2. 20.8. rovinata etapa ciel rovina Nimes > Gruissan 201 km Lampaert
 
etapa 02
profil etapy - 402 nastoupaných metrů (© lavuelta.com)
 
Druhý den organizátoři připravili čistě francouzskou etapu z Nimes do pobřežního města Gruissan. Byla to 203 kilometrová rovinatá prověrka.
 
Všichni víme, že na Vueltě mají sprinteři pouze pár možností ukázat svou rychlost a mnoho jich sem ani nepřijelo, takže možnost na cenné vavříny dostali závodníci, kterým se v sezóně až tak nedařilo. Jejich symbolem je John Degenkolb, který sice vyhrál na úvod sezóny etapu v Dubaji, ale od té doby se dostal devětkrát do Top 3 bez vítězství. Závodníka Treku chtěli i dnes zarmoutit závodníci jako Sacha Modolo (UAE), Jens Debusschere (Lotto Soudal) nebo vyzyvatel Magnus Cort (Orica), který loni vyhrál dvě etapy, takže mohl být i dnes pozitivně naladěn.
 
Z hlediska boje o dres lídra závodu se dnes očekávalo, že Daniel Oss přijde do cíle jako první závodník BMC a svlékne Dennise. Jiní závodníci z jiných týmů neměli velkou šanci. Matteo Trentin by potřeboval alespoň druhé místo v cíli, ostatní rychlí závodníci byli mimo ztráty deseti vteřin.
 
Vrchaři měli z dnešní etapy takové obavy, že se jejich týmy pohybovaly vpředu, o tempo se starali hlavně lidé z Treku-Segafredo. Foukal poměrně silný boční vítr. Asi by nikdo neřekl, že v den nevznikne žádný únik, který by měl více než deset vteřin k dobru.
 
Navzdory o něco vyšší nervozitě než v jiných rovinatých etapách nemusela drtivá většina závodníků řešit nic zásadního. Došlo k jednomu pádu, ale nebyla hlášena žádná odstoupení ani favority na zemi. Z větších jmen měl technické problémy Chris Froome (Sky), ale vyřešil je rychle. Několik závodníků někdy vypadlo z balíku, ale vrátilo se zpátky.
 
Pět kilometrů před finišem se konvoj musel zastavit kvůli přecházejícímu vlaku. Vzhledem k tomu, že nebyl únik, rozhodčí se příliš nezapotili. Ale zato se zapotil kameraman, jehož motorka se poroučela k zemi. Řidiči se tomuto problému vyhnuli.
 
Byla to zvláštní etapa. Ve druhé polovině tempo kleslo. Šlo se rychle, někdy pomalu, vše podle vítru. Sky, Trek, BMC a Kaťuša se nejčastěji objevovali na čele.
 
V předposlední hodině přišly dvě nepříjemné zprávy. Kvůli pádu se se závodem rozloučili dva závodníci - Javier Moreno (Bahrajn-Merida) a Anass Ait El Abdia (UAE Team Emirates).
 
Na sprinterské prémii třicet kilometrů před finišem mělo mnoho jezdců velký zájem o body. Matteo Trentin (Quick-Step) získal čtyři body a tři vteřiny, přiblížil se tak k červenému trikotu a možná by mohl chtít bojovat o ten zelený.
 
Quick-Step měl však v plánu ještě velkou akci v závěru. V závěrečných kilometrech se složili na čele balíku, rozbili jej a Yves Lampaert si po samostatném útoku jel za triumfem. Matteo Trentin spurtoval a vyhrál bitvu o druhé místo před Adamem Blythem a Edwardem Theunsem. Modolovi a Schwarzmannovi připadla další místa. Bez ztráty finišoval i Daniel Oss od kterého se čekalo, že získá dres lídra, ale BMC dnes nemělo šanci proti sehranému Quick-Stepu.
 
Jen Vincenzo Nibali se z favoritů udržel na čele a byl jediný, kdo dnes nic nekoupil. Překvapivě dobře si počínal Esteban Cháves, měl pouze pět vteřin ztrátu a tak dojela na pásku osmivteřinová skupina s Fromomem, Aruem, Costou, Majkou, Yatezem, Pozzovivem a Keldermannem.
 
V celkovém pořadí to znamenalo posunutí dvojice Quick-Step do čela. Lampaert bude mít na sobě červený dres a zítra si bude Trentin moci vychutnat zelenou. Mezi nimi je jenom jedna vteřina. Oss ztrácí tři.
 
 
Výsledky
1. LAMPAERT Yves Quick-Step Floors link ikonka 4:36:13 50
2. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 00:00 20
3. BLYTHE Adam Aqua Blue Sport 00:00 8
4. THEUNS Edward Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
5. MODOLO Sacha UAE Team Emirates 00:00  
6. SCHWARZMANN Michael BORA - hansgrohe 00:00  
7. VAN ASBROECK Tom Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:00  
8. OSS Daniel BMC Racing Team link ikonka 00:00  
9. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe 00:00  
10. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. LAMPAERT Yves Quick-Step Floors link ikonka 4:52:07 20
2. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 00:01  
3. OSS Daniel BMC Racing Team link ikonka 00:03  
4. VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team link ikonka 00:17  
5. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 00:17  
6. DENNIS Rohan BMC Racing Team link ikonka 00:17  
7. ALAPHILIPPE Julian Quick-Step Floors link ikonka 00:18  
8. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 00:18  
9. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 00:21  
10. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:21  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Cyklisti zůstanou v Nimes do dalšího dne a francouzské městečko odpálí jednu z mála příležitostí pro sprintery. Na trati se nenachází žádná stoupání, což ocení nejrychlejší jezdci v pelotonu, ale cesta do Gruissan proběhne na pobřeží Středozemního moře, kde bude všechny zúčastněné znervózňovat vítr. V loňském roce finišovala v tomto regionu jedna etapa Tour de France a byla to ta prověrka, kde ve větrném počasí před cílem zaútočili Sagan s Froomem. Koncovka druhé etapy je nenáročná, neobsahuje ostré zákruty, proto v očekávaném hromadném spurtu uvidíme prezentaci nejvyšších rychlostí na akci.