10. 29.8. rovinata etapa ciel rovina Caravaca Jubilar > El Pozo 171 km Trentin
 
etapa 10
profil etapy - 1350 nastoupaných metrů (© lavuelta.com)
 
 
Ani po volném dnu se nezastavil klesající trend počtu nastoupaných metrů v etapě, ale pořadatelé závodníky vytrhli z idylky po 125 kilometrech, když museli absolvovat dvojici náročných stoupání. Celkově projeli 165 soutěžních kilometrů. Opět se očekával triumf úniku, tentokrát už byli ve hře všichni protagonisté prvního týdne, protože si odpočinuli a byli téměř na stejné startovní čáře.
 
Během volného dne se zároveň všichni dobití a nemocní závodníci léčili a mohli tak nastoupit všichni. Tři měli extra motivaci jako rodáci z Murcie, kde dnes vedla převážná část etapy. Byli to dva borci Movistaru José Rojas s Rubenem Fernandezem a také známý Luis Leon Sánchez (Astana). Všichni tři se určitě snažili dostat do skupiny.
 
Únik se ale tvořil déle, než se čekalo. Ani po dvou hodinách nebyl na světě. Stále někdo nastupoval a balík reagoval. Korunu všemu nasadilo rozdělení pelotonu na větru, které úniky úplně znemožnilo. Tempo bylo obrovské, paseku dělal i déšť. Sto kilometrů před cílem byli všichni pohromadě.
 
Průměrná rychlost etapy atakovala hranici padesáti kilometrů za hodinu. Oficiální kanály závodu dokonce hlásili průjezd mezi 80 až 100. kilometrem rychlostí 70 km/h. To už byl takový extrém, že se balík znovu rozdělil. Vzadu ale nezůstala žádná větší jména.
 
Až sedmdesát kilometrů před páskou se vytvořil klasický únik. Lidi v balíku si šli vykonat potřebu a konečně se situace upokojila. Vepředu bylo osmnáct lidí. Nico DenzAlexandre Geniez (2x Ag2r), Niki Terpstra a Matteo Trentin (2x Quick-Step), Bert-Jan Lindeman a Juan José Lobato (2x LottoNL), Valerio Agnoli a Domen Novak (2x Bahrajn-Merida), Daniel Moreno a José Rojas (2x Movistar), Rafael Reis a Diego Rubio (Caja Rural), Julien Bernard (Trek), Alessandro De Marchi (BMC), Michael Morkov (Kaťuša), Luis Leon Sánchez(Astana), Arnaud Courteille (FDJ), Jacques Van Rensburg (DiData). Velmi rychle si vypracovali náskok vyšší než čtyři minuty a vypadalo to tak, že přece jen by to dnes mohl vyhrát i únik.
 
Vepředu nebyl nikdo z pořadí, takže to pro všechny byla ideální situace. Zajímavé ale bylo, že až šest celků mělo vepředu po dva lidi, tedy spolupráce byla otázkou. Sky povolilo pět a půl minuty, ale víc už nechtělo. Vepředu byl kromě jiných Matteo Trentin, tedy druhý muž bodovací soutěže se šestibodovou ztrátou na Frooma. Pochopitelně vyhrál i jedinou sprinterskou prémii dne a snížil odstup na Brita o čtyři bodíky, ale klíčové bylo, zda bude bodovat i z cíle, anebo mu to Sky, případně jeho špatné nohy, pokazí. První možnost se nezdála pravděpodobná, v Sky vládla pohoda a dobrá nálada. Viz video.
 
Čtyřicet kilometrů před páskou začala dvojkombinace kopců. Nejprve Alto del Morrónde Totana (5,7 km; 5,7 %). Již hned v úvodu se vydal do samostatného boje Van Rensburg, kterému jakoby nedělala dobře společnost jiných závodníků v kopci. Vyšlapal ho tedy sám a vzal i tři body na vrcholu. Postupně začal ztrácet pevnou půdu pod nohama a dohnali ho RojasRosón Terpstra. Holanďan ale dostal pokyn, aby počkal Trentina, který to k nim neměl daleko.
 
Následovalo Collado Bermejo (7,7 km; 6,5 %), tedy stoupání první kategorie. Peloton zůstával kompaktní, ale změnou bylo, že tempa se ujali jezdci Bahrajnu-Merida. Vincenzo Nibali měl očividně něco v plánu.
 
Jelikož ztráta hlavní skupiny klesala pomalu, během stoupání už bylo jasné, že únik opět zvítězí. Ve sjezdu neměl proč přijít o víc než čtyři minuty výhody. Kilometr před vrcholem kopce byli vepředu čtyři závodníci Rojas (Movistar), Rosón (Caja Rural), Van Rensburg (DiData) a Trentin (Quick-Step). Půl minuty za nimi jeli Sánchez (Astana), Agnoli (Bahrajn-Merida), De Marchi (BMC), Soler (Movistar), Geniez (Ag2r) a Courteille (FDJ). Dva z nich nemuseli střídat.
 
Právě tato šestka se ale těsně před vrcholem začala trhat, protože věděli, že pokud nedoženou čelo v kopci, ve sjezdu to bude těžké, protože Trentin s Rojasem patří mezi sjezdařskou špičku. Nejvíc bodů na vrcholu bral Rojas, který se se čtrnácti body dostal na čtvrté místo v soutěži, ale Villella mohl být úplně pokojný. Dnes to opět nebylo o tomto boji.
 
Vincenzo Nibali nastoupil těsně před vrcholem, ale soupeři takovou situaci čekali a Moscon to pro Frooma i ostatní zalepil. Následoval dlouhý polosuchý sjezd. Van Rensburg neměl takové schopnosti, anebo nechtěl riskovat a nestačil přední trojici.
 
Nibali si postupně budoval náskok metr po metru, ale v polovině klesání to nebylo to, co si představoval, a tak snahu vzdal. Podle očekávání se vepředu vytvořilo duo Rojas - Trentin. Oba měli zhruba stejné šance na triumf. Jasné bylo to, že se Ital dostane zpět do čela bodovačky a vybuduje si i slušný náskok před Froomem. V závěru se trochu taktizovalo, ale Rojas jel stále velmi nelogicky na první pozici. Matteo Trentin ho zdolal velmi jednoduše. Je tak prvním dvojnásobným vítězem na tomto závodu. Za nimi dorazili na pásku Rosón s Van Rensburgem.
 
Skupina favoritů přijela do cíle pokojně a společně, jakoby si nevšimla, že jim asi deset kilometrů před páskou ujel třetí muž celkového pořadí Nicolas Roche (BMC). Se slabým tempem byli velmi spokojení zejména Zakarin s De la Cruzem, kteří ve sjezdu zaostali a jejich skupina dohnala ostatní dva kilometry před páskou. Roche získal 29 vteřin, což snížilo jeho ztrátu celkově na 37 a už je jen vteřinu za Chávesem. V BMC tedy musí být spokojení.
 
V celkovém pořadí žádné poziční změny nenastaly, ale v bodovací soutěži si Trentin udělal 23bodový náskok na Frooma, což by mu dres mělo zaručit zřejmě na celý druhý týden. I kdyby se před něj keňský rodák dostal, oblékl by si ho jako druhý v pořadí. V dalších soutěžích se nic neudálo.
 
Sledovali jsme ultrarychlou etapu. První závodníci navzdory občasnému dešti dorazili do cíle o čtyřicet minut dříve, než předpokládal rozpis. Dosáhli průměrné rychlosti víc než 46 km/h, a to měli v profilu i dvě stoupání. Quick-Step opět ukázal svou sílu. Trentin v závěru minulého týdne odpočíval a dnes zdolal ne jen ve sjezdu a spurtu, ale hlavně kopci papírově lepší vrchaře. Triumf si tedy jasně zasloužil. V televizním rozhovoru nezapomněl hodit poznámku, kterou vypustil už Alaphilippe v sobotu, že pro Quick-Step Vuelta nekončí a máme očekávat další triumfy. Po dnešku jsou tedy na čísle čtyři. Movistar na podobný úspěch stále čeká. V pořadí závodníka nemají, takže jezdí aktivně. Triumf už je na spadnutí, i když mladý Soler by asi neměl unikat každý den, ale aspoň etapu-dvě našetřit. Dnes si slušně pomohli v soutěži družstev.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadření Mattea Trentina (vítěz)
"Moc jsem chtěl zase vyhrát. Vyhlídl jsem si tuto etapu. Pasáž s kopci byla těžká, ale sklon byl pravidelný, takže to mi sedělo, věřil jsem si. Bylo výborné, že tam byl Rojas. Ve sjezdu jsem se ho chytil a José jel opravdu výborně. Popravdě si myslím, že umím dobře sjezdovat, ale párkrát jsem měl problém zůstat za jeho zadním kolem. Podařilo se nám ujet ostatním a ve spurtu jsem to už nějako zvládl. Jasné, že teď půjdeme po pátém vítězství (smích)."
 
 
Výsledky
1. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 3:34:56 100
2. ROJAS José Joaquín Movistar Team link ikonka 00:01 40
3. ROSON Jaime Caja Rural - Seguros RGA 00:19 20
4. VAN RENSBURG Jacques Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:21 12
5. GENIEZ Alexandre Ag2r La Mondiale link ikonka 00:56 4
6. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 00:59  
7. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 02:22  
8. DE MARCHI Alessandro BMC Racing Team link ikonka 02:22  
9. COURTEILLE Arnaud FDJ link ikonka 02:40  
10. REIS Rafael Caja Rural - Seguros RGA 03:05  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 40:12:44 20
2. CHÁVES Esteban ORICA - Scott link ikonka 00:36  
3. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 00:36  
4. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:17  
5. VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team link ikonka 01:27  
6. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 01:30  
7. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 01:33  
8. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:52  
9. YATES Adam ORICA - Scott link ikonka 01:55  
10. ZAKARIN Ilnur Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:15  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 

 
 
Důležité kopce na trase etapy:
3 20 modre 34 km - Alto del Morrón de Totana: délka 5,7 km; sklon 5,7 % (3-2-1)
1 20 modre 22 km - Collado Bermejo: délka 7,7 km; sklon 6,5 % (10-6-4-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Po volném dnu je připraveno jeviště pro útočníky. Před cílem je připravené dvou-stoupání, které odláká sprintery a zároveň nebude nic řešit pro jezdce na celkové pořadí, takže peloton může ponechat volnost vedoucí skupině. Alto del Morrón a Collado Bermejo jsou kopce s pravidelným průměrným sklonem, stoupání první kategorie dosahuje převýšení šest až osm procent. Z jeho vrcholu zůstává do cíle 22 kilometrů, které většinou proběhnou ve sjezdu. Pokud se nevytvoří silná vedoucí skupina, etapový triumf rozhodne spurt okřesaného balíku, anebo pozdní atak.
 
 
etapa 10 kopec
profil kopce (© lavuelta.com)