16. 18.7. zvlnena etapa ciel rovina Le Puy > Romans-sur-Isère 165 km Matthews
 
tdf 2017 profil 01
profil etapy (© letour.fr)
 
Cyklistické klišé říká, že etapa po volném dni bývá zrádná. Dnes to ale nebyla klasická vrchařská prověrka typická pro poslední týden. Organizátoři naplánovali zvlněnou záležitost, kde to Quick-Step nemusel dotáhnout do zdárného konce. Proti byli mnozí závodníci, kteří se chtěli dostat do úniku. Hovořilo se i o bočním větru. Sprinterům nepomohl ani stoupající terén od startu.
 
vyjadrenie ikonky ciernaStart - Le Puy-en-Velay
V minulosti jedno z největších galských center a od 6. století hlavní město knížectví Vellavi, později vévodství Guyenne, které bylo významným katolickým centrem a součástí království během celého středověku. Už od 10. století se zde konaly tzv. "Poutě Černé Panny" a město bylo i součástí historické cesty Via Podiensis do Santiaga de Compostela, díky čemuž získalo velkou popularitu. Udržují se zde i několik staleté tradice krajkářství a bylinkářství spojené s výrobou tradičního likéru. Město je rozděleno na dvě části. Ve starém historickém centru jsou pozůstatky obranných valů, strážní věž Pannesac a městská brána Saint-Georges. V jižní moderní části 19-tisícové Le Puy jsou hlavně obytné a komerční čtvrti.
 
Po třech dnech závodníci opustili Le Puy-en-Velay a vydali se na východ k Alpám a městu Romans-sur-Isère. Čekalo jejich 165 kilometrů a sprinterský dojezd, ačkoli se mu dnes dalo z různých důvodů zabránit. Od úvodu to tak i vypadalo. Vpředu se objevilo několik skupin, ale žádná dlouho nepřežila. Bylo zřejmé, že o úniku asi rozhodne stoupání Côte de Boussoulet (4,5 km; 6,3%), které začínalo sedmnáct kilometrů po startu.
 
Šlo se tam tvrdě, vpředu se nastupovalo a zkoušeli to různé známé firmy jako De Gendt, Chavanel, Voeckler, Maté, Edet atd. Když bylo vpředu málo lidí, Sky na čele pelotonu šlo pomalu, když hodně, zrychlilo. Vzadu se vytvořila zaostávající skupina i s Marcelem Kittelem a ostatními sprintery, ale hlavní pole měli na dohled. Zatím to dramaticky nevypadalo. Dopředu se tlačil i Michael Matthews a jeho lidé, aby zvýšili tempo a Kittel měl větší problémy, ale bylo to jen platonické. Rigoberto Urán těsně před vrcholem stoupání dostal defekt a musel se zařadit do jedné z odpadajících skupin, ale ta si to po prémii zezadu první dorazila.
 
Vrcholem prošel první Thomas De Gendt a bral dva body do vrchařské soutěže, ale to nebylo velmi podstatné. Důležitější bylo, že se vpředu vytvořila skupina Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Daryl Impey (Orica-Scott), Sylvain Chavanel (Direct Energie), Thomas Degand (Wanty - Groupe Gobert) a Nicolas Edet (Cofidis), která to měla dobře rozjeté na únik.
 
Když se situace uklidnila, peloton začali táhnout jezdci Sunwebu, aby nedovolili návrat Kittela, Bouhanniho či Groenewegena. Byl to náročný úkol, nýbrž vzadu nedělalo mnohem více lidí, takže to nebylo nereálné. Horší pro peloton bylo, že neměli k dispozici mechanické vozidla, která rozhodčí mezi skupiny nepustili. Kittelové ztráceli na balík půl minuty. Tak se do práce zapojila i Dimension Data pro Hagena a otočil se tam i Michal Schär z BMC, takže to začalo vypadat zajímavě.
 
vyjadrenie ikonky cierna129 km - Le Chambon-sur-Lignon
Jediná obec ve Francii, která jako celek po 2. sv. válce dostala ocenění Spravedliví mezi národy za pomoc a záchranu životů pronásledovaných Židů během holocaustu. O pomoc stovkám Židům se v této vesnici zasloužil zejména protestantský kněz Anndré Trocme se svou ženou, ale v ukrývání uprchlíků pomáhala celá obec. Le Chambon odmítl uznat kolaborantskou vládu ve Vichy už od jejích počátků. Obyvatelé se tak rozhodli na základě historie, neboť jejich předkové ze 16. století se nezlomně bránili před útoky katolíků během náboženských válek. Z obce a celé planiny Plateau Vivaro-Lignon se stala bašta odporu proti Němcům za finanční a materiální pomoci švýcarského Červeného kříže, francouzského Spolku na záchranu židovských dětí a Sdružení amerických partyzánů. Podařilo se zde uspořádat několik leteckých přesunů židovských uprchlíků na druhou stranu Alp do neutrálního Švýcarska. Cenu Spravedlivý mezi národy získalo doposud více než 20 tisíc jednotlivců, včetně jedné z největších hvězd historie cyklistiky - Gina Bartaliho, který v Itálii pomáhal s výrobou a pašováním falešných pasů pro židy, kteří tak mohli emigrovat hlavně do USA.
 
Únik neměl pevnou půdu pod nohama. Jeho náskok se také držel pouze na půl minutě. Šlo se velmi rychle. Velmi špatný den měl dvanáctý muž celkového pořadí George Bennett (LottoNL), který dokonce odpadl i z Kittelovy skupiny. Po klesající pasáži se rozestup mezi dvěma částmi balíku dostal téměř na hranici patnácti vteřin, ale následovaly dvě krátká mírná stoupání, kde se Kittel zase začal trápit a ztráta narůstala. Táhl hlavně Zdeněk Štybar. Problémem pelotonu bylo stále to, že neměl k dispozici mechaničáky a začala přicházet hranice možnosti občerstvování.
 
V pelotonu zůstali i André Greipel s Alexandrem Kristoffem, ale jejich týmy Sunwebu příliš nepomáhaly. Vyčkávali, co se bude dít. Kaťuša jakoby nás četla a hned po poslední větě se zapojil do udávání tempa i Tiago Machado. Vzadu se začalo rezignovat. Štybar a Vermote přestali táhnout a ztráta stoupla na dvě minuty. Konečně se tak zapojily do režie i Cofidis a LottoNL.
 
Trápení George Bennetta se v LottuNL rozhodli ukončit a dvanáctý muž GC se stal 24. závodníkem, který Paříž neuvidí.
 
vyjadrenie ikonky cierna81,5 km - Saint-Félicien
Je každoročně dějištěm sportovního podniku Ardéchoise - největšího setkání amatérských cyklistů v Evropě, kde se každý rok zúčastní okolo 140 tisíc hobby cyklistů. Právě v Saint-Félicien je centrum najednou, tak start a cíl malé amatérské Tour procházející 160 obcí. Jde rovněž o známou agroturistickou destinaci se specialitami jako tradiční kozí sýr, sladký tvaroh, či několik pokrmů z kozího masa nebo tradiční buchty s náplní z lesních plodů jako borůvky nebo jahody. Zajímavostí je, že v obci se z 85% vyrábí kozí sýr, ale ochrannou známou AOC s názvem Saint-Félicien získal polotvrdý sýr z kravského mléka.
 
Cofidis se rozhodl vykašlat na Kittela a Bouhanni spolu s kolegou Simonem v kopci ujeli grupettu, ale v následném sjezdu šli všechny skupiny zhruba stejně a pro francouzského boxera to nevypadalo ideálně. Nevěděl se vzdálit na více než třicet vteřin.
 
V balíku byly defekty nepříjemnější než obvykle, ale naštěstí přišli až v situaci, kdy zde byly přítomny mechaničáky. Adrenalin se zvedl Thomasu Voecklerovi i Albertu Contadorovi.
 
78 kilometrů před cílem měly obě skupiny za sebou větší část sjezdu a zdálo se, že vzadu se rezignovalo. Ztráta vystoupila nad tři minuty. Nyní tedy tempo pokleslo a pro Sunweb začala další fáze se snahou hlídat si ataky.
 
Zatímco Kittel s Goenewegenem už měli po etapě, Bouhanni se spolu s kolegou Edetem blížil kupředu. Rozhodčí jim to znepříjemnili tím, že postupně odstavovali kolonu, tedy nemohli dotáhnout díky autům. Ale nakonec to 56 km před páskou dokázali.
 
Matthews získal prvních dvacet bodů na sprinterské prémii, kde se za něj pouze pověsili Greipel s Colbrellim. Sunweb pokračoval v tempu. Čekala je poslední hodina. Pak se německo-nizozemský celek rozhodl trochu orazit a šetřit sílu na závěr. Na čele se ukázala Orica-Scott a na větru se pokusili peloton rozbít jezdci Treku, ale nepodařilo se jim to.
 
Stále blíže k cíli se vpředu začaly ukazovat celky s vrchaři, které pomáhaly Sunwebu. Chtěly se vyvarovat problémů. A tým Sky to ostatně i rozdělil šestnáct kilometrů před páskou. Zbavil se Daniela Martina, Alberta Contadora, Luise Meintjese i sprinterů Andrého Greipela, Alexandra Kristoffa a Nacera Bouhanniho.
 
V závěru tedy zůstali jeho rivalové jako Hagen, Degenkolb či Van Avermaet. Závěr byl velmi technický a početní převahu zužitkoval Michael Matthews (Sunweb), který byl na pásce první, ale zdálo se, že Edvald Boasson Hagen (Dimension Data) i John Degenkolb (Trek-Segafredo) měli vyšší rychlost. Nor to pokazil pozicí v poslední zatáčce a Němce zase poslal k bariéře Australan.
 
Martin s Meintjesem ztratili 51 vteřin, Contador až 1:33, a to jsou jediné změny v Top 10, kam se opět zpět dostal Quintana.
 
Sunweb dokonale zvládl dnešní etapu a cyklistická spravedlnost dnes úřadovala podobně jako 5. července 2013 v Albi, když tým Cannondale odtáhl celou etapu, zbavil se sprinterů a tehdy získal jediný triumf na Staré dámě. I tehdy to přežili Hagen s Degenkolbem, ale zůstali poraženi. Deja vú.
 
Matthewsovi se podařilo vyhrát etapu a snížit zelenou ztrátu na 29 bodů. Kittel nezískal ani bod a vypadá to tak, že zítra i pozítří se bude muset Michael tlačit do úniků, aby zelenou naklonil na svou stranu o těch 40 bodů, ale bude to mít velmi náročné. Forma Němce v kopcích je zjevně slabá, proto zřejmě nebude chtít riskovat a raději Alpy odjede defenzivně. Pátek a neděle mu bez problémů stačí.
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Michaela Matthewse (vítěz)
"Nejprve jsem se chtěl dostat do úniku, abych zabodoval na prémii, ale Quick-Step začal dělat na čele pelotonu. Nechtěli mě pustit. Tempo se ale zvýšilo a potom, když jsem slyšel, že Kittel je vzadu, jsme to vzali do rukou my. je to úžasné. Obvykle si v závodu vyhlédnu jednu etapu, kde můžu vyhrát. Pokud se mi to podaří, je to báječné, ale dvě etapy? To je perfektní. "
 
Obrovskou konzistenci výkonů stále prokazuje zástupce týmu Dimension Data Edvald Boasson Hagen. I v dnešní náročné etapě obsadil druhé místo, čímž vybojoval už čtvrté umístění v TOP 3. "Byla to těžká etapa, ale můj tým se o mě dobře postaral. V poslední zatáčce jsem byl trochu příliš daleko. Věděl jsem, že kdybych víc vpředu, mohl by se vyhrát, ale někdy se to stává. Škoda, dnes to skoro vyšlo a přece je to v konečném účtování tak daleko, "litoval druhé místo" Viking ". Nespokojený byl po do dojezdu i třetí John Degenkolb, avšak ne s umístěním. "Matthews si nedržel při sprintu svou linii, a to mě stálo vítězství. Začal jsem spurtovat asi 200 metrů před koncem. Byl jsem jasně rychlejší než on, ale když to viděl, uzavřel pravou stranu vozovky," zlobil se Degenkolb. "Cítil jsem, že mám dnes nohy na vítězství. Jasně bylo vidět jak mi vešel do cesty. Rozčilí vás to když vám odeberou možnost zvítězit takovýmto způsobem. Je to velké zklamání!" dodával rozzuřený závodník Treku - Segafredo.
 
Stresující den, opět díky větru, si prožil i Alberto Contador. "Byli jsme celou dobu vpředu a pozorní. Pak ale přišly nějaké brzdící manévry a ocitl jsem se vzadu. Přesně tehdy zaútočilo Sky. Kvůli těmto věcem jsem ztratil hodně času, navíc jsem neměl u sebe ani všechny spolujezdce. Možná to bylo tím, že máme po dni odpočinku. a tento den je vždy zvláštní. Máte jakoby těžší nohy. Uvidíme, jak se budu cítit zítra a bude také důležité počínání si mých rivalů, "řekl Španěl. Jakousi podivnou etapu zažil zase Chris Froome, kterému se i přes nepříjemnému větru podařilo udržet si žlutý dres. "Bláznivý den! Selekce přišly již na prvním stoupání, naštěstí jsme spolu s Mikelem zůstali v přední části. Bohužel nebyl tam s námi Daniel Martin. Jeho kolegové pravděpodobně zůstali při Kittelovi, a tak to měl náročné. Máme před sebou dva horské pobyty. věřím, že jsou to ty nejdůležitější dny celého závodu. Nevím jaké věci se stanou v GC, mým cílem bylo přijít do třetího týdne v pořádku, což se mi podařilo, "ukončil rozsáhlý monolog lídr Sky.
 
Výsledky
1. MATTHEWS Michael Team Sunweb 3:38:15 120
2. BOASSON HAGEN Edvald Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00 50
3. DEGENKOLB John Trek - Segafredo link ikonka 00:00 25
4. VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team link ikonka 00:00 15
5. LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits 00:00 5
6. KEUKELEIRE Jens ORICA - Scott link ikonka 00:00  
7. GALLOPIN Tony Lotto Soudal link ikonka 00:00  
8. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 00:00  
9. BODNAR Maciej BORA - hansgrohe 00:00  
10. HARDY Romain Fortuneo - Oscaro 00:00  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 68:18:36 25
2. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 00:18  
3. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 00:23  
4. URAN Rigoberto Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:29  
5. LANDA Mikel Team Sky link ikonka 01:17  
6. YATES Simon ORICA - Scott link ikonka 02:02  
7. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 02:03  
8. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 06:00  
9. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 06:05  
10. QUINTANA Nairo Movistar Team link ikonka 06:16  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 

 
 
Prémie na trase:
3-20 144 km - Côte de Boussoulet: délka 4,5 km; sklon 6,3 % (2-1)
4-20 100 km - Col du Rouvey: délka 2,8 km; sklon 5,6 % (1 bod)
sprint-20 43 km - CHANTEMERLE-LES-BLÉS (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
ciel Cíl (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové vteřiny 10-6-4
 
 
Krátký popis trasy:
Ani po druhém volném dni nečeká na cyklisty velmi těžký profil, ale koncovka šestnácté etapy bude otevřena. Úvodní zvlněná pasáž může dostat do úniku silné jezdce, kteří si na tomto terénu dokáží zvýšit sebevědomí. Ale po sedmdesáti kilometrech začne klesat do údolí Rhôny a tam už je připravena jednoduchá trasa, která bude zase lákadlem pro rychlé jezdce. Před příchodem do cílového města Romans-sur-Isère tak uvidíme přetlačování se brejku s pelotonem, a tuto hru může okořenit i silný vítr, který zvykne foukat v okolí řeky Rhôna.