12. 31.8. rovinata etapa ciel rovina Motril > Antequera Dólmenes 161 km Marczinsky
 
etapa 12
profil etapy - 2525 nastoupaných metrů (© lavuelta.com)
 
Útočníci do kopců si mnuli ruce i ve dvanácté prověrce, obě stoupání v druhé části etapy byla jako stvořená na úspěch pro uprchlíky. V tomto ročníku však nic není nemožné, proto na Puerto del Torcal mohli vystrčit růžky i jezdci na celkové pořadí, protože na začátku závěrečného kopce byly zajímavé úseky s deseti procenty.
 
Po dvou deštivých dnech přišla dramatická změna počasí, teploty na trati se přibližovaly k třiceti stupňům, což mohlo vyhodit z tempa některé cyklisty. Na startu rezonoval i nepříjemný incident, který postihl tým Aqua Blue Sport. Irský celek přišel o svůj autobus, který zcela shořel po nočním útoku žhářů. Proto byli jeho závodníci velmi motivováni, aby se dostali do hlavního úniku.
 
Jenže tvorba brejku nebyla jednoduchou záležitostí, neboť všichni věděli, že v úniku se bude s velkou pravděpodobností bojovat o etapový triumf. Po třiceti kilometrech se peloton plavil. Na akci už nepokračovali George Bennett (Lotto-Jumbo) a Serge Pauwels (Dimension Data), kteří byli nemocní, a v průběhu etapy odstoupili i Jorge Arcas (Movistar) a Lennard Hofstede (Sunweb). Úvodní hodina proběhla průměrnou rychlostí 48 km / h, pak se objevilo před balíkem čtrnáct jezdců. Edward Theuns (Trek-Segafredo), José Rojas (Movistar), Pawel Poljanski, Andreas Schillinger (oba Bora-Hansgrohe), Julien Duval (Ag2r), Brendan Canty (Cannondale-Drapac), Michael Morkov (Kaťuša-Alpecin), Stef Clement (Lotto-Jumbo), Jan Polanc (UAE Team Emirates), Tomasz Marczynski (Lotto-Soudal), Omar Fraile (Dimension Data), Anthony Perez (Cofidis), David Arroyo (Caja Rural) a Peter Koning (Aqua Blue Sport) nakonec dostali dovoleno usadit se před pelotonem.
 
Náskok vedoucí skupiny postupně narůstal a vedoucí závodníci cítili šanci, že na dvou horských prémiích budou bojovat o etapový triumf. Velmi odhodlaný byl zejména José Rojas, který už v úniku získal druhé a třetí místo a díky své koncovce a odolnosti v kopcích patřil mezi favority i tentokrát. Pěkný výkon v úniku předvedl v sedmé etapě Pawel Poljanski, závěrečný kopec mohl sednout Polancovi nebo Arroyovi, na kopcovitém terénu bývá vždy nebezpečný Omar Fraile, který v tomto roce vyhrál etapu na Giru. A svého zástupce dostal na čelo závodu i celek Aqua Blue Sport v podobě Petra Koninga. Nejrychlejším jezdcem úniku byl Edward Theuns, belgický jezdec ovládl v této sezóně hromadný spurt na BinckBank Tour.
 
Před prvním stoupáním stoupl rozdíl mezi skupinami na sedm a půl minuty. Balík byl seřazen za týmem Sky, který neměl žádnou snahu, aby byly uprchlíci chyceni. Na kopci první kategorie se nastavilo stabilní tempo, se kterým neměli problémy žádní závodníci. Na Puerto del León získal maximum bodů José Rojas, který se v horské klasifikaci posunul na druhé místo za Villellu.
 
V klesání zaútočil Michael Morkov, který chtěl zaskočit své kolegy z úniku. Pak se ocitl na zemi Julien Duval a francouzský jezdec měl co dělat, aby se vrátil zpět do vedoucí skupiny. Duval se připojil k uprchlíkům a k Morkovovi se přidal Peter Koning, ale tato dvojice to daleko nedotáhla a únik byl opět kompletní. Potom dostal defekt Jan Polanc, ale na rozhodujícím kopci už byl ve vedoucí skupině. V pelotonu kontroloval situace jen tým Sky, který nechával úniku devět minut.
 
Na Puerto del Torcal měl v úniku nejvíce energie Tomasz Marczynski, jehož pronásledovali Rojas, Canty, Poljanska, Clement a Fraile. Jezdec týmu Lotto - Soudal však pomaličku zveleboval svůj náskok. A nelenili ani ve skupině favoritů, když na nejtěžších úsecích atakovali Nicolas Roche a Alberto Contador.
 
Marczynski získal na posledním kopci minutový náskok na skupinu pronásledovatelů, v té už chyběl Brendan Canty, který ve sjezdu spadl. Alberto Contador utrhl Rocheho a na vrcholu stoupání měl k dobru třicet vteřin na skupinu favoritů. Potom začal ztrácet půdu pod nohama, ale počkal na něj Theuns, který mu měl pomoci udržet náskok před svými soupeři. Jen asi dvacet jezdců zůstalo ve skupině favoritů. Následně musel měnit kolo Chris Froome, které se mu poškodilo při pádu. Britský jezdec tuto výměnu zvládl velmi rychle, ale pak opět spadl. A to se snažili využít nejen Contador, ale i další borci ve skupině favoritů. Na Frooma počkali Nieve a Poels, ale před nimi táhly špici týmy Bahrajn, Sunweb a Astana, které měly při svých lídrech i další jezdce.
 
Tomasze Marczynskeho však tyto události nemusely zajímat, protože po šikovném ataku ve sjezdu vyhrál dvanáctou etapu na Vueltě. Spurt o druhé místo vyhrál Omar Fraile, který porazil Rojase, Poljanskeho a Clementa. Pak všichni s napětím sledovali, jak dopadne honička mezi Contadorem, ostatními favority a Froomem. Pistolero získal na Nibaliho a kol. dvacet vteřin a Froome ztratil dalších dvacet vteřin. Takže lídr závodu poměrně dobře minimalizoval svoji ztrátu za pomoci svých kolegů.
 
Etapu vhodnou pro uprchlíky opravdu vyhral únik a Tomasz Marcynski, který stejným způsobem vyhrál šestou etapu letošního ročníku. Polský borec se prosadil po jistém útoku v závodu, po kterém zanechal další silné jezdce v útěku. Mezi nimi byli Fraile a Rojas, kteří ještě čekají na triumf. Ve skupině favoritů se po dlouhou dobu zdálo, že je stále klidné, ale všechno změnil Alberto Contador. Španělský jezdec se rozhodl využít nejtěžší úseky posledního kopce k útoku a po této aktivitě skutečně dostal čas na své soupeře.
 
Pistolerovo úsilí přinutilo všechny cyklisty jezdit na celkové pořadí s vysokou intenzitou a bez jeho útočení by neměl problémy Chris Froome. Vedoucí závodu měl dva pády ve finálním klesání, což není jeho zvyk, a ztrácel čas na své protivníky. Za pomoci dvou kolegů zvládl tuto hrozbu velmi dobře, ale zároveň ukázal, že je jen člověk a i on může na trati dělat chyby. A do dalších etap přidává pouze novou dynamiku. 
 
V první desítce pozice zůstaly nezměněny, ale rozdíly se vyskytovaly v časovém rozpětí. Lídr Chris Froome přišel o dvacet vteřin na Vincenza Nibaliho, italský jezdec teď zaostává méně než minutu. A na britského jezdce se také přiblížili ostatní členové Top 10. Albertu Contadorovi se podařilo dostat na Frooma 42 vteřin a pro španělského matadora je dobrá zpráva i to, že má jen minutu, že na třetí příčku Estebana Chávese má ztrátu jenom jednu minutu. Nemáme pochyb, že Contador nebude šťastný, dokud se nedostane na stupně vítězů.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Tomasze Marczynskeho  (vítěz)
"Je to neuvěřitelné. Po prvním vítězství jsem si chtěl v pelotonu trochu odpočinout, abych ušetřil svou energii na další pokus. Po vytvoření úniku jsem se trochu obával, protože jsem minul mnoho sil, abychom se dostal do vedoucí skupiny. Cítil jsem se velmi dobře na trati, lehko jsem jezdil na obou kopcích. Na závěr jsem sledoval, jak se moji soupeři chovají, a pak jsem se rozhodl útočit ve sjezdu. Vždycky jsem snil o tom, že vyhrám po sólové jízdě etapu v Grand Tour."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Alberta Contadora (9. místo GC)
"Byla to etapa, ze které jsme získali víc, než jsme očekávali. Po mém útoku jsem mluvil s Nicolasem, ale nebyl schopen pokračovat se mnou. Věděl jsem, že mám před sebou spolujezdce, a tak jsem do toho vše vložil. Klesání bylo nepříjemné, protože tam byly kluzké úseky, takže jste museli opatrně jezdit. Pokud jde o Frooma, padl, ale neztratil hodně času. Od této etapy jsme neočekávali žádné velké věci, takže z tohoto pohledu mohu být velmi šťastný, jak to nakonec dopadlo."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Chrise Frooma (lídr GC)
"Naštěstí jsem v pořádku. Jsem velmi rád, že jsem si vážněji neublížil. Nikdy není dobré padat dvakrát, ale nakonec jsem měl dva kolegy, kteří odvedli skvělou práci. Bez Nieveho a Poelse by mé ztráty byly větší. Ve sjezdech se změnily suché a mokré části rohů, v obou případech se mi pošmyklo přední kolo. Nerad dávám svým konkurentům čas, ale jsem rád, že to bylo jen dvacet vteřin a ne minuta."
 
 
 
Výsledky
1. MARCZYNSKI Tomasz Lotto Soudal link ikonka 3:56:45 100
2. FRAILE Omar Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:52 40
3. ROJAS José Joaquín Movistar Team link ikonka 00:52 20
4. POLJANSKI Pawel BORA - hansgrohe 00:52 12
5. CLEMENT Stef Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:52 4
6. CANTY Brendan Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:42  
7. PEREZ Anthony Cofidis, Solutions Crédits 02:50  
8. POLANČ Jan UAE Team Emirates 02:50  
9. SCHILLINGER Andreas BORA - hansgrohe 02:50  
10. ARROYO David Caja Rural - Seguros RGA 03:00  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 49:22:53 20
2. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:59  
3. CHÁVES Esteban ORICA - Scott link ikonka 02:13  
4. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 02:16  
5. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 02:17  
6. ZAKARIN Ilnur Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:18  
7. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 02:37  
8. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 02:41  
9. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 03:13  
10. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 03:51  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 
Důležité kopce na trase etapy:
1 20 modre 59 km - Puerto del León: délka 17,4 km; sklon 4,9 % (10-6-4-2-1)
2 20 modre 17,5 km - Puerto del Torcal: délka 7,6 km; sklon 7 % (5-3-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Peloton zůstává v kopcích a pořadatelé připravili další nabídku pro útočníky, kteří na Vueltu přišli zabojovat o etapový triumf. První část dvanácté etapy je jednoduchá, ve druhé polovině se nachází dva zajímavé kopce. Puerto del Léon je nepravidelným stoupáním, ale bez strmých úseků, a závodníky vyčerpá hlavně svou délkou. Z jeho vrcholu vede na závěrečnou vrchařskou překážku 35 kilometrů a kopec El Torcal možná překvapí některé jezdce. Úvodní čtyři kilometry vyskočí na osm a půl procent, ale objeví se zde i drsnější pasáže. Po překonání tohoto stoupání zůstává do cíle sedmnáct kilometrů ve sjezdu, což ještě znásobí bitvu o vítězství. Favorité na titul budou s největší pravděpodobností šetřit síly na náročnější koncovky druhého týdne, proto peloton přenechá volnost vedoucí skupině.
 
 
etapa 12 kopec 1
profil kopce (© lavuelta.com)