19. 8.9. zvlnena etapa ciel rovina Caso > Gijón 153 km De Gendt
 
etapa 19
profil etapy - 2060 nastoupaných metrů (© lavuelta.com)
 
 
Před zítřejším vyvrcholením vrchařské bitvy na Alto de L'Angliru byla dnes na programu zvlněná etapa určená pro jezdce s elánem útočit. Mezi favority 153 kilometrů dlouhé etapy jmohli zařadit Daniela Morena, Juliana Alaphilippeho, Boba Jungelse, bratry Yatesovy, Mattea Trentina, Ruie Costu, ale také mnoho a mnoho dalších. Devatenáctá etapa byla totiž poslední možnost pro závodníky z druhé vlny.
 
Celé to odstartovalo z města Caso krátce před druhou a na start se postavilo už jenom 161 závodníků. Z 22 týmů bylo kompletních už pět. Quick-Step, Sky, Cannondale, Caja Rural a Manzana Postobón. Naopak nejvíce zdevastovaným celkem byl Dimension Data, kde pokračovala už jenom trojice jejich zástupců.
 
Očekával se také zajímavý souboj o puntíkatý trikot. Držel ho Davide Villella z Cannondalu, no jeho náskok před druhým Miguelem Lópezem byl jenom sedm bodů. Italovi nahrávalo do karet to, že Kolumbijec si dnes nemohl dělat co chtěl, protože by mu to týmy vedoucích mužů v GC rychle zatrhly. Na druhé straně ale také věděl to, že zítra na Alto de L'Angliru mezi nejlepšími bude chybět, a tak by svůj dres mohl velmi lehce ztratit.
 
Villellovi tedy neostávalo nic jiného než dnes bojovat a vzít všechny body, které etapa nabízela. A tak se i stalo, ocitl se v úniku společně s 18 dalšími závodníky, kteří se od balíka odtrhli fakticky hned v úvodu. Byli to Edward Theuns, Jarlinson Pantano (Trek - Segafredo), Bob Jungels, Matteo Trentin (Quick-Step), Nicholas Roche (BMC), Emanuel Buchmann (Bora - Hansgrohe), Julien Duval (Ag2r), Floris De Tier, Juan Lobato (Lotto NL - Jumbo), Rui Costa, Matej Mohorič (UAE), Laurens De Vreese (Astana), Thomas De Gent (Lotto Soudal), Ivan Garcia (Bahrajn - Merida), Daniel Navarro, Kenneth Vanbilsen (Cofidis), David Arroyo (Caja Rural), Juan Osorio (Manzana), no a Davide Villella.
 
O únik byl ale opravdu velký zájem, a tak se z vedoucí skupiny vyprofilovala i skupina pronásledovatelů o síle devíti mužů. Tam se přebojovali Chris Juul-Jensen, Carlos Verona (Orica -Scott), Antonio Pedero, José Rojas (Movistar), Romain Bardet, Alexis Gougeard (Ag2r), Simon Clarke (Cannondale), Antwan Tolhoek a Koen Bouwman (Lotto NL - Jumbo). Peloton očividně na skupiny před ním "kašlal", jejich náskok rostl až neuvěřitelným tempem.
 
Mezitím vyhrál první a jediné jedničkové stoupání dne Alto de la Colladona Davide Villella a připsal si tak cenných deset bodů. Na to, že se jezdci museli vyšplhat na docela obtížný kopec, byla průměrná rychlost první hodiny 42,5 km/hod docela slušná. Skupiny se pak spojily. Vytvořilo se tak 26členní družstvo, které mělo ohromnou sílu. Ani to však neostalo pohromadě. Zaútočil Edward Teuns.
 
Aby toho nebylo málo, na Alto de Emiliano neponechal nic náhodě Davide Villella. Předběhl Teunse a získal tak další tři body. Pak se vrátil zpátky. Klid zbraním ještě nenastal. Na sklonu dalšího kopce s perfektním jménem Alto de la Falla de los Losbos začal udávat tempo Emanuel Buchmann.
 
Německý závodník vyprovokoval odtržení se osmi mužů. Ironií bylo, že německý jezdec se v této skupině nenacházel. Za to Thomas De Gent, Romain Bardet, Rui Costa, Bob Jungels, Antwan Tolhoek, Floris De Tier, Nicholas Roche a Daniel Navarro jo. Až později se sem probojoval i "rozjíždějící" Buchmann společně s Jarlinsonem Pantanem. A postupně se přidávali i další.
  
Přidat se k čelu závodu se povedlo Davidu Villellovi. Jezdec, který v následující sezóně vymění zelený trikot Cannondalu za bledomodrý Astany, tak mohl zabojovat o body ještě na posledním kopci. Ještě předtím se ale jeho kolegové z úniku museli vypořádat s atakem Ivana Garciy. Mladičký Španěl jel skvěle.
 
Následovala poslední překážka v podobě kopce. Překážka se jmenovala Alto de San Martín de Huerces a měřila čtyři a půl kilometru. Byla to také poslední možnost něco vymyslet. Uvědomili si to Mohorič a Arroyo, kteří se rozhodli honit Garciu. Na konci balíku jsme viděli nepříjemný pád Matveje Mamikina z Kaťuše, který ostal ležet na zemi a s bolestivou grimasou si držel bederní kloub. Na opačné straně zkusil štěstí i Romain Bardet. A správně. Garciu dojel. Před ostatními pronásledovateli však měli velmi malý náskok.
 
Nuda nebyla ani v pelotonu, kde si během stoupání nastoupil Alberto Contador! Vypadalo to tak, že to nebyl jenom výstřel do tmy. Španěl to myslel vážně. Ke dvojce BardetGarcia se přidali Roche s Costou. Vypadalo to tak, že dnešního vítěze poznáme z této čtyřky. Největší elán předváděl Bardet. Nakonec se na ně dotáhli další závodníci, takže jsme viděli sprint asi 9členné skupiny, ve které byl nejsilnější Thomas de Gendt!
 
Druhý finišoval Jarlinson Pantano (Trek - Segafredo) a třetí mladý Ivan Garcia z Bahrajnu - Merida. Etapa však stále nekončila. Pro peloton a favority jistě ještě ne. Alberto Contador totiž stále dělal problémy. Sympatickou snahu mu ale zatrhlo Sky, takže Contador žádné vteřiny k dobru nezískal. V GC bychom tedy změny hledali marně, uvidíme je až zítra.
 
Dnešní vítěz etapy Thomas de Gendt vyhrál letos podruhé. K pomyslným vítězům můžeme zařadit i Davida Villellu. Jestli bude jeho dnešní výkon stačit na zisk puntíkatého trikotu, uvidíme až zítra. Zajímavý výkon podal i 21letý Ivan Garcia, který od vítězství rozhodně neměl daleko.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Thomase de Gendta (vítěz)
"Od začátku jsem se pohyboval v čele pelotonu, protože jsem věděl, že kupředu se dostane početná skupina. Věděl jsem, že ve finále budu rychlý. Na konci jsem si vybudoval dobrou pozici a předvedl jsem asi nejlepší sprint v mém životě. Velmi se těším, že jsem vyhrál, nečekal jsem to. Během prvních dvou týdnů jsem se necítil dobře, ale teď je to lepší. Ale stoupání na Vueltě mi nesedí, jsou velmi prudká."
 
 
Výsledky
1. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 3:35:46 100
2. PANTANO Jarlinson Trek - Segafredo link ikonka 00:00 40
3. GARCIA CORTINA Ivan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00 20
4. COSTA Rui UAE Team Emirates 00:00 12
5. DE TIER Floris Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00 4
6. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 00:00  
7. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
8. ROCHE Nicolas BMC Racing Team link ikonka 00:00  
9. NAVARRO Daniel Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
10. BOUWMAN Koen Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:45  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 75:51:51 20
2. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:37  
3. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 02:17  
4. ZAKARIN Ilnur Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:29  
5. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 03:34  
6. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 05:16  
7. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 06:33  
8. ARU Fabio Astana Pro Team link ikonka 06:33  
9. POELS Wout Team Sky link ikonka 06:47  
10. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 10:26  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 
Důležité kopce na trase etapy:
3 20 modre 15 km - Alto de San Martín de Huerces: délka 4,5 km; sklon 7,2 % (3-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Trasa devatenácté etapy dvoří útočníkům do kopců, ale závěrečné stoupání může zaskočit některého z důležitých jezdců. Nejtěžší kopec se dostane do nabídky hned na začátku, pak už bude jasné, kdo s největší pravděpodobností zabojuje o etapový triumf. Následující profil nemusí peloton zajímat, ale před nenápadným výstupem na Alto de San Martín musí každý zpozornět. Navzdory tomu, že je to krátké stoupání, na konci obsahuje dva kilometry s převýšením jedenáct procent, a jelikož z jeho vrcholu zůstává do cíle jen patnáct kilometrů, může to být hozená rukavice na souboj. Klesání skončí čtyři kilometry před páskou.