14. 2.9. rovinata etapa ciel rovina Écija > Sierra de La Pandera 185 km Majka
 
etapa 14
profil etapy - 3405 nastoupaných metrů (© lavuelta.com)
 
Stoupání Sierra de la Pandera mělo být velkým testem pro jezdce na celkové pořadí a zároveň dobrou příležitostí pro uprchlíky na získání etapového triumfu. Proto jsme viděli po vzoru v mnoha předchozích dnech velmi brzký začátek, kdy se několik jezdců zajímalo o to, aby se dostali do úniku.
 
Trvalo 26 kilometrů, dokud se peloton uspokojil se složením vedoucí skupiny a deset závodníků se po rychlém zápasu usadilo na čele závodu. Před hlavní skupinou si vychutnali horskou etapu Rafal Majka, Patrick Konrad (Bora-Hansgrohe), Alexis Gougeard (Ag2r), Simon Clarke, Davide Villella (Cannondale-Drapac), Rui Costa (UAE Team Emirates), Bart De Clercq (Lotto-Soudal ), Luis Angel Mate (Cofidis), Stefan Denifl (Aqua Blue Sport) a Ricardo Vilela (Manzana Postobon).
 
Bora a Cannondale byly dvojnásobně zastoupeni na čele závodu. Davide Villella potřeboval získat vrchařské body na zvýšení svého náskoku v horské klasifikaci a do útoku vyrazil Rafal Majka, jehož jasným záměrem bylo získání etapového vítězství. Polský jezdec se neprosadil v celkové klasifikaci, takže se chtěl týmto způsobem prezentovat na akci i v ostatních prověrkach. Jeho velkou výhodou bylo, že měl Patrika Konrada, takže se mohl soustředit pouze na cílový kopec.
 
Pokud by uprchlíci skutečně bojovali o etapu, kandidátem na triumf byl i Rui Costa, který v tomto roce honí vítězství na GT, ale ještě se mu to nepodařilo. Bart de Clerq byl v úniku i v osmé etapě, v níž vybojoval osmou příčku, a ve brejku se ukázal Ricardo Vilela.
 
Na první horské prémii se prosadil bez zápasu David Villella, který vyhrál tři body. Náskok vedoucí skupiny v té době přesáhl sedm minut. Tým Sunweb oznámil, že 22letý Sam Oomen opustil závod, patřilo mu třinácté místo v pořadí. Nizozemského cyklistu na akci trápily zdravotné problémy, ale povedlo se mu také ukázat svůj velký talent.
 
Až do prvního hodnoceného stoupání vedl peloton pouze Sky, který udržoval stabilní tempo a nezajímal se o honění uprchlíky. Ale pak začaly aktivně jezdit Bahrajn, Trek a Astana, kteří chtěly připravit pro Frooma náročný den. Náskok vedoucí skupiny začal výrazně klesat a jezdci jako Majka nebo Costa museli začít pochybovat o úspěchu jejich poslání.
 
Uvedená tři seskupení snížila manko pelotonu pod pět minut. Jejich rychlá jízda snižovala šance uprchlíků na získání etapového triumfu a nemusela to být dobrá zpráva ani pro Chrise Froome, na kterého se chystali Nibali, Contador a López. Alexis Gougeard nedokázal udržet tempo vedoucí skupiny.
 
Na začátku druhého hodnoceného stoupání měl únik k dobru jen necelé tři minuty, v balíku už jezdil aktivně i Kaťuša - Alpecin pro Zakarina. Dnešní horská etapa běžela rychlým tempem, což nebylo potěšením pro vedoucí skupinu, kde se Patrick Konrad pokoušel zaútočit. Jeho pokus byl neúspěšný, ale na vrcholu tohoto kopce zůstali s ním v čele závodu již jen Majka, Costa, De Clerq a Villella, který sebral i tyto vrchařské body. Mezitím v pelotonu atakoval Marc Soler z Movistaru. 
 
Na začátku cílového kopce skupina favoritů ztratila sto vteřin, takže vítěze etapy s největší pravděpodobností bychom vyhledávali mezi nimi. I když dva závodníci z Bory srdnatě bojovali na čele závodu. V balíku pracovaly Astana a Quick-Step Floors. Počáteční kilometre na Sierra de la Pandera byly klidné, všichni čekali na prudší úseky. Pak to v balíku převzala  Astana. V samém čele závodu ostal bojovat jen Rafal Majka, který měl stále náskok sto vteřin.
 
Ve skupině favoritů se po dlouhou dobu nic nedělo, pět kilometrů před vrcholem již balík vedl Poels a Nieve. Mezitím Rafal Majka šel skvěle a stále měl k dispozici pěkný náskok. Akce se rozjela čtyři kilometry před páskou, když Cháves šel dopředu a postupně se k němu přidali Contador a Nibali a po po předešlé snaze s nimi zůstal i Carapaz z Movistaru. Chris Froome za nimi nevystartoval, ale nechal všechno svým kolegům.
 
Zvláště Nibali předváděl vynikající výkon, při kterém vydržel jenom Contador, ale španělský jezdec nespolupracoval, protože měl toho plné zuby, Dva kilometry před vrcholem před vrcholen se k nim vrátil trpělivý Froome, který opět předváděl takticky dokonalý výkon. Do této skupiny přišli i López, Kelderman, Zakarin a Cháves a Miguel López opět zaútočili na tuto skupinu v prudkém momentu, když mu nikdo nestačil.
 
Rafal Majka mohl být spokojen, že favority místy za ním taktizovali, takže po vynikajícím výkonu si udržel své malé vedení a vyhrál etapu. Druhý přišel k cíli Miguel López, který za ním zaostával po dobu 25 vteřin, o další čtyři vteřiny později skončil Nibali, Zakarin, Froome a Kelderman. Contador trochu víc. V samém závěru ztratil Esteban Cháves 26 vteřin na lídra závodu a vypadl z Top 3.
 
Vynikající výkon předvedl Rafal Majka, který měl na cílovém kopci potřebné vrchařské nohy a nechal za sebou všechny favority na titul. Kromě toho si zaslouží chválu i to, že se nevzdávál ani když  peloton začal výrazně snižovat šance vedoucí skupiny ńa úspěch, ale bojoval až do konce. A nakonec se mu to vyplatilo. Patrick Konrad, který mu dělal společnost v úniku, mu velice pomohl, a na čele závodu se pro něj obětoval. Majka se konečně objevil v kvalitním převedení na GT, po neúspěchu na Tour a vyřazení z boje o klasifikaci na Vuelte získal těžkou etapu. A polský borec si jistě bude věřit, že může přidat ještě jeden takový výsledek.
 
Jezdci na celkové pořadí čekali na ty nejvíce prudké průchody a očekávaný pohyb přišel ze strany Chávese, Nibaliho a Contadora, kteří za sebou nechali Frooma. Mezi útočníky se vyjímal Nibali, ale italský jezdec sobě nenašel stejně silného kolegu, s nímž by dostal pod větší tlak lídra závodu. Pistolero jezdil na svém limitu a Cháves nemohl dlouho držet vysokou intenzitu. Chris Froome  využíval svých kolegů do poslední chvíle a pak se připojil k útočícím jezdcům. V těch okamžicích byl Miguel López velmi silný a pak předvedl dokonalý útok. Ten mu sice přinesl jenom pár vteřin na soupeře, ale jeho výkonnost si získává větší a vetší uznání.
 
V celkovém pořadí Chris Froome zůstává v červené, za svého hlavního vyzyvatele může považovat Vincenze Nibaliho. Před italským cyklistou má náskok jednu minutu a časovku k dobru. Na třetí místo byl nenápadný Wilco Kelderman, který tu zatím jezdil bez váhání. O stupně vítězů však bude i nadále velký boj, protože tam jsou také Ilnur Zakarin a Esteban Cháves, ale kolumbijský jezdec zatím ještě neprožívá velmi povedený druhý  týden. Ale Zakarin je stejně pevný jako skála.
 
Dnes si Fabio Aru, David de la Cruz a Michael Woods zhoršili čas, ale všichny tři zůstávají v první desítce. Alberto Contador a Miguel López se v této společnosti plně usadili, ale od obou se očekává posun v pořadí. Pistolerovi k tomu pomohou zkušenosti, za talentovaného kolumbijského jezdce by měli mluvit vynikající vrchařské kvality.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Rafala Majky (vítěz)
"Cítím se skvěle. Na Tour jsem spadl, na Kolem Polska jsem skončil druhý, proto jsem přišel na Vueltu velmi motivovaný. Ale byl jsem nemocný, vypadl jsem z klasifikace a téměr jsem na akci skončil. Teď jsem velmi šťastný, ale ne proto, že jsem vyhrál, ale kvůli mým kolegům, protože mi stále věřili. I já jsem měl sebevědomí a dnes mi hodně pomohlo, že jsem u sebe měl Patricka Konrada. Věděl jsem, že posledních deset kilometrů musím jít naplno až do konce jako v časovce. Ale zvládl jsem to.."
 
 
Výsledky
1. MAJKA Rafał BORA - hansgrohe 4:42:10 100
2. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 00:27 40
3. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:31 20
4. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 00:31 12
5. ZAKARIN Ilnur Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:31 4
6. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 00:31  
7. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 00:37  
8. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:46  
9. CHÁVES Esteban ORICA - Scott link ikonka 00:57  
10. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 01:03  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 58:30:47 20
2. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:55  
3. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 02:17  
4. ZAKARIN Ilnur Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:25  
5. CHÁVES Esteban ORICA - Scott link ikonka 02:39  
6. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 03:09  
7. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 03:11  
8. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 03:19  
9. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 03:23  
10. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 03:48  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 
Důležité kopce na trase etapy:
2 20 modre 22 km - Alto Valdepeňas de Jaén: délka 8,5 km; sklon 4,8 % (5-3-1)
hc 20 modre Cíl - Sierra de la Pandera: délka 17,4 km; sklon 4,9 % (15-10-6-4-2)
 
 
Krátke preview etapy:
Finále druhého týdne se bude konat v Andalusii, kde jsou připraveny dva horské dojezdy. V čtrnácté etapě se bude celý den pozvolna stoupat, peloton startuje na úrovni 120 m n. m. a vyšplhá se do nadmořské výšky 1830 metrů. Před cílovým stoupáním se nachází dvě horské prémie, které neobsahují prudké momenty. Z Valdepeňas de Jaén vede na Siera de la Pandera jen deset kilometrů ve sjezdu, takže už na tomto kopci bude ve vzduchu cítit napětí. Samotný horský dojezd je dlouhý a poskytuje jen minimální prostor na chvilkové načerpání sil. Po celé délce obsahuje okamžiky překračující deset procent a nejtěžší pasáž začíná pět kilometrů před cílem, kde je dvě tisíc metrů s průměrem dvanáct procent.  A to už je dobrá příležitost i pro jezdce na celkové pořadí, aby se zde pokusili zamíchat klasifikací. Kromě těžkého cílového kopce mohou být pro jezdce výzvou i vysoké teploty, které tu panují v tomto období.
 
 
etapa 14 kopec
profil kopce (© lavuelta.com)