3. 21.8. rovinata etapa ciel rovina Canigo-Conflent > Andorra 158 km Nibali
 
etapa 03
profil etapy - 3000 nastoupaných metrů (© lavuelta.com)
 
 
Andorra bývá častou zastávkou na Grand Tours, obvykle v itineráři Vuelty. Nikdy se to však nestalo hned ve třetí etapě. Závodníky čekalo 158 kilometrů, tři tisíce výškových metrů, tři kategorizovaná stoupání a tři různé země.
 
Na start se postavilo 194 závodníků, druhá etapa byla konečnou až pro čtyři závodníky, kromě Koláře, Morena a El Abdiu nemohl dnes pokračovat ani Benjamin King z DiData.
 
Byli jsme zvědaví, jak se to bude vyvíjet s únikem, protože včera se žádný nevytvořil a dnes měli jezdci Quick-Stepu náročný úkol pohlídat si vývoj etapy. Od startu to ale vzali velmi zlehka a bez problémů odešla osmička, která nebyla od začátku kompaktní, ale postupně se poskládala. Byli to Axel Domont a Alexandre Géniez (2x Ag2r), Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Davide Villella (Cannondale), Przemyslaw Niemiec (UAE), Anthony Turgis (Cofidis), Fabricio Ferrari (Caja Rural) a Fernando Orjuela (Manzana).
 
Náskok čelní partie stoupal na hranici čtyři a půl minuty, ale pod vrcholem Col de la Perche (19,5 km; 4,8%) se trochu snížil. Vrcholem prvního kategorizovaného kopce závodu prošel jako první Thomas De Gendt a připsal si prvních deset bodů do boje o vrchařskou soutěž, která bude pravděpodobně jeho cílem. Bude se také snažit vyhrát scénu. Oficiální kanály Vuelty připomínají, že vyhrál už na Stelviu i Mont Ventoux, takže Anglíru by určitě nebylo k zahození ...
 
V rovinaté střední pasáži etapy se nikdo výrazněji ke Quick-Stepu nechtěl přidat a rozestup se vrátil do hodnot před vrcholem prvního kopce a začal se přibližovat k pěti minutám. Nic podstatné se nekonalo. Všichni určitě přemýšleli nad závěrem etapy, který vyvolával mnohé otázky.
 
54 km před páskou ještě v rovinatém úseku začal trošku vyvádět Axel Domont, který vyrazil dopředu a začal si budovat náskok před už bývalými spolupracovníky z úniku. O pár minut se dostal pod Col de la Rabassa (délka 13,3 km; sklon 6,8%). Nepříjemné stoupání Francouze "zlikvidovalo" a zbytek úniku se rozdělil. Vpředu zůstala trojice Villella, Ferrari a Geniez, za nimi stoupali Turgis, s Niemiecem a De Gendtem. Peloton se podle očekávání rychle přibližoval a v polovině kopce spolkl první trojici. Tempo bylo již určeno jezdci Sky.
 
Villella s Geniezem ukázali, že mají více sil než Ferrari a nastoupili mu. Vypadalo to tak, že přijdou na vrchol Col de la Rabassa před vrchaři a poperou se tak o puntíkatý dres. Z balíku mezitím odešel Antonio Pedrero, španělský debutant z Movistaru. Nebyl tam už ani Yves Lampaert, ale z opačného důvodu, tempu nestačil a potvrdily se papírové předpoklady o převlékání la roja. Mezi závodníky, kteří nestačili tempu Sky byl překvapivě i Marc Soler, který zaujal neuvěřitelnými vrchařskými výkony v Katalánsku a někteří ho považovali za černého koně Vuelty. Brzy ho následovala i další mladá hvězdička z Movistaru Richard Carapaz. Když to nevydržel ani Bob Jungels (Quick-Step), bylo jasné, že dnešní rozdíly mohou být větší než se čekalo.
 
O pozornost si řekl i Rui Costa (UAE), který nastoupil s Darwinem Atapumou pět kilometrů před vrcholem kopce, a to ještě zvýšilo tempo Sky. Villella a Geniez to měli sečtené. Podařilo se jim ale přehoupnout přes vrchol těsně před mašinou Sky, která zlikvidovala Costu a Villellu čekali pódiové starosti. Ve sjezdu to vzdali a na čele byla zhruba padesátka závodníků. Ve sjezdu se rozhodli tempo udávat borci UAE.
 
Čekal je ještě výstup na Alto de la Comella (4,3 km; 8,6%), který vrcholil sedm kilometrů před páskou. Ještě před tím byla na programu sprinterská prémie a překvapivě pouze Chris Froome měl zájem o vteřiny. Bez potíží dostal tři. 
 
Pod kopec vletěl Gianni Moscon tak rychle, že eliminoval úplně všech kromě svého lídra Frooma, Chávese a Arua. Nibali, Bardet, Pozzovivo, Moreno, Van Garderen, Roche, De la Cruz, Zakarin, Yatesové, Barguil, Woods a Meintjes se vzpamatovali o pár vteřin a díru zalepili. To se ale zdaleka nestalo v případě Alberta Contadora, který zcela odpadl. Problémy měli i Keldermann s Kruijswijkem a Majkou.
 
Dobrou zprávou pro dramatizaci akce bylo, že Sky nebyl až takový suverénní. Kilometr před vrcholem Alto de la Comella zůstal při Froomovi už jen Nieve a bylo tam ještě asi patnáct závodníků. To už ale zvažoval nástup Froome. Nejsilnější vrchař současnosti se zbavil všech soupeřů kromě Estebana Chávese (Orica). Ten mu ale nestřídal, takže vše bylo na Britovi. Za nimi nechtěl jít Fabio Aru (Astana) sám, stále se rozhlížel a hledal koalici. Našel ji v podobě Romaina Bardeta (Ag2r).
 
Vrcholem prošli jako první dvě dvojčata. Froome - Chaves a Aru - Bardet. Za nimi šel David de la Cruz (Quick-Step) a tak parta Nibali, Roche, Van Garderen, Pozzovivo. Vpředu se ale taktizovalo, nikdo nechtěl vystřídat Frooma a osm set metrů před páskou se všichni spojili. Perfektní předvedl Vincenzo Nibali a žralok si dnes soupeře pořádně vychutnal. Vyhrál poměrně jasně. Druhý spurtoval De La Cruz, třetí Froome.
 
Pouze devět závodníků zvládlo obtížnou etapu bez ztráty. Yatesové dostali půl minuty, Meintjes a Zakarin 54 vteřin. Barguil, Costa, Kelderman, Kruijswijk a López získali nepříjemných 74 vteřin. Zdá se však, že Contador s Majkou jsou už mimo hru, dostali až dvě a půl minuty, což ještě není velmi rozhodující, ale velmi to odhalilo jejich formu.
 
A můžeme hádat, kdo se oblékl do la roja. Byl to Christopher Froome, který si pomohl bonusy na prémii i v cíli. De la Cruz, Roche a Van Garderen prohráli souboj o dres na prémii, kterou vypustili. Mají dvouvteřinovou štěrbinu. Nibali ztrácí deset, Cháves jedenáct vteřin. Šest závodníků je tedy na čele závodu s minimálními rozdíly.
 
Uvidíme, jestli se v příštích dnech něco změní. Zejména domácí De la Cruz by mohl mít zájem spurtovat na prémiích, aby se dostal do dresu, který oblékl i loni.
 
Nibali se oblékne do zeleného dresu, puntíkatý připadl Villellovi a Froome získal červený a bílý dres. 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Vincenta Nibaliho (vítěz)
"Věděl jsem, že to bude těžká etapa. V předposledním kopci jsme šli příliš rychle, tak jsem musel v tom posledním trochu zvolnit, jet si své tempo. Ve sjezdu jsem se pak snažil otesat ztrátu, ale nemyslel jsem si, že umíme dojet tu skupinu, tak jsem ani nepomýšlel na triumf. V tom závěru se mi to povedlo.
Bude velmi těžké bojovat o červený dres s takovým závodníkem, jakým je Froome."
 
 
Výsledky
1. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 4:01:22 100
2. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 00:00 40
3. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 00:00 20
4. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00 12
5. CHÁVES Esteban ORICA - Scott link ikonka 00:00 4
6. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 00:00  
7. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 00:00  
8. VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team link ikonka 00:00  
9. POZZOVIVO Domenico Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
10. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:25  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 8:53:44 20
2. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 00:02  
3. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 00:02  
4. VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team link ikonka 00:02  
5. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:10  
6. CHÁVES Esteban ORICA - Scott link ikonka 00:11  
7. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 00:38  
8. YATES Adam ORICA - Scott link ikonka 00:39  
9. POZZOVIVO Domenico Ag2r La Mondiale link ikonka 00:43  
10. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 00:48  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
1 20 modre 133 km - Col de la Perche: délka 19,5 km; sklon 4,8 % (10-6-4-2-1)
1 20 modre 31 km - Col de la Rabassa: délka 13,3 km; sklon 6,8 % (10-6-4-2-1)
2 20 modre 7 km - Alto de la Comella: délka 4,3 km; sklon 8,6 % (5-3-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Třetí den a závodníci se dostanou do relevantních kopců. Začínat se bude na francouzském území, kde stojí dlouhá prověrka Col de la Perche, po které se cyklisté přesunou přes Španělsko do Andorry, a tento maličký stát nabídne dva kopce. Coll de la Rabassa je v první části tvrdým stoupáním, kde se přecedí hlavní skupina, ale to hlavní zařídí Alto de la Comella. Tento krátký kopec se pohybuje v okolí osmi procent, což je už pěkná nabídka na útok, jelikož vrcholí jen sedm kilometrů před cílem. Ve třetí etapě se objeví první stoupání, finišuje se po klesání, bude to nervózní prověrka. Za jistých okolností se může prosadit hlavní únik dne, etapový triumf se dá získat útokem na posledním kopci, anebo si tento dojezd pohlídají hlavní favorité na titul a bude se spurtovat v malé skupině nejsilnějších.
 
 
etapa 03 kopec
profil kopce (© lavuelta.com)