku. Zítra bude i dost dlouhý den, ale je to druh etapy, která je mým šálkem kávy! " těšil se jezdec Ag2r.
 
Slova sportovního ředitele Bory Enrica Poitschkeho o tom, že jeho tým bude aktivní, potvrdil dnešní etapou Maciej Bodnar. Němci se pokusí bojovat o etapové triumfy a polský závodník byl k němu věru na skok. Padl velmi, velmi blízko pásky. "Bylo to tak těsné. Jsem smutný, ale zároveň šťastný, jsem na Tour. Stejně jako loni mi to skutečně uniklo mezi prsty. Pokusím se vyhrát v následujících etapách," nebojácně načal Bodnar. "Když jsme měli náskok posledních 40 vteřin, řekl jsem si, že to zkusím. Od kolegů v úniku jsem ujel, protože jsem cítil dobré nohy. Poslední tři kilometry jsem viděl za sebou kameru, byla daleko, tak jsem doufal, že bych to mohl zvládnout. Posledních 400 metrů bylo ale pro mě velmi náročné. Peloton byl příliš rychlý, to byl ten problém. Mít o deset vteřin navíc, oslavovali bychom něco hezké, "dodal smutný a zkušený jezdec Bory - Hansgrohe.
 
Po včerejším nevydařeném spurtu si opět alespoň z části napravil chuť Michael Matthews. Australan už asi ztratil možnost získat dres barvy, která na jeho národní vlajce absentuje, ale závod, jakým Tour de France je, se zkrátka nevzdává. "Měli jsme dobrou pozici a ani naše načasování nebylo nejhorší. Chlapci dokázali, že jsou silní a přinesli Michaela do dobré pozice. Bohužel posledních sto metrů zůstal trochu zablokovaný," popsal spurt místo jezdce sportovní ředitel Sunwebu Aike Visbeek. Doplnil ho jejich lídr na GC Warren Barguil. Bojovný Francouz by chtěl určitě vylepšit svou průběžnou 21. příčku. I když hlavní cíl je jiný. "Už zítra se vracíme do hor. Chci být vždy ve správný čas na správném místě. Chci vyhrát etapu! V blízkosti trasy jsem byl nedávno na dovolené, takže ji znám. Bude krásné mít na sobě puntíkovaný dres," řekl pro web svého zaměstnavatele 25 letý závodník. Před druhým Primožem Rogličem má v této klasifikaci luxusní náskok 30 bodů, ale nic není jisté.
 
 
Výsledky
1. KITTEL Marcel Quick-Step Floors link ikonka 4:34:27 120
2. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00 50
3. BOASSON HAGEN Edvald Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00 25
4. MATTHEWS Michael Team Sunweb 00:00 15
5. McLAY Daniel Fortuneo - Oscaro 00:00 5
6. CIMOLAI Davide FDJ link ikonka 00:00  
7. GREIPEL André Lotto Soudal link ikonka 00:00  
8. BOUHANNI Nacer Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
9. SWIFT Ben UAE Team Emirates 00:00  
10. WYSS Danilo BMC Racing Team link ikonka 00:00  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 47:01:55 25
2. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 00:18  
3. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 00:51  
4. URAN Rigoberto Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:55  
5. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 01:37  
6. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 01:44  
7. YATES Simon ORICA - Scott link ikonka 02:02  
8. QUINTANA Nairo Movistar Team link ikonka 02:13  
9. LANDA Mikel Team Sky link ikonka 03:06  
10. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 03:53  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 

 
 
Prémie na trase:
sprint-20 61 km - AIRE-SUR-L'ADOUR (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 58 km - Côte d'Aire-sur-l'Adour: délka 1,2 km; sklon 4,2 % (1 bod)
ciel Cíl (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové vteřiny 10-6-4
 
 
Krátký popis trasy:
Nejrychlejší cyklisté se dostanou do hry i v jedenácté etapě, ale bude to jejich poslední příležitost ve druhém týdnu, protože peloton se dostane do města Pau. A tedy jsou Pyreneje na dosah ruky. Trasa je znovu poskládaná pro sprintery, kteří s jednou horskou prémií a rovinatým finále nemohou skrývat zájem o etapový triumf. Opět to bude 200-kilometrová túra, uvidíme, jestli se najdou stateční jezdci, kteří dokáží v brejku vytrápit sprinterská seskupení. Známá cyklistická destinace Pau patří mezi nejčastěji navštěvované města na Tour de France. Naposled zde finišovala etapa v sezóně 2012, v úniku se prosadil Pierrick Fédrigo.