5. 23.8. rovinata etapa ciel rovina Benicássim > Alcossebre 173 km Lutsenko
 
etapa 05
profil etapy - 2733 nastoupaných metrů (© lavuelta.com)
 
 
Na Vueltě chtějí kompetentní fanoušky udržet ve střehu každý den, takže ani v prvním týdnu žádná série sprinterských etap neexistuje. V nevyzpytatelné páté etapě měli šanci mnozí závodníci téměř ze všech týmů. Čekalo je 176 kilometrů z Benicássimu do Alcossebre s pěti malými kopci včetně cílového. Očekával se početný únik a tým Sky měl v rukou to, zda se o triumf pobijí favorité, anebo nechají prostor skupině.
 
Ještě před startem přišla nepříjemná zpráva z tábora Treku, který se musí smířit s menšími zdravotními potížemi Alberta Contadora, ale ty Johna Degenkolba již Němcovi nedovolily pokračovat. S žaludečními potížemi se trápí i několik závodníků Bory včetně Rafala Majky, kromě Koláře zatím všichni pokračují.
 
Od úvodu bylo na trase rušno. Prakticky ihned ujela devítka závodníků i se zvučnými jmény včetně lídra vrchařské soutěže Davide Villellu (Cannondale). Po dvaceti kilometrech se k nim ještě přidalo sedm dalších lidí, takže tam kromě Villellu byli Rubén Fernandez a Marc Soler (2x Movistar), Lluis Mas Hector Saez (2x Caja Rural), Julian Alaphilippe (Quick-Step), Michael Schwarzmann (Bora), Alexis Gougeard(Ag2r) Marco Haller (Kaťuša), Jérémy Maison (FDJ), Matej Mohorič (UAE), Alexej Lutsenko (Astana), Valerio Agnoli (Bahrajn-Merida), Merhawi Kudus (Dimension Data), Michel Kreder (Aqua Blue) a Jetse Bol (Manzana). K šestnáctce borců se po tuhém samostatném boji s osudem připojil i Matvej Mamykin z Kaťuše.
 
Villella měl pochopitelně velký zájem o vrchařské body. První dobrou zprávou pro něj bylo, že De Gendt ani Geniez v úniku nebyli a mohl bojovat s "bodově čistými" závodníky, před nimiž měl dvanáctibodovou výhodu. Prvních pět bodíků získal na úvodním kopci Alto del Desierto de las Palmas. Tři bral Mas, jeden Lutsenko.
 
Únik dostal prostor i díky tomu, že i když v něm bylo až sedmnáct lidí a jedeme jen pátou etapu, nenacházel se tam žádný černý Petr, který by byl vysoko v pořadí. Nejvýš byl Jetse Bol z Manzany, ale až s mankem pěti minut a bylo jasné, že s takovým odstupem únik do cíle určitě nepřijede. Jezdci Sky to drželi pod třemi minutami.
 
Po druhém kopci Alto de Cabanes na 55. kilometru přece jen došlo k navýšení náskoku přes hranici třech minut, ale nic zásadního se neměnilo. Na kopci si první tři místa rozdělili stejní závodníci, takže Villella měl už dvacet bodů.
 
Ani dnešní den nezvládli všichni závodníci bez šrámů. Przemyslaw Niemiec (UAE) spadl na konci první hodiny, Jelle Wallays (Lotto Soudal) zase na konci druhé. Oba museli být ošetřeni, ale pokračovali.
 
Pokračoval i souboj Villellu s Masem o body na prémiích. Diváci na Coll de la Bandereta opět sledovali jako prvního Itala z Cannondalu, který brzy odejde do Astany. Měl tak již 25 bodů, Mas jen chudých osm, ale plánoval skočit alespoň na druhé místo v této klasifikaci, jelikož měl na dosah ještě minimálně poslední dvojkový kopec.
 
63 kilometrů před cílem začalo předposlední stoupání Alto de la Serratella, které mělo až 13,2 km, ale sklon pouze 3,7 %. Náskok úniku se pod ním zmenšil na 3:20. Balík stále vedli jen rovináři Stannard a Knees. Chvíle Froomové vrchařské úderky ještě jen měli přijít, i když dnes to z jejich pohledu nebyla zdaleka nejtěžší etapa.
 
Únik začal jet sám proti sobě už v první polovině kopce. Zejména jezdci Caja Rural Mas a Saez  nebyli spokojení s touto situací, chtěli se ukázat a víckrát nastoupili. Podpořil je i Fernandez z Movistaru. Ztráta pelotonu stoupla, ale zatímco tam bylo tempo ideální a pravidelné, vepředu ne. Nebylo ale jasné, zda Sky únik dohnat chce anebo ne, určitě ho chtěli hlavně držet pod pěti minutami kvůli Bolovi.
 
Prémii bral opět Villella před Masem a bylo jasné, že pár dnů ho určitě nikdo nesvlékne. Mezitím tempo čela nevydržela dvojice Saez a Schwarzmann. Ostatní závodníci se "zmáčkli" a vrchol zdolali spolu. V dlouhé klesavé pasáži už bylo jasné, že si to tito borci rozdají i o triumf, protože týmu Sky nechtěl nikdo pomoct a Britové se neměli proč moc snažit.
 
Čelo ale nebylo kompaktní. Kaťuša tam měla dva závodníky, takže dvě karty a Marco Haller vyzkoušel atak. Po několika minutách ho doplnili Matej Mohorič s Alexejem Lutsenkem. Dvanáct lidí zůstávalo pár vteřin za nimi. V této situaci byl největším favoritem na etapu ardenský specialista Julian Alaphilippe (Quick-Step), který se vepředu celý den choval nenápadně. A lidi z Manzany měli asi těsně před infarktem, protože Jetse Bol byl virtuálně v červeném dresu. I on jezdil rozumně.
 
Mohorič trochu překvapivě nevydržel vepředu a propadl se do mezery mezi čelnými skupinami. K jeho neštěstí se zvětšovala. Haller s Lutsenkem jeli perfektně, zvýšili to na padesát vteřin. To již rozbilo zbylou část úniku. Reagovat na tuto situaci musel Alaphilippe. Naopak, balík přestal soutěžit a ztráta se vyšplhala na 6:40. Připomínáme Bolovou ztrátu 4:56. On byl ale ve druhé skupině.
 
Velké natahovačky pokračovaly dál a situace v původním úniku se neustále měnila. K definitivnímu ataku nasadila čtveřice KudusSolerAlaphilippe a Gougeard, která odjela od zbytku, dohnala Mohoriče a tato jména vzbuzovaly velký respekt. Asi jsme zde viděli dnešního vítěze. Bol a ostatní se trápili za nimi. Věděli, že to již zvládnou před pelotonem, ale přišli o šanci pobít se o etapu. Holanďan měl patnáct kilometrů před páskou zhruba minutu virtuálního náskoku na la roja. Věděl, že asi to stačit nebude, protože favorité to v závěru rozbalí.
Haller s Lutsenkem se nevzdávali a pomáhalo jim i to, že vzadu se nespolupracovalo ideálně. Gougeard s Kudusem odskočili a Mohorič se Solerem nechtěli střídat Alaphilippovi. Všichni věděli, že Francouz bude na krátkém kopci velmi silný. Bol stále udržoval la roja. Manzana prožívala velké okamžiky, ale jejich šance nebyla velká.
 
Haller s Lutsenkem přijeli pod kopec Ermita de Santa Lucia (3,4 km; 10 %) v čele závodu. Gougeard s Kudusem dorazili 25 vteřin za nimi, o dalších patnáct AlaphilippeMohorič a Soler. Mezi všemi sedmi byl otevřený souboj.
 
Prudký cílový kopec fantasticky zvládl Alexej Lutsenko, který dominantně zvítězil před Merhawim Kudusem a Marcem Solerem. Frustrovaný Alaphilippe podle nás závěr vypustil. Bol nakonec ztratil 2:30 po svém životním výkonu, ale Froome a skupina dorazila do cíle se ztrátou 4:30, takže mu dvě a půl minuty chybělo.
Favorité si to mezi sebou taky moc hezky rozdali a i mezi nimi byli vítězi a poražení. S Froomem se dokázali vyšplhat do cíle jen ContadorCháves a Woods. Těsně před vrcholem s nimi ztratil kontakt Van Garderen, který od nich dostal osm vteřin a o tři více A. YatesRocheAruKelderman a Zakarin.
 
Zatímco Contador pookřál, Cháves potvrdil šanci vyzvat Frooma v boji o celkový triumf a Woods si získal další fanoušky, Nibali dnes překvapivě dostal 26 vteřin, ale ještě víc Romain Bardet, kterého přivlékl na sv. Lucii Pozzovivo s mankem 49 vteřin na topfavority.
 
Situace v čele závodu tedy vypadá tak, že Froome má po novém deset až třináctivteřinový náskok na trojici Van GarderenCháves a RocheBardet vypadl až z Top 10 s mankem 1:37. Pro Ag2r tedy začala Vuelta dost špatně. Rozestupy jsou ale malé, takže všechno se ještě bude vyvíjet. V následujících dvou etapách pravděpodobně ne, ale v Sky, podobně jako dnes, se rozhodnou, jak ty etapy budou vypadat.
 
V zeleném dresu zůstane Matteo Trentin, který se možná pokusí připsat další body zítra. Davide Villellu podle nás v prvním týdnu už nikdo nesvlékne z puntíkovaného dresu a dlouho se asi měnit nebude ani kombinovaná soutěž s Froomem v čele a Chávesem jako nositelem. Astana se dnes dostala do čela mezi týmy.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Alexeje Lutsenka (vítěz)
"Bylo to trochu zvláštní. Chytil jsem si zadní kolo Hallera, ale příliš mi v tom našem úniku nestřídal. Ale i tak jsme udržovali dobrý náskok, takže jsem rád, že to tak bylo. Byl jsem zde už před pár lety  druhý, takže konečně to dnes vyšlo na vítězství. To byl i můj cíl před závodem."
 
 
Výsledky
1. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 4:24:58 100
2. KUDUS Merhawi Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:42 40
3. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 00:56 20
4. MOHORIČ Matej UAE Team Emirates 01:11 12
5. GOUGEARD Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 01:24 4
6. HALLER Marco Kaťuša - Alpecin link ikonka 01:37  
7. ALAPHILIPPE Julian Quick-Step Floors link ikonka 01:40  
8. BOL Jetse Manzana Postobon 02:04  
9. MAMIKIN Matvej Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:18  
10. MAISON Jérémy FDJ link ikonka 02:31  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 18:07:10 20
2. VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team link ikonka 00:10  
3. CHÁVES Esteban ORICA - Scott link ikonka 00:11  
4. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 00:13  
5. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 00:23  
6. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:36  
7. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 00:49  
8. YATES Adam ORICA - Scott link ikonka 00:50  
9. YATES Simon ORICA - Scott link ikonka 01:09  
10. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:13  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 

 
 
Důležité kopce na trase etapy:
2 20 modre 50 km - Alto de la Serratella: délka 13,2 km; sklon 3,7 % (5-3-1)
3 20 modre Cíl - Ermita de Santa Lucia: délka 3,4 km; sklon 4,2 % (3-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Pátá etapa otevře nabídku výbušných cílových dojezdů, Ermita Santa Lucia (3,4 km; 9,8 %) si odkroutí premiéru na Vueltě. Nebude to jednoduchý den, protože po celé trase jsou rozmístěny čtyři horské prémie, ale před závěrečným kopcem dostanou závodníci slušný prostor na zotavení. Ermita Santa Lucia je prudké finále, kde sklon jen výjimečně klesne pod deset procent a vyskytuje se tu několik úseků s 20rocentními maximami. Na začátku akce prověří jezdce na celkové pořadí, strmé pasáže budou vyhovovat těm výbušnějším anebo nebojácným vrchařům. Pohled na loňské edice říká, že v tomto bodu závodu se mezi favority nevytváří velké rozdíly, ale v přímořské vesničce Alcossebre i tak uvidíme vypjaté finále a budeme sledovat, zda Ermita Santa Lucia nenachytá některého z důležitých cyklistů.