18. 7.9. zvlnena etapa ciel rovina Suances > S. Toribio Liébana 168 km Armée
 
etapa 18
profil etapy - 2885 nastoupaných metrů (© lavuelta.com)
 
 
Po středeční napínavé etapě přišla na řadu etapa, která v celkovém pořadí karty míchat neměla, jenom minimálně, ale člověk nikdy neví, když je Contador v startovní listině... Byl to den jako stvořený pro únik a množství týmů ještě mělo šanci zapsat si etapový vavřín, který zatím získalo jenom devět týmů, což je nejméně na GT za poslední léta.
 
168kilometrová etapa měla dvě části. Úvodní rovinatou, místy zvlněnou z městečka Suances, kde se tvrdě bojovalo o únik a posledních sedmdesát kilometrů se neustále stoupalo a klesalo. Celkově jezdci nastoupali 2885 výškových metrů a čekal je cíl na kopci nad městem Santo Toribio de Liébana.
 
V první hodině se dle očekávaní neoddělila žádná skupina. Zkoušelo to mnoho lidí a bylo by zbytečné psát všechna jména. Aktivní byly zejména dva týmy - Movistar a Quick-Step. Ten první stále čeká a touží za triumfem, druhý má spolehlivé recepty na jeho výhru, jelikož jich mají už pět, ale tahají nejdelší sérii čtyř etap bez výhry.
 
Na šedesátem kilometru ušla hlavnímu poli skupina dvaceti borců a vypadalo to, že únik je na světě. Byli tam José Rojas a Marc Soler (2x Movistar), Julian Alaphilippe a Matteo Trentin (2x Quick-Step), Clément Chevrier a Alexis Gougeard (2x Ag2r), Jérémy Maison a Anthony Roux (2x FDJ), Alessandro De Marchi (BMC), Magnus Cort (Orica-Scott), Patrick Konrad (Bora-Hansgrohe), Toms Skujinš (Cannondale-Drapac), Antwan Tolhoek (LottoNL-Jumbo), Matej Mohorič (UAE Team Emirates), Alexej Lutsenko (Astana), Sander Armée (Lotto-Soudal), Giovanni Visconti (Bahrajn-Merida), Stéphane Rossetto (Cofidis), Sergio Pardilla (Caja Rural) a Aldemar Reyes (Manzana-Postobón).
 
Skupina konečně ujela i díky tomu, že Movistar s Quick-Stepem tam měli dva závodníky, tedy mohly být spokojení. Byly to z jejich strany známé útoční firmy. Trentin chtěl získat neuvěřitelný čtvrtý triumf a vrátit se zpět do čela bodovací soutěže. To druhé mohl dosáhnout jenom ziskem plných 29 bodů z cíle i prémie, čímž by Frooma dorovnal. Včerejší krizí dal Brit psychologickou i reálnou šanci Italovi, který zjistil, že když lídr závodu nebodoval včera, nemusel by ani v sobotu.
 
Náskok stoupal velmi rychle a po pár minutách bylo zřejmé, že si to dvacítka rozdá taky o etapu. Jezdci Sky neměli žádné zájmy. Kromě Trentina byli vepředu i další tři etapoví jezdci Alaphillippe, Mohorič a Lutsenko. Ostatní tedy měli velmi zdatné soupeře.
 
Level náskoku se začal zastavovat až na hranici dvanáct a půl minuty před prvním klasifikovaným kopcem Collada de Carmona (4,8 km; 7,2%). Ten lidé vystoupali společně a tři body si vzal José Rojas, který ale věděl, že se nedostane výš než na třetí pozici mezi vrchaři.
 
Prostřední část etapy byla nalinkovaná a svým způsobem nepodstatná. Zpomalilo se a všichni šetřili síly na závěr. V jedném sjezdu se ale ukázal Maison z FDJ. Zvýšil tempo čelní skupiny, jakoby chtěl trochu brnknout na nervy soupeřům. Někteří se za ním vydali, no všechno se spojilo ještě před druhým kopcem. Následovala trojka Collada de Ozalba délky 6 km a sklonu 6,6%.
 
Jako první se ale nezačal dělit únik, byla to skupina favoritů. Kaťuša v druhém kopci vyměnila Sky a nasadila takové tempo, že rozbila peloton na kousíčky. Ztrácet začal také Esteban Cháves (Orica). Svou šanci začali cítit útoční závodníci a Fabio Aru (Astana) vyrazil kupředu před vrcholem. Byl poněkud osamocený a do cíle zbývalo ještě 40 kilometrů, takže to bylo trochu zvláštní, ale sympatické. Ostatní favoriti se ve sjezdu uklidnili a šli spolu.
 
Vpředu se odčlenili Sander Armée (Lotto Soudal) s Alexisem Gougeardem (Ag2r), no ostatní lidé z úniku jim byli v patách. Zejména Marc Soler (Movistar). Bylo to ještě všechno otevřené. Nakonec se přidali ještě také Rojas, Alaphilippe, Lutsenko, De Marchi a Visconti.
 
Jezdci Sky nepotřebovali řešit Arua, takže když měl více než minutu náskok, začalo se nastupovat znova a usilovali se různí jednotlivci včetně Jarlinsona Pantana, což byl jasně zvednutý vykřičník pro všechny. V první třetine předposledního kopce přišel atak Alberta Contadora. Kolumbijec mu ale pomohl jen krátko a zas byl na všechno sám. Nikdo mu nechtěl pomoci, ačkoli dojížděl různé závodníky, kteři odjeli tesně předtím. Wout Poels a Mikel Nieve ale bez problémů Pistolera dolepili.
 
Utíšení situace využil David de la Cruz (Quick-Step) a zkusil to. Tento Španěl ale Sky nezajímal, takže po něm nejeli. Pro jezdce Quick-Stepu byl ale důležitý Fabio Aru, tedy člověk těsně před ním v GC, ačkoli slovo těsně je přehnané, neboť bylo mezi nimi více než tři a půl minuty.
 
V závěru kopce to ještě Contador zkusil, ale poslední sjezd absolvovali favoriti společně. Opět se v čele objevili jezdci Sky. Froome tam měl ještě čtyři kolegy a nejeli podlahu. Zezadu se ještě vrátil Cháves. Nibali celý den vyčkával, působil velmi klidně. Aru nadále bojoval s minutou náskoku.
 
Vepředu se pod cílovým stoupáním několikrát rozdělili i pospájeli, až to vyplivlo situaci, že stoupat na Alto de Santo Toribio de Liébana (3,2 km; 6,4 %) začala jako první dvojice Armée - Lutsenko. Za nimi šel Alaphilippe, no další členové původního úniku ztráceli jenom několik desítek vteřin. Nejvíce sil měl v samém závěru Sander Armée, který si zapsal již třetí triumf pro Lotto - Soudal. Porazil slavnější soupeře a vyhrál vůbec poprvé mezi profesionály. Druhý dojel Lutsenko, Alaphilippe to opět v takové pozici vzdal, a tak si po třetí pozici přišel Visconti.
 
Fabio Aru začal stoupat do cíle s náskokem 1:15 na vláček Sky. Kopec trochu rozjel Pantano, no nevydržel dlouho, takže moc neuškodil. Velmi tvrdě ale jel Moscon, což znamenalo, že Froome se cítí dobře a i sám nastoupil. Podařilo se mu zbavit se Nibaliho a udrželi si ho jenom Contador s Woodsem.
 
Aru se objevil nahoru se ztrátou 9:55, Contador, Froome a Woods 10:09. Kelderman, Zakarin a Poels 10:13. Nibali se pořádně zapotil a s mankem 10:29 dostal dvacet vteřin na největší konkurenty.
 
I dnešní den byl o dvou frontách. Únik zrodil dalšího nováčka mezi hrdiny. Kdo by řekl, že Armée zdolá známější soupeře? Je však pravdou, že byl vysoko v celkovém pořadí, na 23. pozici, tedy již předtím předvedl slušné nohy v kopcích. V Lottu Soudal jsou určitě s třemi triumfy více než spokojeni.
 
Mezi favority se uskutečnili menší rozdíly. Aru nakonec získal jenom pár nepodstatných vteřin. Vzhledem k tomu, kolik sil vynaložil, nemůže být spokojený. Za ním se stalo to, což i v předchozích etapách s krátkým kopcem v závěru. Froome, Contador ani Woods problémy neměli a v Sky předpokládali, že Nibali by je mohl mít. Měli pravdu a vrátili sebevědomí na svou stranu. Žralok ztrácí 1:37.
 
Bitvu o pódium rozhodne sobotní Anglíru. Uvidíme, jestli to už bude jenom medzi Keldermanem a Zakarinem, nebo se do toho zaplete ještě Contador. Z lidí v Top 10 dnes nejvíc ztratil López, který neměl svůj den, no na své šesté pozici je izolován. Aru se dostal na level sedmého Woodse, ale oba závodníci se ještě porvou s Poelsem.
 
 
Výsledky
1. ARMÉE Sander Lotto Soudal link ikonka 4:09:39 100
2. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:31 40
3. VISCONTI Giovanni Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:46 20
4. GOUGEARD Alexis Ag2r La Mondiale link ikonka 01:02 12
5. ROJAS José Joaquín Movistar Team link ikonka 01:06 4
6. DE MARCHI Alessandro BMC Racing Team link ikonka 01:19  
7. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 01:21  
8. PARDILLA Sergio Caja Rural - Seguros RGA 01:21  
9. TOLHOEK Antwan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:38  
10. ROUX Anthony FDJ link ikonka 01:42  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 72:03:50 20
2. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:37  
3. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 02:17  
4. ZAKARIN Ilnur Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:29  
5. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 03:34  
6. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 05:16  
7. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 06:33  
8. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 06:33  
9. POELS Wout Team Sky link ikonka 06:47  
10. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 10:26  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 

 
 
Důležité kopce na trase etapy:
2 20 modre 29 km - Collada de la Hoz: délka 7 km; sklon 6 % (5-3-1)
3 20 modre Cíl - Alto de Santo Toribio de Liébana: délka 3,2 km; sklon 6,4 % (3-2-1)
 
 
Krátké preview etapy:
Po dvou těžkých etapách se peloton uspokojí, když se vytvoří silná vedoucí skupina, která to dotáhne až do cíle. Ale ani v tom případě nečeká na favority nic snadného. Možná jen na úvodních sto kilometrech. Poté se do cesty postaví tři stoupání, která se pyšní průměrným sklonem šest až sedm procent, což vytvoří náročných čtyřicet kilometrů jízdy. Po chvilkovém odpočinku se bude opět finišovat na krátkém stoupání, což sedne výbušným vrchařům. Posledních dvě tisíc metrů se vyšplhá na deset procent, takže pokud bude mít někdo chuť a potřebnou sílu, má možnost zasprintovat si o důležité vteřiny. Někteří z favoritů se zde může nachytat, když už nebude zvládat odpor dalších nepříjemných úseků před cílovou páskou.