15. 3.9. rovinata etapa ciel rovina Alcala La Real > Sierra Nevada 127 km López
 
etapa 15
profil etapy - 3305 nastoupaných metrů (© lavuelta.com)
 
Mimořádně důležitá etapa měla být vrcholem dosavadního průběhu závodu, což si velmi dobře uvědomovali jezdci na celkové pořadí, kteří ve včerejší prověrce nevystříleli všechny své náboje. Očekávaný vrchařský den proběhl za slunečného počasí s teplotami okolo třiceti stupňů.
 
Hned na startu bylo cítit nervozitu z toho, kdo se dostane do úniku, a během počátečního kilometru jsme viděli prolínání se několik strategií. Před balík se Trentin a Villella chtěli dostát jako lídři bodovací a vrchařské soutěže a mít své jezdce vepředu plánovaly také favoriti na titul. Proto dopředu skákali například Pantano z Treku, své zástupce nabádaly k aktivitě Bahrajn a Astana, ale tento nechtěli zmeškat ani barvy týmu Sky.
 
Po třiceti kilometrech však žádná útočná skupina nebyla úspěšná. Následně si přece jen vybudovali náskok Anthony Perez, Stéphane Rossetto (oba Cofidis) a Nelson Oliveira (Movistar), ke kterým se přidali později Edward Theuns (Trek-Segafredo), Matteo Trentino (Quick Step), Tom Van Asbroeck (Cannoondale), Sander Armée (Lotto-Soudal) a Lluis Mas (Caja Rural).
 
Ve příznivé pozici se ocitl Matteo Trentin, který získal body na sprinterské prémii a potvrdil svou pozici v čele bodovací soutěže. V prvním úniku se neukazovali kvalitní vrchaři, ti chtěli čekat na svou šanci na Hazallanas. Alberto Contador byl před balíčkem zastoupen, ale Theuns patřil ke skupině rychlých cyklistů a klasikářů. Belgický jezdec však hezky pomohl svému lídrovi na konci dvanácté etapy.
 
Před prvním dnešním stoupáním měli uprchlíci k dobru jen dvě minuty a v pelotonu už v tomto momentu byli v čele Astana a Bahrajn. Mírnější úseky Alto de Hazallanas zvládli závodníci bez problémů, ale to opravdivé vrchařské představení začalo sedm kilometrů před vrcholem. A právě tam se únik rozpadl.
 
Vpředu byli nejdéle Rossetto a Armée, kteří si udržovali minutový náskok. Sander Armée měl nakonec více sil. Z balíku se pokusil zaútočit Stetina (Trek), ale americký jezdec byl brzy chycen. Naopak, Adam Yates a Romain Bardet předvedli hezký pohyb. Francouzský jezdec chtěl etapu a Yates mněl být zárukou pro Chávese. K nim se také dostal i Steven Kruijswijk. Astana diktovala tempo skupiny favoritů a jezdci týmu Sky se také pohybovali v nejvyšších pozicích.
 
Alto de Hazallanas dobyl jako první Sander Armée, který měl náskok osmdesát vteřin na Yatese, Bardeta, Kruijswijka a Oliveira, portugalský jezdec tu zůstal z prvního úniku. Skupina favoritů ztratila něco přes tři minuty. Peloton se na tomto náročném kopci otesal, ale týmy jako Bahrain - Merida nebo Trek se nepokusily o nic proti Froomovi. Pak následoval sjezd přes 20 kilometrů z kopce a hned další kopec. Na Hazallanas také atakoval Rafal Majka, který si vypracoval menší náskok na hlavní balík, ale do Bardetovy party to měl daleko. Stéphane Rossetto posílil druhou skupinu, který stále jezdil v popředí.

Na začátku druhého kopce zrychlili tempo Bardet, Kruijswijk, Yates a začali se přibližovat k osamocenému lídrovi. Majka již byl spět v balíku. Tam šla velmi dobrá kazašská sestava, které důvěřovala Lópezovi. Armée byl chycen trojicí pronásledovatelů a pak měl největší energii Adam Yates, který zůstal vepředu sám.

Zajímavé věci se také děli v balíku, kde atakoval Alberto Contador, ke kterému se připojil Miguel López. Španělský jezdec se na okamžik ohlédl dozadu, jako kdyby čekal pohyb ze strany Nibaliho, ale když nic nepřicházelo, pokračoval v dlouhém útoku. Do cíle zbývalo 26 kilometrů. Tak Sky vytvořil svůj typický horský vlak, lídr závodu měl u sebe tři kolegy. Froome nepanikařil, protože s ním byla silná kohorta a do cíle zbývalo ještě mnoho kilometrů. Ale koalice Contador - López musela být pro něj nepříjemná.

 
Na vrcholu Alto del Purche se objevil Adam Yates v čele závodu, britský jezdec vsadil na velmi dlouhý sólový pokus. Necelou minutu ztráceli na Bardeta Contador s Lópezem. A tato silná skupina měla k dobru čtyřicet vteřin na hlavní balík. V něm zůstávali všichni favoriti, jen David de la Cruz měl potíže s udržováním tempa.
 
Adam Yates se musel cítit skvěle, na poslední dlouhý kopec vyjel s náskokem jedné minuty na přenásledovatele, kteří nedokázali snížit své manko. Na Alto Hoya de la Mora byl nekonečný kopec, který měl své vlastní zákonitosti a příliš mnoho úsilí se mohlo vymstít. Pět kilometrů před vrcholem se Kruijswijk dostal do Contadorovy skupiny. A tito závodníci se stále více a více vzdalovali od hlavního balíku.
 
Pak se Vincenzo Nibali zvedl ze sedla, který musel zaútočit sám, když chtěl získat nějaký čas na Frooma. Lídr závodu zůstal sedět za svými kolegy, na kterých nechal veškerou práci při kontrole svého hlavního soupeře. Nibalimu to nehralo do karet, že kopec byl tempařský, takže Sky mohl nastavit pravidelné, ale vysoké tempo. A to podkopalo Nibaliho sebevědomí, který se vrátil spět deset kilometrů před cílem.
 
O čtyři kilometry později se skupina pronásledovatelů rozpadla. Nejprve Kruijswijk zvěsil nohy, pak López zaútočil a Bardet a Contador na jeho zrychlení nedokázali reagovat. Kolumbijský jezdec byl velmi silný a Yates mu byl na dosah. Čtyři kilometry před vrcholem Miguel López dojel Adama Yatese a britský jezdec následně zcela zastavil, takže talentovaný kolumbijský cyklista měl otevřenou cestu za druhým etapovým triumfem. Mezitím se vrátili do Contador a Bardet a Sky mělo vše pod absolutní kontrolou.
 
Miguel López předvedl další skvělý vrchařský výkon a vyhrál i svou druhou etapu, která skončila na těžkém kopci, a také získal hezký časový bonus na své soupeře. Na druhé příčce skončil Ilnur Zakarin, ruský borec zaútočil těsně před cílem a skupina favoritů se mírně odtrhla na cílové pásce. Také Wilco Kelderman získal bonusové vteřiny. Výrazněji ztratil Alberto Contador, který měl problémy těsně před páskou.
 
Těžká horská etapa nebyla velmi příznivá pro útočné vrchaře, zdlouhavé cílové stoupání maximálně sedlo seskupení Sky, které na něm dokonale demonstrovalo svou týmovou kvalitu. Vítězný pohyb se proto odehrál až 25 kilometrů před cílem, ale na tento kousek byla potřebná parádní vrchařská výkonnost. A tou disponoval jen Miguel López, který se ve druhém týdnu dostal do znamenité formy. Kolumbijský borec vytěžil z tradiční odvážné jízdy Alberta Contadora, který dobře věděl, že prostor na útok se nachází pouze na prvních dvou kopcích. Ačkoli španělskému jezdci se nepovedlo dotáhnout své úsilí do požadovaného cíle, můžeme říci, že výrazně zasáhl do vývoje etapy.
 
Na cílovém stoupání byla radost se dívat na Miguela Lópeze, kterému se i na takových sklonech a po vyčerpávajícím dni povedlo předvést velké zrychlení a jeho poslední útok doslova demoralizoval Adama Yatese. Britský cyklista se odhodlal k odvážnému sólovému útoku a měl blízko k tomu, aby ho úspěšně zrealizoval až do cíle, ale Alto Hoya de la Mora se ukázal ve finále jako mimořádně nehostinná destinace. Miguel López prožívá skvělou premiéru na Grand Tour a můžeme se jen těšit na to, co předvede na Los Machucos a Anglii.
 
Chris Froome plně využil svých kolegů a při nástupu Contadora a Lópeze a rovněž Nibaliho snaze ani nemusel vědět, co se děje před ním. Všechno vybavili skvělí Nieve a Poels, on se mohl soustředit pouze na to, aby zůstal zavěšený za svými spolujezdci. Obtížný andaluský víkend tak přežil bez jakékoli újmy, což značně posilnilo jeho naděje na celkový triumf.
 
Vincenzo Nibali se pokoušel zaútočit na cílovém kopci, ale nebyl tam prostor na porážku přesily britského týmu. V cíli musel litovat, že se ke Contadorovi a Lópezovi nepřipojil. Před časovkou ztrácí na Frooma jednu minutu, což není přízníva pozice. Bitku o pódium tentokrát vyhrál Ilnur Zakarin, který na konci dnešní etapy našel energii, aby odešel ze skupiny favoritů. Tato aktivita ho dostala na průběžnou třetí příčku, ale ve příchozí ITT bude svádět o Top 3 hezký souboj s Wilcom Keldermanem, který stále jezdí stále velmi spolehlivě.
 
Ostatní členové top desítky si víceméně udrželi své pozice, jenom David de la Cruz vypadl z této společnosti, kterému se již včera nedařilo. Byl nahrazen Woutem Poelsem, který se bude velmi snažit zůstat v této pozici až do Madridu. Miguel López se přesunul na šestou příčku a budeme zvědaví, jak se mu bude dařit na časovce, protože s takovou formou může skutečně myslet na pódium. Jezdec Astana si také polepšil ve vrchařské soutěži a na lídra Davida Villellu v této klasifikaci ztrácí pouze osm bodů. Chris Froome se dostal do čela bodovačky, Trentinovi nestačilo ovládnutí rychlostné prémie na to, aby udržel zelený dres.
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Miguela Lópeze (vítěz)
"Byl to nádherný den. Byli jsme odhodláni jít do útoku s Contadorem. Takže když jsem zaútočil, šel jsem za ním, ale měl jsem pochybnosti, protože cílové stoupání bylo velmi dlouhé. A náročnost tomu přidávala i vysoká nadmořská výška. Měl jsem pochybnosti, ale našel jsem potřebnou sílu a nakonec jsem se radoval v cíli."
 
 
Výsledky
1. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 3:34:51 100
2. ZAKARIN Ilnur Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:36 40
3. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 00:45 20
4. CHÁVES Esteban ORICA - Scott link ikonka 00:47 12
5. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 00:47 4
6. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:50  
7. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:53  
8. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:53  
9. MEINTJES Louis UAE Team Emirates 00:53  
10. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 01:02  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 62:06:25 20
2. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:01  
3. ZAKARIN Ilnur Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:08  
4. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 02:11  
5. CHÁVES Esteban ORICA - Scott link ikonka 02:39  
6. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 02:51  
7. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 03:24  
8. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 03:26  
9. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 03:59  
10. POELS Wout Team Sky link ikonka 05:22  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 

Důležité kopce na trase etapy:
1 20 modre 55 km - Alto de Hazallanas: délka 16,3 km; sklon 5,5 % (10-6-4-2-1)
1 20 modre 20 km - Alto del Purche: délka 8,5 km; sklon 8 % (10-6-4-2-1)
hc 20 modre Cíl - Alto Hoya de la Mora: délka 19,3 km; sklon 5,6 % (20-15-10-6-4-2) Cima A. Fernández
 
 
Krátke preview etapy:
Pořadatelům se osvědčila loňská krátká horská etapa, proto ji opět zařadili do programu. Ale v tvrdším provedení. Úvodních šedesát kilometrů neobsahuje žádnou terénní překážku, ale můžeme zde uvidět vleklé protlačování se o vytvoření brejku. Parádní divadlo začne už na Alto de Hazallanas, což je ten kopec, kde Chris Horner poprvé všechny zaskočil v roce 2013. Stoupání má dvě části a po krátkém sjezdu obsahuje sedm kilometrů s průměrným sklonem deset procent. Z vrcholu zůstává do cíle 55 kilometrů a na další kopec o třicet pět kilometrů méně. Po krátkém vydechnutí se představí kombinace Alto del Purche a Alto Hoya de la Mora, které společně dosahují hodnoty 28 kilometrů s průměrem šest procent. Už Alto del Purche je těžkým výstupem, kde se objeví kilometrové úseky s průměrem kolem deseti procent.  Poté se do hry dostane bez jakéhokoli odpočinku kopec Alto Hoya de la Mora, který je nekompromisně přímočarý a cyklisty zničí svou délkou. A nemusí ani strašit prudkými pasážemi. V patnácté etapě najdeme úplně všechno. Těžké kopce na krátké vzdálenosti s vysokým nárokem na vrchařskou vytrvalost, proto v pohoří Sierra Nevada bude všechno nastavené na jednu z nejhezčích vrchařských bitev v této sezoně.
 
 
etapa 15 kopec 2
profil kopce (© lavuelta.com)
 
 
etapa 15 kopec 2
profil kopce (© lavuelta.com)