17. 6.9. rovinata etapa ciel rovina Villadiego > Los Machucos 180 km Denifl
 
etapa 17
profil etapy - 3385 nastoupaných metrů (© lavuelta.com)
 
Boj o klasifikaci pokračoval ve stylovém způsobu, na Vueltě měl premiéru nesmírně obtížný kopec Los Machucos, kterého se obávali všichni závodníci. Po časovce se dostal do výborné pozice Chris Froome, ale jezdci jako Nibali, Contador či López byli připraveni otestovat lídra závodu a nechtěli mu nic darovat zdarma.
 
Jednoduchý začátek etapy využili Alessandro De Marchi (BMC), Magnus Cort (Orica), Dani Moreno (Movistar) a Stefan Denifl (Aqua Blue Sport), aby se usadili před hlavní skupinou, a pak se k nim dostali po menší honičce i Julian Alaphilippe (Quick-Step Floors) a Davide Villella (Cannondale-Drapac). Brejk neobsahoval množství jezdců, ale nesměl v něm chybět Davide Villella jako lídr vrchařské soutěže, kterému dýchal na záda Miguel López, a italský borec si dělal zálusk na první dva hodnocené kopce. Vpředu se nacházel i Julian Alaphilippe, který již vyhrál jednu etapu a při dobrém náskoku před balíkem měl šanci ukázat své kvality na Los Machucos, a Movistar dnes vsadil na zkušeného Daniela Morena, se kterým chtěl získat první etapový triumf na této akci. Tímto jezdcům dělali společnost Alessandro De Marchi, který se již předvedl v několika únicích, Stefano Denifl jako aktuální vítěz Kolem Rakouska a sprinter týmu Orica Magnus Cort.
 
Závodilo se pod zataženou oblohou a na Los Machucos mělo být jen patnáct stupňů a dokonce tam hrozily dešťové přeháňky, které by ještě umocnily náročnost extrémního cílového stoupání. Úvodní pasáže odtáhl na čele pelotonu tým Sky, ale britskou sestavu únik a etapový triumf nezajímaly, takže náskok vedoucí skupiny vystoupil až na devět minut. Sky také nastavil tempo, které mu nejlépe vyhovovalo. Stodeset kilometrů před páskou přišlo výměnou stráží, iniciativu převzaly celky Astana a Bora - Hansgrohe.
 
Obě sestavy rychle dostaly situaci pod kontrolu a před první horskou prémií snížily vedení uprchlíků na pět minut. Astana měla plnou důvěru pro Miguela Lópeze a chtěla připravit svému vrchařskému klenotu co nejlepší pozici, aby bojoval o etapové vítězství a posun v pořadí. A Rafal Majka  také disponoval sebevědomím, věřil si, že na posledním kopci by mohl být nejsilnější.
 
Na Portillo de Lunada ukázala Astana svaly, která tvrdou jízdou ukrajovala z náskoku vedoucí skupiny a vyčerpala jezdce v pelotonu. Na vrcholu stoupání získal pět bodů Davide Villella a závodníky čekaly ve sjezdu nepříjemné podmínky, protože začalo pršet, tvořila se mlha a byla velmi slabá viditelnost. Na těžký sjezd doplatil Villella, který ztratil kontakt s vedoucími jezdci, a v klesání se peloton natáhl, na čem měl zásluhu zejména Vincenzo Nibali a Bahrajn - Merida.
 
Parta kolem druhého muže otesala peloton, kde zbylo kolem padesáti jezdců, ale žádný z významných závodníků zde nechyběl. Pak byla připravena jednodušší pasáž, ale šlo se z ní rychle, protože Bahrajn nechtěl spomalit. Nicméně několik borců se vrátilo do hlavní skupiny. Orica také ukázala barvy, což znamenalo, že Esteban Cháves plánuje na konci získat nějaké výhody.
 
Na to, že se v průběhu etapy dobře ukazoval Rafal Majka, právě on v dlouhém klesání z prvního kopce nestačil tempu hlavní skupiny a zaostal. Ale v Bore mu velmi věřili, a proto mu poslali celý tým a stíhali peloton. V první části dalšího kopce to zvládli, ale Polák věděl, že ho bude čekat ještě další a více náročný sjezd.
 
28 km před páskou začalo stoupání Puerto de Alisas dlouhé 10 kilometrů při sklonu šest procent. Tempo bylo stále hlášeno konkurenčnými jezdci týmů červeného dresu, zejména Orica a Astana. Prvním z nich byl útok Estebana Chávesa, kterého vytáhl z balíka Adam Yates. Stiíhaní se hned ujali jezdci ze Sky. Ostatní chvíli sledovali, co se bude dít a vyrazili Pedrero (Movistar), Pantano (Trek), De la Cruz (Quick-Step) a Nibaliho bratr Antonio. Byli to zajímavé volavky, které vytvořili silnou skupinu. Tato situace trvala jen dva kilometry a všechno bylo pohromadě.
 
Tento průbeh nevyhovoval čelní štvorce. Moreno, Denifl, De Marchi a Alaphilippe měli na vrcholu kopce k dispozici výhodu přesahující jednu minutu. Cort se vrátil do balíku. Denifl získal deset bodů ve vrchařské soutěži. Začalo trochu mrholit, a tak jsme očekávali zajímavé momenty ve sjezdu. Ale nic se tam nedělo, kromě nástupu Jacka Haiga. Všichni se báli hrozivého vyvrcholení.
 
Alto de los Machucos mělo 7,2 km a průměrný sklon 8,7%, ale jak jste mohli číst v preview i vyčíst z profilu níže, ultra prudké jsou první dva kilometry i na úrovni 28%. V jedném z takových úseků nastoupil Miguel López (Astana), chvíli po něm  Alberto Contador (Trek). Chris Froome ako obvykle nereagoval a nechal soupeře vybláznit se. Pistolero měl na lídra náskok více než půl minuty, ale jeho velkou nevýhodou bylo, že byl ještě před byli mírnejší úseky bez pomoci a Sky byl stále ve pětici. Šli ale pomalu, ani se nepřibližovali k původnímu úniku a začalo to vážně vypadat jako kríza jejich lídra.
 
Tři kilometry před páskou vedli Stefan Denifl před Danielem Morenem a Alberto Contador už táhl Haiga a Alaphilippa s 50vteřinovým mankem. Pak šel López, následovaný skupinou favoritů z Top 10 a Froome těsně následoval s kolegy, no nevypadal v pořádku. T Jeho soupeři jistě obdrželi do sluchátek povzbuzující pokyny.
 
Neuvěřitelný výkon předvedl Stefan Denifl z Aqua Blue Sport, který si s minimálním náskokem 1:20 pod kopcem dokázal vystačit na vrchol a získal životní triumf. Na finiš těsně za ním přišel jako druhý Alberto Contador. Dostal jen 28 vteřin. Nibali, Zakarin, López a Majka zaznamenali 1:04. Pak přišli na pásku Woods i Kelderman. U Frooma zůstal jen Nieve až do poslední chvíle a byl z toho nákup 1:46. Na této Vueltě ještě za některým jezdcem z pořadí tak daleko nefinišoval jak dnes za Španělem.
 
I po sedmnácté etapě zůstává Alberto Contador bez vítězství a ačkoli mu to mnoho fanoušků přeje, bylo to již jeho deváté druhé místo v sezóně bez triumfu, výkon Rakušana Stephana Denifla byl impozantní. Když byl za kopcem jen s 80vteřinovým náskokem, nikdo by na Denifla nevsadil ani halíř a on zdolal hrozivé i ty mírnější úseky sedmkilometrového kopce téměr o půl minuty rychleji než Froome.
 
Po včerejšku se zdálo, že Sky si jistě triumf nenechá ujst, ale dnes je soupeři dostali pod tlak a zistili, že i Chris se dá zlomit. Nibali nyní ztratil 76 vteřin a jestli to byl jen jeden z menších krizových dnů způsobených chladným počasím, které se africkému rodákovi nelíbí, nebo mu jeho síla dochází, zjistíme v příštích dnech. Dnes měl štěstí, že má silné kolegy, kteří s ním zůstali. Nezapomeňme na loňské Giro, kde Nibali naprosto odrovnal své soupeře v samém závěru, a to i poté, co ztratil po sedmnácté etapě téměř pět minut.
 
 
Výsledky
1. DENIFL Stefan Aqua Blue Sport 4:48:52 100
2. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 00:28 40
3. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 01:04 20
4. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:04 12
5. ZAKARIN Ilnur Kaťuša - Alpecin link ikonka 01:04 4
6. MAJKA Rafał BORA - hansgrohe 01:04  
7. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:13  
8. MORENO Daniel Movistar Team link ikonka 01:17  
9. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 01:19  
10. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 01:42  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 67:44:03 20
2. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:16  
3. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 02:13  
4. ZAKARIN Ilnur Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:25  
5. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 03:34  
6. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 04:39  
7. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 06:33  
8. POELS Wout Team Sky link ikonka 06:40  
9. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 06:45  
10. DE LA CRUZ David Quick-Step Floors link ikonka 10:10  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 
Důležité kopce na trase etapy:
2 20 modre 73 km - Portillo de Lunada: délka 8,3 km; sklon 5,7 % (5-3-1)
1 20 modre 18 km - Puerto de Alisas: délka 10 km; sklon 6 % (10-6-4-2-1)
hc 20 modre Cíl - Alto de los Machucos: délka 7,2 km; sklon 8,7 % (15-10-6-4-2)
 
 
Krátke preview etapy:
Poslední týden Vuelty nabízí několik jedinečných výzev a cílový dojezd na Los Machucos bezpečně patří k těm nejočekávanějším. Již na první prémii Portillo de Lunada závodníci zjistí, jaké budou mít nohy na konci etapy, ale to, co je čeká na posledních kilometrech, předčí všechno, co doteď absolvovali. Puerto de Alisas bude kumulovat únavu svými šesti-sedmi procenty a po krátkém sjezdu přijde bombastické vyvrcholení. Los Machucos okamžitě přivítá jezdce převýšením sedmnáct procent, ale pak se objeví nepravidelné úseky, kde se střídají krátké sjezdy s maximami třicet procent. Ve druhé polovině již gradienty nevyskočí tak vysoko, ale hravě zde najdeme převýšení těsně pod dvaceti procenty a finální tři kilometry dosahují průměru dvanáct procent. Závěrečných tisíc metrů je úplně jednoduchých. Cílové stoupání rozmetá skupinu favoritů, uvidíme, zda někdo z nich najde sílu, aby dokázal atakovat i na tomto brutálním jevišti, anebo uvidíme jen přirozenou selekci směrem dozadu.
 
 
etapa 17 kopec 1
profil kopce (© lavuelta.com)
 
 
etapa 17 kopec 2
profil kopce (© lavuelta.com)