4. 22.8. zvlnena etapa ciel rovina Escaldes-Engor. > Tarragona 193 km Trentin
 
etapa 04
profil etapy - 1740 nastoupaných metrů (© lavuelta.com)
 
 
Čtvrtá etapa měla po náročném dnu v Andoře opět patřit rychlým mužům. Motivace byla velká, protože španělské dobrodružství příliš mnoho příležitostí nenabízí, a tak se očekávala práce Treku - SegafredoBory - Hansgrohe nebo týmu UAE. Všechno odstartovalo opět v mini krajince ve městě Escaldes - Engordany, které má přibližně 17-tisíc obyvatel. O 13:00 našeho času.

Etapa měřila bez sedmi dvě sta kilometrů a měla zvlněný charakter. Jako první zvířil hladinu v pelotonu Johan Le Bon z FDJ. To všechno již na jedenáctém kilometru. O pět tisíc metrů později se k němu přidala čtveřice Stéphane Rossetto (Cofidis), Diego RubioNicholas Schulz (oba Caja Rural) a Juan Osorio (Manzana Postobón). Vytvořil se tak únik dne.
 
Náskok uprchlíků utěšeně narůstal. Již po 30 kilometrech činil téměř čtyři minuty. O dalších 35 kilometrech atakoval hranici sedm a půl minuty. Bylo taky velmi horko. Teplota vzduchu nebyla daleko od čtyřicítky. Rtuť na teploměru se vyšvihla na 37, 5 stupňů celsia, což cyklisté nemají moc rádi.
 
Po dvou hodinách závodění byla průměrná rychlost 41,8 kilometrů za hodinu, což bylo relativně rychlé tempo. Při této rychlosti jsme očekávali dojezd ve městě Tarragona přibližně o tři čtvrtě na šest. Posledních 90 kilometrů do cíle jsme v čele balíku viděli týmy Quick-Step, UAE a Aqua Blue Sport pracující pro Adama Blytha.
 
Poté již závodníci začali stoupat na jedinou velkou překážku celého dne. Mluvíme o kopci Alto de Belltall. Byl dlouhý třináct kilometrů s průměrným sklonem 2,8 %. Průběžný lídr vrchařské soutěže Ital Davide Villella se ale obávat o ztrátu dresu nemusel. Bonifikace za "trojkové" stoupání si měli rozdělit lidi v úniku.
 
A i se tak stalo, přičemž vyhrál Rossetto, ale stoupání rozdělilo vedoucí skupinu na tři části. V čele se osamostatnila dvojice Rossetto s Rubiem, kterou pronásledoval osamocený Osorio a ještě za ním se nacházel Le Bon se Schulzem. Tyto dva závodníky ale hlavní balík velmi rychle dostihl. Později to zabalil i Juan Osorio, a tak se před pelotonem vezla už jen dvojice závodníků.
 
Následovaly tak trochu nudné kilometry, kdy se balík snažil dostihnout uprchlíky. Penzum práce odváděly Quick-Step a Aqua Blue Sport. Čtyřicet kilometrů do pásky měli však stále k dobru tři a půl minuty. Vypadalo to ale pod kontrolou. Po čtyřech hodinách se jelo průměrnou rychlostí 40 kilometrů za šedesát minut.
 
V čele absentovali jezdci Treku - Segafredo. A našel se i důvod. Na twitteru týmu se objevila informace, že John Degenkolb je nemocný a bojuje v zadní části balíku, který ale postupně zvyšoval tempo, a tak to měl mít německý jezdec velmi těžké. Vypadalo to tak, že jeho zaměstnavatel asi nebude na tuto Grand Tour vzpomínat jako na tu nejlepší.
 
Do cíle chybělo posledních 19 kilometrů a dávku nepříjemností si vybral průběžně třináctý muž Wilco Kelderman ze Sunwebu. Po pádu ho ale počkali jeho kolegové, kteří se ho snažili vrátit zpět. Nakonec to zvládli. A aby nebylo pádů málo, k zemi se poroučel i Mark Christian (Aqua Blue Sport).
 
Rossetta s Rubiem pohltili asi osm kilometrů před cílem a otěže závodu převzali "podlaháři". Viděli jsme také aktivitu Ricarda Vilelu, ale nakonec jsme přece jen viděli hromadný dojezd, který ovládl Quick-Step jezdící pro Mattea Trentina! Ital odcházející do Orica-Scott zkompletizoval sbírku triumfů na Grand Tours, I když v kariéře má jen dvanáct vavřínů. Daří se mu ale na těch největších akcích. Druhé místo si vyspurtoval José Juan Lobato z Lotta NL - Jumbo a třetí stupínek patří Tomovi Van Asbroeckovi z Cannondalu.
 
V závěru jsme ještě viděli pád Domenica Pozzoviva a Daniela Morena, a I když by to v jejich případě nemělo být nic vážného, stalo se to před ochranní zónou, takže si zapsali nepříjemné ztráty. Moreno 1:38 a Pozzovivo dokonce až 3:25.. Ve večerných reakcích se na to podíváme.
 
Červený dres bez problémů udržel Chris Froome. Bez problémů to bylo i v TOP 10, nezaregistrovali jsme tam jen zmiňovaného Itala v barvách Ag2r. Trentin se dostal do čela bodovací soutěže a ostatní zůstali bez změny. Puntíkovaný tedy bude nadále Villella a bílý Cháves, který dres nosí místo Frooma.
 
 
Výsledky
1. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 4:43:57 100
2. LOBATO Juan José Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00 40
3. VAN ASBROECK Tom Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:00 20
4. THEUNS Edward Trek - Segafredo link ikonka 00:00 12
5. DEBUSSCHERE Jens Lotto Soudal link ikonka 00:00 4
6. MODOLO Sacha UAE Team Emirates 00:00  
7. MANZIN Lorrenzo FDJ link ikonka 00:00  
8. ANDERSEN Søren Kragh Team Sunweb 00:00  
9. REGUIGUI Youcef Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00  
10. BOL Jetse Manzana Postobon 00:00  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 13:37:41 20
2. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 00:02  
3. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 00:02  
4. VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team link ikonka 00:02  
5. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:10  
6. CHÁVES Esteban ORICA - Scott link ikonka 00:11  
7. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 00:38  
8. YATES Adam ORICA - Scott link ikonka 00:39  
9. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 00:48  
10. YATES Simon ORICA - Scott link ikonka 00:48  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 modre 66 km - Alto de Belltall: délka 13 km; sklon 2,8 % (3-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Na přímočaré silnici do města Tarragona stojí jen jedno menší stoupání, a to znamená pohotovost pro nejrychlejší jezdce. Dojezd čtvrté etapy je technický, což zvýší nároky na dobrý lead-out. Flamme rouge se nachází na kruhovém objezdu, poté jsou připraveny ještě dvě zákruty a cílová rovinka je dlouhá 350 metrů, ale i před ní je připraven kruhový objezd. Jen ten sprinter, který projede přes tyto nástrahy v čele balíku, bude bojovat o etapový triumf. V Tarragonu se objevila Vuelta i v roce 2013, když se zde prosadil Philippe Gilbert. A to je signálem, že se bude finišovat do mírného kopce.