16. 5.9. rovinata etapa ciel rovina Circuito de Navarra > Logroňo 42 km Froome
 
etapa 16
profil etapy - 350 nastoupaných metrů (© lavuelta.com)
 
 
Ve dlouhé a rychlé časovce jsme měli dostat odpověď na otázku, kolik času získá Chris Froome na své soupeře a v jaké hierarchii se uskuteční dvě poslední horské etapy. Jízda proti chronometru měla výrazně ovlivnit, kdo bude bojovat o konečné pódium. Teploty atakovaly třicet stupňů a na závěr dnešního dne mělo cyklistům foukat do zad, což potěšilo zejména ty cyklisty, kteří nemají rádi jízdu proti chronometru.
 
Nejprve předvedl velmi dobrý výkon Daniel Oss (BMC), který překonal trasu za 48:49, přičemž cestu do horkého křesla mu zdramatizoval Alexis Gougeard (Ag2r), který za ním zaostal jednu vteřinu. Lepší výkon se očekával od Yvesa Lampaerta (Quick-Step), belgický jezdec zastavil časomíru na hodnotě 49:07. Potom však přiletěl do cíle Lennard Kämna (Sunweb) a 20letý talentovaný německý závodník pokořil zkušenější kolegy, když dosáhl času 48:30.
 
Etapu osvěžoval Tobias Ludvigsson (FDJ), který nastavil nejrychlejší čas na obou mezičasech a měl to namířené na vedoucí pozici. Velmi dobře odstartoval Bob Jungels (Quick-Step), lucemburský borec předvedl na prvním měřeném úseku identický výkon jako Ludvigsson. Švédský cyklista dotáhl svou výbornou práci až do konce a v cíli porazil Kämnu o 23 vteřin.
 
Bob Jungels ve druhé části začal ztrácet a nakonec z toho byla ztráta 34 vteřin, takže se zařadil na průběžné třetí místo. Ludvigssona neohrozili ani Oliveira a LL Sánchez a jezdec týmu FDJ tedy zaměřil svou pozornost na Frooma a Keldermana, kteří ho ještě mohli ohrozit. Ale časovku výborně odstartoval i Alberto Contador, když ho porazil na prvním mezičase o pět vteřin. A přesně opačným způsobem si počínal Michael Woods, který tu ztrácel na Pistolera již 63 vteřin, a kanadský jezdec měl před sebou namáhavou cestu do cíle. O něco hůř si vedl Esteban Cháves, takže oba dva měli dnes zaknihovat největší ztráty.
 
Z favoritů, kteří mysleli na celkové pódium, perfektně odpálil časovku Wilco Kelderman, který byl na prvním mezičase nejrychlejší. Contadorův čas vylepšil o osmnáct vteřin a mohl být spokojený, že na Zakarina měl k dobru 16 vteřin, na Frooma 23 vteřin a Nibali tu ztrácel 25 vteřin. Froome začal časovku opatrněji, ale britský jezdec zvykne ve druhé části zrychlit. Kelderman tak dokázal již v polovině ITT na trati předjet Chávese, který startoval  před ním.
 
Contador pokračoval ve výborném výkonu a i na druhém měřeném úseku vylepšil nejrychlejší čas. Španělský jezdec tu získával na Miguela Lópeza jednu minutu, ale i na tomto mezičase ho porazil Kelderman. Ale pro holandského cyklistu nebylo dobrou zprávou, že Froome začal skutečně zrychlovat, a lídr závodu byl už rychlejší o sedm vteřin. Nibali na něj ztrácel 38 vteřin a v popředí se držel i Zakarin s mankem 26 vteřin.
 
Mezitím přijel do cíle Alberto Contador, který zastavil časomíru na hodnotě 47:59 a stal se virtuálním lídrem, přičemž Ludvigssona překonal o osm vteřin. Moc dobře se předvedl i Wout Poels, který zaostal za Pistolerem jen dvanáct vteřin. Jezdec týmu Trek - Segafredo předvedl jednu ze svých nejlepších jízd proti chronometru v posledním období, ale na trati byli ještě Froome, Kelderman, Zakarin a i Nibali, kteří ho mohli překonat.
 
Chris Froome nakonec naplno využil svých časovkářských kvalit a zlepšil své vedení v GC, plus vyhrál svou druhou etapu na letošní Vueltě. Druhé místo v ITT získal Wilco Kelderman a poté skončili v malých rozestupech NibaliZakarin Contador.
     
Průběžný lídr závodu nenechal nikoho na pochybách, že časovka je jeho obrovskou zbraní, díky které si dnes výrazně vylepšil svou pozici v klasifikaci. Britský závodník zvolil opatrný začátek, ale ve druhé části to rozbalil na sto procent a do zbylých kopců tak může jít s větší úlevou. Výborný výkon předvedl i jeho kolega Wout Poels, který také dokázal zrychlit ve druhé polovině ITT, a právě na něj bude Froome nejvíc spoléhat v zítřejším horském dojezdu a na Angliru.
 
Vysoká očekávání naplnil i Wilco Kelderman, který nejdřív šlapal na paty lídrovi závodu, ale poté se projevily Froomovy zkušenosti a kvalita. V každém případě si vylepšil svou pozici v pořadí, když se znovu dostal na pódium a na druhého Nibaliho ztrácí 42 vteřin. Italský borec předvedl dobrou časovku, ale v konečném měřítku se zvětšil jeho rozestup na Frooma a o svou pozici v Top 3 bude ještě tvrdě bojovat s Keldermanem a Zakarinem.
 
Kvalitní výkony ukázali i Ilnur Zakarin a Alberto Contador, oba dva tak přesvědčili, že jízda ve třetím týdnu na Grand Tour jim sedí. Ruský závodník se bude snažit dostat se na pódium a Pistolero má před sebou ještě několik možností, aby získal etapu. Jezdci na celkové pořadí obsadili v časovce prvních pět míst, poté se dostal do pořadí Tobias Ludvigsson, který se naplno přesvědčil o jejich silných stránkách. Pochvalu si zaslouží mladík Lennard Kämna, Bob Jungels se připravoval na časovku na MS a v dobrém světle se předvedl Daniel Oss.
 
V celkovém pořadí Chris Froome rozšířil své vedení na Nibaliho na necelé dvě minuty a italský závodník bude mít co dělat v následujících dnech, aby vyhodil z tempa rozjetý tým Sky a i samotného Frooma, který stále působí svěže. Na třetí pozici se znovu posadil Wilco Kelderman, který bude za svého hlavního soupeře považovat Ilnura Zakarina, protože mezi nimi je rozdíl jen 27 vteřin. A to může být nic na příchozích dvou brutálních dojezdech.
 
Na pátém místě je zaseknutý Alberto Contador, kterému pomůže jen zaváhání jezdců před ním, aby se posunul na stupně vítězů, protože Nibali, Kelderman a Zakarin vypadají být stále velmi silní. Ze šesté pozice bude útočit v zbývajících horských etapách Miguel López, který v ITT nepodal špatný výkon, a hned za ním si pevně drží pozici jeho kolega Fabio Aru. V pořadí se posunul Wout Poels, který je připraven na závěrečné etapy. Nejhůř dnes dopadli Esteban Cháves a Michael Woods, budeme zvědaví, jak se jejich námaha v ITT odrazí na zítřejším náročném cílovém kopci.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Chrise Frooma (vítěz)
"Na trati jsem jen držel tempo, které jsem si naplánoval. Nedostával jsem informace z týmového auta, myslel jsem si, že mi nechtějí říct špatné zprávy. Přibližně sedm kilometrů před cílem jsem zjistil, že bojuju o etapový triumf. Je to skvělý pocit a zároveň úleva, jakou mám pozici v pořadí před posledními etapami. Ale ještě se nic neskončilo, na této akci se bojuje každý den. A hned zítra nás čeká brutální finiš."
 
 
Výsledky
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 47:00 100
2. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 00:29 40
3. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:57 20
4. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:59 12
5. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:59 4
6. LUDVIGSSON Tobias FDJ link ikonka 01:07  
7. POELS Wout Team Sky link ikonka 01:11  
8. KÄMNA Lennard Team Sunweb 01:30  
9. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 01:41  
10. OSS Daniel BMC Racing Team link ikonka 01:49  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 62:53:25 20
2. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:58  
3. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 02:40  
4. ZAKARIN Ilnur Kaťuša - Alpecin link ikonka 03:07  
5. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 04:58  
6. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 05:25  
7. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 06:27  
8. POELS Wout Team Sky link ikonka 06:33  
9. CHÁVES Esteban ORICA - Scott link ikonka 06:40  
10. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 07:06  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 
Krátke preview etapy:
Dlouhá časovka se zdomácňuje na Vueltě. Ta letošní měří čtyřicet kilometrů a jen těžko bychom na ní hledali nějaké zákruty, technické části se nachází jen na samém začátku a konci. A to je jasný signál, že trasa bude velmi rychlá. Startovat se bude na motoristickém okruhu Circuito de Navarra, odkud se závodníci vydají nejkratší cestou do Logroňa. Profil je rovinatý, ale v polovině časovky číhá několik krátkých kopečků, které mohou někoho vyhodit z rytmu. Není pochyb o tom, že je to trasa pro elitní časovkáře. Jezdci na celkové pořadí s kvalitními tempařskými schopnostmi tak dostali parádní příležitost na vylepšení své pozice v GC. Taková rychlá časovka má potenciál, aby vytvořila směrodatné rozdíly. Svůj úkol sehraje i skutečnost, že s chronometrem se bude soupeřit po volném dnu, což nemusí sednout každému cyklistu.