tdf 2017 profil 20 mapa 2
mapa etapy (© letour.fr)

tdf 2017 profil 01
profil etapy (© letour.fr)

Poslední důležitý den pro celkovou klasifikaci měl rozhodnout o celkovém vítězi, ale jen málokdo pochyboval, že Chris Froome ztratí žlutý dres. Ale Rigoberto Urán a Romain Bardet byli odhodláni udělat na trati všechno a v pořadí skončit co nejvýš. Další poměry v nejlepší desítce byly ustálené, na deváté místo mohl ještě poskočit Alberto Contador.

Závodníky potěšila zpráva, že v Marseille neměl foukat silný vítr, což byla pro některé jezdce potěšitelná skutečnost, zejména na úsecích na pobřeží. Do čela průběžného pořadí se jako první usadil na delší dobu  Taylor Phinney (Can-Drapac), který překonal trasu za 29:21 a na začátku startovního pole neměl konkurenci. Albert Timmer (Sunweb) ztratil v cíli 50 vteřin.

Dnešní časovka sedla Maciejovi Bodnarovi, jezdec týmu Bora - Hansgrohe dosáhl času 28:15, čímž překonal Phinneyho o 66 vteřin. A to byl významný rozdíl a polský borec měl našlápnuto na parádní výsledek. Bodnar byl nejrychlejší i na obou měřených úsecích.

Nepokořil ho ani Vasil Kirienka z celku Sky, který za ním zaostal 67 vteřin. Na průběžné druhé místo se zařadil Jasha Sütterlin (Movistar), ale i španělský jezdec dosáhl poměrně vysokého manka 42 vteřin. Podobného času dosáhl Jack Bauer z Quick-Stepu a průběžného lídra nesesadil ani Tony Martin (Kaťuša-Alpecin). Německý závodník tahal celou dobu za kratší konec a v cíli dosáhl manka čtrnáct vteřin. Maciej Bodnar tak porazil poslední dva mistři světa v této disciplíně.

Úlohu favorita stoprocentně nepotvrdil Stephan Küng z BMC, který zaostal 34 vteřin. Hned v první zákrutě na trati měl pád Jonathan Castroviejo (Movistar), po včerejším druhém místě v etapě se opět předvedl Nikias Arndt (Sunweb), který zastavil časomíru na hodnotě 28:43, a patřila mu třetí pozice. Zdeněk Štybar překonal trasu za 30:02 a ocitl se v druhé desítce.

Vynikající představení ukázal Michal Kwiatkowski. Jezdec týmu Sky vedl na obou mezičasech, ale v cíli nakonec ztratil jednu vteřinu a patnáct setin. Těsný polský souboj o prvenství tak vyhrál Maciej Bodnar.

Dobrý den neměl Primož Roglič (Lotto-Jumbo), který na prvním měřeném úseku ztrácel 25 vteřin, a když musel měnit kolo před jediným kopcem, jeho šance na etapu se snížili na minimum. Jako první z nejlepší desítky se objevili na trati Contador Barguil a právě francouzský jezdec byl vyhlášený za nejbojovnějšího jezdce celé Tour de France. Contador již na prvním mezičase předjížděl svého soupeře a posouval se na deváté místo v GC. Španělský borec se na druhém měřeném úseku téměř vyrovnal Kwiatkowskemu, chybělo mu jen pár desetin vteřiny, Barguil tu zaostával 46 vteřin. Roman Kreuziger dosáhl výsledného času 30:34.

Souboj třech vedoucích jezdců celkového pořadí nejlépe odstartoval Chris Froome, který nenechal nikoho na pochybách, kdo je na této akci pánem. Na prvním mezičase ztratil jen dvě vteřiny na Kwiatkowskeho, zatímco Uránova ztráta byla 26 vteřin, a nejhůř si vedl Bardet, domácí hvězda zaostávala už 45 vteřin a ztrácela druhé místo.

Mezitím přijel do cíle Alberto Contador, který se zařadil na průběžné páté místo. A poslední výzvu zvládl i Simon Yates, který neměl problémy s udržením bílého dresu. Druhý měřený úsek jen potvrdil, co jsme viděli předtím. Froome se řadil mezi ty jezdce, kteří dnes podávali nejlepší výkon, a před Uránem měl náskok osmnáct vteřin. Špatný výkon předváděl Bardet, který tu ztrácel už 1:17, a na záda mu začal dýchat Mikel Landa, který chtěl pódium.

Rigoberto Urán mohl být v cíli spokojený, protože se posunul na druhé místo v GC, ačkoli těsně před cílem musel řešit menší technické problémy. I Romain Bardet si mohl na konci vydechnout, že udržel stupně vítězů, ale jen velmi těsně, o jednu vteřinu před Mikelem Landou. Chris Froome se stal celkovým vítězem a etapový triumf udržel Maciej Bodnar, na kterého ztratil staronový vítěz Tour šest vteřin.

Po každé stránce jsme viděli perfektní vyvrcholení rozhodující časovky. O etapový triumf se pobili dva polští závodníci, svůj první triumf na Grand Tour získal Maciej Bodnar. Jezdec týmu Bora - Hansgrohe vybojoval druhé místo v časovce před dvěma lety na Vueltě, ale dnes se konečně dočkal velkého vítězství. Bodnarovi nesedly těžké podmínky v úvodní jízdě proti chronometru, ale tentokrát si všechno vynahradil a naplno rozbalil své tempařské kvality. Michal Kwiatkowski potvrdil, že si na Starou dámu přivezl výbornou formu, a mohl být za to odměněn i etapovým triumfem.

Na etapové pódium se dostal i Chris Froome, který sice nevyhrál etapu, jak moc by si to přál. Dnes jasně potvrdil, proč si náramně věřil před marseillskou časovkou, a v pořadí byl spokojený i s malým náskokem, který měl před hlavními soupeři. Britský jezdec neměl na trati konkurenci z řad favoritů na titul, a proto si vychutnává čtvrtý celkový triumf na Tour de France.

Ani ve druhé časovce se nevytáhl vítězným způsobem Tony Martin, jeden ze svých nejlepších výkonů předvedl Daryl Impey. Ke kvalitnímu představení se odhodlal Alberto Contador, který chtěl dokázat, že měl na akci potřebnou výkonnost. Z jezdců na celkové pořadí se podle očekávání dařilo i Rigobertovi Uránovi, který se posunul na druhé místo v pořadí. Po dvou druhých místech na Giru vybojoval stříbrnou pozici i na Tour.

Na dnešní časovku jen tak snadno nezapomene Romain Bardet, který se na trati pořádně vytrápil, musel být velmi nervózní. Místo toho, aby dostal pod tlak Chrisa Frooma, dal šanci Mikelovi Landovi, aby mohl doufat v pódium. Francouzský borec téměř ztratil 77-vteřinový náskok na svého španělského soupeře, což by pro něj byla velká tragedie, pokud by o tuto výhodu a pódium skutečně přišel. Ostatní jezdci udrželi své pozice, kosmetickou změnu jsme zaregistrovali na konci Top 10. Ale Warrenovi Barguilovi to nezhoršilo náladu, vždyť se stal i nejbojovnějším jezdcem celého závodu. Bílý dres po dnešním dnu patří Simonovi Yatesovi.

Prémie na trase:
ciel Cíl (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)

Krátký popis trasy:
V průběhu závodu absentovala časovka jednotlivců. Ta se nakonec objeví v předposlední etapě, nebude příliš dlouhá a je situována do větrného Marseille. Startovat se bude na slavném fotbalovém stadionu Vélodrome, ze kterého bude pokračovat cesta na přímořskou třídu La Corniche. Na tomto úseku je připravena rychlá, 7-kilometrová pasáž, kde se dostanou do výhody specialisté na ITT, a ještě více jim pomůže, pokud bude na tomto úseku foukat silný vítr. Pak se cyklisté přesunou směrem do města a zcela změní rytmus, protože na trati se objeví menší, ale významné stoupání (1,2 km; 9,1%), které je zavede ke katedrále Notre-Dame de la Garde. Odtud bude následovat krátký sjezd, jezdci se opět dostanou na La Corniche a na závěrečných pěti kilometrech po rovině se bude bojovat o každý sekundu, dokud se cyklisté neobjeví znovu na Stade Vélodrome. Zajímavá časovka nabízí technické úseky, rychlé pasáže na pobřeží, ale i menší stoupání, takže vše nasvědčuje tomu, že v Marseille uvidíme napínavé vyvrcholení celého závodu.