11. 30.8. rovinata etapa ciel rovina Lorca > Calar Alto 188 km López
 
etapa 11
profil etapy - 3490 nastoupaných metrů (© lavuelta.com)
 
 
Na španělské akci se do hry konečně dostaly dlouhá stoupání, které měly nabídnout jiné divadlo, než jsme viděli na předchozích strmých finiších. I když dojezd na Calar Alto nebyl nejobávanějším cílovým kopcem ve druhém týdnu, první část tohoto kopce mohla dostat do problémů jakéhokoli závodníka.
 
Na startu přivítalo cyklisty chladné počasí, teploty se pohybovaly pod dvaceti stupni a opět pršelo. A právě déšť mohli využít někteří favorité, aby zaútočili již na prvním dnešním kopci a v mokrém sjezdu svou výhodu ještě znásobili. Proto jsme se těšili na další napínavé představení.
   
Podobně jako v předchozích dnech byl velký zájem o vytvoření brejku, protože na čele závodu lze na letošní Vueltě pěkně zabojovat o etapový triumf. Nejprve to vyzkoušel Julian Alaphilippe, poté nebyla úspěšná ani větší skupina, kterou peloton nikam nepustil, protože se v ní usadil osmý muž pořadí Michael Woods (Can-Drapac) a nakonec trvalo až padesát kilometrů, dokud se vytvořil hlavní únik dne.
 
Mezi čtrnáct uprchlíků patřili Bob Jungels (Quick-Step Floors), Alessandro De Marchi (BMC), Antonio Pedrero (Movistar), Lennard Hofstede (Sunweb), Romain Bardet (Ag2r), Simon Clarke (Cannondale-Drapac), Antwan Tolhoek (Lotto-Jumbo), Matej Mohorič (UAE Team Emirates), Sander Armée (Lotto-Soudal), Giovanni Visconti (Bahrajn-Merida), Igor Anton (Dimension Data), David Arroyo (Caja Rural), Conor Dunne (Aqua Blue Sport) a Aldemar Reyes (Manzana Postobon).
 
Na čele závodu se usadila silná skupina, která to mohla dotáhnout až do cíle, ale peloton jí nedával neomezený prostor, protože Igor Anton ztrácel v pořadí jen necelých šest minut. Navíc, domácí borec velmi dobře poznal dnešní cílové stoupání, na kterém triumfoval na Vueltě už v roce 2006. V úniku se ukázal i Romain Bardet, který už nebyl hrozbou pro celkovou klasifikaci, ale stále měl dobré nohy, aby dokázal zabojovat o etapový triumf v horských etapách. A totéž platilo i pro Boba Jungelsa. Ve vedoucí partii jsme viděli i Giovanni Viscontiho, který mohl v závěru pomoct Vincenzovi Nibalimu, pokud by se lídr týmu Bahrajn - Merida rozhodl zaútočit ještě před Calar Alto.
 
V balíku diktoval tempo tým SkyChris Froome měl v pořadí výbornou pozici, takže ve finále mohl zvolit defenzivnější přístup a čekat, o co se pokusí jeho soupeři. Dnešní horská etapa nepatřila mezi nejočekávanější bitvy letošní edice, ale velmi těžké podmínky na trati mohly všechno změnit. Vytrvalý déšť a teplota jen osm stupňů na závěrečných kopcích měly významně prověřit i jezdce na celkové pořadí.
 
Velmi špatné počasí přinutilo ze závodu odstoupit Domenica Pozzoviva (Ag2r). Na rychlostní prémii jezdili uprchlíci s náskokem čtyři a půl minuty, prosadil se zde Matej Mohorič. Tým Sky dlouhou dobu odváděl práci v čele balíku, ale před Alto de Velefique je vystřídali jezdci z Oricy. Esteban Cháves se musel cítit moc dobře a chtěl získat etapový triumf. A to byl problém pro vedoucí skupinu, jejíž náskok začal klesat. Australská sestava nabrala dobrou rychlost a před prvním kopcem okřesala náskok brejku na osmdesát vteřin.
 
Alto de Velefique okamžitě přecedilo vedoucí skupinu, ale nejsilnější vrchaři v ní zůstali. Při chuti byl zejména Romain Bardet, i když peloton jim byl za patami. I hlavní skupina se pořádně okřesala a poté atakoval Simon Yates z Oricy. Britský jezdec mohl připravit pozici pro Estebana Chávesa v pozdějším průběhu, favority následně tahal tým Sky. Na čele zůstal jen Bardet Reyesem, těsně za nimi se pohybovali Anton Armee.
 
Tato čtveřice se spojila a za malou chvíli se k nim přidali i Visconti Simon Yates. Vedoucí závodníci si udržovali 50vteřinový náskok. Na vrcholu se udrželi na čele jen Bardet, Armee, Visconti a Yates a tuto čtveřici doplnil i Darwin Atapuma (UAE Emirates), který atakoval z balíku. Maximum vrchařských bodů získal Romain Bardet. Bylo zajímavé, že vedoucí skupina zvýšila svůj náskok na necelé dvě minuty, tým Sky neměl důvod nasadit vysoké tempo na prvním kopci a následně riskovat ve sjezdu. V hlavní skupině se pohybovalo kolem třiceti jezdců.
 
V klesání ztratil kontakt s vedoucí skupinou Sander Armée, těsně před Calar Alto opustil čelo závodu i Giovanni Visconti. Na začátku cílového kopce měli šanci bojovat o etapový triumf BardetAtapuma Simon Yates. Balík už ztrácel dvě a půl minuty. Všechny jezdce musela potěšit skutečnost, že na konci etapy déšť ustál.
 
Na nejprudších úsecích cílového stoupání se snažil rozproudit tempo Bahrajn - Merida, kromě toho měl Nibali vepředu i Viscontiho. Pak Simon Yates nestačil na Bardeta a Atapumu. V nevhodnou dobu dostal defekt David de la Cruz (Quick-Step Floors), který musel smazat 30-vteřinové manko a jeho šesté místo v GC se otřásalo.  A domácí to začal mít hodně těžké jedenáct kilometrů před cílem, když se začalo nastupovat ve skupině favoritů.
 
Do útoku zaveleli Nibali Contadorem, kteří si vybudovali menší náskok, ale dva domestici týmu Sky mezeru zalepili. V každém případě skupina favoritů explodovala a s lídrem závodu zůstali jen Moscon, Nieve, Lopez, Zakarin, Nibali, Contador a Kelderman. Tým Sky měl velký zájem, aby získal co nejvíc času na Chávesa, a když se v této skupině objevil Pellizotti, i on jel naplno pro Vincenza Nibaliho, který měl před sebou posun na druhé místo v GC.
 
Na jednodušším úseku byli chyceni Bardet Atapumem, kteří se dostali k Froomovi a spol. Ve druhé skupině jezdili Aru a De la Cruz, Cháves se nacházel až ve třetí partii a jeho ztráta na lídra závodu atakovala jednu minutu.
 
Závěrečný kopec obsahoval tvrdé úseky i těsně před cílem, čehož se snažil využít Vincenzo Nibali, který zaútočil a potrápil ostatní favority. Italský jezdec si vybudoval pěkný náskok, ale ve finále působil velmi svěže Miguel López z Astany a talentovaný kolumbijský vrchař vyhrál svou první etapu na Grand Tour. Za ním přijeli do cíle Chris FroomeVincenzo Nibali a Wilco Kelderman. Ztrátu přes jednu minutu dostali De la Cruz a WoodsAru dostal manko minutu a půl a největší zásek dostal Cháves, který protnul pásku se ztrátou 2:05.   

I jedenáctá etapa pokračovala v soutěživém duchu mezi jezdci na celkové pořadí a dnes z toho vytěžili ti nejzkušenější z nich a mladík Miguel López. Na závěrečném kopci Bahrajn - Merida dostal pod tlak všechny favority a následným útokem Nibaliho Contadorem se rozbila skupina jezdců na GC, což se ukázalo jako rozhodující moment etapy. Potom potáhl i tým Sky, který si zde tradičně udržel početní výhodu, a v závěru předvedl vynikající práci Franco Pellizotti, který definitivě distancoval konkurenty svého kapitána Nibaliho.
 
Ve finále se ve výborném světle ukázal Miguel López, který ustál všechny selekce, nevystrašil ho ani závěrečný Nibaliho pokus a nakonec sám předvedl vítězný nástup. Pro 23-letého závodníka je to mimořádně cenné vítězství a o jeho talentu svědčí i celkový triumf na Kolem Švýcarska, který dosáhl v loňském roce.
 
Výborný den prožil i Chris Froome, který si ještě víc upevnil pozici v čele pořadí, a ani přitom nemusel předvést zdrcující nástup, protože využil zaváhání svého hlavního konkurenta Estebana Chávesa. V samotném závěru předvedl svůj typický vypočítavý výkon, když na útoky nereagoval okamžitě, ale v klíčových momentech se choval pragmaticky. A nakonec se mu to vyplatilo, protože přijel do cíle na druhém místě a jeho náskok na druhého muže v pořadí se zvýšil na 79 vteřin.
 
Na stříbrnou pozici se posunul Vincenzo Nibali, který se na dlouhých kopcích cítí mnohem lépe než na krátkých a strmých cílových dojezdech. Dnes mu velmi pomohli jeho kolegové a nepochybujeme, že po tomto výsledku dostal motivaci, aby na akci zabojoval o nejvyšší místa. Mezi nejlepšími se udržel i Wilco Kelderman, který si v pořadí polepšil o šest míst. Do nejlepší desítky se dostali i vítěz dnešní etapy López a Alberto Contador, který na cílovém kopci chtěl jezdit aktivně, ale prudké finále mu nezahrálo do karet. Ale i tak se přiblížil ke stupňům vítězů.
 
Esteban Cháves přežil krizi na závěrečném kopci, téměř dvouminutová ztráta na Frooma byla velmi vysoká. Přitom Orica rozehrála odvážný plán, když vyslala do útoku Simona Yatesa, ale britský jezdec ani nebojoval o etapový trumf, ani nepomohl svému kolegovi. Teď musí Cháves výrazně bojovat o místo na pódiu. A australskou sestavu nepotěšil ani Adam Yates, který z deváté pozice klesl na dvacátou. Pohoršil si i tým BMC, Nicolas Roche a Tejay van Garderen opustili vysoké pozice v GC a zařadili se hned za Top 10.
 
Naopak, těžkou situaci na posledním kopci po defektu zvládl moc dobře David de la Cruz, kterému po dnešku patří pěkné čtvrté místo. Zdá se, že do správného tempa se dostává Ilnur Zakarin, a svou pozici udržel Fabio Aru, ale jeho ztráta na vedoucí jezdce se ještě zvýšila. Ani další horská etapa tak nezklamala a my se můžeme jen těšit na to, že ty nejtěžší kopce máme ještě jen před sebou, takže turbulentní pohyb v nejlepší desítce bude určitě pokračovat.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Miguela Lópeza (víťaz)
"Byla to velmi těžká etapa, protože pršelo, což nás ještě víc unavovalo. Jsem velmi šťastný, že jsem vyhrál, protože jako tým fungujeme na Vueltě moc dobře. Je to pro mě velký úspěch. Ve finále jsem se cítil moc dobře a znal jsem závěrečné úseky, takže jsem preferoval čekat na poslední stovky metrů, které byly velmi těžké."
 
 
Výsledky
1. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 5:05:09 100
2. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 00:14 40
3. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:14 20
4. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 00:14 12
5. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 00:31 4
6. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 00:31  
7. ZAKARIN Ilnur Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:31  
8. NIEVE Mikel Team Sky link ikonka 00:31  
9. ATAPUMA Darwin UAE Team Emirates 01:02  
10. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 01:14  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 45:18:01 20
2. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:19  
3. CHÁVES Esteban ORICA - Scott link ikonka 02:33  
4. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 02:36  
5. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 02:37  
6. ZAKARIN Ilnur Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:38  
7. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 02:57  
8. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 03:01  
9. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 03:55  
10. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 04:11  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 
Důležité kopce na trase etapy:
1 20 modre 30 km - Alto de Velefique: délka 13,2 km; sklon 8,6 % (10-6-4-2-1)
1 20 modre Cíl - Calar Alto: délka 15,5 km; sklon 5,9 % (10-6-4-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Až jedenáctá prověrka nabízí dlouhé kopce. Cyklisté stráví většinu dne na rovině, ale ve finále se dostanou do vysoké nadmořské výšky, kde se v cíli podívají na největší evropský teleskop. Náročnou prověrkou bude už stoupání Alto de Velefique, které si tvrdě drží průměrný sklon pod osmi procenty. Očekáváme, že se zde přeředí složení pelotonu, a po 15kilometrovém klesání přijde na řadu hlavní představení. Na Calar Alto vede dlouhý, ale nepravidelný výstup. Nejtěžších je úvodních šest kilometrů, kde průměr atakuje deset procent, a právě zde očekáváme největší selekci v hlavní skupině. Poté je připraven stejně dlouhý úsek, na kterém se silnice téměř vyrovná a jen místy se bude stoupat. Pro závodníky budou zajímavé až poslední dva kilometry, kde opět vyskočí sklon na sedm – osm procent, ale objeví se tu i desetiprocentní pasáž, která může rozhodovat o etapovém triumfu. Oba připravené kopce jsou těžké, ale vzhledem na jednodušší úsek na cílovém kopci mohou hlavní favorité atakovat jen těsně před cílem.
 
 
etapa 11 kopec 1
profil kopce (© lavuelta.com)
 
 
etapa 11 kopec 2
profil kopce (© lavuelta.com)