19. 21.7. zvlnena etapa ciel rovina Embrun > Salon-de-Provence 222 km Hagen
 
tdf 2017 profil 01
profil etapy (© letour.fr)
 
 
Zvlněná etapa napříč Provensálskem nabídla pěknou příležitost pro celky, které ještě v letošní edici nezískaly etapový triumf, a tato seskupení toho mohly vyzkoušet v úniku, anebo mohly spoléhat na hromadný spurt. Pro jezdce na celkové pořadí bylo důležité, že neměl foukat silný vítr, takže jejich hlavním záměrem bylo, aby se dostali do cíle bez problémů a ušetřili co nejvíce sil před zítřejší časovkou.

Na začátku jsme viděli protlačování několika jezdců o vytvoření vedoucí skupiny. Slibný náskok si vytvořili Petit, Van Keirsbulck, Albasini, Vermote, Burghardt, Rolland, Van Baarle a Bouet, ale v balíku zasáhly celky BMC Movistar, takže tato partie byla chycena na dnešním prvním kopci. Poté se odehrály další pokusy a tuto vypjatou situaci musel hlídat i Chris Froome a tým Sky, který nemohl připustit, aby se před balíkem usadila nebezpečná vedoucí skupina.

Po této snaze vypadli z balíku i takoví jezdci jako Kristoff či Greipel a ze závodu odstoupil Ondřej Cink, který se od začátku etapy pohyboval na konci pelotonu, protože měl velké bolesti kolena. Na vině byl zánět, jehož projevy Ondra několik dnů překonával. Na vrcholu úvodní prémie se objevili jako první Romain Sicard Pierre Rolland. Následně pokračovaly pokusy o vytvoření vedoucí skupiny a nakonec se vepředu usadilo až dvacet jezdců.
 
Mollema (Trek-Segafredo), Gallopin (Lotto-Soudal), Bakelants (Ag2r), Chavanel (Direct Energie), Hardy (Fortuneo), Kišerlovski (Kaťuša-Alpecin), Molard (FDJ), Calmejane (Direct Energie), Perichon (Fortuneo), De Gendt (Lotto-Soudal), Brambilla (Quick-Step Floors), Keukeleire (Orica-Scott), Sicard (Direct Energie), Boasson Hagen (Dimension Data), Swift (UAE Team Emirates), Gesbert (Fortuneo-Oscaro), Arndt (Team Sunweb), Albasini (Orica-Scott), Bennati (Movistar) a Simon (Cofidis) dostali od balíku zelenou před druhým hodnoceným stoupáním.
 
Na tomto kopci získal dva body Romain Hardy a mezitím tým Sky vedl hlavní skupinu. Britská sestava neměla zájem chytit uprchlíky, proto byla připravena nastavit takové tempo, aby Chris Froome nepřežil náročný den na kole. Byli jsme však zvědaví, zda se najde nějaký celek, který bude ochotný stíhat vedoucí skupinu, protože v tom případě by ho čekal velmi těžký úkol. Do úvahy přicházely BMC anebo Lotto - Jumbo, protože celky jako Kaťuša, Sunweb, Lotto - Soudal a Cofidis měli svého zástupce v čele závodu.
 
Uprchlíci to měli výborně rozehrané, což byla dobrá zpráva pro takové borce jako Boasson Hagen anebo Swift, kteří si mohli věřit, že na konci závodu budou ve své skupině patřit mezi nejrychlejší. Velkou motivaci měl zejména norský cyklista, který doteď vybojoval čtyři místa na stupních vítězů, ale etapový triumf mu uniká. Na potřebnou koncovku mohli spoléhat i Albasini, Arndt, Simon, ale i Bennati či Gallopin. Ale jelikož v čele závodu jezdilo mnoho jezdců, nikdo z uvedených cyklistů neměl jistotu, že se bude rozhodovat ve spurtu celé skupiny. Na konci etapy se očekával velký boj o vítězství, který měl být doprovázen mnohými ataky.
 
Po hodnocených stoupáních se závodníci pohybovali na zvlněném terénu, kde náskok brejku překročil sedm minut. V pelotonu situaci kontroloval tým Sky, který jel stabilním a pokojným tempem. Za britskou sestavou byly seřazeny barvy Ag2r Can - Drapac, jejichž lídři se nacházeli vysoko v pořadí, a Urán s Bardetem již koncentrovali síly na zítřejší časovku, kde byli odhodláni podat maximální výkon. Vedoucí skupina stále jezdila s pěkným náskokem a pro uprchlíky byl právě dnešní dojezd tím nejdůležitějším momentem na akci.
 
Úvodní dvě hodiny viděly průměrnou rychlost 43 km/h, což nebylo úplně nejpomalejší tempo, ale obou skupinám to vyhovovalo. Sportovní ředitel týmu Sky Nicolas Portal se v průběhu etapy vyjádřil, že "na konci nechceme hromadný spurt balíku. Bylo by to riskantní finále. Nechceme, aby se uprchlíci vrátili zpátky. Naším záměrem je, aby tato etapa proběhla co nejjednodušeji, ale nemůžeme nic podcenit, protože se může objevit vítr."
 
Na rychlostní prémii rozdíl mezi skupinami atakoval osm minut a pro dvacet bodů si vyskočil Thomas de Gendt, který potvrdil svou pověst. Do tohoto souboje se zapojili i Elie Gesbert a Jan Bakelants. Poté se cyklisté spustili do údolí, kde byla připravena dnešní poslední horská prémie, což mohlo rozproudit akci v čele závodu. Jezdci v balíku čekali, zda se na trati neobjeví vítr.
 
Col du Pointu motivovalo k několika atakům ve vedoucí skupině. Malý náskok si vybudovali Sicard, Gesbert a Kišerlovski a dva body si zde vybojoval Romain Sicard. Ale na vrcholu bylo všechno opět spojeno, takže jsme viděli jen malý předkrm, co nás mělo čekat v následujících kilometrech. Na druhé straně v pelotonu bylo všechno jako obvykle, jeho ztráta se zvýšila na devět minut.
 
Po tomto momentu již nebyly na trati žádné vrchařské překážky, jen rovinaté pasáže, takže vedoucí jezdci museli prokázat šikovnost, pokud chtěli zaskočit své soupeře ještě před cílem. Výhodu mohly mít celky Fortuneo, Orica, Lotto - Soudal anebo Direct Eenrgie, které měly v čele vícenásobné zastoupení. Na rozhodujícím spurtu měli eminentní zájem Hagen, Swift anebo Arndt.
 
Necelých dvacet kilometrů před cílem roztrhl vedoucí skupinu tým Orica, po aktivitě australské sestavy zůstali v čele jen BennatiArndtPerichonBoasson HagenDe GendtBakelantsChavanelKeukeleire Albasini.

Devět útočníků si vybudovalo náskok třicet vteřin před pronásledovateli, stíhačku vedl zejména Ben Swift, který by měl velké šance v závěrečném spurtu. Vedoucí skupina měla vítězství na dosah, ale útoky tu pokračovaly. Každý jeden z vedoucích jezdců cítil velkou šanci na etapový triumf.
 
Tři kilometry před páskou předvedli pěkný útok Boasson Hagen a Arndt, kteří si na kruhovém objezdu vybudovali menší odstup. Více sil měl jezdec týmu Dimension Data a norský jezdec již tuto příležitost nepustil z ruky. Edvald Boasson Hagen se konečně dočkal a vyhrál devatenáctou etapu. Druhý skončil Nikias Arndt, ve spurtu malé skupinky byl úspěšný Jens Keukeleire.
 
Nejdelší etapa v tomto ročníku viděla úspěch brejku, po vytvoření početného úniku bylo jasné, že peloton nebude mít zájem, aby chytil 20člennou skupinu. O etapový triumf se začalo bojovat dvacet kilometrů před cílem, kdy jezdci z týmu Orica rozdělili vedoucí skupinu, ale poté jsme viděli ještě další útoky, kterými se chtělo prosadit několik cyklistů.
 
Ten úspěšný pohyb nakonec předvedl Boasson Hagen, který šikovně využil technický dojezd a ujel všem soupeřům. Norský závodník vyhrál svou třetí etapu na Tour, ale předtím byl úspěšný v roce 2011. Hagen tu zatím získal dva druhá a dva třetí místa, proto byl velmi motivován, aby se konečně dostal na nejvyšší pozici. A po odvážném ataku se mu to podařilo.
 
Projektantem rozhodujícího útoku byl Nikias Arndt, který zvolil ten správný přechod přes klíčový kruhový objezd, ale pomocník Michaela Matthewse poté už neměl dostatečnou energii, aby se vyrovnal Hagenovi. Jako třetí protnul pásku Jens Keukeleire, který musel být velmi zklamaný, protože společně s Albasinim menežovali poslední kilometry, ale určitě si budou vyčítat, že si zmiňovanou dvojici nechali ujet.
 
Peloton přijel do cíle s mankem dvanáct a půl minuty. V jeho čele jezdil celý den tým Sky a s tempem britské sestavy mohli být spokojeni všichni cyklisté. V celkovém pořadí se nic nezměnilo, několik závodníků se již koncentrovalo na příchozí časovku. Roman Kreuziger a Zdeněk Štybar se objevili v cíli hlavní skupině, Ondřej Cink na akci skončil těsně před jejím koncem.
 
 
Výsledky
1. BOASSON HAGEN Edvald Dimension Data for Qhubeka link ikonka 5:06:09 120
2. ARNDT Nikias Team Sunweb 00:05 50
3. KEUKELEIRE Jens ORICA - Scott link ikonka 00:17 25
4. BENNATI Daniele Movistar Team link ikonka 00:17 15
5. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 00:17 5
6. CHAVANEL Sylvain Direct Energie 00:17  
7. GESBERT Elie Fortuneo - Oscaro 00:17  
8. BAKELANTS Jan Ag2r La Mondiale link ikonka 00:17  
9. ALBASINI Michael ORICA - Scott link ikonka 00:19  
10. PERICHON Pierre-Luc Fortuneo - Oscaro 01:32  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 83:26:55 25
2. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 00:23  
3. URAN Rigoberto Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:29  
4. LANDA Mikel Team Sky link ikonka 01:36  
5. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 01:55  
6. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 02:56  
7. YATES Simon ORICA - Scott link ikonka 04:46  
8. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 06:52  
9. BARGUIL Warren Team Sunweb 08:22  
10. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 08:34  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 
Prémie na trase:
3-20 196 km - Col Lebraut: délka 4,7 km; sklon 6,0 % (2-1)
3-20 179 km - Côte de Bréziers: délka 2,3 km; sklon 5,8 % (2-1)
sprint-20 86 km - BANON (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
3-20 45 km - Col du Pointu: délka 5,8 km; sklon 4,1 % (2-1)
ciel Cíl (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové vteřiny 10-6-4
 
 
Krátký popis trasy:
V devatenácté etapě peloton opustí Alpy a zamíří směrem na jih, kde v Marseille vyvrcholí bitva o titul, ale ještě předtím se dostanou jezdci do městečka Salon de Provence, které si poprvé podívá dojezd Tour de France. Na konci závodu organizátoři zařadili další prověrku, která měří přes dvě stě kilometrů, a tato je dokonce nejdelší na celé akci. Úvodní kopcovitá část odčlení od balíku skupinu útočníků, kteří budou věřit, že sprinterské celky už nebudou mít dostatek energie, aby dostali pod kontrolu situaci na trati. Po dvou horských prémiích se bude jezdit na zvlněném terénu a poslední překážkou bude čtyřprocentní stoupání Col du Pointu. Po tomto hodnoceném kopci zbývá do cíle už jen jednoduchých 45 kilometrů. Na této koncovce si mohou opět pochutnat nejrychlejší závodníci, ale aby byli úspěšní, musí dostat potřebnou týmovou podporu, která na zvlněném terénu a značné délce etapy eliminuje uprchlíky.