21. 23.7. rovinata etapa ciel rovina Montgeron > Paríž 103 km Groenewegen
 
tdf 2017 profil 01
profil etapy (© letour.fr)
 
Závěrečná etapa Tour de France znamenala pro sprintery nejprestižnější hromadný dojezd v celé sezoně a pro jezdce na celkové pořadí byla slavnostním završením bitvy o žlutý dres. No každý ze závodníků musel ještě absolvovat bez problémů pařížské okruhy, kde jsme ve finále očekávali dynamickou jízdu. V nejcennějších dresech se představili Chris Froome, Michael Matthews, Warren Barguil a Simon Yates, jejichž status už nemohlo nic ohrozit. Zajímavá situace se vyvinula mezi třetím a čtvrtým místem, kde Landa ztrácel na Bardeta pouze jednu vteřinu, ale španělský borec se mohl spoléhat pouze na to, že jeho konkurent dostane v dnešním dojezdu díru.
 
vyjadrenie ikonky ciernaStart - Montgeron
Začínáme v departmentu Essonne ve městě Montgeron ležícím mezi údolími řek Yerres a Seinev okolí rozsáhlého lesa Sénart, který je chráněnou přírodní rezervací s rozlohou kolem 3000 hektarů. Jde o převážně dubový les s množstvím více než 100-letých stromů. Od 14. století až do revoluce šlo o královský, kde často organizovali honosné hony. I vznik města Montgeron je spojen s lovem a rekreací královských rodin. Město se rozrostlo do současné podoby až v 20. století, předtím šlo o dovolenkovou destinaci s venkovským rázem. Zajímavý je zde Kostel Saint-Jacques-le-Majeur postavený v roce 1856. Byl renovovaný v roce 1941, kdy zde přibyly nové vitráže oken od umělců bratří Mauméjanových. Na jednom z oken se nachází také postava Adolfa Hitlera s mečem, což ukazuje, že již v roce 1941 se umělci snažili ostře ohradit vůči agresi Německa, které obsadilo Paříž v červnu 1940.
 
Po oficiálním zahájení etapy se prezentovali na čele balíka držitelé cenných dresů, ale vpředu se ukazovali i zástupci z Trek - Segafredo Haimar Zubeldia a Alberto Contador. První jmenovaný ukončí svoji 20-letou kariéru o několik dní na Clasica San Sebastian a pro Pistolera to byla s velkou pravděpodobností rozloučení s Tour de France. Dvojnásobný vítěz Staré dámy si dříve popovídal s Chrisem Froomem a možná rozebírali i svou účast na Vueltě, kam oba podle všeho směřují.
 
Chris Froome si užíval počtvrté šampaňské v závěrečné etapě na Tour de France a tým Sky si dal vyhotovit speciální dresy na tuto příležitost. Britská sestava jasně dominuje na této akcí v ostatních sezónách, od roku 2012 získala žlutý dres pětkrát.
 
Peloton vstoupil do Paříže sedmdesát kilometrů před cílem a etapa měla dostat spád na závěrečných okruzích, kde jsme očekávali několik ataků, které mohly mít propagační, ale také velmi seriózní charakter. Ještě předtím, než se závod rozběhl, měl pád Tsgabu Grmay (Bahrajn-Merida) a Chris Froome měnil kolo po defektu.
 
vyjadrenie ikonky cierna67 km před cílem - Porte-de-Versailles
V současnosti jedna z pařížských čtvrtí, kde v minulosti stála vstupní brána do města. Dnes se zde nachází několik významných objektů jako komplex výstaviště Parc de Expostions otevřen v roce 1987. S rozlohou více než 228 tisíc m2 jde o druhé největší výstaviště ve Francii a čtvrté největší v Evropě. Každoročně zde pořádá mezinárodní autosalon, výstava zemědělských strojů Agriculture Show či městský festival Foire de Paris. Druhým nepřehlédnutelným komplexem je Heagone Ballard sídlo francouzského Ministerstva obrany (Le ministr des Armérs) používaným pro tento účel od roku 1974. Poměrně blízko se nachází také areál francouzské státní televize franceTELEVISIONS zahrnujícím i sportovní sekcí francetvsport, která je oficiálním vysílacím a výrobcem signálu pro Tour de Fance.
 
Závěrečná etapa se rozběhla padesát kilometrů před cílem a do prvního útoku vyrazil Daryl Impey (Orica), ke kterému se přidali i Chavanel, Vermote, Lutsenko a Politt. Vedoucí skupina se ještě rozšířila, na čele se objevili i Burghardt, Erviti, Smith a Schär. A peloton si okamžitě vzaly pod patronát týmy jako Sunweb, Cofidis, Dimension Data a obě Lotto.
 
Akce se tedy rozběhla tradičním způsobem a všechny cyklisty dostala do pohotovosti i dešťová přeháňka. Defekt musel řešit i Warren Barguil, ale francouzský borec při tom minul mnohem více energie než vítěz závodu. Vedoucí skupina si vytvořila 20-vteřinový náskok. Na sprinterské prémii byl nejrychlejší Michael Schär z BMC. 
 
Ve vedoucí skupině se sešla odhodlaná parta, která chtěla využít, že na akci chyběli někteří elitní sprinteři, a dařilo se jí dostávat pod jistý tlak hlavní balík. Sprinterským celkům podal pomocnou ruku i tým Sky, což bylo překvapující, protože britská sestava nedisponovala žádným rychlým cyklistou. V úvahu přicházel pouze Kwiatkowski. Patnáct kilometrů před cílem držela vedoucí skupina náskok patnáct vteřin.
 
vyjadrenie ikonky ciernaCíl - Paříž a Champs-Elysées
Hlavní město Francie, které má přibližně 2,3 milionu obyvatel a spolu se svými předměstími a aglomeracemi je druhou největší metropolitní oblastí v Evropské unii po Londýně. Paříž je také jedno z nejnavštěvovanějších míst světa, turisté vyhledávají atraktivní památky jako Eiffelova věž, katedrála Notre-Dame, muzeum Louvre, nebo Vítězný oblouk, ale možná překvapivě druhou nejnavštěvovanější památkou po Eiffelovce je pařížský Disneyland. Champs-Elysées je nejprestižnější a nejširší ulice v Paříži s délkou 1880 m a šířkou 70 metrů, zároveň je to jedna z nejznámějších a nejdražších ulic světa. Jméno dostala podle Élysionu, což je místo v ráji v řecké mytologii. Je prodloužením náměstí Charles de Gaulle. Tuto oblast v roce 1670 navrhl známý architekt André le Notre. V minulosti se zde konaly vojenské přehlídky a velkolepé oslavy jako například při osvobození v roce 1944 nebo po vítězství fotbalistů na Mistrovství světa 1998.
 
Deset kilometrů před cílem byli uprchlíci chyceni, ale v pelotonu byla při tom mine značná dávka energie. Za balíkem zůstal Pierre Latour (Ag2r), který měl technické problémy, a peloton mu ujel. Do posledního kola přivedl hlavní skupinu tým Sky, na sólový útok se odhodlal Gruzdev z Astany. Kazašský jezdec byl chycen, pak chtěl balík potrápit Zdeněk Štybar. Nastoupil pět kilometrů před cílem a dokázal si vytvořit několikavteřinový náskok. Hlavní skupině chvilku trvalo, než se zorganizovala k nahánění našeho šampiona, vůle sprinterských celků ale byla dostatečná na to, aby Zdeňkův útok nebyl doveden do zdárného konce. Český jezdec byl eliminován 2500 metrů před páskou.
 
Následně již bylo vše připraveno na závěrečný spurt, v němž se prosadil Dylan Groenewegen. Za ním skončili André Greipel a Edvald Boasson Hagen.
 
V samotném finále jsme viděli poziční bitvu o poslední zatáčku, kterou vyhrála Kaťuša - Alpecin, protože měla na čele balíku svého jezdce, ale na druhé příčce tudy proběhl Dylan Groenewegen. Holandský borec se pak velmi brzy dostal na vedoucí pozici, ale po skvělém spurtu se udržel na této příčce až do cíle. Groenewegen začal spurt téměř okamžitě po poslední zatáčce, což je obdivuhodný výkon. Výkonnostně na něj nestačili Kristoff a Boasson Hagen, naopak André Greipel se jevil jako rychlejší, ale vystartoval vpřed pozdě. Boasson Hagen se dostal pošesté na etapové pódium v ​​tomto roce, jezdec týmu Dimension Data parádně využil nepřítomnost Marka Cavendishe. André Greipel poprvé od roku 2008 nezískal triumf na té GT, které se zúčastnil.
 
Chris Froome definitivně potvrdil svůj čtvrtý žlutý dres a chybí mu už jen jeden zářez, aby vyrovnal absolutní rekord Tour de France. Při svém triumfu maximálně využil nejen své zkušenosti, ale i zkušenosti celého týmu, který byl jeho velkou oporou ve vyrovnaných závodech. Vynikající druhou příčku obsadil Rigoberto Uran, který patří mezi pozitivní překvapení tohoto ročníku. Kolumbijský jezdec si tuto příčku zasloužil, v rozhodujících etapách ani jednou neukázal slabost. Třetí místo nakonec udržel Romain Bardet, domácí hrdina se objevil na pódiu podruhé po sobě, protože v závěrečné etapě ho nepřekonal Mikel Landa. Španělský cyklista se ani nepokusil smazat vteřinové manko.
 
Silné obsazení Top 10 doplňovali Fabio Aru, který doplatil na zdravotní problémy, agresivní Daniel Martin, který atakoval asi na každém důležitém kopci. Svůj talent potvrdili Simon Yates a Louis Meintjes a mezi nejlepšími finišovali i Alberto Contador, který vedl některé horské etapy, a Warren Barguil, který po kvalitních útocích v kopcích získal vrchařský dres a dvě etapy. Roman Kreuziger finišoval v hlavním balíku a v celkovém poradí obsadil 24. příčku. Zdeněk Štybar ztratil dvě a půl minuty, ale s akcí se rozloučil pěkným útokem v Paříži.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Dylana Groenewegena (vítěz)
"Je to mé první vítězství na Tour a také na Grand Tour a získat ho v Paříži je fantastické. Nemůžu tomu uvěřit, je to splněný sen. Jako dítě jsem sledoval finále na Champs-Élysées, proto mnou lomcují obrovské emoce. Tým odvedl skvělou práci , držel mě na pozici, ale v závěru jsem se dostal za tým Kaťuša - Alpecin a po poslední zatáčce jsem začal sprintovat. "
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Chrise Frooma (vítěz GC)
"Jsem velmi šťastný, nemám slov. Tento dojezd nikdy nezklame. Je magické mít na sobě žlutý dres po třech týdnech těžké jízdy. Pokaždé, když jsem ho získal, byl to výjimečný pocit. Všechna má vítězství byla jedinečná. Tento poslední si budu pamatovat jako ten, kde byly velmi malé rozdíly mezi hlavními favority. A teď přichází čas, abych to oslavil."
 
 
Výsledky
1. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 2:25:39 120
2. GREIPEL André Lotto Soudal link ikonka 00:00 50
3. BOASSON HAGEN Edvald Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00 25
4. BOUHANNI Nacer Cofidis, Solutions Crédits 00:00 15
5. KRISTOFF Alexander Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00 5
6. BOZIČ Borut Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
7. CIMOLAI Davide FDJ link ikonka 00:00  
8. PERICHON Pierre-Luc Fortuneo - Oscaro 00:00  
9. SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe 00:00  
10. BENNATI Daniele Movistar Team link ikonka 00:00  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Konečné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 86:20:55 1000
2. URAN Rigoberto Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:54 800
3. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 02:20 675
4. LANDA Mikel Team Sky link ikonka 02:21 575
5. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 03:05 475
6. MARTIN Daniel Quick-Step Floors link ikonka 04:42 400
7. YATES Simon ORICA - Scott link ikonka 06:14 325
8. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 08:20 275
9. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 08:49 225
10. BARGUIL Warren Team Sunweb 09:25 175
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 

 
 
Prémie na trase:
sprint-20 39 km - PARÍŽ (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
ciel Cíl (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové vteřiny 10-6-4
 
 
Krátký popis trasy:
Oslava hrdinů Tour de France se nemůže odehrát jinde než na Champs-Élysées, výjimečná etapa si zaslouží i stylové prostředí. Peloton se vydá na poslední výpravu z městečka Montegron, a právě na tomto místě odstartovala vůbec první etapa Staré dámy v roce 1903. Finále závodu se uskuteční na známém 7-kilometrovém okruhu, přes který se proběhne osmkrát. S blížícím se cílem budeme svědky mnoha útoků, ale sprinteři milují Champs-Élysées a nebudou chtít prohrát na domácím hřišti.