13. 1.9. zvlnena etapa ciel rovina Coín > Tomares 197 km Trentin
 
etapa 13
profil etapy - 1698 nastoupaných metrů (© lavuelta.com)
 
V druhém týdnu byla připravena pouze jedna jednoduchá etapa, která by jezdcům na celkové pořadí umožnila chvíli odpočívat. Na očekávaný dojezd balíku čekala malá skupina rýchlých cyklistů, obzvláště Matteo Trentin, který měl šanci na třetí etapový triumf. Italský jezdec měl pri sobě kvalitní podporu, takže Quick-Step Floors byl připraven udělat maximum, aby rozšířil svou vítěznou kolekci  na poslední GT v sezóně. Do boje o vítězství se měli zapojit i Theuns, Lobato, Modolo, Cort nebo Asbroeck, kteří měli hlad po úspěchu.
 
Dvanáctá etapa se konala v příjemném, ale teplém počasí. Hned po startu se odtrhla pětičlenná skupina, jejíž peloton udělil svobodu, což ocenili všemi jezdci v balíku, kteří se nemuseli honit dlouho po zahájení třinácté etapy. Do úniku se dostali Alessandro De Marchi (BMC), Alexis Gougeard (Ag2r), Davide Villella (Cannondale-Drapac), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) a Arnaud Courteille (FDJ).
 
Horská prémie třetí kategorie byla jediným cílem Davida Villelly jako lídra vrchařské soutěže a na tomto kopci si polepšil o tři body. Pak se vrátil spět do balíka. Ve vedoucí skupině tak zůstali zajímaví jezdci jako De Marchi a De Gendt, kteří vědí potrápit peloton na čele závodu, a statečné výkony na kostkových klasikách ví předvádět Gougeard, což ukázal loni pátým místem na Omloopu.
 
V pelotonu okamžitě převzal zodpovědnost Quick-Step Floors, který chtěl využít svých zkušeností v plánovaném hromadném spurtu. Belgická sestava neměla ve včerejší etapě nikoho v úniku a stoprocentně se soustředila na dnešní prověrku. Při kontrole uprchlíků jí pomáhal i Lotto - Jumbo, který se spoléhal na Lobata, a na čele balíku se ukazovaly i tým Cannondale - Drapac, který vybídla třetí příčka Toma van Asbroecka ve čtvrté etapě.
 
Rozdíl mezi skupinami se neustále pohyboval na úrovni tří minut. Ve druhé části etapy se teploty zvýšily na 32 stupňů, ale tempo bylo relativně rychlé. Za sprinterskými seskupeními byl seřazen tým Sky, který vsadil na Chrise Frooma. Ten po včerejších pádech ztratil nějakou kůži na postižených místech, ale měl by být v pořádku. Dokonce i zdánlivě nenápadné pády se mohou odrážet ve výkonu a cyklisté mají nyní před sebou dva horské dojezdy.
 
Třinácta prověrka měla všechny atributy klasické sprinterské etapy, kdy se do vzájemného souboje dostaly pouze sprinterská seskupení a uprchlíci. A podle rozdílu mezi skupinami, který klesl pod dvě minuty šedesát kilometrů před cílem, bylo jasné, že peloton měl výhodu.
 
Závěrečná hodina se odehrála na zcela rovinném profilu, kde foukal mírný vítr. Kromě pádu Bert Jan Lindemana (Lotto-Jumbo) a Jetse Bola (Manzana Postobon) byla nálada v balíku uvolněná, zejména u zástupců týmu Trek - Segafredo.
 
Pak tým Dimension Data informoval, že Omar Fraile rezignoval ze závodu. Domácí cyklista byl znepokojen zdravotními problémy, ale ještě včera se mu podařilo dostat maximum ze sebe a obsadil druhé místo. Jihoafrickému seskupení tak zůstali pouze tři závodníci. Vedoucí tým dokázal udržet vysoké tempo po dlouhou dobu, peloton snížil náskok pouze ve vteřinách. Dvacet kilometrů před cílovou čárou drželi De Marchi a De Gendt, kteří měli stále k dobru osmdesát sekund.
 
Silnější byl Alessandro de Marchi, který také ovládl rychlostní prémii. Zbývající bonusové vteřiny zůstaly pro balík, ale žádný z favoritů o ně neprojevil žádný zájem. Italský jezdec se nechtěl vzdávat půlminutového vedení, ale peloton ho pokryl sedm kilometrů před cílem. Všechno bylo připraveno na hromadný spurt, ale před cílem se nacházela dvě krátká stoupání, což také vyžadovalo, aby byli sprinteři i paričně šikovní.
 
Závěr skvěle zvládl Quick-Step Floors, který udržel balík pohromadě a Matteo Trentin vyhrál svoji třetí etapu na letošní Vueltě. Druhý skončil Gianni Moscon, třetí dojel Kragh Andersen.
 
Belgický vítězný tým si pohlídal zajímavou koncovku třinácté etapy a ve finále měl dost jezdců, kteří připravovali pozici pro Mattea Trentina. Italský cyklista se nejlépe zorientoval před páskou a jasně vyhrál třetí triumf. Trentin vyhrál tři Grand Tours, ale Vuelta je pro něj život.
 
Gianni Moscon také ukázal své kvality, při podpoře CHrise Frooma v těžkých etapách dokázal finišovat na druhé příčce i v takové rychlé koncovke. Hektický dojzedsi také pohlídali jezdci na celkové pořadí, kteří se umístili na nejvyšší pozice. Výjimkou byli Zakarin, De la Cruz, Van Garderen, Meintjes a López, kteří se připojili ke kontu se sedmi vteřinami.
 
Matteo Trentin zvýšil svou vedoucí pozici v bodovací soutěži, před Chrisem Froomem má náskok devatenácti bodu. Ve vrchařské soutěži si polepšil o tři body Davide Villela. V celkovém pořadí došlo jen k minimálním změnám, ale závodníci mají v Andalusii náročný víkend, kde se vedle dvou cílových shromáždění připravují také vysoké teploty.
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Mattea Trentina (vítěz)
"Nebylo to finále podle mého vkusu a vypadalo to jednodušeji na papíře. Ale chtěli jsme jít za etapovým triumfem. Spolujezdci byli skvělí, všichni si dělali svou práci. Když vám takto vaši kolegové pomohou, musíte jednoducho vyhrát. Přišel jsem sebavědomý, ale nečekal jsem, že budu tak úspěšný. Ale závod ještě už není u konce a chceme dělat ještě víc."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Gianni Moscona (2. místo)
"Byl to těžký den. Celý den jsme se starali  o Frooma, kterému všichni věříme. Dnes jsem dostal šanci a bylo to v pořádku. Na konci jsem měl dobrou pozici a chtěl jsem to zkusit. Ale Trentin je v tuto chvíli velmi silný. Nevím, jestli budeme mít podobnou šanci. Teď se všichni zaměřujeme na horské etapy."
 
 
Výsledky
1. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 4:25:13 100
2. MOSCON Gianni Team Sky link ikonka 00:00 40
3. ANDERSEN Søren Kragh Team Sunweb 00:00 20
4. SCHWARZMANN Michael BORA - hansgrohe 00:00 12
5. VAN ASBROECK Tom Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:00 4
6. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
7. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 00:00  
8. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 00:00  
9. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
10. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 00:00  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 53:48:06 20
2. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:59  
3. CHÁVES Esteban ORICA - Scott link ikonka 02:13  
4. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 02:17  
5. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 02:23  
6. ZAKARIN Ilnur Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:25  
7. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 02:37  
8. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 02:41  
9. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 03:13  
10. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 03:58  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 
Krátke preview etapy:
Ve třinácté etapě výjimečně dostanou slovo nejrychlejší závodníci, ale ti se musí připravit na zajímavou koncovku. Na trase se nenachází žádné překážky, se kterými by si neporadila sprinterská seskupení, aby dostali pod kontrolu vedoucí skupinu. Mnohem náročnější mise je bude čekat v cílovém městě. Tři kilometry před cílem se silnice zvedne na pět procent a i posledních dvě tisíc metrů obsahuje dvě krátké vlny a kromě toho tři sta metrů před páskou stojí velký kruhový objezd. Po dlouhém čekání na hromadný spurt se ve městě Tomares nemusí prosadit nejrychlejší jezdec, ale ten nejšikovnější.