20. 9.9. rovinata etapa ciel rovina Corvera > Alto de L'Angliru 119 km Contador
 
etapa 20
profil etapy - 3500 nastoupaných metrů (© lavuelta.com)
 
 
Týdny jsme se těšili na dnešní mýtickou předposlední etapu s vyvrcholením na Alto de l'Angliru, kde jsme očekávali odpověď na otázku, zda se Chrisovi Froomovi podaří získat double, a jak se s kariérou rozloučí Alberto Contador. Všechno podstatné jste četli v našich krátkých preview níže.
 
Závodníci vystartovali z Corvery před půl třetí, protože je čekalo jen 117,5 kilometru. Život jim ale znepříjemňoval déšť. Ve vyšších nadmořských výškách, tedy vrcholech Cobertorie i Angliru, mělo být jen sedm stupňů. Naštěstí se očekávalo ustávání deště. Nikoho nepřekvapilo, že tempo bylo hned od ostrého startu vysoké, bojovalo se o únik, který ale neměl na růžích ustláno. Dnes jsme spíše čekali triumf někoho z favoritů.
 
Necelou hodinu trvaly boje o čelo, až se vytvořila osmnáctka závodníků, která se dostala přes půl minuty. Byli tam známé tváře jako Alaphilippe, S. YatesSolerPolancMarczynski, Bardet a podobně. Ale nikdo asi nebyl spokojen s přítomností Nicolasa Rocha, který celkově ztrácel patnáct minut. Očekávali jsme, zda se jim podaří odjet, anebo je hlavní skupina nepustí.
 
Čelo závodu se skládalo z těchto osob: Adam Yates a Simon Yates (2x Orica-Scott), Julian Alaphilippe a Enric Mas (2x Quick-Step), Nelson Oliveira a Marc Soler (2x Movistar), Rui Costa a Jan Polanc (2x UAE), Lluis Mas a Jaime Roson (2x Caja Rural), Nicolas Roche (BMC), Soren Andersen (Sunweb), Patrick Konrad (Bora-Hansgrohe), Romain Bardet (Ag2r), Tomasz Marczynski (Lotto-Soudal), Tobias Ludvigsson (FDJ), Igor Antón (Dimension Data) a Stefan Denifl (Aqua Blue). Před pelotonem se ještě větral Marco Haller (Kaťuša), který zmeškal rozhodující okamžik.
 
Byla to silná skupina s několika závodníky, kteří umí vyhrávat, ale jezdci Treku-Segafredo byli přesvědčeni, že se "dnes bude v cíli střílet" a oslavovat v jejich autobuse, takže se rozestup zvyšoval velmi pomalu. Mírným překvapením bylo, že se dopředu nedostal Davide Villella. Lídr vrchařské soutěže již neměl dostatek sil a musel jen věřit, že body budou dnes brát závodníci, kteří nejsou těsně za ním. Ale dá se říci, že už to měl v kapse, protože López na něj ztrácel až dvacet bodů. Na Angliru se udělovalo patnáct.
 
Situace byla dvacet minut stabilní. Rozestup na hranici minuty a čelo tažené Trekem, ale na padesátém kilometru došlo ke změně. Pracovat začali i borci Astany. Ti vepředu neměli člověka a zároveň López tu již předváděl divy, takže to byl logický krok. Náskok ale neklesl, stále se pohyboval na hranici 60-80 vteřin. Peloton měl tedy všechno pod kontrolou.
 
Jak se postupně přibližovala první velká vrchařská vložka Alto de la Cobertoria silnice byla stále mokřejší. Předpovědi mluvily o postupném ústupu deště, ale zatím se tak nedělo. První kopec měl 8,1 kilometru a průměrný sklon 8,6 %. Únik pod něj přijel s výhodou 1:10. Dnes opravdu neměli štěstí, za nimi tahala dokonce už i Bora s Kaťušou.
 
Borci vepředu věděli, že nemůžou nadále čekat, minuta jim na etapový triumf stačit nebude, a tak se začali trhat. Nejsilněji vypadali Anton, Polanc, Soler, Marczynski, Mas a Andersen, ale ostatní byli v těsném závěsu. Mezitím z pelotonu vyrazila dvojice Luis Maté (Cofidis) a Bernardo Suaza (Manzana). Trhání čelu na chvíli pomohlo, mírně zvýšili svou výhodu. Balík v kopci tahali jezdci Bahrajnu-Merida. Sky se dnes zatím nemuseli ani ukazovat.
 
Deset bodů si z Cobertorie vzal Marczynski. Sjezd byl na mokré vozovce nebezpečný. Na starost si ho v pelotonu vzali Nibaliho červení závodníci a podařilo se jim ujet ZakarinoviAruovi, Lópezovi, De la Cruzovi i Woodsovi, kteří sjezd nezvládli. Zůstalo tam jen dvacet lidí. Nevěděli jsme, kde jsou zmiňovaní odpadlíci.
 
Následoval předposlední kopec závodu Alto del Cordal (5,7 km; 8,6 %), který vrcholil 21 km před páskou. Postupně se k favoritům začali vracet lidi zezadu, postupně Zakarin, De la Cruz i Woods, ale určitě jim to sil ani psychické pohody nepřidalo, protože je čekal ještě jeden sjezd pod Angliru. López s Aruem to ale ani nedocvakli.
 
Vepředu to stále nevypadalo dobře. Jelikož se startovní pole za nimi podělilo, rychlost se zvýšila. Proto nastoupil Romain Bardet. Následoval ho Marc Soler. Ten vyhrál i prémii a oba dva se pustili do dalšího těžkého a mokrého sjezdu. Soler zanedlouho spadl a bylo po ambicích Movistaru.
 
Mezi favority měl menší problémy dokonce Nibali, který nespadl, ale vypadalo to na technickou závadu. Spadl do zadní části skupiny, ale jel dál. To se nedalo říci o Davidovi de la Cruzovi, který odjel favoritům pod vrcholem a do sjezdu dal všechno, ale skončil mimo silnice pořádně dobitý.
 
Tomasz Marczynski ve sjezdu pořádně riskoval a byl prvním jezdcem pod Alto de l'Angliru (12,5 km; 9,8 %). Za ním jeli Andersen s Barderem. Hned v úvodu zaútočil Alberto Contador spolu s kolegou Jarlinsonem Pantanem. Všichni čekali na tento okamžik. Z dvacítky favoritů kromě De la Cruza nikdo v posledním sjezdu nevypadl.
 
Kvůli Contadorovi tahal v první části Angliru Sunweb. Kelderman tam měl Frohlingera i Hagu, co by za nich  dal Dumoulin na Giru... Náskok Contadora se pohyboval na 30-40 vteřinách ale již deset kilometrů před páskou na to zůstal sám. Chvíli mu ještě potáhl Simon Yates, kterého dohnal. Potřeboval až 1:17 na pódium.
 
Když opadli domestici Sunwebu, začali tahat jezdci Sky, kteří tam byli v pětici. Kromě něj už jen NibaliPelizottiKeldermanKruijswijkZakarin, Woods a mladý Carapaz. Za okamžik náhle ze skupiny vypadli tři lidi Sky a zůstal tam s Froomem jen Poels.
 
Zatímco Contador jasně jel za etapou, mezi favority se nic zásadního nedělo, nikdo neměl na to, aby něco vymyslel. Třást se začal i Kelderman, protože Pistolerův náskok se dostal i na tu hranici 1:17. Čekal na něj i bonus. Atak zkusil Kruijswijk. Naopak, Nibali vypadal být odepsán.
 
Dva kilometry před páskou vyrazil ze skupiny favoritů samotný Froome, kterého dokázal následovat jen kolega Poels. Za nimi jeli Zakarin s Keldermanem. Vypadalo to na velké změny v Top 10, jelikož po Astaně nebylo nikde ani chýru.
 
Alberto Contador získal své 68. a poslední kariérní vítězství na nejslavnějším cyklistickém vrcholu své rodní země a odchází jako opravdová legenda. Zrušil i kletbu devíti druhých míst v této sezoně.
 
Poels s Froomem dostali nakonec jen 17 vteřin, Albertovi v závěru síly došly. Za nimi dorazil Zakarin s mankem 35 vteřin. Nibali Pellizottim a Kruijswijkem 51. Kelderman nakupil 1:11, takže Contador se přes něj dostal, ale bronzový stupínek nebude nakonec ani jednoho z nich, jelikož ho vyfoukl Zakarin. Parádní Vueltu zažil Woods, který se vyšplhal vzhůru s mankem 1:36. López nakonec dostal až 3:56. Fabia Arua v cíli zaregistrovali až s mankem patnácti minut. Zatím nevíme, zda spadl, anebo je za tím jen výkonnostní problém.
 
Froome má na čele celkového pořadí náskok 2:15 na NibalihoZakarin 2:51, Contador 3:11 a Kelderman 3:15. Škoda, že nezůstala ještě jedna horská etapa... Nejlepším ze zbytku světa nakonec bude Wout Poels, jehož manko je už ale 6:45. Sedmý je Woods, osmý López, devátý Kruijswijk a do Top 10 se nakonec dostane i Van Garderen, který využil úplného výbuchu Arua a postupné krize Chávese.
 
Froome se dnešním finišem na třetím místě téměř určitě stal i vítězem bodovací klasifikace, jelikož Matteo Trentin na něj ztrácí 26 bodů. Teoreticky by mohl Quick-Step zrežírovat zítřejší etapu tak, že zabojuje o prémii i etapový triumf, ale budou to mít velmi těžké. Kdo jiný než Belgičané by to ale mohl zvládnout... Naopak, velký kámen ze srdce dnes spadl Davidu Villellovi a Cannondalu. Zelení budou šťastní za vrchářský dres. Froome vyleze na pódium i pro bílou barvu. Navzdory dnešním problémům zvládla souboj o týmovou klasifikaci Astana.
 
Angliru bylo krásným vyvrcholením nejen této Vuelty, ale i velkých vrchařských soubojů v této sezoně. Dva závodníci si tento den budou do smrti pamatovat. Domácí příznivci oslavují Pistolera, ale bude to Chris Froomekterý napodobí Jacquesa Anquetila a Bernarda Hinaulta s double Tour - Vuelta. Jak jste již četli minulý týden, bude to ale poprvé v tomto modelu, jelikož Francouzi ještě vyhráli španělský podnik v jarním termínu.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Alberta Contadora (vítěz)
"Nemohl jsem lépe ukončit kariéru než vítězstvím na Angliru. Věděl jsem, že poslední sjezd bude nebezpečný, ale chtěl jsem zaútočit hned, a tak jel Pantano dopředu a zkusili jsme to hned odspodu."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjádření Chrise Frooma (lídr GC)
"Prožívám úžasné pocity a děkuju všem, kteří mě podporovali a stáli za mnou v posledních týdnech. Byl to velmi těžký kopec. Gratuluju Albertovi k nádhernému konci kariéry!"
 
 
Výsledky
1. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 3:31:33 100
2. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:17 40
3. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 00:17 20
4. ZAKARIN Ilnur Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:35 12
5. PELLIZOTTI Franco Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:51 4
6. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:51  
7. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:51  
8. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 01:11  
9. BARDET Romain Ag2r La Mondiale link ikonka 01:25  
10. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:36  
 
Zobrazit kompletní výsledky
 
 
Průběžné pořadí závodu po etapě
1. FROOME Christopher Team Sky link ikonka 79:23:37 20
2. NIBALI Vincenzo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 02:15  
3. ZAKARIN Ilnur Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:51  
4. CONTADOR Alberto Trek - Segafredo link ikonka 03:11  
5. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 03:15  
6. POELS Wout Team Sky link ikonka 06:45  
7. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 08:16  
8. LÓPEZ Miguel Astana Pro Team link ikonka 08:59  
9. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 11:04  
10. VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team link ikonka 15:36  
 
Zobrazit kompletní pořadí
 
 
Důležité kopce na trase etapy:
1 20 modre 38 km - Alto de la Cobertoria : délka 8,1 km; sklon 8,6 % (10-6-4-2-1)
1 20 modre 21 km - Alto del Cordal: délka 5,7 km; sklon 8,6 % (10-6-4-2-1)
hc 20 modre Cíl - Alto de L’Angliru: délka 12,5 km; sklon 9,8 % (15-10-6-4-2)
 
 
Krátke preview etapy:
Angliru je zvíře. Stále platí, že na tomto brutálním kopci se snáz brání, jak nahání čas, protože na dlouhých a mimořádně prudkých úsecích se ani nedá atakovat. Cyklisty bude strašit poslední horská etapa, která je krátká a na malém prostoru obsahuje tři těžká stoupání. A to může na konci závodu zlomit nejednoho favorita. Úvodních sedmdesát kilometrů bude profilově jednoduchých, ale pak vypukne cyklistické inferno. Alto de la Cobertoria pořádně provzdušní závodníky, jeho závěrečných pět kilometrů vyskočí na deset procent. Následovat bude krátký sjezd a Alto del Cordal, kde se také nachází svižné úseky s deseti či dvanácti procenty. Ale to nejlepší přijde na konec, Alto de L'Angliru patří k tomu nejtěžšímu, co může cyklistika nabídnout. Na značné délce atakuje průměrný sklon deset procent, ale tato hodnota by byla vyšší, pokud by se v polovině nenacházela krátká plochá pasáž. Po ní zůstává do cíle šest kilometrů, těch nejobávanějších, které mají průměrný sklon třináct procent a do nohou se zařežou nemilosrdné úseky v okolí dvaceti procent. Ani jeden závodník si nebude jistý svou pozicí v pořadí, dokud se neobjeví na vrcholu tohoto bestiálního kopce, a každý se bude obávat únavy či selhání, které budou na Anglíru doprovázet každé jedno šlápnutí.
 
 
etapa 20 kopec
profil kopce (© lavuelta.com)