6. 24.8. zvlnena etapa ciel rovina Vila-Real > Sagunt 198 km cíl: 17:40
 
etapa 06
profil etapy - 2600 nastoupaných metrů (© lavuelta.com)
 
 
Na start šesté etapy se postavilo 191 závodníků. Odstartovalo se krátce po pravém poledni za příjemné teploty 33 stupňů celsia. Start byl velmi rychlý a již po dvaceti kilometrech se objevila první aktivita. Bylo to v podání Nikiho Terpstru a Valeria Agnoliho. Později se o únik pokusili i Daniel Oss se Simonem Clarkem. Oba pokusy ale padly.

Etapa dlouhá 198 kilometrů viděla světlo světa ve městě Vila-Real.  Město má 51 tisíc obyvatel. Etapa měla zvlněný charakter a byla velkým lákadlem pro uprchlíky.
 
A skutečně to tak bylo. Během dne balík čekaly čtyři stoupání, tři trojkové a jedno dvojkové, které bylo největším problémem dne. Hned během prvního kopce se začal tvořit únik, který se na okamžik zastavil na čísle 37! Později to bylo už jen 28 zástupců.
 
Byli to Jarlinson Pantano (Trek - Segafredo), Bob JungelsEnric Mas (Quick-Step), Antonio PedreroJosé RojasMarc Soler (Movistar), Lennard Kämna (Sunweb), Cesare BenedettiPawel Poljanski (Bora - Hansgrohe), Clément ChevrierAxel Domont (Ag2r), Toms SkujinsDavide Villella (Cannondale), George BennettDaan Olivier (Lotto NL - Jumbo), Darwin AtapumaJan Polanc (UAE), Sergej ChernetskiJesper HansenLuis Leon Sánchez (Astana), Tomasz MarczynskiMaxime Monfort (Lotto-Soudal), Giovanni Visconti (Bahrajn - Merida), Lachlan Morton (Dimension Data), David Arroyo (Caja Rural), Larry Warbasse (Aqua Blue Sport), Ricardo Vilela (Manzana) a Daniel Navarro (Cofidis).
 
Průměrná rychlost celého dne byla po dvou hodinách celkem vysoká. A sice 42,8 km/hod. Ve sjezdu z Alto de Chirivilla zaútočila dvojice Bob Jungels s Maximem Monfortem. Před jejich kolegy si vytvořili půl minutový náskok. A nadále mírně stoupal. Rychlost 42, 8 kilometrů za hodinu se přibližně udržela i v hodině třetí.
 
Snaha belgicko-lucemburské dvojice byla eliminována na stoupání Puerto del Oronet. Opět jsme tedy viděli v čele jedinou velkou skupinu o síle 28 mužů. Avšak ne na dlouho. Monfort s Jungelsem se zařadili na konec této pospolitosti a čekalo se, že si z ní nakonec vystoupí. A možná si jen potřebovali "orazit"
 
Platila možnost číslo dva. I tito dva závodníci se tedy s vervou vydali na poslední stoupání. Kopec Puerto del Garbí měřil víc než devět kilometrů a jeho průměrný sklon byl 5,1 %. Byl dvojkový a byl také zmiňovaným největším problémem dne. Tempo se mírně zvýšilo a někteří jezdci z úniku to vzdali.
 
Zajímavé věci se děly i v balíku, kde jsme viděli akceleraci Alberta ContadoraChris Froome si ale všechno pohlídal i díky kolegům ze Sky. Od jezdce Treku - Segafredo to ale byly krásné pokusy. Útočilo se i na čele, kde se o vítězství pokusili Enric Mas a Tomasz Marczynski.   
 
Kontra od loučícího se Španěla roztrhala hlavní pole. Před jeho ostatky jezdili samotný Contador s kolegou PantanemFroome a Polanc. Zaznamenali jsme také pád Tejaya Van Garderena. Poslední stoupání tak nadělalo víc problémů, než se předpokládalo. Po sjezdu se situace začala čistit, ale viděli jsme mnoho skupin. Na čele se usadila pětice závodníků z původního úniku (Mas, Marczynski, Poljanski, Sánchez, Pedrero), kterou pronásledovala skupina kolem Frooma s Contadorem. Následovaly další skupiny postupně se všemi favority včetně Van Garderena.
 
Skupina červeného dresu se postupně rozrůstala a měla chuť a i sílu na to, aby tahala. I přesto jí stále unikala trojice MasPoljanski a Marczynski. Čisté svědomí neměl Contador, který zvláštně nastoupil skupině favoritů, čímž rozbil práci v čele této skupiny, a i když už Poláky se Španělem viděli, začalo se tam ve velkém taktizovat, a to trojici otevřelo cestu k triumfu. Se situací nebyla spokojena dvojice Sánchez - Polanc, která byla v původním úniku, ale v závěru jeli mezi vrchaři, takže nastoupili a bojovali o čtvrtou pozici, případně věřili v zázrak přílišného taktizování jezdců před nimi.
 
Očekávali jsme útok alespoň jednoho z přední trojice, ale Enric Mas udělal školáckou mladickou chybu, že odtáhl poslední kilometr, a tak Poláci ani neměli důvod mu nastupovat, protože jim ho stačilo přespurtovat. Nejrychlejší byl Tomasz MarczynskiPoljanski bral druhé místo, Mas třetí. Frustrovaný LL Sánchez, který se propadl do druhé skupiny hlavně kvůli tomu, že mu ostatní nechtěli střídat, bral čtvrté místo před Polancem.
 
Favorité přijeli do cíle s mankem 26 vteřin a z Top 10 tam byli FroomeAruRoche, A. YatesChávesNibali a Woods. Z druhé a třetí desítky ambiciózní lidi jako ContadorBarguilZakarin či Kelderman. Ale chyběli tam hlavně Van GarderenDe la Cruz a S. Yates. Tato trojice do cíle dorazila ve skupině s mankem 43 vteřin. Absolutní prohrou dopadla dnešní etapa pro obvykle silný celek Ag2rBardet i Pozzovivo finišovali s mankem sedmi minut a definitivně se připravili o celkové pořadí.
 
V něm se Van Garderen poroučel z druhé na čtvrtou pozici a ztráta sedmnácti vteřin z takové etapy ho určitě mrzí, i když mohlo být i hůř. Spadl dokonce dvakrát. Kontinuálně ztrácí De la Cruz, ale to se očekávalo, a slabší chvilku prožil i Simon Yates. Všichni mezi elitou zůstali, ale trojka Sunwebu KeldermanBarguil a Oomen dnes vypadala velmi dobře a možná budou dále pracovat na posunu do Top 10. Už jsou před jejími bránami. Tam stále není Contador, který si pozici vylepšuje pomalu, ale má před sebou ještě hodně příležitostí. Dnes znovu ukázal, že se s kariérou chce rozloučit rozhodně nezapomenutelně.
 
V zeleném dresu zůstává Matteo Trentin, který i dnes cítil šanci, ale finišoval ve skupině s Van Garderenem. Těšit ho může alespoň to, že bodovali závodníci, kteří mu v této klasifikaci nebudou dělat problémy. Dalších osm bodů si na konto dopsal Davide Villella, a jeho puntíkovaný dres je na dlouho pojištěn. V kombinované soutěži již dlouhá léta žádné vzrušení není, a pokud by Froome nechodil po etapě na pódium, asi by ani nevnímal to, že vede tuto klasifikaci.
 
 
Výsledky
1. MARCZYNSKI Tomasz Lotto Soudal link ikonka 4:47:02 100
2. POLJANSKI Pawel BORA - hansgrohe 00:00 40
3. MAS Enric Quick-Step Floors link ikonka 00:00 20
4. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 00:08 12
5. POLANČ Jan UAE Team Emirates 00:08 4
6. BARGUIL Warren Team Sunweb 00:26  
7. VISCONTI Giovanni Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:26  
8. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 00:26  
9. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 00:26  
10. HAIG Jack ORICA - Scott link ikonka 00:26  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 22:54:38 20
2. CHÁVES Esteban ORICA - Scott link ikonka 00:11  
3. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 00:13  
4. VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team link ikonka 00:30  
5. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:36  
6. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 00:40  
7. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 00:49  
8. YATES Adam ORICA - Scott link ikonka 00:50  
9. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:13  
10. YATES Simon ORICA - Scott link ikonka 01:26  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 
Důležité kopce na trase etapy:
2 20 modre 36 km - Puerto del Garbí: délka 9,3 km; sklon 5,1 % (5-3-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Stále se nacházíme ve východní části země v blízkosti Středozemního moře a mezi městy Villareal a Sagunto je nachystaná kopcovitá trasa. Šestý den bude lákadlem pro útočníky, protože profil může být těžký pro sprintery a zároveň nepřemluví do celkové klasifikace. Mezi hodnocenými stoupáními poutá pozornost to poslední z nich. Puerto del Garbi obsahuje před vrcholem tři kilometry s průměrem deset procent a tu se bude rozhodovat o osudu celé etapy. Jestliže v balíku vydrží odolní sprinteři, budou chtít získat etapu a tím pádem eliminovat únik. A dostanou na to dobrý prostor, protože po posledním kopci zůstává do cíle dlouhých 36 kilometrů. Naopak, vedoucí skupina bude doufat, že po Puerto del Garbi peloton nebude postupovat organizovaně a jim se uvolní cesta za etapovým triumfem.