8. 26.8. rovinata etapa ciel rovina Hellín > Xorret de Catí 184 km Alaphilippe
 
etapa 08
profil etapy - 2230 nastoupaných metrů (© lavuelta.com)
 
V sobotu se očekávaly zajímavé okamžiky na konci etapy. Organizátoři připravili dojezd po sjezdu z jedničkového kopce Alto Xorret de Catí (5 km; 9%) blízko místního hradu, kde byla i 18% maxima.
 
Ještě před startem na sebe pozornost strhl Sunweb, který vyloučil z týmu Warrena Barguila, třináctého muže celkového pořadí. Ve včerejší etapě totiž jejich lídr Wilco Kelderman dostal defekt a v té době byli vpředu už jen Oomen s Barguilem. Oba byli instruováni, aby ho čekali a pomohli mu vrátit se do skupiny favoritů. 25-letý Francouz tento pokyn sportovního ředitele ignoroval, zůstal vpředu a oba Nizozemci, také vysoko v pořadí, se vrátit nedokázali - ztratili sedmnáct vteřin. Teď je sporné, kestli bude Barguil pokračovat v závodení tuto sezonu. S týmem Fortuneo-Oscaro podepsal tříletý kontrakt platný od nové sezóny.
 
Kromě Barguila nepokračuje v závodu ani Sven Erik Byström z Kaťuše, jehož odstavila zlomená lopatka. Kosti se naštěstí nelámaly ve větším pádu, kterým etapa odstartovala. Zasáhl množství závodníků i týmů včetně Rohana Dennise (BMC), no vrchaři na zemi zřejmě nebyli.
 
Únik po dlouhou dobu bojoval. Zkoušeli to mnozí, nakonec se vpředu usalašila 21-členná skupina, ve které byli Rafal Majka, Emanuel Buchmann a Christoph Pfingsten (3x Bora), Przemyslaw Niemiec a Jan Polanc (UAE), Sergej Černeckij a Laurens De Vreese (2x Astana), Bart De Clercq a Maxime Monfort (2x Lotto Soudal), Jesus Hernandez (Trek), Julian Alaphilippe (Quick-Step), Loic Vliegen (BMC), Nelson Oliveira (Movistar), Clément Chevrier (Ag2r), Brendan Canty (Cannondale), Alberto Losada (Kaťuša), Daan Olivier (LottoNL), Domen Novak (Bahrajn-Merida), Serge Pauwels (Dimension Data), Guillaume Bonnafond (Cofidis) a Michael Kreder (Aqua Blue).
 
Byla to velmi silná, ale zároveň i nebezpečná skupina, protože v ní byl portugalský časovkářský specialista Nelson Oliveira, který měl v celkovém pořadí ztrátu pouze 3:02 na 22. místě celkového pořadí. Vedení skupiny se stabilizovalo za pět minut. Balíček vedli jako vždy jezdci Sky.
 
Davide Villella dnes pokračoval v šetření sil a přes vysílačku určitě dostal i dobrou zprávu o tom, že vpředu není závodník, který by měl ve vrchařské klasifikaci více než dva body, takže vše měl pod kontrolou a pravděpodobně se chystá na útoky až v druhém týdnu.
 
Souboj o vrchařské body tak dnes nebyl zajímavý, první prémii si podmanil Laurens De Vreese před Przemyslawem Niemiecem a Brendanem Cantym. V pelotonu došlo k pádu Rubena Fernandeze z Movistaru. Nevypadal dobře, ale zatím pokračoval dál. Stejné tři chlapci se také podíleli na druhých třech dnech. Většina sil a bude mít tentokrát Němiec.
 
O tempo se starali hlavně Buchmann s Pfingstenem, jelikož Bora měla vpředu početní i kvalitativní převahu v podobě Rafala Majky. Smutnou zprávou zase bylo, že už nepokračoval jejich kolega Cesare Benedetti.
 
Situace byla klidná, únik měl dvě hodiny k dobru pět minut, ale pomaličku se to začalo snižovat. Favoriti v pelotonu odpočívali klidně. Bylo obzvlášť horko, až 35 stupňů. Byli jsme zvědaví, jak to vypadá na konci. Předpokládali jsme, že Sky stejně jako v předchozích dnech nechá etapu pro únik, ale pohlídají si jeho náskok tak, aby Froome o dres nepřišel. Vzhledem k malému odstupu Oliveira ale nemohla být mezera velká, takže existovala pravděpodobnost dohánění skupiny. No to by se musel někdo k Sky přidat, co se v posledních etapách nestalo.
 
Dalším nešťastníkem, který opustil závod, byl Jesper Hansen (Astana). Pokračovalo tak už jen 182 závodníků, což je na tuto fázi závodu nejméně za dlouhá léta, prakticky od doby, kdy se na start začalo stavět 198 jezdců. Před třemi lety dokonce bylo po osmém dni ve hře ještě 195 lidí, v roce 2013 194.
 
Stejně jako Villellovi i Matteovi Trentinovi vývoj etapy vyhovoval. V bodovací soutěži měl malý náskok na Poljanskiho a Mohoriče, ale ti vpředu nebyli, stejně jako vrchaři, kteří jsou tradičně také vysoko v této soutěži. Žádná z předních skupin ho neohrožovala. Dvacet kilometrů před páskou již bylo na 90% jasné, že to únik zvládne, protože měl k dobru čtyři minuty, ale narozdíl například od včerejška se v pelotonu předpokládalo velké peklo a i menší rozdíly mezi favority. S blížícím se závěrem se vpředu přestávalo spolupracovat, takže na to hned reagovala Bora a zlikvidovala Christopha Pfingstena, kterému už nikdo nevystřídal. Ale díky němu bylo tempo vysoké. Laurens De Vreese byl první, kdo se pokusil o únik. Jezdec Astany nastoupil tři kilometry před kopcem. Zavěsil se za něj Emmanuel Buchmann, ale velmi rychle mu vysvětlil, že má na sobě dres Bory a za sebou Majku, takže střídat nebude.
 
Skupina se k nim dostala na úpatí kopce a Bora pokračovala v práci. Buchmann šel tak rychle, že nakonec odstranil všechny své protivníky až na Alaphilippa. Vypadalo to jako bitva Rafala Majku s Julianem Alaphilippem. Byli sami uprostřed kopce. Nicméně se nechtěli otočit, takže je dostali Serge Pauwels a Jan Polanc. Proto Majka nastoupil, ale Francouzi přišli a situace byla stejná jako před minutou. Alaphilippe němel důvod střídat. Věděl, že je lepší ve sjezdu i ve spurtu.
 
Mezi favority se v první polovině kopce neděli důležité věci. Woods, S. Yates, De La Cruz a Contador začali, ale bylo to jen o pár vteřinkách. Když se Froomovi pomocníci minuli, nastoupil Chris. Cháves, Contador a Woods ho chytili, jiní měli potíže. Ale nikdo jiný než Pistolero nereagoval na druhý útok. Překročili vrchol a zamířili do cíle.
 
Vypadalo to, že Majka neměl sílu k útoku. Podruhé ho dojel Polanc kilometr před vrcholem. Poláci se opět pokoušeli zbavit se alespoň Slovince, ale jeho dnešný soupeř se dnes od něj nepohnul a šel k cíli. Tak taktizovali, že Polanc je dojel těsně před páskou. Julian Alaphilippe nedal soupeřům šanci. Triumf si jednoznačně vyspurtoval. Druhým byl Polanc, třetí Majka.
 
Froome a Contador přišli na cíl s mankem 1:27. První část soupeřů se postupně složila a získala 1:44, tj. O 17 vteřin déle. Byli to Nibali, Aru, Zakarin, Cháves a dokonce i Poels. Další lidé z Top 10 Woods, A. Yates, Keldermann, De la Cruz Van Garderen, Roche, Oomen, Mentjes a López přišli na pásku s mankem 1:55.
 
Nejhůř dopadl Simon Yates, který si ve výsledku našel ztrátu ve výši až 2:35 a po očekávaném odchodu Jetseho Bola z Top 10 se nevrátil.
 
Celkově se Froomovi podařilo získat několik důležitých vteřin. Měl 28vteřinový náskok nad Chávesem. Roche ztrácí již 41 vteřin a do minuty jsou ještě Nibali s Van Garderenem. Všechny manko postupně získávají za různých okolností. Oliveira vyskočil na jedenáctou pozici kvůli úniku, Polanc je třinácty. Contador šel také nahoru, je na 17. pozici. Do první desítce má ještě 73 vteřin.
 
Quick-Step opět potvrdil svou velkou sílu. Z osmi etap se do boja o triumf nezapojili jenom dvakrát a již vyhrál tři vavříny se třemi různými závodníky, což je rozhodně rekord této Vuelta. Ačkoli máme ještě osmý den, nemyslíme si, že by jiný tým mohl vyhrát čtyřikrát a už vůbec ne s různymi jinými závodníky. Alaphlippe měl nejen dobré nohy, ale i dokonalou taktiku, která unavila jeho soupeře. Bora-Hansgrohe má tři umístění v Top 3 za tři dny, ale bez etapového úspěchu.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Juliana Alaphilippa (vítěz)
"Abych řekl pravdu, nemyslel jsem si, že bych mohl vyhrát. V posledních dnech jsem měl velkou krizi a myslel jsem si, že se Vueltu nedokončím, ale postupně se to zlepšovalo a dnes to dopadlo skvěle. Také mi pomohl týmový duch, který máme velmi vysoký, je to pro nás dobré. Původně jsem si myslel, že se zítra pokusím zabojovat o vítězství, ale v posledním okamžiku se mi dnes podařilo dostat do skupiny, a tak jsem to zkusil a dopadlo to neuvěřitelně. Máme tři vítězství v prvním týdnu a ještě nejsme na konci (smích)."
 
 
Výsledky
1. ALAPHILIPPE Julian Quick-Step Floors link ikonka 4:37:55 100
2. POLANČ Jan UAE Team Emirates 00:02 40
3. MAJKA Rafał BORA - hansgrohe 00:02 20
4. PAUWELS Serge Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:26 12
5. OLIVEIRA Nelson Movistar Team link ikonka 00:28 4
6. KREDER Michel Aqua Blue Sport 00:32  
7. MONFORT Maxime Lotto Soudal link ikonka 00:32  
8. DE CLERCQ Bart Lotto Soudal link ikonka 00:34  
9. LOSADA Alberto Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:37  
10. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe 01:04  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 32:26:13 20
2. CHÁVES Esteban ORICA - Scott link ikonka 00:28  
3. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 00:41  
4. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:53  
5. VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team link ikonka 00:58  
6. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 01:06  
7. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 01:08  
8. YATES Adam ORICA - Scott link ikonka 01:18  
9. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:41  
10. ZAKARIN Ilnur Kaťuša - Alpecin link ikonka 01:57  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 

 
 
Důležité kopce na trase etapy:
1 20 modre 3 km – Alto Xorret de Catí: délka 5 km; sklon 9 % (10-6-4-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
V osmé etapě je připraveno druhé výbušné finále. Závodníci se budou pohybovat po zvlněném terénu, který může dobýt i původní únik, ale vepředu vydrží jen velmi silný vrchař, protože závěrečný kopec bude lámat nohy. Dějištěm klíčové šarvátky bude jen tři tisíc metrů na Xorret del Cati, ale na tomto úseku nesklesne sklon pod deset procent a objeví se zde maxima osmnáct procent. Ani tato tvrdá vrchařská bitva nemusí vytvořit velké rozdíly, ale i tak bude klást značné nároky na výkonnost a špatný den favorita bude krutě potrestán. Finišovat se nebude na konci tohoto prudkého stoupání, z vrcholu zůstávají do cíle ještě tři kilometry.
 
 
etapa 08 kopec
profil kopce (© lavuelta.com)