7. 25.8. zvlnena etapa ciel rovina Llíria > Cuenca 205 km Mohorič
 
etapa 07
profil etapy - 2700 nastoupaných metrů (© lavuelta.com)
 
S blížícím se koncem prvního týdne dostali závodníci Vuelty možnost absolvovat trochu jednodušší etapu, ačkoli délka sedmého dne 207 kilometrů a 2700 nastoupaných metrů neustále nahoru-dolů v 31 až 35-stupňovém vedru také nebylo snadným soustem. Scénáře byly dva. Triumf početného úniku, který peloton nechá na pokoji, nebo spurt hlavního pole.
 
Před startem se vždy zjišťují případné ztráty, které způsobila předchozí etapa a dnes byl tím nešťastníkem Carlos Betancur (Movistar). Kolumbijci se dlouhodobě nedaří a nepomohl mu ani včerejší pád s Van Garderenem. Přišel k cíli, ale vyšetření odhalilo zlomený kotník. Bez vysvětlení se do seznamu odstupujících závodníků zapsal i Jonas Van Genechten z Cofidisu, který to musel vzdát pár kilometrů po startu.
 
Velmi rychle se vytvořila čtrnáctičlenná skupina, kterou peloton nechal odejít. Byla to zajímavá jména. Richard Carapaz a José Rojas (2x Movistar), Luis Maté a Anthony Perez (2x Cofidis), Aldemar Reyes a Jetse Bol (2x Manzana), Pawel Poljanski (Bora), Alexis Gougeard (Ag2r), Floris De Tier (LottoNL), Alessandro De Marchi (BMC), Matej Mohorič (UAE), Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Arnaud Courteille (FDJ), Rafael Reis (Caja Rural).
 
Na trase byla tři trojková stoupání, tedy pro vítěze pouze tři body do vrchařské soutěže. Dnes o to neměl zájem Davide Villella, který byl po dvou dnech v únicích vyčerpán, a tak zvolil šetřící mód. Dle očekávání měl zájem a také získal šest bodů za dva kopce v první části etapy Thomas De Gendt. Belgičan se tak se šestnácti body dostal na druhou pozici v puntíkaté soutěži. Na připomenutí, Villellovi má až 38.
 
Dnes poprvé během Vuelty kapky deště pokropily závodníky  a zhruba v polovině etapy se ukázal i boční vítr. Na chvíli rozdělil peloton, ale jezdci Sky věděli, že nechtějí tlačit na pilu více než sto kilometrů kvůli pár nepodstatným závodníkům, kteří zaostali. Takže po nějaké době bylo všechno pohromadě.
 
I v klidných etapách závodí omylní lidé a 90 km před páskou došlo k většímu pádu. Nezapletl se tam nikdo z favoritů, ale špatně vypadal Merhawi Kudus z DiData a pár minut po incidentu přišla informace, že slušný vrchař a druhý muž páté etapy odstoupil. Přidal se k němu nakonec i Larry Warbasse (Aqua Blue) a počet závodníků, kteří se museli vzdát, se již dostal na číslo jedenáct.
 
Týmu Sky ani dnes nechtěl nikdo pomoci, takže bylo jasné, že pokud to tak zůstane, únik bude úspěšný. Vedení se zvýšilo o více než sto kilometrů. Dvě hodiny před cestou bylo osm minut. Menším překvapením bylo, že s touto situací nechtěli nic dělat lidé Quick-Stepu, který měl ve svých řadách rychlého Mattea Trentina ve výborné formě. Nebo Trek Edwarda Teunse.
 
V úseku od padesáti do čtyřiceti kilometrů před páskou se na otevřeném terénu podařilo Sky, BMC, Cannondale a Quick-Stepu několikrát rozdělit peloton na bočním větru, ale zaostali pouze domestici. Náskok úniku mírně klesl, ale cestu za etapou mu to nepřekazilo.
 
Napínavé momenty dlouho netrvaly a pomaličku jsme mohli začít tipovat, kdo z unikajících závodníků zvítězí. Závěr nebyl jednoduchý. 11 700 metrů před páskou byl vrchol kopce Alto del Castillo (2 km; 7,2%), který se jezdil na úzkých, klikatých a kostkových silnicích ve městě. Po něm přišel technicky náročný sjezd. Předpokládali jsme, že tyto okamžiky jistě naruší únik.
 
Nastupovat se začalo již více než dvacet kilometrů před cílem, těsně před kopcem to vyzkoušeli i Mohorič s Gougeardom, ale nic zásadního si nevypracovali. Ve skupině se stále nacházel Jetse Bol, který byl chvíli opět virtuálne v červeném dresu, neboť ztrácel před etapou devět minut.
 
Na vrcholu Alto del Castillo se sešla čtveřice Mohorič (UAE), Rojas (Movistar), De Gendt (Lotto Soudal) a Poljanski (Bora). Byli to čtyři nejmocnější lidé útěku. Bylo pouze na nich, zda budou spolupracovat a poperou se o triumf, nebo je doběhnou ještě pronásledovatelé zezadu. Všichni věděli, že ve spurtu by měl být nejrychlejší José Rojas, takže bylo jasné, že něco vymyslí.
 
Matej Mohorič byl tím borcem, který první zaútočil ve sjezdu. Slovinsko šlo velmi dobře a trio za ním ho neumělo dojet. Bývalý mistr světa (juniorský Valkenburg, U23 Florencie) získal své celoživotní profesionální vítězství. Pawel Poljanski včera zopakoval své druhé místo. José Rojas byl třetí, Thomas De Gendt souboj vypustil. Za ním přišli do cíle tři členové skupiny De Marchi, De Tier a Bol. Nizozemec znovu čekal, kam se posune v celkovém pořadí.
 
Peloton byl snížený na asi čtyřicet lidí. Neměli jsme žádné zprávy, že by někdo mohl zaostávat. Všechno bylo vedeno lidmi ze Sky. Vedli skupinu k cíli s mužem 8:38, takže Bol šel na Top 10, a to na sedmou pozici. Sedm vteřin ztratili jezdci Sunwebu Sam Oomen a Wilco Kelderman. Všichni ostatní favoriti dorazili do cíle s Froomem.
 
Vuelta se zdá být rájem úniků. Vidíme fenomén, že neexistují sprinterské týmy, které by měly velkou sílu na eliminaci úniku. Tvoří jej lidi z mnoha týmů a mají větší sílu než za obvyklých okolností.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaTelevizní vyjádření Mateje Mohoriče (vítěz)
"Prožívám fantastické pocity. Už dlouho jsem nic nevyhral, ale dnes jsem cítil, že je to etapa, která mi sedí. Už jsem byl v úniku, když Lutsenko zvítězil, ale byl jsem čtvrtý, ten kopec byl pro mě únavný. Ale vědel jsem, že formu mám dobrou, tak ji snad využiju jiný den. A stalo se. Tým chtěl, abych šel i dnes dopředu. Když jsem tam byl, snažil jsem se šetrit co nejvíc energie a když jsem vyšel na to stoupání, rozhodl jsem se odjet ve sjezdu, což mi zvykne sedět. Věřil jsem, že to dokážu. Opravdu to je pre náš tým skvělé - vyhrát etapu na Vueltě. "
 
 
Výsledky
1. MOHORIČ Matej UAE Team Emirates 4:43:35 100
2. POLJANSKI Pawel BORA - hansgrohe 00:16 40
3. ROJAS José Joaquín Movistar Team link ikonka 00:16 20
4. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 00:16 12
5. DE MARCHI Alessandro BMC Racing Team link ikonka 00:27 4
6. DE TIER Floris Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:27  
7. BOL Jetse Manzana Postobon 00:29  
8. MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 01:21  
9. PEREZ Anthony Cofidis, Solutions Crédits 01:32  
10. COURTEILLE Arnaud FDJ link ikonka 01:32  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 27:46:51 20
2. CHÁVES Esteban ORICA - Scott link ikonka 00:11  
3. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 00:13  
4. VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team link ikonka 00:30  
5. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:36  
6. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 00:40  
7. BOL Jetse Manzana Postobon 00:46  
8. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 00:49  
9. YATES Adam ORICA - Scott link ikonka 00:50  
10. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:13  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 

 
 
Důležité kopce na trase etapy:
3 20 modre 11,7 km – Alto del Castillo: délka 2 km; sklon 7,2 % (3-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Peloton se odpoutá od pobřeží a vydá se směrem do vnitrozemí, do cílové destinace Cuenca, jejíž staré město je zapsané ve světovém dědictví UNESCO. Na nejdelší etapu a zvlněný terén se budou mírnými obavami dívat nejrychlejší borci, protože ve finále je nečeká nic jednoduché. Městský dojezd s technickými úseky, občas dlažební kostky a zejména kopec Alto del Castillo (2 km; 7,2 %) dodají koncovce sedmé etapy pořádné grády. Zajímavé krátké stoupání vyvrcholí necelých dvanáct kilometrů před cílem, což nabízí živnou půdu pro útočníky. Poté následuje ostrý sjezd a v podstatě se bude klesat až do cíle, takže se můžeme těšit na napínavou koncovku v pěkném prostředí. V případě závěrečného sprintu je poslední kilometr úplně přímočarý.