9. 27.8. zvlnena etapa ciel rovina Orihuela > Cumbre del Sol 176 km Froome
 
etapa 09
profil etapy - 1970 nastoupaných metrů (© lavuelta.com)
 
Další etapa jako přes kopírák s předchozími. Taká byla devátá etapa Vuelty. Počet nastoupaných metrů ke konci týdne den po dni klesal, ale stoupání se přibližovala k cíli, až to byl dnes přímo kopec, na jehož vrcholu umístili cílovou bránu ve městě Cumbre del Sol. Kopec se jmenoval Alto de Puig Llorenc, délky čtyř kilometrů a sklonu 9,1%.
 
Opět byly dva scénáře. Radovat se bude unikající skupina, nebo ji peloton doběhne a rozdají si to vrchaři o triumf. Jedna věc však byla jasná, že to určitě bude boj mezi hvězdami. Zvláště zlepšující se Contador chtěl v pondělí oddychovat v lepší pozici. Také se včera dařilo Froomovi, a tak chtěl i dnes něco podobného opakovat.
 
Boj o únik byl dnes nervóznější než v posledních dnech, půl hodiny se situace stále měnila a v žádné skupině neměl závodníka Cannondale, který makal na čele pelotonu. Ani na X-tý pokus tam ale zeleného jezdce nedostali a odešlo deset lidí. Byly to Lluis Más a Diego Rubio (2x Caja Rural), Markel Irizar (Trek), Marc Soler (Movistar), Marco Haller (Kaťuša), Bert-Jan Lindeman (LottoNL), Tobias Ludvigsson (FDJ), Anthony Turgis (Cofidis), Conor Dunne (Aqua Blue) a Ricardo Vilela (Manzana).
 
UAE a Cannondale pracovaly na čele hlavní skupiny téměř hodinu, ale tento boj nakonec vzdaly a skupina si začala budovat svou časovou výhodu. Tempo etapy bylo vysoké, asi 46 km / h.
 
Zajímavé bylo, že vpředu jsme neměli žádnou hvězdu typu Alaphilippa, De Gendta nebo Majku. Nikdo v celkovém pořadí nebyl tak vysoko, aby ohrožoval Sky, takže Froomových dnes únik vůbec nemusel zajímat.
 
Řada odstupujících závodníků se rozšířila i dnes. Kvůli pádu během etapy musel domů odejít Jens Debusschere, takže Lotto Soudal už vůbec nebude mít zájem o spurty. A Belgičana doplnil ještě Johan Le Bon (FDJ), který se také ocitl na zemi.
 
Celý den pracovali zejména lidé z Cannondale, kteří věřili v triumf Michaela Woodse ze skupiny favoritů. Úniku nepouštěli více než tři a půl minuty. Průměrná rychlost etapy byla vysoká, stále kolem 44 km / h. Čelní desítka neměla svou pozici jistou. Věděli, že na tři minuty už nestačí. Z tohoto pohledu existovali závodníci, kteří se tam nedostali, resp. o únik ani nebojovali,  prozíraví.
 
S blížícím se cílem se na čelo hlavní skupiny vydalo i pár závodníků Treku či Quick-Stepu a bylo jasné, že dnes to bude etapový souboj velkých jmen. Náskok více než hodinu před dojezdem dokonce klesl pod dvě minuty.
 
Blížil se první výjezd na cílový kopec Alto de Puig Llorenca. Bylo to však s odbočkou před vrcholem na 42kilometrový okruhu. Tento první přechod bylo 3,2 kilometry a sklon 9,2%. Únik zde byl rozdělen. Na čele měl dvojici Ludvigsson-Soler. Španěl získal pět bodů ve vrchařské soutěži. Za nimi přišli Mas a Vilela. Ostatní se trápili a začali se propadávat do hlavní skupiny, kterou již vedli lidé ze Sky. 
 
O menší vzrušení v pelotonu se postaral Romain Bardet (Ag2r), který se odpoutal na pár metrů, ale to pouze přivedlo zpět na čelo borce z Cannondale, a ti ho zpacifikovali. Měli to rozohrané zajímavě, kdyby netahali balík, zřejmě by Sky pustil únik znovu. Mohli by být také i týmem s největší porážkou, pokud by se im závěr po těžké práci nepovedl a Woods by vypadl z Top 10.
 
Statečně bojující závodníci vpředu nadále ztráceli půdu pod nohama a patnáct kilometrů před páskou zůstávali vpředu už jen Soler s Ludvigssonem, ale měli k dispozici již jen pár desítek vteřin náskoku. V pelotonu se začali formovat vrchaři. V této konstelaci byli největšími favority Contador a Froome, no někdo jiný by je mohl překvapit.
 
Přesně pod kopcem bylo po posledních dvou zlobičích a začalo to být o favoritech a jejich výstupu na Alto de Puig Llorenca (4 km, 9,1%). Jako první zaútočil Romain Bardet (Ag2r). Francouze se chytili Enric Mas (Quick-Step Floors) a Richard Carapaz (Movistar), no Sky a konkrétně Gianni Moscon to po dvou minutách neutralizoval. Neposlouchal pouze mladý Carapaz, který si držel menší mezeru. Bardet to znovu vyzkoušel, ale neměl dost sil.
 
Všichni čekali, co se stane po odstoupení Mikela Nieveho. Po něm kilometr před vrcholem okatě převzal tempo David de la Cruz (Quick-Step), který po sezóně přestupuje do Sky.
 
Za ním přišel útok Chrise Frooma. Nejprve se zdálo, že se ho Alberto Contador (Trek) udrží, ale nestalo se tak. Špatnou pozici v důležitém okamžiku měli Esteban Chaves (Orica) s Michaelem Woodsem (Cannondale), kteří museli dohánět hloupou díru, a to možná stálo Kolumbijce triumf, po který si přišel velmi šťastný Froome. Bylo to jeho etapové první vítězství v roce. Cháves ztratil čtyři vteřiny, Woods pět a s osmi na pásku dorazila dvojice Kelderman - Zakarin, která se také mírně odtrhla od skupiny. Další favority se změstili do ztráty dvaceti vteřin.
 
V celkovém pořadí se dnes trošku prodloužily ztráty, ale Top 10 zůstala beze změn, pokud nepočítáme minivýměnu De la Cruze s Fabiem Aru na sedmé pozici. Froome si nadále buduje svou pozici už s 36 vteřinami náskoku před Chavesem a ostatní už řeší zásek větší než minuta. Contador se posunul na třináctou pozici, což už začíná vypadat slušně.
 
Froome má po dnešku tři dresy. Předpovídali jsme vyrovnání bodovací soutěže, kde se lídr Sky dostal šest bodů přes Mattea Trentina. U vrchařů není nic nového. Malou změnou je Froomův skok na třetí pozici. Předchozí věty naznačují, že Froome se v kombinaci dostal na skvělou hranici pěti bodů a do dresu se opět dostal Cháves.
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Chrise Frooma (vítěz)
"Jsem velmi velmi štastný, že jsem dnes dokázal vyhrát. Tým odvedl brilantní práci na posledním kopci, rozjeli mi to přesně tak, jak jsem to chtěl. Posledních sto metrů jsem dal do toho všechno, co bylo ve mně. Po prvním týdnu jsem nemohl být v lepší pozici. Nohy se cítí skvěle. Opravdu to zatím vypadá perfektně. "
 
 
Výsledky
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 4:07:13 100
2. CHÁVES Esteban ORICA - Scott link ikonka 00:04 40
3. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:05 20
4. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 00:08 12
5. ZAKARIN Ilnur Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:08 4
6. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 00:12  
7. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 00:12  
8. OOMEN Sam Team Sunweb 00:12  
9. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 00:14  
10. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:14  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 36:33:16 20
2. CHÁVES Esteban ORICA - Scott link ikonka 00:36  
3. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 01:05  
4. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:17  
5. VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team link ikonka 01:27  
6. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 01:30  
7. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 01:33  
8. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:52  
9. YATES Adam ORICA - Scott link ikonka 01:55  
10. ZAKARIN Ilnur Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:15  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo dojezdu etapy
 
 

 
 
Důležité kopce na trase etapy:
2 20 modre 42 km - Alto de Puig Llorenca: délka 3,2 km; sklon 9,2 % (5-3-1)
1 20 modre Cíl – Alto de Puig Llorenca: délka 4 km; sklon 9,1 % (10-6-4-2-1)
 
 
Krátké preview etapy:
I poslední prověrka úvodního týdne je zakončena prudkým stoupáním, a jelikož se bude finišovat na vrcholu Alto de Puig Llorenca, favorité mohou vytáhnout své hlavní zbraně. Celá etapa je jen o jednom kopci, horská prémie druhé kategorie je jen zkrácená verze  cílového kopce, který se pojede na konci v plné délce. Pro některé jezdce může být problémem, že po rovinatém profilu přijde na řadu těžký a dynamický kopec. Alto de Puig Llorenca obsahuje dvojciferná převýšení, a to i před vrcholem, a maximální sklon se vyšplhá na 21 procent. Od favoritů na titul tu očekáváme ten nejlepší spurt do kopce, ale není nemožné, že bonusové vteřiny ukradnou uprchlíci. Tento cílový kopec byl využitý i v roce 2015, když Tom Dumoulin přesprintoval Chrisa Frooma.
 
 
etapa 09 kopec
profil kopce (© lavuelta.com)