17. 19.7. rovinata etapa ciel rovina La Mure > Serre Chevalier 183 km Roglič
 
tdf 2017 profil 01
profil etapy (© letour.fr)
 
 
Dnes přišly na řadu Alpy a organizátoři nic nového nevymýšleli. Připravili výstupy přes legendární průsmyky, které všichni znají. První den to byly čtyři kopce včetně klasické dvoukombinace Telegraphe s Galibierem. Vzhledem k tomu, že cíl byl v Serre-Chevalier po sjezdu, velké šance na etapový triumf se dávaly rychlíkům mezi vrchaři Danielu Martinovi či Rigobertu Uranovi. To ale nesměl finišovat únik, který ale jejich týmy neměli šanci ukontrolovať, takže to bylo jen na Sky, případně Ag2r.
 
Od úvodu se klasicky útočilo jedna radost. Tvořily se různé skupiny a Sky ukazovalo, že to nebude řešit. Odešlo tak 33 lidí, kde byly mnohé známé unikající firmy. Mezi tím ale v pelotonu došlo k hromadnému pádu, po kterém se na zemi ocitlo množství lidí včetně nositelů dvou dresů Warrena Barguila a Marcela Kittela. Právě lídr bodovací soutěže vypadal nejhůř se zdretou pravou stranou. Čekala ho pořádně krušná etapa, ve které limit nebyl příliš vlídný, ačkoli ho ještě sám na začátku přesně neznal. Do pelotonu se vrátil a i ho lékařka závodu patřičně ošetřila, ale neměl nic vyhráno. Špatně vypadal i Steven Cummings, ale všichni pokračovali dál.
 
Vpředu jsme měli těchto 33 lidí: Bauke Mollema, Jarlinson Pantano a Michael Gogle (3x Trek), Michael Matthews, Simon Geschke a Albert Timmer (3x Sunweb), Tony Gallopin a Thomas De Gendt (2x Lotto Soudal), Mathias Frank, Cyril Gautier (2x Ag2r), Nicolas Roche a Amael Moinard (2x BMC), Dylan Van Baarle a Alberto Bettiol (2x Cannondale), Daniel Navarro a Nicolas Edet (2x Cofidis), Brice Feillu a Pierre-Luc Perichon (2x fortunei), Sylvain Chavanel a Thomas Voeckler (2x Direct Energie), Serge Pauwels (DiData), Primož Roglič (LottoNL), Jonathan Castroviejo (Movistar), Esteban Chaves (Orica), Robert Kišerlovski (Kaťuša), Darwin Atapuma (UAE) a Ondřej Cink (Bahrajn- Merida).
 
Byla to ideální skupina, v níž nebyl jediný závodník z pořadí. To bývá často problémem v takových etapách. Bylo tedy zřejmé, že dnes zvítězí jeden z těchto borců. V prvním stoupání na Col d'Ornon spadl Primož Roglič, který si škrtl o Darwina Atapumu a ocitl se na zemi již po X-tý krát na této Tour. Na vrcholu se snažil body získat druhý muž vrchařské soutěže Thomas De Gendt, ale Michael Matthews mu pět vzal a Belgičan spokojený velmi nebyl. Vzhledem k jednoznačnou situaci v puntíkované soutěži to mohl nechat tak, ale zjevně dostal od týmu pokyn "pečovat" takto i o Barguila, který dnes měl těžkou pozici po pádu v úvodu etapy a potřeboval etapu pouze přežít.
 
vyjadrenie ikonky cierna135 km - Allemont a Lac du Verney (sprinterská prémie)
Alpská obec ležící na břehu jezera Lac du Verney, podél kterého prošel půltón téměř kilometr. Kamenná přehrada fungující na gravitačním principu byla postavena v období 1979-84. Společně s větší severnější přehradou na jezeře Eau d'Olle tvoří systém vodních elektráren Grand Maison Hydro-Eelectrical. Přes severní jezero prochází pontonový most Viaduct Eau d'Olle, který je postaven z jednoho kusu železobetonové konstrukce.
 
De Gendt s Matthewsem zůstávali vpředu i ve sjezdu a začlenili se do balíku. Jakoby De Gendt Australanovi řekl, že když mu hodlá dělat navzdory na horských prémiích, on nastoupí a půjde si sám po dvacet bodů na prémii. To ale Michael nemohl dovolit a šel s ním. Vybudovali si dokonce třicet vteřin náskoku před skupinou. Matthews bral dvacet bodů na prémii, čímž snížil zelený odstup už jen na devět bodů, ale dvou a pokračovala dále spolu a vybudovala si dokonce náskok 80-ti vteřin a stále stoupal. Pod Col de la Croix de Fer (24 km; 5,2%) dosáhl dvě minuty. Peloton ztrácel šest. Vpředu nebyli například jadzci FDJ ani Bory, tedy tyto celky neměly dnes šanci na nic, ostatní celky, které nebyly v úniku, měli své želízka v Top 10.
 
Nairo Quintana se překvapivě postaral o atak v pelotonu již v samém úvodu kopce, jehož vrcholem prošel před devíti lety Peter Velits úplně sám před všemi soupeři. Kolumbijec úspěšný nebyl, ale mírně se zvedlo tempo a začali odpadávat první lidé včetně Kittela i Kristoffa. Nor byl také pořádně odřený.
 
Na čtvrtém z 24 kilometrů nejdelšího stoupání letošní Tour zaútočil Alberto Contador. Přidal se k němu Nairo Quintana a společně postupovali vzhůru. V celkovém pořadí měli již šest, resp. sedm minut sekery, takže nebyly až tak velkou hrozbou, ale Sky to nechtěl nechat jen tak a Vasil Kirienka zřejmě dostal pokyn vidět jejich stále na obzoru. Únik začal výrazně ztrácet půdu pod nohama a namísto zvětšování odstupu se dial pravý opak. Je třeba také říci, že Pistolero měl vpředu tří kolegy. Quintana ale nebyl ideálním partnerem do spolupráce, zjevně se trápil a když ho Španěl podruhé odtrhl, nechal ho tak a pokračoval sám.
 
Peloton se pořádně ředil. Tempu nestačilo množství závodníků včetně Henaa či Latoura. Ve vlaku Sky zůstaly už jen Kirienka, Nieve, Kwiatkowski, Landa a Froome. Ze strany Contadora to byla velmi sympatická snaha rozproudit krev v žilách této etapy. Neměl absolutně co ztratit a zase ukázal, že i přesto, že již nemá formu jako kdysi může závod udělat zajímavý.
 
V polovině stoupání Col de la Croix de Fer měli Matthews s De Gendtom náskok 1:30 na zbytek úniku, ke kterému se neustále přibližoval Contador, Trek mu poslal na pomoc Gogle. Peloton měl manko čtyř minut. Tam stále Kirienka dlouho nešel takové tempo, aby se 40-členný peloton dělil.
 
Contadorovi se osm kilometrů před vrcholem kopce podařilo dostat do skupiny pronásledovatelů, kde měl ještě Pantano s Mollemou. V tom momentě měli na peloton velmi slušný náskok 2:45. Pistolero si ale nutně potřeboval oraz, takže se zabudoval ve skupině a sledoval, jak Sky snižuje ztrátu. Mezi pronásledovateli už nebylo několik závodníků, kteří odpadli, ale zase Daniel Navarro si dorazil čelo a doplnil Matthewse s De Gendtem.
 
Mezi tím přišla informace o odstoupení Thibauta Pinota z Tour. Čtvrtý muž Gira se stal již šestým jezdcem FDJ, který Paříž neuvidí.
 
Thomas De Gendt vyhrál prémii, ale Barguil mohl být klidný. Stále měl k dobru 56 bodů. V závěru kopce tempu čelní dvojky nestačil Matthews a propadl se k pronásledovatelům, kteří i ve sjezdu ztráceli půl minuty. Tam to "mastil" Pantano, aby se jim podařilo vzdálit pelotonu, který ztrácel tři minuty a určitě nemohl ve sjezdu příliš riskovat.
 
vyjadrenie ikonky cierna99,5 km - Saint-Sorvin-d'Arves
Další obec spadající pod lyžařské středisko Les Sybelles Skiing Range. V katastru obce vybudovaných pět sjezdovek a sedačková lanovka. Obec v roce 2001 získala certifikát originality na sýry druhu Beaufort. Jeden z nejkvalitnějších tvrdých sýrů vyrobený ze syrového kravského mléka lze pod tímto názvem vyrábět pouze v oblasti La Chambre, zejména v okolí vesničky Beaufort. Vesnici dominuje Kostel sv. Saturnina postavený v roce 1603. Typickým rysem tohoto chrámu jsou smuteční věnce v interiéry zavěšené po stranách kostela. Lidé je nenosí na blízký hřbitov, protože při větrném počasí by neměly dlouhou trvanlivost, proto je ukládají do kostela.
 
Chtěli jsme Vám zprostředkovat i ztrátu Marcela Kittela, ale tracker od Dimension Data jeho skupině se Sabatinim a Vermotem obvykle neukazoval ztrátu. Odhadem ztrácel na vrcholu prvního HC kopce 17 minut. V době, kdy jsme chtěli napsat, že pro něj bude nyní při zranění problematické sjezdů v těžkých serpentinách, přišla informace, že odstoupil ze závodu! Je to další ztráta pro závod. Už si nepamatujeme, kdy naposledy odstoupil z Tour lídr bodovací soutěže. Matthews tedy pohodlně získá vytoužený dres a v pátek a neděli už dávno nebyl tak otevřený souboj o vítězství v sprinterské etapě, včetně té nejslavnější.
 
Jarlinson Pantano jezdil na sjezdu dobře, 22 závodníků v dlouhém sjezdu dostihlo De Gendta s Navarrem a k dispozici měli stále tři minuty na balík. Matthews se zařadil do něj a chvíli se svezl. Ve zvlněné pasáži před Col du Telegraph se úniku snažil držet vysoký kredit stále Pantano, který dokázal zlepšit výhodu na 3:35, protože vzadu bylo občerstvení.
 
V této situaci byli největšími kandidáty na etapový vavřín jezdci v pelotonu, ale stále měli velkou šanci i unikající borci a Contador, kterého se hodlali vyzvat Pauwels, Navarro, Roglič, Atapuma či Roche.
 
62 km před páskou začalo Col du Telegraph (11,9 km; 7,1%) již bez Pantana, tempa se ujal Mollema. Contador měl ale další problém. Musel měnit kolo, což ho stálo důležité síly, ale dorazil si to zpátky. Únik se ale dělil zezadu. Jeho náskok ale zůstával stále na hranici tři a tři čtvrtě minuty. To ale v druhé polovině Telegraph dokonce šlo nahoru, přes čtyři minuty.
 
Pro deset bodů na vrcholu si přišel Daniel Navarro. V úniku zůstalo jedenáct lidí - Contador, Pauwels, Feillu, Mollema, Gallopin, Navarro, Frank, Roglič, Moinard, Atapuma a Cink. K dispozici měli tři a půl minuty. Mollema ale vydržel už jen kilometr Col du Galibier (17,7 km; 6,9%) a tak nastoupil Primož Roglič. Slovince si dorazil nejprve Contador, potom i Pauwels.
 
Skupina favoritů se v úvodu závěrečného kopce prořídla, vypadl z ní i Quintana a postupně všichni domestici lídrů až na Vuillermoze a partii táhli Kwiatkowski s Nievem.
 
Ve skupině favoritů deset kilometrů před vrcholem Galibier zůstali Chris Froome, Mikel Landa, Mikel Nieve a Michal Kwiatkowski (4x Sky), Romain Bardet a Alexis Vuillermoz (2x Ag2r), Fabio Aru (Astana), Rigoberto Uran (Cannondale), Simon Yates ( Orica), Daniel Martin (Quick-Step), Louis Meintjes (UAE), Damiano Caruso (BMC) a Warren Barguil (Sunweb).
 
Vpředu se spojila šestka Contador, Pauwels, Navarro, Franka, Roglič a Atapuma. K dispozici měla tři minuty, takže vypadalo to pro ně velmi nadějně. Pauwels se neuměl smířit s touto situací a nastoupil, ale Roglič ho dotáhl a přivedl ostatní. Vypadal nejsilnější. Proto to byl on, kdo jako další nastoupil šest kilometrů před vrcholem.
 
Z favoritů se jako první vydal na unikající zkušenou Daniel Martin. Ir nebyl pro Sky až tak důležitý, takže nic měnit nechtěli a Kwiatek pokračoval v tempu. Dlouho ale nevydržel a nahradil ho Nieve. Ten "klekl" vzápětí a posledních šest kilometrů kopce bylo na Landovi. Bylo jasné, že přijdou ataky. Jako první tak učinil Romain Bardet. Po chvíli ho dorazil Froome a přivedl i ostatní. Špatně ale vypadal Aru, který měl velké díry a zdálo se, že ještě jeden-dva nástupy a bude po něm. Bardet to zkusil ještě jednou a následoval ho Martin. Stále však zůstávali pohromadě.
 
vyjadrenie ikonky cierna27,5 km – Col du Galibier
Vrchol v nadmořské výšce 2645 m je situován mezi kopci Massif d'Arvan-Villard a Massif des Cerces. Jde o pátý nejvýše položený horský průchod ve Francii otevřen pro automobilovou dopravu v roce 1879, přičemž v roce 1891 byl dokončen nový tunel. Tour de France se na vrchol stoupání poprvé podívala v roce 1911, od té doby se zde odehrály nejkrásnější souboje mnoha královských etap. Na úpatí kopce najdeme Monument Henriho Desgrange z roku 1949, který byl kompletně zrenovován v roce 2002. Jde o vzpomínku na jednoho ze dvou "otců Tour de France" - Henri Desgrange a Georges Lefevre, kteří v roce 1902 organizovali první edici Tour. Desgrange (1865-1940) byl rovněž závodníkem, který vlastnil 12 dráhových rekordů, po skončení kariéry působil jako cyklistický žurnalista.
 
Vpředu šel za etapovým triumfem Primož Roglič. Rozbil konkurenci a šel už s minutovým náskokem před Darwinem Atapumou. Contador ztrácel stále více a zdálo se, že bude dostižen favority, ačkoliv možná až ve sjezdu. Vpředu šel za etapovým triumfem Primož Roglič. Rozbil konkurenci a šel už s minutovým náskokem před Darwinem Atapumou. Contador ztrácel stále více a zdálo se, že bude dostižen favority přímo na vrcholu. Tam vyjel spolu s Bardetem, Froomem, Uranem, Martinem, Barguilem a Frankem. Landa s Aruom mírně ztráceli. Stejně Meintjes.
 
Ve sjezdu se jezdci ve skupinkách vyměnili. Roglič zůstával sám na čele a vytvořily se dvě skupiny. Bardet, Froome, Uran, Landa, Barguil a patnáct vteřin za nimi šla parta Martin, Contador, Aru, Meintjes, Atapuma a Franka. Za nimi se trápil Simon Yates úplně sám a jeho manko narůstalo. V sjezdu dostihl alespoň Pauwels.
 
Rychlé pasáže naštěstí nepřinesly žádné problémy favoritům. Bylo to jen o silách a umění. Primož Roglič si bez problémů šel za triumfem a nůžky mezi dvěma sledovanými skupinami se mírně otevíraly.
 
vyjadrenie ikonky ciernaCíl - Serre Chevalier
Pokud vezmeme v úvahu délku upravovaných lyžařských tratí, jde o největší středisko zimních sportů v jižních Alpách rozprostírající se v rozsáhlém údolí La Guisane mezi městečky Briançon a Le Monetier-les-Bains. Resort byl otevřen v roce 1941 včetně kabinové lanovky z Chantemerle na vrchol Serre Chevalier ve výšce 2483 m n. m. Od roku 2011 se z marketingových důvodů všechny sjezdovky v údolí o rozloze 410 hektarů začali prezentovat pod společnou značkou Serre Chevalier Vallée. Geograficky zabírá celé toto území téměř 3900 hektarů. Pro sjezdaře je zde připraveno sto tras, přičemž třináct z nich patří do nejtěžší expertní náročnosti. Nachází se zde také osm okruhů pro běžkaře a menší biatlonový areál. Jde o jedno z hlavních center pro horských kolech, s oficiálním areálem francouzské cyklistické unie se 44-variantovým MTB areálem (Grand Briançonnais mountain-biking). Ambasadorem resortu Serre Chevalier je místní rodák snowboardista Pierre Vaultier - olympijský vítěz v snowboard-crossu z OH 2014 v Soči, pětinásobný držitel malého křišťálového glóbu.
 
Primož Roglič vyhrál první klasickou etapu v seriálu World Tour, protože už měl na kontě v Romandii i na Giru časovky. První favorité doplachtili na pásku se ztrátou 1:13. Spurt dopadl nejlépe pro dvojici Uran - Froome, která brala šest a čtyři vteřiny. Aruova skupina dostali 1:43. Yates až 3:14. Limit jsme v redakci vypočítali na 39:55.
 
Z českých cyklistů se v náročné etapě ukázal nejvíc Ondřej Cink. Přidal se k rozsáhlému úniku a mezi nejlepšími se zdatně držel až po Galibier. Na Rogličův útok na začátku ikonického stoupání ale zareagovat nezvládl a šestici na čele už nedohnal. Ještě před vrcholem byl dostižen skupinou největších favoritů. I tak ale Ondra dokončil na 17. místě se ztrátou 5:07. Roman Kreuziger neudržel strojové tempo Sky na závěrečných stoupáních a v cíli bral 29. pozici s mankem téměř 13 minut. Zdeněk Štybar se v horských etapách obvykle nikam nežene a i dnes ztratil přes 33 minut.
 
V celkovém pořadí se tedy za Froomem děly věci. Uran s Bardetem se dostali na ztrátu 27 vteřin, Aru po novém ztrácí 53 a bude mít ještě co dělat, aby zůstal na pódiu. Landa má manko 1:24. Martin se dostal na šestou pozici přes Yatese a pak jsou již ztráty větší a je tam Meintjes, Contador a Caruso. Druhou desítku otevírá Barguil.
 
Konkurenti Chrise Frooma se chystali na útoky, ale byly slabé. Je jasné, že pokud se nic překvapující neděje, žlutý dres si už udrží. Uvidíme na Izoardu, zda se Aru definitivně rozloučí s pódiem, nebo ještě o něj zabojuje. Ve Sky by zítra přece jen něco mohli vymyslet, protože Landa vypadá velmi dobře a síla ostatních týmů je slabá.
 
Mikel by se díky početnému úniku mohlo klidně podařit dostat i do žlutého dresu, ale zase hierarchie asi nepustí. Pokud by byli v této situaci Quintana s Valverdem, určitě by to vyzkoušeli.
 
V ostatních soutěžích je po dnešku všechno jasné. Michael Matthews potřebuje už jen dojet do Paříže. Před ostatními soupeři má velký náskok. Na Greipela přesně 160 bodů. V puntíkovaném určitě zůstane i Warren Barguil. Na Izoardu se sice bude bodovat dvojnásobně, ale to by musel Primož Roglič zopakovat dnešní triumf a před tím získat ještě alespoň devět dalších bodů. Simon Yates vede bílou soutěž už jen o 2:28, takže zde se ještě možná rýsuje zápletka. Uvidíme zítra, případně v sobotu.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Primože Rogliče (vítěz)
"Je to úžasné, nevím, co mám říct. Nevím teď ani zformulovat mé myšlenky. Později mi to možná dojde. Nějak jsem se rozhodl to vyzkoušet a jsem opravdu rozrušený. Mám tu přítelkyni i rodinu. Viděl jsem i slovinské vlajky při cestách. Šílené."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Chrise Frooma v televizním interview (lídr závodu)
"Očekával jsem nástupy a velký boj mezi námi vysoko v pořadí. Bylo to na konci Galibieru o mé mentalitě, že jsem reagoval na soupeře a ustál to. Měl jsem na zřeteli i zítřejší etapu, takže jsem do toho nechtěl dát úplně všechno. Je to mezi námi těsné a velmi vzrušující. Dnes Fabio Aru ztratil nějaký ten čas, ale stále je to vyrovnané. Asi ty problémy Fabia byly překvapením dne, ale ataky od soupeřů jsem čekal, to je jasné. Zvládli jsme to i díky vynikajícím kolegům, jejichž mám, všechny do jednoho. Těším se už pomalu na sobotní časovku. Byl jsem si ji projít a myslím si, že mi sedí. Budu před ní rád i za nynější rozestupy v pořadí, snad to bude OK. "
 
Sportovní ředitel nizozemského celku LottoNL-Jumbo Merijn Zeeman byl také nadšený. "Nemám slov. Loni se stal členem týmu a nyní vyhrál horskou etapu na Tour de France. V minulých dnech jsme dostali údery, když jsme ztratili Gesinka i Bennetta, ale toto je fantastické." Zeeman popsal důvody, proč se ze skokana na lyžích tak rychle stal cyklistický šampion. "Velmi chce a má obrovský drive. Navíc, v týmu kolem něj je mnoho dobrých lidí. Jezdí skvěle a vše absorbuje. Je to fantastický člověk a pracuje se s ním výborně."
 
Náročný vstup do Alp si však vyžádal svou daň v sestavách více týmů. Při deváté etapě figuruje až dvanáct odstoupení cyklistů, ale středeční sedmnáctá etapa si vyžádala druhý nejvyšší počet "obětí". Odstoupili Thibaut Pinot (FDJ) pro nemoc, Daniel McLay (fortuneo - Vital Concept) pro únavu, nenastoupil Marcel Sieberg (klíčový pomocník Greipela) pro žaludeční problémy (Lotto - Soudal). Týmu FDJ zůstaly v pelotonu už jen tři zástupci.
 
Kromě toho, lídr bodovací soutěže Marcel Kittel spadl již po přibližně 20 kilometrech a poranil si rameno. Dlouho čekal na náhradní kolo. "Věděli jsme, že pro Marcela je to těžké. Po dni volna se necítil nejlépe, a pak spadl. Nevím co se stalo. Vrátil se zpět, ale poměrně rychle odpadl ze skupiny a věděli jsme, že to bude dlouhý den. Najednou odstoupil a požádali jsme Juliana Vermoteho a Fabia Sabatiniho, aby pokračovali a stihli časový limit, "popsal dění na trati sportovní ředitel Quick-Stepu Brian Holm.
 
 
Výsledky
1. ROGLIČ Primož Team LottoNL - Jumbo link ikonka 5:07:41 120
2. URAN Rigoberto Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:13 50
3. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 01:13 25
4. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 01:13 15
5. BARGUIL Warren Team Sunweb 01:13 5
6. LANDA Mikel Team Sky link ikonka 01:16  
7. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 01:43  
8. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 01:44  
9. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 01:44  
10. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 01:44  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 73:27:26 25
2. URAN Rigoberto Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:27  
3. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 00:27  
4. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 00:53  
5. LANDA Mikel Team Sky link ikonka 01:24  
6. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 02:37  
7. YATES Simon ORICA - Scott link ikonka 04:07  
8. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 06:35  
9. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 07:45  
10. BARGUIL Warren Team Sunweb 08:52  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 

 
 
Prémie na trase:
2 20 153 km - Col d'Ornon: délka 5,1 km; sklon 6,7 % (5-3-2-1)
sprint-20 135 km - ALLEMONT (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
hc 20 104 km - Col de la Croix de Fer: 24 km; sklon 5,2 % (25-20-16-14-12-10-8-6-4-2)
1 20 50 km - Col du Télégraphe: délka 11,9 km; sklon 7,1 % (10-8-6-4-2-1)
hc 20 28 km - Col du Galibier: délka 17,7 km; sklon 6,9 % (25-20-16-14-12-10-8-6-4-2)
ciel Cíl (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonusové vteřiny 10-6-4
 
 
Krátký popis trasy:
Rozhodující horské divadlo se odehraje v Alpách a v sedmnácté etapě se objeví to největší z největších stoupání. Nejdříve se závodníci rozehřejí na kopci Col d'Ornon, který dostal označení druhé kategorie, ale ostatní prověrky etapy jsou majestátnější. Tu pravou vrchařskou turistiku odstartuje Col de la Croix de Fer. Dlouhé a vyčerpávající stoupání patří k vyzývavým alpským prověrkám, které v tomto bodě etapy obere jezdce o energii, a ta jim může chybět na klíčovém výstupu. Z jeho vrcholu zůstává na obávanou kombinaci Télégraphe - Galibier ještě čtyřicet kilometrů, které většinou proběhnou ve sjezdu. Pak se dostane peloton pod legendární Col du Galibier, na který se začne sápat z té náročnější strany. Col du Télégraphe je dlouhý a pravidelný kopec, která si udržuje stabilní rytmus na úrovni sedmi procent. Bude to vytrvalostní prověrka a její účinky se projeví až na posledním kopci, kam povede krátký, 5-kilometrový sjezd. Samotný Galibier měří téměř osmnáct kilometrů a po předchozím lezení to bude pro mnohé jezdce nekonečná záležitost. Toto stoupání postupně zvyšuje svoji náročnost, a i když se objeví v první polovině momenty s převýšením přes sedm procent, největší výzvou bude posledních osm kilometrů, kde neklesnou sklony pod osm procent. To nejtěžší přijde na samém konci etapy, takže ve vysoké nadmořské výšce a s nastoupanými metry se mohou prosadit pouze nejlepší vrchařskí vytrvalci. Galibier bude dějištěm velkého souboje favoritů, ale ti odvážnější z nich mohou vystrčit růžky už na Telegraph.
 
 
tdf 2017 profil 17 kopec 2
profil poslední dvojice stoupání (© letour.fr)