18. 20.7. rovinata etapa ciel rovina Briançon > Col d'Izoard 179 km Barguil
 
tdf 2017 profil 01
profil etapy (© letour.fr)
 
Briancon tradičně vypravuje závodníky do náročných alpských etap a když se vyrazilo z tohoto města, často se radovali velikáni jako Pantani, Hinault, Merckx, Anquetil, Poulidor, Bartali i Coppi, takže jméno Chris Froome by se zde určitě zařadit mohlo. Zatímco Briancon byl tradičním etapovým městem, na Izoardu se dnes finišovalo poprvé. Otázka byla klasická, jestli se bude radovat únik nebo někdo z favoritů.
 
vyjadrenie ikonky ciernaStart - Briancon
Opevnění města je od roku 2008 na seznamu světového dědictví UNESCO, v minulosti byl důležitým vojenským centrem, souvisí to s tím, že leží nedaleko italských hranic. V 14. století zde nakrátko vznikl samostatný stát République des Escartons. Město se nachází v hornatém terénu obklopené vysokými štíty, jen zřídka zde pronikne větší oblačnost, proto je podnebí převážně suché a často tu mají až 300 slunečných dní v roce. Briançon ležící v nadmořské výšce 1321 m n. m je nejvýše položeným městem ve Francii a po švýcarském Davosu druhým nejvýše položeným v Evropě. Je rozděleno na dvě hlavní čtvrti, horní část Vauban byla v 18. století kompletně opevněnou pevností, a dolní město Saint-Catherine s více kostely je spíše náboženským centrem. Ve Francii má také titul největšího sportovního centra z míst menších než 20 tisíc obyvatel. Každoročně se zde konají největší horolezecký závod v zemi, důležité cyklistické MTB akce, a pravidelně i etapy významných cyklistických závodů na silnici.
 
Dnes to byla poslední vrchařská bitva, takže se závodníci už neměli na co šetřit a dopředu vyrazilo 54 lidí. Vzhledem k tomu, že nikdo nebyl z pořadí, Christian Knees jim dovolil odejít a náskok postupně narůstal. Opožděně to zkoušel i André Greipel, ale Michael Matthews si ho spolu s kolegou ze Sunwebu uhlídali a Němec to nakonec vzdal. Stejně jako dvojice Bory Burghardt - Buchmann, která se pár minut pohybovala mezi skupinami, ale nakonec pochopili, že vlak ujel. Bora vpředu trestuhodně neměla ani jednoho závodníka. Stejně Sky ani LottoNL.
 
Ze začátku to vypadalo ideálně, ale na hranici 4:40 se stroj úniku zadrhnul. Bylo tam množství lidí, kteří nepomáhali při tvorbě tempa a náskok dále nerostl. Dělali zejména ti, kteří měli vpředu několik lidí a samostatní jednotlivci jen sledovali zabudování ve skupině, co se bude dít. Naproti tomu v pelotonu šel Knees rovnoměrné tempo.
 
Už na prvním z klasifikovaných stoupání Côte des Demoiselles Coiffées (3,9 km; 5,2%) to nevydržel Lilian Calmejane a vystartoval z unikající skupiny. Ujít si ho nemínil Thomas De Gendt, který celou Tour sbírá všechny dostupné prémie. Vytvořili si malý náskok. Těsně před vrcholem kopce se k nim přidal i Nicolas Edet. De Gendt si připsal dva body za triumf na prémii. Tento vzruch pomohl čelní skupině zvýšit náskok na hlavní pole až na hranici šesti minut, což už začalo vypadat nadějně.
 
vyjadrenie ikonky cierna137 km pred cieľom – Embrun
Město ve středověku patřilo ke komplexu příhraničních pevností Vauban a zažilo několik potyček s italskými městskými státy či s Mussoliniho fašistickými silami na začátku 2. sv. války. Dnes je významné velkou přehradou a vodní elektrárnou Le Plan D'Eau D'Embrun na jezeře Serre Poncon, která chrání blízké údolí před povodněmi. V roce 1843 tu katastrofická povodeň zabila údajně 20% populace města. Embrun je jednou z turistických bran do Národního parku Ecrins. V centru města zaujme Kostel Notre-Dame-du-Réal, který byl již od 12. století arcibiskupským chrámem, je označován za nejvýznamnější kostel ve francouzských Alpách. Má několik prvků italské architektury, zejména lombardského typu. Po rekonstrukci v 19. století získal vstupní portál v neo-románském slohu. Dominantou celého údolí je kostelní zvonice Tour Brune z 13. století. Interiér kostela je bohatě zdobený vzácnými sochami s bílého a černého mramoru.
 
Čelní grupa ale stále nespolupracovala ideálně a rozdělila se. Dopředu se vydalo sedm lidí Serge Pauwels, Sylvain Chavanel, Gianluca Brambilla, Angelo Tulik, Simon Clarke, Ben Swift a Florian Vachon. Vytvořili si dvacet vteřin náskoku. Za nimi ale stále bylo množství lidí, kteří se za celou dobu nevystavili větru a šetřily síly.
 
Následovala klidná hodina a půl, v níž si sedmička budovala svůj náskok dále, byť jen po vteřinkách a velká skupina za nimi to měla ve svých rukou. Balík na nich ztrácel už sedm minut. Se současnou situací nebyli spokojeni zejména jezdci Lotta Soudal, Astany a Kaťuše a těsně před sprinterskou prémií sedmičku dostihli.
 
Rychlostní prémii si ukořistil Sonny Colbrelli, kterému patřila čtvrtá pozice v bodovací klasifikaci a dvacetibodovým ziskem se dostal na třetí před Kristoffa. Sedmnáct bodů bral Thomas De Gendt, který se zase dostal už na šesté místo, ačkoli ani jednou nebodoval v cíli etapy. Na Tour de France jezdí již léta aktivně. V tomto ročníku byl dnes v úniku už poosmé!
 
V dalším průběhu se situace začala dramatizovat. Vpředu si závodníci začali nastupovat a stále se to tam měnilo. V pelotonu začala pracovat Bora, která se alespoň takto chtěla ukázat, když už zmeškala participaci v úniku. Náskok čela proto začal klesat.
 
Vpředu se nakonec vyprofilovala 22-členná skupina lídrů, která se oddělila od 32-členného zbytku a začala stoupat na Col de Vars (9,3 km; 7,5%). Tento stav ale dlouho nevyzdržal a na čele se objevila dvojice Kožatajev - Durašek. Situace se často měnila, v úniku každý cítil šanci, ale nechtěl to přetaktizovat.
 
V závěru Col de Vars se dala dohromady čtveřice Gallopin, Atapuma, Sicard a Lutsenko. Vybudovala si 24 vteřin náskoku na pronásledovatele, jejichž počet postupně klesal. Pár závodníků se už začalo přepadávat do pelotonu. Existovalo už i více skupin za ním. Ve skupině hlavních favoritů se tempa ujali borci Ag2r. Trochu nabourali tempo Sky a zůstali tam už jen vrcháři tohoto celku Kwiatek, Henao, Nieve, Landa a Froome.
 
Za Gallopinem, Atapumou, Sicardem a Lutsenkom se ve sjezdu vytvořilo další kvarteto Navarro, Hardy, Edet a Grmay se ztrátou třiceti vteřin. Dvacítka lidí z původního úniku pokračovala společně s minutovým mankem. Peloton měl v té době šest minut ztráty. Stále bylo ve hře etapové vítězství i pro top favority. Sky o něj zájem zjevně neměl, ale jezdci Ag2r pořádně zrychlili. Bardet se určitě cítil dobře.
 
Deset kilometrů před cílovým stoupáním se dvě čelní skupiny spojily a vytvořily okteto, kde už směřovaly i Ulissi s Molardem. V početné skupině za nimi byli stále zajímaví lidé z Ag2r, Cannondale i Astany. Na úpatí kopce přišel jako první Alexej Lutsenko z Astany, následoval ho Nicolas Edet z Cofidisu a za ním skupina Gallopin, Atapuma, Sicard, Navarro, Hardy a Grmay. Zredukovaný peloton ztrácel už jen čtyři minuty.
 
Unikající závodníci se vpředu neustále mísili. V první třetině Izoardu (14,1 km; 7,3%) se zdál být nejsilnější Alexej Lutsenko. Favorité se ale postupně blížily. Ag2r chtěli ukázat svou sílu. Jejich lídr Romain Bardet před etapou řekl, že na Tour nechce bojovat o druhé místo. Sedm kilometrů před páskou Bardetovi došli pomocníci a Pierre Latour těsně před "smrtí" to roztočil tak, že eliminoval Arua, Yatese, Meintjese i D. Martina. Po pár desítkách vteřin se vrátili, ale byl to první znak, že dnes lídr Astany bude počítat další ztráty. Následně to do rukou vzal Kwiatkowski a ve skupině zůstali už jen lídři, ale ze Sky tam byl ještě i Nieve.
 
Neuvěřitelné nohy měl Warren Barguil. Lídr vrchařské soutěže a desátý muž celkového pořadí nastoupil favoritům, a ti po něm nešli, příliš je neohrožoval. Šel si ale pro etapový triumf. Následoval ho Alberto Contador, ale nebyl tak silný.
 
Čtyři kilometry před páskou, kdy odstoupili Kwiatek i Nieve, přišel atak Mikela Landy. Dvojka ze Sky měla šanci na pěkné snížení ztráty v GC, bylo jasné, že Froome po něm nepůjde, museli se ukázat další. Ti si ale chtěli kontrolovat hlavně Frooma. Výjimkou byl Daniel Martin, ale ostatní se zatím ukázat nechtěli. Aru měl co dělat, aby tam zůstal.
 
Bardetův nástup přišel 2800 metrů před páskou. Froome si ho bez problémů dolepil a podařilo se to už jen Uranovi. Po chvíli ale přišlo k tomu, co jsme čekali. Nastoupil Froome. Bardet nereagoval, ale měl štěstí, že Uran ano a za jeho zadním kolem se vrátil za žluťáka.
 
Warren Barguil v závěru zlikvidoval Darwina Atapumu a přišel si pro druhý triumf na letošní Tour. Předvedl další fantastický výkon. Kolumbijec těsně uhájil alespoň druhé místo před trojicí Bardet - Froome - Uran. Mikel Landa ztratil dvanáct vteřin. Za ním přišli do cíle Louis Meintjes s Danielem Martinem a bílý dres uhájil Simon Yates se ztrátou 39 vteřin na favority. Kdo ale pozici neuhájil, je Fabio Aru, který ztratil až minutu. Před ním vyjeli na Izoard i Contador s Quintanou.
 
Z českých cyklistů se nám dnes nejvíc ukázal Zdeněk Štybar, účastník velkého úniku. Takto náročné kopce ale nejsou jeho nejsilnější zbraní, a tak byl spíš po ruce týmovému kolegovi Brambillovi. Zdeněk nakonec ztratil téměř 14 minut a přijel do cíle jako 61. Roman Kreuziger držel poměrně dlouho tempo favoritů, sedm kilometrů před cílem ale začal odpadat a na 28. místě zaostal o 4:08. Ondřej Cink dokončil jako 110. s mankem skoro 26 minut.
 
Chris Froome sice přišel o čtyři vteřiny vůči Bardetovi, ale 23 mu před časovkou papírově bohatě stačí. O druhé místo bude velký boj mezi Romainem Bardetem a Rigobertem Uranem, protože mezi nimi je pouze šest vteřin. Mikel Landa už ztrácí přes minutu na tuto dvojici, takže ze hry o pódium je zřejmě pryč, ačkoli v boji proti chronometru je na tom nejlépe v životě a bude mít zřejmě i "zázračnou" kombinézu. Mohl by na zmíněné duo nějaký čas získat, ale asi ne potřebnou porci.
 
Fabio Aru ztrácí už dvě minuty a určitě ještě bude chtít zdolat alespoň Landu, ale Alpy ho možná i psychicky zlomily a už to nepředpokládáme. Bude se muset spokojit s pátou pozicí. Ostatní místa jsou již jasně obsazená a v druhé polovině Top 10 zřejmě až do Paříže zůstane pořadí Martin, Yates, Meintjes, Barguil a Contador, přestože právě Pistolero by ještě mladého Francouze v časovce mohl vyškolit. Martina může mrzet pád v deváté a větrné problémy v šestnácté etapě. S Landou i Aruem mohl zabojovat o čtvrtou pozici.
 
Silně motivované Ag2r se dnes pokusilo o zázrak, no Sky neodstavili. V momentu, kdy odstupoval Vuillermoz jako poslední domestik, tam stále byli při Froomovi Landa, Nieve i Kwiatkowski, tedy Francouzi se přesvědčili, že proti Sky se nedá bojovat. Konec-konců, ještě i Nieve je třináctým mužem celkového pořadí přestože neměl žádné takové ambice a nesoustředil se na to. Lidé z Ag2r si alespoň získali další srdce domácích fanoušků. Stejně jako loni předvedli nesrovnatelně lepší výkon než jejich nejpřirozenější soupeři z FDJ.
 
V ostatních klasifikacích se nic neměnilo. Matthewsovi, Barguilovi i Yatesovi stačí přijít na Champs-Elysées a obléknou se do dresů, po kterých před Tour toužili.
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Warrena Barguila (vítěz)
"Fantastické, úžasné. Nemůžu tomu uvěřit, určitě sním. Včera večer jsem mluvil s Michaelem Matthewsem, že je to neuvěřitelná Tour a nikdy by se nám ani nezdálo, že bychom měli v týmu až dva speciální dresy a ještě tři vítězství - dvě jeho a jedno moje. Dnes jsem ho vyrovnal? Neuvěřitelné. Chtěl jsem získat nějaký čas na Contadora, tak jsem nastoupil, ale šel za mnou a když jsme došli Moll, slyšel jsem jak mu říká, aby šel pomaleji, tak jsem jim ujel a šel si vlastní tempo. Když jsem před sebou spatřil Atapumu, vzpomněl jsem si na loňské Tour de Suisse, kde jsem ho v cílovém stoupání pronásledoval, ale tehdy jsem ho nedohonil a on vyhrál. Dnes jsem to zvládl já. "
 
Nejtěžší pohoří OK
 
Organizátoři Tour si letos rozhodli ukázat světu všechny pět největších francouzských pohoří. Nejméně oblíbené jsou pro Chrise Frooma Alpy. Ani největší evropské hory, ale Brita nezlomili, podle jeho slov právě naopak. "Jsem šťastný, že jsem se dostal přes Alpy. Jsou těžší než ostatní hory, nyní čekám, co se stane v Marseille, udělám maximum, abych vyhrál celou etapu a získal jistotu, bude to velmi rychlých 22 kilometrů," počítal rodák z Afriky. "Získal jsem dvě vteřiny na Rigoberta Urana, což je fajn, protože právě on bude v časovce mým největším soupeřem. Naopak bonusové vteřiny získal Romain Bardet, a kterého si ještě budu muset dát pozor. Vše je stále velmi otevřené, "dodal lídr Sky. Brita ale skutečně může obrat o čtvrtý titul na Staré dámě už jen velká dávka smůly. Například technické problémy. Z favoritů je bezpochyby tím nejlepším mužem v boji proti času, a tak to ostatní budou mít velmi náročné, přičemž slovo velmi je v tomto případě příliš slabé.
 
Pokud není nejšťastnějším závodníkem dnešního dne Froome, který obhájil žluté tričko, tak je jím Warren Barguil. Francouz vyhrál druhou etapu, přičemž tato měla přívlastek královská alpská, pokud nebyla královská vůbec celého závodu. "Nebylo snadné to dnes zrealizovat. Chtěl jsem získat minimálně jedno místo v GC, a to odtržením Contadora. Útočil jsem, ale vlastně jsem ani pořádně nevěděl, kolik jezdců je ještě na čele. Když jsem dojížděl Gallopina, myslel jsem si, že je poslední . Ale pak tam byl ještě Atapuma. Loni jsem ho nedokázal porazit na Kolem Švýcarska, takže jsem mu to chtěl vrátit. Nakonec jsem zvítězil a je to výjimečné, navíc jsem se posunul v GC, "rozplýval se šťastný závodník Sunwebu. Celý tento tým prožívá Tour de France jako z pohádky. Čtyři vítězné etapy, dvě od Barguila a dvě od Matthewse, no a puntíkovaný se zeleným dresem k tomu. Nádhera.
 
Výsledky
1. BARGUIL Warren Team Sunweb 4:40:33 120
2. ATAPUMA Darwin UAE Team Emirates 00:20 50
3. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 00:20 25
4. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 00:20 15
5. URAN Rigoberto Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:22 5
6. LANDA Mikel Team Sky link ikonka 00:32  
7. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 00:37  
8. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 00:39  
9. YATES Simon ORICA - Scott link ikonka 00:59  
10. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 01:09  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 78:08:19 25
2. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 00:23  
3. URAN Rigoberto Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:29  
4. LANDA Mikel Team Sky link ikonka 01:36  
5. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 01:55  
6. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 02:56  
7. YATES Simon ORICA - Scott link ikonka 04:46  
8. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 06:52  
9. BARGUIL Warren Team Sunweb 08:22  
10. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 08:34  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 

 
 
Prémie na trase:
3-20 119 km - Côte des Demoiselles Coiffées: délka 3,9 km; sklon 5,2 % (2-1)
sprint-20 88 km - LES THUILES (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
1 20 50 km - Col de Vars: délka 9,3 km; sklon 7,5 % (10-8-6-4-2-1)
hc 20 Cíl - Col d'Izoard: délka 14,1 km; sklon 7,3 % (50-40-32-28-24-20-16-12-8-4)
ciel Cíl (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonusové vteřiny 10-6-4
 
 
Krátký popis trasy:
Nejtěžší horský dojezd letošní edice uvidíme až v osmnácté etapě, ale ten bude stát za to. Poslední vrchařská bitva bude zajímavá pouze v závěrečné třetině, kdy se závodníci dostanou na kopec Col de Vars. Do té doby neobsahuje trasa velké výzvy, takže na zmíněné stoupání první kategorie dorazí nejdůležitější závodníci koncentrovaní. Col de Vars bude svižnou prověrkou, protože poslední čtyři kilometry dosáhnou průměr devět procent. Organizátoři by uvítali, kdyby na této pasáži zaútočil někteří z favoritů, ale na cílový kopec vede ještě dlouhých 45 kilometrů. Poprvé v historii závodu se bude finišovat na slavném Col d'Izoard, což bude pro některé jezdce speciálním motivačním materiálem. Col d'Izoard si je v mnohém podobný s Galibierem. Rovněž se bude finišovat ve vysoké nadmořské výšce a jeho náročnost stoupá s blížícím se vrcholem. Čtrnáctikilometrový kopec začne úseky s převýšením pěti - šesti procent, ale finálních sedm kilometrů vyskočí na průměrný sklon devět procent. A to bude na konci etapy a také celých závodu rozhodující. Finále osmnácté etapy nabízí poslední příležitost pro vrchaře, aby získali čas na své soupeře, a i když se v nabídce nachází pouze jedno klíčové stoupání, výsledky může ovlivnit i únava.
 
 
tdf 2017 profil 18 ciel
profil cílového kopce etapy (© letour.fr)